Horvátország
A csodálatos szemétégető: a horvátok megint kitaláltak valamit?
Nemcsak, hogy elégetik azt a szemetet, ami óhatatlanul a szeméttelepen végezné, hanem még hidrogént is nyernek az eljárás folyamán, és természetesen hőenergiát, amellyel fűteni lehet ezt-azt

A hidrogénalapú gazdaság, illetve a fosszilis energiahordozók leváltása hidrogénre, elméletileg remek gondolat, ám a gyakorlatban rengeteg baj van vele. Elsősorban az előállítása rendkívül energiaigényes, másodsorban nehéz tárolni, harmadsorban pedig nehéz szállítani. Világszerte gőzerővel (és gázerővel) folyik a kutatás, de ez idáig senki sem rukkolt elő megbízható, tömegesen piacra dobható megoldásokkal. A víz termokémiai felbontása már régóta ismert folyamat, de hátulütője, hogy magas hőmérsékleten játszódik le, olyan 2000 Celsius fokon. A japánok az atomerőműveiket tervezik befogni, és állítólag már sikereket is értek el – az így nyert hidrogént valami miatt vörös hidrogénnek hívják – és valószínűleg ez áll a hátterében annak, hogy a japán autógyártók makacsul kitartanak a hidrogénmotoron alapuló járgányok fejlesztése mellett. A hidrogénnek a közlekedésben is nagy előnyei vannak az akkumulátoros és elektromos járművekkel szemben, de ezek között legszembeötlőbb a nagy teljesítmény leadása, ami a nehéz járművek, mozdonyok és hajók esetében nélkülözhetetlen.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
És akkor jött az Indeloop
A legjelentősebb horvát robotikai cégből, a világszerte ismert DOK-ING-ból kiváló Indeloop startup a napokban került az érdeklődés középpontjába, bejelentették ugyanis, hogy elérkeztek a konkrét termék, a Looper névre hallgató berendezés ipari méretű demonstrátorának kiépítéséhez.
A Looper lényegében egy csodálatos szemétégető, amelyben nem reciklálható szerves alapú hulladékot égetnek el, beleértve a víztisztítókból származó iszapot is (természetszerűleg ennek kiszárítása után).

A csodálatos szemétégető, a Looper
Az ötlet szépsége abban rejlik, hogy a Looper a hagyományos szemétégetőktől eltérően gyakorlatilag nem bocsát ki semmilyen káros égésterméket a légkörbe, mert a hőenergiát a víz termokémiai felbontására használják fel.
A szén a hamuban marad, ez pedig az építőiparban használható fel tovább. Magyarán, nemcsak, hogy elégetik azt a szemetet, ami óhatatlanul a szeméttelepen végezné, hanem még hidrogént is nyernek az eljárás folyamán, és természetesen hőenergiát, amellyel fűteni lehet ezt-azt.
A Looper nem délibáb
Mint ezt Danica Maljković, az Indeloop igazgatója elmagyarázta, a kutatás már több éve folyik, és ez idő alatt egy szabadalmat is sikerült benyújtaniuk a probléma technológiai megoldására.
– Amit mi csinálunk, azzal tudomásunk szerint senki más nem foglalkozik a világon. Ha a jelenleg szeméttelepeken elhelyezett vagy elégetett európai hulladéknak csak egy töredékét alakítanánk át hidrogénné a Looperekben, 2030-ra 10 millió tonna megújuló hidrogént tudnánk előállítani az EU-ban
– mondta Maljković, aki szerint ez pontosan annyi, mint amennyi az EU terveiben szerepel 2030-ra.
Az Indeloopnak nagy laboratóriuma van a horvát főváros žitnjaki iparnegyedében, ahol három kísérleti üzemben tesztelik a Looper hatékonyságát.
Gyakran látogatják őket tudományos delegációk az országból és külföldről, így nemrégiben felkereste őket a Hidrogén Európa szövetség küldöttsége is.
Az Indeloop 2022-ben megkapta a HydrogenHero címet az egyesülettől a hidrogéntechnológiák fejlesztéséhez való kiemelkedő hozzájárulásáért.
A csodálatos szemétégető
A DOK-ING és az Inteloop jelenleg egy új üzem építésén dolgozik, amely a nem újrahasznosítható textilhulladék szintetikus gázzá történő átalakítását szolgálja, amelyet fűtésre használnak majd a csáktornyai szociális szövetkezetben, a Humana Novában, amely fogyatékkal élőket és más társadalmilag kirekesztett embereket alkalmaz textilipari munkákra.
Ez egy olyan hulladéktípus, amelyet Horvátországban senki sem dolgoz fel, nevezetesen a nem újrahasznosítható ruházat és a hulladékba került cipő.

A Humana Nova fogyatékkal élőket és más társadalmilag kirekesztett embereket alkalmaz textilipari munkákra (Forrás: Humana Nova)
Az üzemet a norvég kormány is finanszírozza a Grant Innovation Norway-Croatia révén, amely felismerte egy ilyen projekt szükségességét, ezzel segítve a társadalmilag legkiszolgáltatottabb csoportokat.
A projektet várhatóan 2024 áprilisában fejezik be az üzem telepítésével és tesztelésével.
Mondhatni, hogy a Looper soha nem jött jobbkor, mert Horvátország és Málta az egyedüli két ország az Unióban, amely nem rendelkezik szemétégetővel, a szemétlerakás pedig a horvát fővárosban, mint erről a BALK már beszámolt, kritikus fázisba érkezett.
A már évek óta emlegetett zágrábi szemétégető építése sehogyan sem tud elmozdulni a holtpontról, amiben hathatósan közrejátszik a káros anyagok kibocsátásától való félelem – senki sem akar ugyanis szemétégetőt a lakhelye közelében.
Az Inteloop fejlesztése ezt a problémát is megoldaná, s nemcsak Horvátországban lenne rá vevő.
Persze Tomašević polgármestert ez már nem menti meg, mert akkora közutálatnak „örvend”, hogy az szinte példátlan Zágráb történetében, viszont lehet, hogy az utódjának bizonyára szerez majd pár piros pontot, ami majd kiderül.

- Szerbia4 nap telt el azóta
Donald Trump Jr. Belgrádban, találkozott Vučić elnökkel
- Bosznia6 nap telt el azóta
Az EUFOR erősít Boszniában, a magyarokat kihagyják
- Bosznia7 nap telt el azóta
A boszniai alkotmánybíróság felfüggesztette Dodik törvényeit
- Szerbia3 nap telt el azóta
A Vörös Sapkások az Úttörő parkban, ezek Vučić igazi barátai