Connect with us

Horvátország

Boldog Új Évet! Van-e raktáron lőgyapot?

A tanmese lényege, hogy a hadiipar – bármely más iparhoz hasonlóan – egy rendszer, amely az alapanyagok beszállítóin nyugszik. Mint ez tavaly végérvényesen világossá vált, kisded kontinensünk meglehetősen csehül áll a hadianyagok gyártásához nélkülözhetetlen alapanyagokból

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

Lőgyapot
A lőgyapot manapság megjelenő formája (Forrás: GunmagWarehouse)
A cikk meghallgatása

Attól tartok, hogy a címbeli köszöntő ironikus, mivel egyáltalán nem úgy néz ki, hogy különösebben boldog új évnek nézünk elébe. Andrej Plenković horvát miniszterelnök részint hivatalból, részint választási célok miatt igencsak bizakodó újévi beszédet mondott, amiben ismét csak felsorolta azt a rengeteg jót, amit kormánya tett a választópolgárok érdekében. Becsületére legyen mondva, nem hazudott, ám egy kitétele felkeltette az érdeklődésemet, mert némiképpen felvezeti azt, amiről írni szeretnék, az pedig az európai hadiipar szomorú állapota.

Az igazmondó Plenković

Szóval szeretett miniszterelnökünk úgy tetszett fogalmazni, hogy a horvát kormány az elmúlt időszakban megduplázta a horvát hadsereg fejlesztésére szánt összeget, és hogy ennek köszönhetően tavaszra Horvátország már egy fél rajnyi francia Rafale vadászbombázóval rendelkezik, ami Plenković szerint „jelentősen növeli a biztonságot és megerősíti Horvátország nemzetközi pozícióját”.

Amit a miniszterelnök elhallgatott, vagy valami miatt nem tartott fontosnak, az a horvát hadiipar ramaty állapota, amely minden tekintetben europaizálódott.

A kilencvenes években a háborúból győztesen kikerülő horvát hadsereg mára már árnyéka valamikori önmagának. A gondok zöme a szocialista/szociáldemokrata kormányok „karcsúsítási” kampányainak köszönhető, akik fejszével álltak hozzá a munkának. Egy csomó dolgot eladtak, egy csomót elajándékoztak, vagy egyszerűen kidobtak a szemétbe.

Plenkovic

A miniszterelnök beszéde (Forrás: X-platform, Horvát Miniszterelnöki Hivatal)

És tették ezt úgy, hogy nem vásároltak, de még csak nem is terveztek vásárolni semmit a megszűnt rendszerek, képességek helyébe.

Hogy ne mondjunk többet, a háború utáni tervek értelmében a horvát légierőnek mára 3 raj vadászbombázóval, azaz 36 géppel kellett volna rendelkeznie, de érdekes például a Jugoszláviától örökölt orosz Strela (Strijela) 10 rövid hatósugarú légvédelmi rakéták esete, amelyeket szükségtelennek nyilvánítottak és megsemmisítettek, attól függetlenül, hogy az ország így szinte teljesen légvédelmi rakéták nélkül maradt.

A Plenković-kormány aztán végül észbe kapott, és a boldog emlékezetű Krstičević tábornok védelmi miniszterségének idején sikerült megállítani a haderő teljes bomlását. Az egykor 15 ezer alkalmazottat foglalkoztató horvát hadiiparból, amely gyalogsági fegyvereket, lőszert és egyebeket gyártott, mára már alig maradt valami, de ami maradt, az is a magánszektor találékonyságának köszönhető.

Šestan Busch

A károlyvárosi HS Produkt az amerikai Springfielddel megvalósított együttműködésének köszönhetően maradt fenn, miközben a Varasd közeli Prelogban székelő Šestan Busch rohamsisakokat és testpáncélt gyárt ugyancsak főleg exportra.

Ezen felül valahol Zagorjeben kis sorozatokban 120 milliméteres aknavetőgránát gyártása folyik, míg Isztriában székel az M Adler D Kft, amely RAK 12-s vontatott rakétavetőket gyárt és gyalogsági, hatlövetű 40 milliméteres aknavetőt RGB 6 néven.

A szerbiai gyártók mellett a M Adler D az egyedüli, amely továbbra is gyártja a jugoszláv 128 milliméteres űrméretű rakétákat, amelyeket az különböztet meg a tüzérségi rakéták többségétől, hogy nincsenek vezérlőfelületei (szárnyai), hanem a meghajtó fúvókák kialakítása miatt a tengelye körül forog, hasonlóan az ágyúlövedékhez, ezért állítólag stabilabb a röppályája, mint pl. az orosz Gradé.

És többé-kevésbé ez minden.

