Connect with us

Járvány

KÓRHÁZ A PUSZTÁBAN: Letették az újvidéki Covid-kórház alapkövét, Vučić is lapátolt

Avatar photo

Közzétéve:

A megjelenés dátuma

vucic lapatol
play iconIde kattintva meghallgathatod a cikket (kettő az egyben)
Olvasási idő: 1 perc

A Duna szerémségi oldalán letették az újvidéki Covid-kórház alapkövét, az ünnepségen Aleksandar is lapátolt. Ez lesz a harmadik ilyen jellegű intézmény Szerbiában, Vajdaságban viszont az első. Az alapkőletételen ott volt mindenki, akinek hivatalból illett ott lennie: Zlatibor Lončar egészségügyi miniszter, Nebojša Stefanović védelmi miniszter, Igor Mirović tartomány kormányfő, Miloš Vučević, Újvidék polgármestere és Zoran Gojković tartományi egészségügyi titkár.

Az új Covid-kórház a tervek szerint szeptember 1-jére elkészül, illetve akkor már fogadhatja az első pácienseket.

– Büszke vagyok azokra a kórházakra, amelyeket Szerbiában építettünk és építünk. Nagy pénzekről van szó, amelyeket befektetünk. Teljesen összeomlott volna az ország, ha nem épül fel a kórház Batajnicában, később pedig Kruševacban

– írta a szerb elnök az Instagramon, ahol hozzátette, hogy a most épülő újvidéki kórház rendkívül jelentős minden vajdasági ember számára.

A 930 férőhelyes batajnicai kórházat tavaly december 4-én adták át, Vučić két héttel később, vagyis december 20-án megnyitotta a 493 férőhelyes kruševaci Covid-kórházat is. Az újabb kórházra minden bizonnyal azért volt szükség, mert márciusban mindkét Covid-kórház dugig megtelt.

Az újvidéki Covid-kórházban hatszáz ágy lesz, ebből kétszáz a legsúlyosabb esetek, vagyis az intenzív ellátásra szorulók számára.

Újvidék tehát a harmadik város Szerbiában, ahol új kórház épül, ezek a járvány „lecsengését követően” a helyi egészségügyi rendszer részei maradnak.

Az újvidékiek többsége azt fájlalja, hogy a kórház a város szerémségi oldalára került, vagyis kimondottan messze esik a város legnagyobb részétől.

Milanko Šekler szerb virológus és mikrobiológus nemrégiben úgy fogalmazott, hogy ha az elkövetkező hónapokban több mint négymillió állampolgárt beoltanak, akkor az országnak csak egy Covid-kórházra lesz szüksége.

Horvátország

OMICRON: Horvátországban növekszik az új koronás megbetegedések száma

Avatar photo

Közzététel:

a megjelenés dátuma

Írta

OMICRON: Jön az újabb hullám
play iconIde kattintva meghallgathatod a cikket (kettő az egyben)
Olvasási idő: 2 perc

Előbb a szárazság, majd a háború és végül az árak növekedése – mindez hozzájárult ahhoz, hogy a koronavírus háttérbe szoruljon a horvát médiában, de nem csak ott, hanem egész Európában, a viccesebb kedvűek szerint „Putyin egy csapásra kiirtotta a vírust”. Egy újabb oltásra egyelőre szinte senki nem gondol, miközben csak Horvátországban már majdnem félmillió vakcinát kellett kidobni, mert lejárt a szavatosságuk.

Új koronás megbetegedések

A strandok tele vannak, a szezon jobb, mint eddig bármikor Horvátországban, ezért senki sem szívesen beszél arról, hogy a vírus netalán visszatér, pedig csütörtökök már 1148 új megbetegedést regisztráltak az egész Horvátországban.

– Ez többszörös növekedés az előző hetekhez képest, ami az Omicron-törzs két újabb alfajának, a B4-es és a B5-ös térhódítását jelenti

– nyilatkozta a Horvát Közegészségügyi Intézet epidemiológusa Iva Pem Novosel a Nova televízió esti híradójának nyilatkozva.

A legfrissebb adatok szerint az összes horvát teszt egyharmada pozitív, a legtöbb megbetegedést Split- Dalmácia megyében és a fővárosban, Zágrábban jegyezték fel, a kórházakban viszont egyelőre nyugalom van.

– Nem észleljük, hogy különösebben megnövekedett volna a betegek száma, naponta egy-két beteg érkezik, főleg idős emberek, akik más nyavalyákkal is küzdenek

– monda el a már előbb említett televíziónak Bruno Baršić, a zágrábi Dubrava kórház orvosa.

A horvát miniszterelnök arra számít, hogy a horvát közegészségügyi intézet őszre újabb vakcina beadatását javasolja majd az ország ának, amely a korábbiakban sem nagyon csipkedte magát, amikor az oltás felvételérő volt szó.

Spliti vírus

A spliti Slobodna Dalmcija is foglalkozik a koronavírusos esetek számának növekedésével, aminek az az apropója, hogy éppen Split- Dalmácia megyében a legtöbb a megbetegedettek száma, a csütörtökön tesztelt 614 személy közül 304 esetben mutatták ki a vírus jelenlétét. Jelenleg 15 személyt ápolnak kórházban, egy nő pedig belehalt a szövődményekbe.

A fenti adatok azt jelentik, hogy majdnem minden második teszt esetében észlelték a vírus jelenlétét, és azt is fontos megemlíteni, hogy az új megbetegedések majdnem kétharmada sűrűn lakott környezetben, vagyis Splitben történt.

A Slobodna egy másik cikkében arra emlékeztet, hogy a B4-e és a B5-ös a rendkívül fertőző omikron legújabb alváltozata, és a jellegzetességei alapján akár azt is feltételezni lehet, hogy újabb hullámot okozhat, amely során a betegség súlyosabb lefolyású is lehet.

Zlatko Trobonjača, a fiumei egyetem immunológusa szerint a Covid-19 megbetegedés ellen a legjobb módszer továbbra is a vakcina felvétele, megfogalmazása szerint ez azonban Horvátországban stagnál, naponta csak két-három ember adatja be magának az oltás.

Az elkövetkező időben újabb hétmillió vakcina érkezik Horvátországba, miközben már 354 ezer adag oltóanyagot meg kellett semmisíteni a szavatosság lejárása miatt, és további 1,3 millió vakcinára ugyanez a sors vár, hasonló okokból kifolyólag.

Az olvasás folytatása



Meteorológia

KÖVETÉS

Napi hírlevél


Utazás

A szerző cikkei

B.A. Balkanac

Balkanac

in english

Líra-könyvek

Letöltések


Google-hirdetés

Tíz nap legjava