Koronavírus
AZ UTOLSÓ ÉJSZAKA: Megszűnik a rendkívüli állapot, de továbbra sem szabad az ölelés

A szerb parlament nem sokkal este kilenc óra előtt megszavazta a március 15-e óta fennálló rendkívüli állapot feloldását. Mindebből arra lehet következtetni, hogy beteljesedett a szerb elnök jóslata. Aleksandar Vučić a Pink Televízió vasárnap esti műsorában jelezte, hogy csütörtöktől megszűnik a kijárási tilalom. Senki se kérdezze, hogy vajon miből sejtette!
Mi szűnik meg?
Megszűnik a kijárási tilalom, miután a szerb képviselőház megszavazta a kormány indítványát, tehát ez volt a kijárási tilalom utolsó éjszakája.
A döntést követően a 65 évnél idősebbeket kiengedik az utcákra, vagyis a nyugdíjasok elmehetnek sétálni, de buszra egyelőre nem szállhatnak.
Törvénnyel ezentúl ugyan már nem tiltják nekik a sétát, de ennek arra kérik őket, hogy az idő nagy részét inkább töltsék otthon.
A rendkívüli állapot feloldásával helyreáll a többiek mozgásszabadság is, a katonákat pedig visszarendelik a kaszárnyákba.
Ezzel megszűnik a kórházak, a járványkórházak és a migránsokat befogadó létesítmények őrzése is.
A rendkívüli állapot feloldása azonban a gyakorlatban nem jelenti az összes tilalom eltörlését.
Mi lesz továbbra is tilos?
A rendkívüli állapot megszűnését követően is fennmarad a járványügyi vészhelyzet és a gyülekezési tilalom.
Hiába tűzték ki tehát június 21-re a parlamenti és önkormányzati választásokat, a pártok egyelőre nem tarthatnak választási nagygyűléseket.
Aleksandar Vučić szerb elnök szerint májusban biztosan nem, utána meg majd kiderül.
Ez azzal indokolható, hogy továbbra is kötelező az egymás közötti két méteres távolság betartása.
Vagyis továbbra is kerülni kell a társasági érintkezés bizonyos formáit – az ölelést és a kézfogást.
A mozik és a színházak május 31-ig biztosan nem kezdik meg működésüket.
Az iskolában nem tartanak órákat, csak ügyelet lesz: ezzel segítik a szülőket, akiknek dolgozniuk kell.
Az egyetemek csak május végén vagy június elején fogadják a hallgatókat, ám csak azokat, akik vizsgáznak vagy laboratóriumi gyakorlatokon vesznek részt.
Csoportosulni csak óvatosan lehet
A szabadban legfeljebb csak 20 ember csoportosulhat, és nem tarthatnak sporteseményeket közönség előtt.
Esküvők, keresztelők vagy a születésnapok nyilvános megünneplése csak június 15-től lehetséges.
A tömegközlekedés a legtöbb városban beindul, de csak azok utazhatnak, akiknek havi vagy más bérletük van, és igazolni tudják, hogy dolgozni mennek.
A tömegközlekedési eszközök „hadrendbe állításának” második szakasza akkor kezdődik, amikor felengedik az egyetemistákat a buszokra, a harmadik szakasz pedig a közép- és kisiskolások buszoztatása.
A nyugdíjasok csak ezt követően, a negyedik szakaszban szállhatnak majd buszra.
A tömegközlekedési eszközökön, az éttermekben és a kávéházakban továbbra is kesztyűt és maszkot kell viselni, és tartani kell a két méteres távolságot.
Az orvosok szerint továbbra is érvényben vannak az alapvető védőintézkedések – mint például a kézmosás vagy a munkafelületek fertőtlenítése.
A koronavírus erre is megtanított bennünket.