Az EU egy szál gatyában, nincs lőgyapot

Az európai politikusok nemzedékeinek, önelégedettségének és az amerikai katonai erőbe vetett vak bizalmának köszönhetően mindenki elfogadta a kis csúcstechnológiával felszerelt hadseregek doktrínáját, és ezzel összhangban leépített mindent, amit le lehetett építeni. Persze nemcsak a hadiiparban, de ezt most hanyagoljuk.

A tanmese lényege, hogy a hadiipar – bármely más iparhoz hasonlóan – egy rendszer, amely az alapanyagok beszállítóin nyugszik. Mint ez tavaly végérvényesen világossá vált, kisded kontinensünk meglehetősen csehül áll a hadianyagok gyártásához nélkülözhetetlen alapanyagokból.

Nincs elég lőgyapot (nitrocellulóz), amit az angol smokeless gunpowdernek nevez, innen a szakadatlan lőporozás a médiákban, de robbanóanyag sem, a régi jó TNT formájában.

Ez egy cseh Strela, de ugyanabból az orosz fészekből származik, mint a horvát. És mi van a lőgyapottal?

Ez egy cseh Strela, de ugyanabból az orosz fészekből származik, mint a horvát (Forrás: Alphacoders)

Például egy nyugati forrás nemrég arra figyelmeztetett, hogy a raktárakban halmokban állnak a meghajtó anyagtól igencsak megfosztott aknavető gránátok, mivel a gyártók a lőgyapot hiány miatt már egy ideje kisebb mennyiségű meghajtó anyaggal szerelik fel a gránátokat.

Miután az aknavetőket újabban maximális lőtávon használják, a kezelőszemélyzet egyszerűen kanibalizája a gránátokat, és a lőgyapotos zacskókat hozzácsapja a felhasználni szándékozott gránátok meghajtócsomagjához.

A gyengébbek kedvéért, minden tüzérségi löveg lőgyapotot használ, lett légyen az külön csomag, mint a nagy kaliberű gránátok esetében, vagy egységes lövedék, ami úgy néz ki, mint egy túlméretezett puskagolyó. A lőgyapot gyártása már több mint száz éve folyik, lényege, hogy gyapotot, vagy bármilyen cellulóz masszát kénsavval kezelnek.

Rengeteg vizet igényel, és nem kifejezetten környezetbarát, így nem csoda, hogy kiebrudalták a kontinensről, viszont lehet, hogy ez kissé elkapkodott intézkedés volt. Szóval, lőgyapotot viszonylag gyorsan tudnánk elkezdeni termelni, amennyiben volna elég gyapot. De nincs.

A második világháborúban már találkoztak ezzel a problémával, így a papírgyárak fapépjét használták erre a célra. Azzal az volt a baj, hogy gyengébb minőségű lőgyapotot eredményez, ami a mai kényes fegyverrendszereknek lehet, hogy nem tenne jót.

Továbbá, azért nincs elég 155 milliméteres gránát, mert nincs elegendő robbanóanyag, amit ezekbe beleraknak, pontosabban beletöltenek, mert a gránátokat felhevített, folyékony TNT-vel töltik.

Mindenki úgy igyekszik megoldani a gondokat, ahogy tudja. A francia Nexter például az ausztráloktól szeretne vásárolni lőgyapotot, a japánok az Egyesült Államoknak szállítják ugyanezt, a Rheinmetall csak arról számolt be, hogy sikerült valahogy középtávon biztonságot nyújtó nyersanyag tartalékot felhalmoznia, a spanyolok és a portugálok szintén nyersanyag után kutatnak világszerte.

De ugyanakkor a világban szinte mindenből hiány van, chipekből is, de az acél ára is 3 és félszeresére nőtt a megnövekedett kereslet miatt. Szóval így valahogy állunk azzal, hogy a hadseregeknek se fegyverük, se eszközeik, de hadra fogható embereik sincsenek.

Egy pihent eszű ember azt mondta, hogy a helyzet arra emlékezteti, amikor Napóleon végigrohant a német fejedelemségeken. Szerencsére az oroszoknak egyelőre még nincsenek ilyen ambícióik, de ki tudja, hogy mikor jut valami hasonló az eszükbe.





Mini közvélemény-kutatás


Az alábbi közvélemény-kutatás csak a BALK olvasóinak véleményét tükrözi, és semmiképpen sem tekinthető átfogó, reprezentatív felmérésnek. A mini közvélemény-kutatás eredményére történő esetleges hivatkozás alkalmával ezt mindenképpen figyelembe kell venni. Ez a véleménynyilvánítás névtelen, eredménye semmilyen más célt nem szolgál, mint a tájékoztatást, elegendő szavazat esetén a BALK cikkeiben alkalomadtán hivatkozni fogunk rá. Egy látogató csak egyetlen szavazatot adhat le.

