Szerbia
Vučić szerint a koszovóiak és az európaiak 4000 napja hazudnak a szerbeknek
A szerb diplomáciára, illetve az azt (is) megtestesítő szerb elnökre nehéz napok várnak, aligha kerülhető el ugyanis Koszovó felvétele az Európa Tanácsba és a Srebrenicával kapcsolatos ENSZ-állásfoglalás elfogadása, miközben a szerb udvari média erőteljesen a koszovói albánok és a bosnyákok ellen hangol háborús archív felvételeket is mutogatva

Nagyon morcos volt a szerb elnök, miután Belgrádban megbeszélést folytatott James O’Briennel, az Egyesült Államok európai és eurázsiai ügyi hivatalának helyettes államtitkárával. A találkozón leginkább Koszovóról és Srebrenicáról volt szó, Aleksandar Vučićnak azonban nemigen volt oka az örömre, mert kevés kérdésben volt egyetértés ennek a két kérdésnek a vonatkozásában, talán csak a koszovói szerb önkormányzatok szövetségének létrejöttében alakult ki véleményazonosság, amelynek mélységét illetően keveset tudni, merthogy csak a szokásos mantrák hangzottak el a különösen rövidre fogott sajtótájékoztatón. A szerb diplomáciára, illetve az azt (is) megtestesítő szerb elnökre nehéz napok várnak, aligha kerülhető el ugyanis Koszovó felvétele az Európa Tanácsba és a Srebrenicával kapcsolatos ENSZ-állásfoglalás elfogadása, miközben a szerb udvari média erőteljesen a koszovói albánok és a bosnyákok ellen hangol archív háborús felvételeket is mutogatva.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Alcímek
Két vereség vár Szerbiára
A felvezető közhelyeket követően James O’Brien – aki először kapott szót – rögtön azzal kezdte, hogy Koszovó vállalta, hogy létrehozza a Szerb Önkormányzatok Közösségét (Zajednica srpskih opština, ZSO), ami szerinte kulcsfontosságú annak a tisztázása szempontjából, hogy milyen élet vár a koszovói szerbekre.
Az amerikai helyettes államtitkár konstatálta, hogy szerb részről merültek fel aggodalmak a nemzetközi szerepvállalást illetően, a szerbek szerint a nemzetközi közösség ugyanis nem teljesíti az ezzel kapcsolatos kötelezettségét, és ígéretet tett arra, hogy amerikai részről minden tőlük telhetőt megtesznek, hogy eleget tegyenek az adott ígéreteknek, miután a nemzetközi politika éppen a Szerb Községek (Önkormányzatok) Közösségének megalapításán nyugszik.

Kapcsolódó cikk
James O’Brien a rendelkezésre álló idő rövidsége miatt itt azonnal áttért a srebrenicai népirtásról készülődő ENSZ-szavazásra, és megjegyezte, hogy fiatal ügyvédként tagja volt annak a csoportnak, amely az ekkori srebrenicai események feltárásán dolgozott, és hozzátette, hogy az akkori gyilkosságok bűncselekményeknek számítanak, ami miatt jónéhány embert felelősségre vontak és ítéltek el.
Az amerikai államtitkár felidézte azt is, hogy annak idején a szerb erők szavatolták a biztonságukat, és az ENSZ képviselői mellett a szerb kormány képviselői kísérték őket, amikor az igazság feltárásán dolgoztak. O’Brien szerint akkor is partnerek voltak, és most is partnerként kell együttműködniük.
A témától elkanyarodva az amerikai diplomata arról kezdett beszélni, hogy az Egyesült Államok támogatja a Szerbia uniós csatlakozásáról szóló tárgyalások folytatását, aminek véleménye szerint szerb részről Vučić elnök a fő szószólója.
James O’Brien rövid megszólalásában másról nem is beszélt, ami jól jelzi, hogy Szerbia, illetve a szerb diplomáciát (is) megtestesítő Aleksandar Vučić szempontjából ez a két legfontosabb kérdés, amelyekről kapcsolatban a kimondottan morcos szerb elnök igencsak vehemensen szólt, erős szavakat is használva.
Hadgyakorlatról ment tárgyalni
A szerb elnök nyilatkozatát saját megítélése szerint a jó dolgokkal kezdte, aminek keretében megemlítette, hogy növekszenek a két ország, mármint az Egyesült Államok és a Szerbia közötti gazdasági és politikai kapcsolatok, ennek szellemében meghívta O’Brient, hogy ezentúl gyakrabban forduljon meg Belgrádban.
A gazdasági kérdésekre kitérve megemlítette, hogy az amerikai cégek autóutakat építenek Szerbiában, és a legnagyobb vízerőművek egyikét-másikat is ők építik majd, és hogy az amerikaiak egyre többet fektetnek be Szerbiában.