Horvátország
KORONAVÍRUS: Öt fertőzött spanyol járt-kelt Dubrovnikban, majd elment bevásárolni, de nem botlottak Indiana Jonesba

Horvátországban öt spanyol állampolgárt azzal gyanúsítanak, hogy végigsétáltak Dubrovnikon, pedig tisztában voltak azzal, hogy pozitív a koronavírus-tesztjük. A bíróság nem rendelte el előzetes letartóztatásukat, ám az ügyészség nem ért egyet a döntéssel, amit az interneten ország-világ tudtára adott.
Beteg spanyolok
Az eset még a júliusban történt, de a hír csak most került nyilvánosságra.
Az ügyészség szerint megalapozott a gyanúja annak, hogy az érintett öt spanyol állampolgár – akik mindannyian 1996-ban születtek – július 22-én este fél kilenc körül a dubrovniki utcákon jártak-keltek, bár tisztában voltak azzal, hogy a repülőtéren végzett gyorsteszt kimutatta náluk a vírust, ami miatt az illetékes járványügyi szakember házi karantént rendelt el számukra.
Ők azonban elhagyták kijelölt tartózkodási helyüket, elmentek a városba, ahol be is vásároltak, és ezáltal más személyeket is veszélyeztetettek. Az esetet a házi karatén betartását felügyelő rendőrök vették észre.
A zágrábi Index hírportál szerint az illetékes ügyészség úgy véli, hogy a spanyolok a karantén elhagyásával a fertőző betegségek terjesztésének és továbbadásának bűncselekményét követték el.
Közben feltűnt Dubrovnikban Indiana Jones, azaz Harrison Ford is, de ő nem terjesztett semmiféle betegséget, és valószínűleg nem találkozott az öt „spanyol beteggel” sem, miután őt a napokban kapták lencsevégre az Adria egyik gyöngyszemének számító városban.
Európa tovább romlik
Az ECDC (Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ) legújabb térképe szerint a betegség egyre nagyobb méreteket ölt Európában és Horvátországban is, ahol a tengerpartot követően a főváros, Zágráb is besárgult.
Zágráb városa után a leginkább veszélyeztetett térségnek Split-Dalmácia, Zágráb, Šibenik-Knin, Zára és Dubrovnik-Neretva megye számít.
Horvátországban az utóbbi 24 órában 333 új esetet regisztráltak, ezzel 1552-re emelkedett az aktív megbetegedések száma. Jelenleg 192-en vannak kórházban, ebből 19-en lélegeztetőgépen, három ember pedig elhunyt.
Házi karanténban 4568 személy tartózkodik, kivéve az öt spanyolt.
Horvátország
VESZÉLYBEN A TURISTASZEZON? Terjed a Delta Horvátországban, de kevesen akarják beoltatni magukat

Horvátországban azt fontolgatják, hogy jutalmakat és bónuszokat kapnak azok, akik felveszik az koronavírus elleni oltást. Zágrábban már előzetes bejelentkezés nélkül, gyakorlatilag az utcáról be lehetni menni az oltópontokra, de így is alig vannak, akik szeretnék beoltatni magukat. Pedig Szlovénia után terjed a Delta Horvátországban is.
Motiváció nélkül nem megy
Hogyan lehet motiválni az embereket? – ma már ez foglalkoztatja leginkább a Horvát Közegészségügyi Intézetet, amelynek helyettes vezetője szerint jutalmazás nélkül nem nagyon lehet rávenni az embereket arra, hogy beoltassák magukat.
Egyelőre még nem publikus, hogy mi lehet a „jutalomfalat”, de egy-két városban a hegy és Mohamed történetéből okulva, úgy döntöttek, hogy ha az állampolgár nem megy a vakcinához, akkor a vakcina megy az állampolgárhoz.
A Nova TV esti híradója arról számolt be, hogy Belovár (Bjelovar) utcáin feltünt Cjepko, aki, illetve ami egy kisbusz, és házhoz viszi a vakcinát.
Andrej Plenković horvát miniszterelnök nem lelkesedik az „idomári módszerekért”, viszont felelőtlenek tartja azokat, aki nem adatják be maguknak a védőoltást, miután ez nem csak egészségügyi, hanem gazdasági és pénzügyi kérdés is.
Veszélyben a turistaszezon?
Az említett televízió szerint akár a turistaszezon is veszélybe kerülhet, mert a Delta megjelenése igazából Dalmáciában szembetűnő, bár felütötte a fejét a szlovén-horvát-magyar határ mentén lévő Muraközben, Varasdban (Varaždin), sőt magában a fővárosban, Zágrábban is.
A Nova TV mindezt egy meg nem nevezett epidemiológusra hivatkozva jelentette.
A tudósító azt állította, hogy Dalmáciában tartanak a Delta terjedéséből, miután a legtöbb esetet Šibenik-Knin megyéből jelentették, ahol összesen 19 ilyen beteget regisztráltak, vagyis körülbelül annyit, amennyit egy héttel korábban Szlovéniában.
Az indiai mutáns megjelent Split-Dalmácia megyében is, de ezzel kapcsolatban számok nem hangzottak el.
A tudósítás szerint a Delta-törzs elleni egyetlen védekezés a védőoltás lehet, amelyet Dalmáciában a lakosság mindössze 30%-a „tudhat magáénak”, vagyis ebben a tekintetben az ottaniak jelentősen elmaradnak az országos átlag mögött.
A tudósító megjegyezte, hogy a Delta vírus terjedéséről egyelőre senki sem akar beszélni, nem nehéz kitalálni, hogy miért.
Koronavírus
SZLOVÉNIÁBAN IS BELEGÁZOLTAK A DELTÁBA: A jövő héttől minden pozitív mintát genetikailag elemeznek, és megerősítik a nyomkövetést