8
A helyzet olyan, amilyen.

Mit lehet tenni?

Horvátország

Plenković Kijevben, miközben Vujnovac a nagyfiúkkal focizik

Ha ebben bárki is kételkedett volna, a kormány megerősítette, hogy Horvátország továbbra is folyamatos politikai, gazdasági, humanitárius és katonai támogatást nyújt az ukrán népnek. Andrej Plenković miniszterelnök kijevi látogatása során részt vett a DOK-ING horvát cég ottani irodájának megnyitása alkalmából szervezett fogadáson is

Avatar photo

Közzététel:

a megjelenés dátuma

Andrej Plenković kijevi kiruccanásra érkezett, balján Zvonimir Frka-Petešić is, aki a fénykép tanúsága szerint nem nagyon örült a kiruccanásnak, jobbján Anica Djamić, Horvátország ukrajnai nagykövete
Andrej Plenković kijevi kiruccanásra érkezett, balján Zvonimir Frka-Petešić is, aki a fénykép tanúsága szerint nem nagyon örült a kiruccanásnak, jobbján Anica Djamić, Horvátország ukrajnai nagykövete (Forrás: X platform, Andrej Plenković)
A cikk meghallgatása

Andrej Plenković horvát miniszterelnök ma reggel feltűnt a kijevi vasútállomáson, meglehetősen casual szerelésben, melegítőfelsőben, némileg ziláltan a hosszú úttól. De nem volt egyedül: ukrajnai kirándulást nyert még Radovan Fuchs tudományos és oktatási miniszter, Damir Habijan közigazgatási, igazságügyi és digitális átalakulásért felelős miniszter, valamint Gordan Grlić Radman kül- és Európa-ügyi miniszter. A miniszterelnököt elkísérte kabinetfőnöke, Zvonimir Frka-Petešić is, aki a fénykép tanúsága szerint nem nagyon örült a kiruccanásnak.

Kijevi irodát nyit a horvát DOK-ING

Az ukrán fővárosban Plenković Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, Gyenyisz Smihal miniszterelnökkel, Ruszlan Sztefancsukkal, a Verhovna Rada elnökével és más ukrán tisztviselőkkel találkozik. A miniszterelnök a delegációval együtt részt vesz a Krími Platform ülésén is.

Bár a rossz nyelvek szerint Plenković búcsúzni jött, a kormány nyilatkozata helyre teszi a dolgokat. Így megtudhattuk, hogy ez Plenković miniszterelnök harmadik ukrajnai látogatása az orosz agresszió, azaz 2022. február 24-ei kezdete óta, és újabb jele Horvátország szolidaritásának Ukrajnával. Azzal az országgal, amely „védi szabadságát, Európa biztonságát, de a közös demokratikus értékeket és a nemzetközi jog elveit is” – áll a közleményben.

Ha ebben bárki is kételkedett volna, a kormány megerősítette, hogy Horvátország továbbra is folyamatos politikai, gazdasági, humanitárius és katonai támogatást nyújt az ukrán népnek. Plenković részt vett a krími tatárok feletti népirtás áldozatai tiszteletére emelt emlékmű ünnepélyes leleplezésén is, amelyet Zelenszkij elnök és Musztafa Dzsemilev, a krími tatár nép vezetője hajtott végre. A horvát küldöttség a nap folyamán részt vett a Krími Platform csúcstalálkozóján is.

Horvátország határozottan támogatja a Nemzetközi Krími Platformot, és ezen belül aktív szerepet játszik, mivel 2022 októberében az első parlamenti csúcstalálkozónak is otthont adott a horvát fővárosban. Ugyanakkor a kormányhivatal elárulta, hogy a miniszterelnök részt vesz a DOK-ING által a vállalat kijevi irodájának megnyitása alkalmából szervezett fogadáson is, illetve a látogatás folyamán bemutatják az Ukrajnának nyújtott horvát segély új csomagját.

Egyúttal a kormány bejelentette, hogy a találkozó folyamán aláírják az egyetértési megállapodást a horvát igazságügyi, közigazgatási és digitális átalakulási minisztérium és az ukrán igazságügyi minisztérium, valamint a horvát tudományos, oktatási és ifjúsági minisztérium és az ukrán tudományos és oktatási minisztérium között a kétoldalú tudományos és technológiai együttműködési programra vonatkozásában.

E sorok írója, ki tudja miért, kissé nyugtalanítónak érzi, hogy a cikk írása közben olyan sajtótermékből is kénytelen volt tájékozódni, mint az European Pravda. Nomen est omen? Ez lenne a jövő? Talán mégse, legalábbis reméljük, hogy nem.