Kapcsolódó cikk
Magyarország nem támogatja Koszovó ET-tagságát, sem a Srebrenicáról szóló ENSZ-határozatot
Ennyi bevezetés után Vučić áttért Koszovóra, amellyel kapcsolatban nemigen volt egyetértés, kivéve a béke és a stabilitás megőrzését, amivel kapcsolatban Szerbia „felelősségteljesen és komolyan” viselkedik, szerinte ezen a téren azok terjesztik a hazugságokat, akik nap, mint nap valamiféle invázióról, háborúról beszélnek, pedig a szerbeknek eszükbe sem jut, hogy ilyesmiben részt vegyenek, viszont nehéz ezekre a képtelenségekre és hazugságokra minden nap válaszolni.
Itt érdemes megjegyezni, hogy Szerbiában éppen az amerikai helyettes államtitkár látogatását megelőző napon fejeződött be egy éleslövészettel egybekötött 12 napos hadgyakorlat, amelynek a záróakkordja a koszovói-montenegrói határ közelében lévő Pešter katonai gyakorlótéren volt, Vučić onnan érkezett Belgrádba, hogy találkozzon az amerikai diplomatával.
A Sjenica térségében tartott hadgyakorlaton megfigyelőként megjelent a KFOR parancsnoka is, a szerb elnök Szerbia békés szándékait hangsúlyozva utalást is tett arra, hogy kitűnő és szoros kapcsolatokat tartanak fenn vele, és az egész KFOR-ral. A Vihar (Vihor) 2024 hadgyakorlattal hozható összefüggésbe, hogy a francia légierő egyik felderítő gépe 16-a és 18-a között három napon át a koszovói légtérből figyelte a szerbiai csapatmozgásokat, mint arra már egy korábbi cikkünkben utaltunk.
A rövid kitérő után térjünk vissza arra, hogy mit is mondott a Nyugatot verbálisan egyre gyakrabban sértegető szerb elnök Koszovóról.
A koszovói és srebrenicai kérdés
A szerb elnök „félelmetesen fontosnak” nevezte, hogy Pristina tegyen eleget annak a „kimondottan erős kötelezettségének”, miszerint Koszovónak be kell tartania a Szerb Községek Közösségének megalakítására vonatkozó kötelezettségét, amely már 11 éve fenn áll, és több, mint 4000 napja holt betűnek számít a papíron, ennyi ideje hazudik ugyanis mindenki a szerbeknek, Pristina és az európaiak egyaránt, akik a szerződést aláírták.
Vučić szerint a szerbek ugyanakkor mindenben teljesítették a brüsszeli szerződést, és részben már az ohridit is, Pristina viszont folyamatosan újabb problémákat generált, miközben mindennapossá vált a koszovói szerbek letartóztatása és bántalmazása, amiről hallgat az amerikai külügyminisztériumtól a NATO keresztül az Európai Unióig mindenki.
– De mit lehet tenni, ezért jutalmazzák őket tagsági státusszal az Európa Tanácsban, és én természetesen elmondtam O’Brien úrnak, hogy mi ugyan kicsik vagyunk, és tudom, hogy itt áll mellettem Amerika, mint nagyhatalom képviselője, de mi amennyire csak tudunk, ellenállunk a szerb állam és a szerb nép feletti erőszaknak, és harcolni fogunk, még ha veszítünk is, mit tehetünk
– mondta a szerb államfő, aki a harc jellegét azonban nem konkretizálta.
A szerb elnök hangsúlyozta, hogy különösen aggódik Srebrenica tekintetében, mert tisztában van vele, hogy ez a kérdés megzavarja a viszonyokat a térségben, mert ez a döntés az ország egyik népe ellen irányul az ugyanott élő másik nép részéről, miután az ügy jogellenesen kikerült a Biztonsági Tanácsból, pedig ebben a kérdésben a BT, és nem a közgyűlés illetékes.

Kapcsolódó cikk
Növelik a NATO-erőket Boszniában és Koszovóban, nehézfegyvereket is telepítenek a térségbe
Ebben természetesen az a logika, hogy a határozatot a BT-ben az oroszok megvétózták volna, amiről azonban Szerbiában nemigen tesznek említést.
Vučić nem kis iróniával kitért arra, hogy a határozati javaslat a kerek 29-edik évforduló alkalmából kerül napirendre, mert a 29-edik évfordulók világszerte a legfontosabbak, és ez nem irányul a szerbek ellen, hanem csak úgy foglalkoznak vele, de miután ők, vagyis a szerbek ezt nem így fogják fel, ezért szembeszállnak vele, amennyire csak tudnak.
A szerb elnök a sajtókonferencia vége felé megjegyezte, hogy ha veszítenek is az Európa Tanácsban és formálisan az ENSZ-ben is, emelt fővel kell menniük tovább, hogy harcoljanak Szerbia gazdasági felemelkedéséért, a növekedési tervért és a gyermekek jövőjéért, és annak ellenére emelt fővel haladjanak tovább, hogy erővel akarták lenyomni a fejüket.
Mini közvélemény-kutatás
Az alábbi közvélemény-kutatás csak a BALK olvasóinak véleményét tükrözi, és semmiképpen sem tekinthető átfogó, reprezentatív felmérésnek. A mini közvélemény-kutatás eredményére történő esetleges hivatkozás alkalmával ezt mindenképpen figyelembe kell venni. Ez a véleménynyilvánítás névtelen, eredménye semmilyen más célt nem szolgál, mint a tájékoztatást, elegendő szavazat esetén a BALK cikkeiben alkalomadtán hivatkozni fogunk rá. Egy látogató csak egyetlen szavazatot adhat le.
Ha nem tetszenek a felkínált opciók, magad is adhatsz hozzá egy újabb válaszadási javaslatot. Ehhez kattints a megfelelő mezőbe, és kezdj el gépelni! Az általad felkínált javaslat szerkesztőségi jóváhagyást követően kerül a listára.
[ays_poll id=28]

- Szerbia7 nap telt el azóta
Ha nem hangágyú, akkor mi? A saját népére!?
- Szerbia4 nap telt el azóta
Terrorizmus miatt feljelentették a szerb elnököt és a Szerb Haladó Pártot
- Bosznia5 nap telt el azóta
Dodik nem tudott Belgrádba utazni a központi körözés miatt
- Horvátország2 nap telt el azóta
Magyar-szerb katonai szövetség? Remélem, nem