Horvátország
Az alkotmánybíróság eltiltotta a kormányalakítástól Milanovićot, állandóan beszél Orbánnal
Milanović: Nem hívtam fel egyetlen kisebbségi képviselőt sem. Beszéltem bizonyos személyekkel, ez az én politikai tevékenységem, és ezt egyetlen alkotmánybíróság sem tilthatja meg nekem. És különben is, ki az a Butković, hogy megkérdezze, hogy beszéltem-e Orbánnal? Állandóan beszélgetünk

Amíg a horvát médiák úgy tettek, mintha komoly lehetőségnek tartanák a lengyel forgatókönyvet, vagyis hogy a Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) relatív választási győzelmét semmisé tudják tenni egy általános összefogással, az alkotmánybíróság pénteken a kora délutáni órákban bejelentette: kétharmados többséggel úgy határozott, hogy Zoran Milanović nem lehet kormányfő, illetve miniszterelnök-jelölt. Miután az alkotmánybíróság figyelmeztetése ellenére semmibe vette a köztársasági elnök alkotmányba foglalt szerepének megszorításait, és aktívan részt vett a kampányban, Milanović az alkotmánybíróság döntése értelmében, még akkor sem lehet kormányfő, illetve jelölt erre a tisztségre, amennyiben lemond a köztársasági elnöki tisztségéről, vagy amennyiben a vele szimpatizáló pártok a horvát parlament elé beterjesztik a bizonyítékot arra, hogy rendelkeznek a kormányalakításhoz szükséges 76 szavazattal.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
És akkor elszabadult a pokol
Az alkotmánybíróság döntése után beálló közéleti káoszt, talán a megbolygatott darázsfészekhez lehetne hasonlítani. Az égvilágon mindenki nyilatkozott, még a portás kutyája is, és mindenféle elhangzott. Az államcsínytől, a diktatúráig, de mondjuk Peđa Grbin, az SDP elnöke a politikai mentorának a stílusában, ennél jóval képletesebben nyilatkozott, mondván, hogy az alkotmánybíróság „mindenkit levizelt”. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy nem kell aggódni, mert „létezik egy C-terv”.
„C-terv” ide, vagy oda – különben, ha nem lenne jogilag levédve, ezt a cikket legszívesebben a Kengyelfutó Gyalogkakukk rajzfilm prérifarkasával illusztrálnánk, ahogy barlangjában agyament tervrajzokon dolgozik – 17 óra tájt megszólalt Milanović is, de a szokásos vehemencia nélkül.

A horvát parlamenti „patkó”, a kormányalakításhoz 76 mandátum kell (Forrás: HRT)
Csupán annyira futotta neki, hogy az alkotmánybíróság döntését egy államcsínyt előkészítő mozzanatnak titulálta, amelyet a HDZ vezetője, Andrej Plenković akar végrehajtani, a többi a népakarat feletti lamentálás volt, illetve egy jogászhoz teljesen méltatlan megállapítás, mi szerint a népakarat felülírja az alkotmányt. Egy jogállamban az alkotmányt semmi sem írhatja felül, ezt a nép választott képviselői csupán módosíthatják, általában kétharmados többséggel.
A kormánypárt és alkotmánybíróság közötti sógori viszony illusztrálására az elnöki palotában a sajtótájékoztató előtt egy kivetített kép fogadta az újságírókat, amelyen az alkotmánybíróság elnöke két HDZ-s miniszter – Oleg Butković és Branko Bačić – társaságában üldögél egy teraszon.

A kép nyilván a tengerparton készült, a nyaralási szezonban, az ablak tükröződéséből legalábbis erre lehet következtetni (Forrás: Facebook, Zoran Milanović)
A kép nyilván a tengerparton készült, a nyaralási szezonban, mert az urak pólóban, rövid nadrágban hűsölnek az árnyékban, nem is sejtve, hogy a baráti kvaterkázás egyszer majd sötét ármány bizonyítékává válik. Az időközben Milanović macerálására szakosodott Butković nem maradt adós, de erről majd a későbbiek folyamán.
Ezt a fejezetet a korábbi cikkek egyikében már idézett Sanja Barićnak, a fiumei (Rijeka) jogi kar alkotmányjogi tanszékvezetőjének szakvéleményével zárnánk. Főként azért, mert a hölgy nagyon egyszerűen és közérthetően fogalmazott.
– Itt az alkotmányos jogrend és az Alkotmánybíróság, mint intézmény elemi védelmének kérdéséről van szó, és ezt szigorúan be kell tartani
– mondta Sanja Barić, aki hangsúlyozta, hogy nem számít, mit mond ő vagy bárki más. Ha az Alkotmánybíróság kétharmados szavazattöbbséggel mond valamit, akkor az alkotmány és az összes alkotmányos szabály végső értelmezőjeként lép fel, és ezzel mindenkinek tisztában kell lennie.
– Ez az alkotmányos rend, a jogállamiság veleje, nincs mit hozzáfűzni
– kommentálta a szakértő. Sanja Barić azt is hozzáfűzte, hogy sokan, de főként Zoran Milanović köztársasági elnök megszegték az alkotmány rendelkezéseit, és most viselniük kell a következményeket.
Butković szerint Milanović felhívta Orbánt
Oleg Butković, az ügyvivő kormány közlekedésügyi minisztere, az utóbbi hetekben rendszeres Facebook-bejegyzésben intézett két kérdést a köztársasági elnökhöz, akit az újabb két kérdés ismét láthatóan nagyon felidegesített.
1. Zoran Milanović, felvetted-e tegnap a kapcsolatot egy szomszédos ország miniszterelnökével annak érdekében, hogy kapcsolatba lépjen az ország nemzeti kisebbségének horvátországi választott képviselőjével, hogy támogasson miniszterelnök-jelöltként?
2. Alkotmányellenes-e, ha egy külföldi kormány elnökét arra kérik, hogy befolyásolja a horvát kormány megalakulását?
– U.i. Vigyázz, mit válaszolsz, mert ez túl komoly ahhoz, hogy kibúvókat keress és hazudj. Üdvözlettel, Oleg
– írta Butković, aki Orbánra gondolt, illetve Jankovics Róbertre, a horvátországi magyar kisebbség képviselőjére, ezt maga Milanović erősítette meg a sajtótájékoztatón, amíg nyögvenyelősen igyekezett magyarázni a bizonyítványát.
– Nem hívtam fel egyetlen kisebbségi képviselőt sem. Beszéltem bizonyos személyekkel, ez az én politikai tevékenységem, és ezt egyetlen alkotmánybíróság sem tilthatja meg nekem. És különben is, ki az a Butković, hogy megkérdezze, hogy beszéltem-e Orbánnal? Állandóan beszélgetünk.
A BALK kifejezetten rosszindulatú horvátországi tudósítója ehhez csak annyit szeretne hozzátenni, hogy nemcsak beszélgetni szoktak, de együtt vacsorázgatni is, mint ez 2022 augusztusában történt az Adrián, lásd a kapcsolódó cikket!

- Szerbia7 nap telt el azóta
Rettegés egy baljós, ismeretlen erőtől: a hangágyú-eset
- B A Balkanac7 nap telt el azóta
Élet és karambol: Szajkó István emlékére
- Szerbia5 nap telt el azóta
Fico: Az EU zsarolja Szerbiát és elárulta a demokráciát
- Szerbia7 nap telt el azóta
Megkezdődtek az előállítások és letartóztatások Szerbiában