Állatok
HORVÁT NAGY TESTVÉR: Szigorúan ellenőrzött horgászok, avagy büntetik azokat, akiknek nincs appjuk
Horvátország az idei évtől kötelezővé teszi, mRibič mobiltelefonos applikáció használatát az édesvízi horgászok számára. A fejlesztés célja a horgászok felügyelete, valamint az édesvizek lehorgászásának elkerülése.
Minden kifogott halat regisztrálni kell
Horvátországban minden horgászengedéllyel rendelkező személy az engedélye mellé kap egy kódot is, amellyel az okostelefonján minden alkalommal be kell jelentkeznie egy mobilapplikációba, amikor horgászni indul – derül ki a sib.hr horvát portál cikkéből.
Hasonló kódot kapnak az egyszeri horgászatra induló alkalmi pecások és turisták is, akiknek kedvük támad horgászni Horvátországban.
Az applikáció GPS alapon regisztrálja a horgász helyzetét, illetve a pecázás kezdetét és végét. Ezen kívül minden kifogott halat regisztrálni be kell a rendszerben, meghatározva a fajtáját és méretét.
Azt is jelezni kell, hogy a halat hazaviszik-e, vagy visszaengedik.
Utóbbi azért fontos, mert egy hobbi horgász évente csak 38 kilogramm halat vihet haza, amit eddig papíralapon kellett vezetni. Azoknak a sporthorgászoknak, akik minden esetben visszaengedik a zsákmányukat, egyelőre nem kell az appal bajlódniuk.
Akiknek nincs appjuk
Az applikáció nagy segítség nyújt a halőrök számára is, akik valós időben ellenőrizhetik az appal, hogy éppen ki horgászik az általuk felügyelet területen, illetve, hogy van-e az illetőnek engedélye.
A halőröknek mostantól jogukban áll ellenőrizni a horgászok zsákmányát, és akinek fel nem töltött, azaz be nem bejelentet fogás van a birtokában, akkor azt megbüntetik.
A fent említett horvát portál szerint büntetés jár azoknak is, akik anélkül horgásznak, hogy bejelentkeznének az appba. A figyelmetlenség ára 1000-től 3000 kunáig (47000 -141000 forint) terjed.
A horgászok egy része üdvözli az új technológiát, de azért a legtöbben ellenzik.
Az utóbbiak legfőbb érve az, hogy a horgászok jelentős része idősebb, netalán nyugdíjas ember, aki nem feltétlenül ért az új technológiához.
A másik probléma, hogy a jó horgászhelyek olykor az erdők mélyén vannak, ahol nem mindig megfelelő a térerő, és ez további galibát okozhat, ha a halőr fel nem töltött halra bukkan.
És végül vannak olyan horgászok is, akik a horgászhelyüket féltik, hiszen ha az applikációból kiderül, hogy hol harap a hal, akkor az másokat is odavonzhat, arról már nem is beszélve, hogy egyes internetes fórumozók szerint a Nagy Testvér ismét csak belegázol az emberek magánszférájába.
_________________
Forrás: internet
Állatok
MONTENEGRÓI KRIPTOMARHA: Bitcoinért vettek tehenet
Egy montenegrói mezőgazdasági portál szervezésben első alkalommal vásároltak bitcoinért tehenet a balkáni országban, de valószínűleg az egész Balkánon. A tehenet új tulajdonosa “bitkoinkának” nevezte el.
Betört a digitalizáció a fekete hegyek országába, ahol a térségben egyelőre egyedülálló dolog történt: bitcoinnal fizetettek egy tehénért.
Az üzletet a seljak.me (a szó jelentése paraszt, falusi) mezőgazdasági kereskedelmi portál szervezte, amelynek alapítója szerint az új tulajdonos 0,03 bitcoint fizetett a tehénért. Ez mintegy 440 ezer forintnak felel meg.
– Ennek a tranzakciónak az volt a célja, hogy munkánk révén ismét rámutassunk az innováció és a mezőgazdaság közötti összefüggésekre. A kriptovaluták, amelyek közül a leghíresebb a bitcoin, mindennapossá váltak. Nemrégiben a labdarúgás terén történt meg az első transzfer, ami kriptovalutában zajlott, így arra gondolatunk, hogy miért ne lehetne ezt a mezőgazdaságban is bevezetni
– mondta Marko Maraš, a seljak.me weboldal alapítója, amelynek segítségével az üzlet köttetett.
Anđela Bojić – aki egyébként a portál munkatársa és szülei révén a tehén új tulajdonosa – ezt a lépést a mezőgazdaság és a modern technológiák találkozásának tartja.
– Amikor Marko kollégámnak elmondtam, hogy a szüleim szeretnének egy tehenet vásárolni, akkor ő azt javasolta, hogy válaszunk egy innovatív megoldást: legyen ez az állat az első kriptovalutával vásárolt tehén Montenegróban, és talán az egész régióban. Fiatal nőként, aki a családi termelés és a jelenlegi munkám által részt veszek a mezőgazdaságban, úgy gondolom, hogy a mezőgazdaság jövője a mezőgazdaság és az új technológiák kombinációjában rejlik
– nyilatkozta Bitkoinka tehenecske új tulajdonosa.
A seljak.me mezőgazdasági-kereskedelmi portál célja egyébként, hogy a digitalizáció és az internet által magasabb szintre emelje a mezőgazdasági termelést, valamint hogy korszerűsítse és felgyorsítsa a mezőgazdasági folyamatokat, amivel új távlatokat nyit például a mezőgazdasági termékek kriptovalutákban történő adásvétele előtt is.
_________________________________
Fotó: a bitcoinért vásárolt tehén
-
Koszovó15 óra telt el azóta
Lelőttek egy rendőrt Koszovóban, akár magyar katonák élete is veszélybe kerülhet
-
Románia4 nap telt el azóta
KÖLCSÖNÖS ZSAROLÁS: Ausztria nyomná a gázt, Románia behúzta a féket
-
Montenegró3 nap telt el azóta
Szerbiai állampolgárok ásták az alagutat Montenegróban, 19 fegyver tűnt el
-
Szerbia7 nap telt el azóta
Még idén kiírják, de csak jövőre lesznek választások Szerbiában, vajon miért?