Szlovéniában is kimutatták a koronavírus Delta variánsát, a mutációt már 18 mintában azonosították. Tjaša Žohar Čretnik, a szlovén Nemzeti Egészségügyi, Környezetvédelmi és Élelmiszeripari Laboratórium (NLZOH) igazgatója aggasztónak tartja, hogy az esetek többségében a megbetegedések nem köthetők külföldi utazásokhoz.
Jövő héten kétszer ennyi lesz
A koronavírus először Indiában beazonosított változata Szlovéniában eddig 18 embert betegített meg, vagyis a szlovénok is belegázoltak a Deltába.
Szlovénia jelenleg azon országok közé tartozik, ahol ennek a változatnak az előfordulása nagyon alacsony, ami egyrészt azzal magyarázható, hogy eddig nem fordítottak neki kellő figyelmet.
A szlovénok mostanáig csak minden ötödik mintát vetettek genetikai vizsgálat alá, ám a jövő héttől minden pozitív mintát genetikailag elemeznek, ezért jelentősen megugorhat a Delta variánstól megfertőződöttek száma.
Čretnik asszony szerint a laboratóriumokban végzett vizsgálatok előzetes eredményei azt mutatják, hogy a jövő héten kétszer annyi esetről számolhatnak be.
Nem csak a külföldről érkezők fertőznek
A szlovén Nemzeti Egészségügyi, Környezetvédelmi és Élelmiszeripari Laboratórium igazgatója szerint aggasztó, hogy sok eset nem kötődik külföldi utazáshoz, ezért megerősítik a nyomkövető rendszert.
Szlovéniában az utóbbi napokban egyetlen beteg sem halt meg a koronavírus következtében, így a járvány halálos áldozatainak száma 4743 maradt. A koronavírusos betegek közül 80-an vannak kórházban, 28-an közülük intenzív osztályon.
A valamivel több mint kétmillió lakosú országban eddig 798 984-an kaptak védőoltást, közülük 607 763-an már a második adagon is túl vannak. Ez a felnőtt lakosság 46, illetve 35 százaléka.
-
Horvátország5 nap telt el azóta
FAJFERICA: Zöld erdőben, zöld mezőben egy fekete disznó
-
B A Balkanac6 nap telt el azóta
Változó érzelmek: Kijevnek már nem kell Ljubljana, kitöri a Fras
-
Szerbia5 nap telt el azóta
Őrizetbe vettek egy szerb férfit, mert 3 ezer euróért eladta a kiskorú lányát
-
Horvátország2 nap telt el azóta
GYÓGYSZERHIÁNY: Nincs Ozempic Horvátországban, mert mindenki slank akar lenni