Az ukránok ajándékba kapták a terveket

Ukrajna idén tavasszal új aknamentesítő gép gyártásába kezdett, miután az Ukrajnában összeszerelt és honosított MV-4-es horvát aknaszedő jármű megfelelőségi tanúsítványt kapott.

Az ukrán sajtó azidőtájt arról számolt be, hogy az ukrán A3tech vállalat megkapta a DOK-ING MV-4 aknamentesítő gép megfelelőségi tanúsítványt a gépesített aknamentesítő berendezések kötelező vizsgálatáról szóló 271. számú kormányhatározatban meghatározott követelményeknek megfelelően.

Horvátország szeptember legelején ingyen és bérmentve adta át Ukrajnának a horvát MV-4-es aknamentesítő robotgép specifikációját

Horvátország szeptember legelején ingyen és bérmentve adta át Ukrajnának a horvát MV-4-es aknamentesítő robotgép leírását (Forrás: X platform)

Ez lehetővé teszi a gyártó vállalat számára, hogy áttérjen a járművek ipari gyártására a piac igényeinek megfelelően: mind a kormányzati struktúrák, mind a humanitárius aknamentesítő üzemeltetők számára.

A horvát DOK-ING gépeket összeszerelő és honosító A3tech vállalat az év eleje óta 12%-kal növelte az alkalmazottainak a számát. Ezen kívül a vállalat bevont a termelésbe egy másik gyárat, amely az alkatrészek egy részét gyártja.

Ihor Bezkaravainyi illetékes miniszterhelyettes ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy az aknamentesítő gépek összeszerelése és gyártásának a lokalizálása felgyorsítja az alkatrészek javítását vagy cseréjét detonáció esetén, de megkönnyítik a humanitárius aknamentesítéssel foglalkozók számára a felszerelésekhez való hozzáférést is.

Vujnovac a nagyfiúkkal focizik

Amíg a kormányfő Kijevben politizál, keddi hírek értelmében Pavao Vujnovac, a horvát gáz- és egyéb király, csatlakozik az Atlanti Tanács nemzetközi tanácsadó testületéhez. A nemzetközi tanácsadó testület a világ néhány legjelentősebb vállalatának korábbi vezetőiből és vezérigazgatóiból áll, akik tanácsokat és szakértői támogatást nyújtanak az Atlanti Tanács, egy washingtoni székhelyű szervezet vezetésének.

A hitetlen gyaur kutyák, mint amilyen a BALK sötét lelkű horvátországi tudósítója is, úgy látják az esetet, hogy Vujnovac sikeresen bevásárolta magát a klubba, és ezzel befolyását kezdi az óceánon túlra is kiterjeszteni

A hitetlen gyaur kutyák, mint amilyen a BALK sötét lelkű horvátországi tudósítója is, úgy látják az esetet, hogy Vujnovac sikeresen bevásárolta magát a klubba, és ezzel befolyását kezdi az óceánon túlra is kiterjeszteni

Az említett tanács közleménye szerint Vujnovac már hosszabb ideje aktívan részt vesz az Atlanti Tanács által szervezett különböző rendezvényeken, különösen az energiaszektorral kapcsolatos kérdésekben.

Az elmúlt időszakban elsősorban az LNG-vel kapcsolatos megbeszéléseken vett részt, de bemutatta a geotermikus energiában rejlő lehetőségeket a régióban, valamint azokat az akkumulátorfejlesztési projekteket is, amelyeket az ENNA Group a horvát Rimac Automobili technológiai vállalattal közösen valósít meg.

Frederick Kempe, az Atlanti Tanács elnök-vezérigazgatója elégedettségét fejezte ki Pavao Vujnovac csatlakozásával kapcsolatban.

Kövess minket a Facebookon!

A hitetlen gyaur kutyák, mint amilyen a BALK sötét lelkű horvátországi tudósítója is, úgy látják az esetet, hogy Vujnovac sikeresen bevásárolta magát a klubba, és ezzel befolyását kezdi az óceánon túlra is kiterjeszteni.

Ebből elméletileg Horvátországnak is haszna lesz, de ami biztos, hogy Vujnovacnak ez a gyakorlatban válik hasznára.

Már az a tény, hogy a horvát üzletembert bevállalták, illetve hogy egyáltalán szóba álltak vele, meglehetősen beszédes. Érdemes lesz odafigyelni, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy Vujnovac még relatíve fiatal ember: idén töltötte be az 50. életévét. Az orosz és európai kapcsolatai után most amerikai pajtásokra is szert szeretne tenni. Ki tudja, milyen magasságokba emelkedhet még?

Az olvasás folytatása

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

HIRDETÉS

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

7 X 7

×

Kövess minket a Facebookon!