Bosznia
A boszniai szerbek követelik a horvát elnök nemkívánatos személlyé nyilvánítását
A boszniai szerb ellenzéki Demokratikus Haladás Pártja kezdeményezte, hogy nyilvánítsák nemkívánatos személlyé Zoran Milanović horvát elnököt Bosznia- Hercegovinában, mert egy volt boszniai horvát katonai egységet tüntetett ki a Szerb Köztársasághoz tartozó Derventában. A mostani feszültség azt jelzi, hogy a kilencvenes évek háborúi nem múltak el nyomtalanul, és még ma is erősen terhelik a Bosznia- Hercegovinában élő népek egymás közötti viszonyát.
Horvát kitüntetés
A „hazai terepen” Milorad Dodik boszniai szerb elnök egyik legnagyobb ellenfelének tekinthető Demokratikus Haladás Pártja (Partija demokratskog progresa, PDP) jelezte, hogy frakciójuk határozati javaslatot nyújt be a boszniai szerb parlamenthez, amellyel kötelezné a bosznia-hercegovinai elnökség szerb tagját, Željka Cvijanovićot, hogy az államelnökség ülésén nyilvánítsa „persona non gratának” Zoran Milanovićot.
Kapcsolódó cikk
Egyúttal azt is követelik, hogy a boszniai szerb parlament és vezetés hivatalosan ítélje el a Horvát Védelmi Tanács (Hrvatsko Veće Odbrane, HVO) 103. dandárjának kitüntetését.
Zoran Milanović március végén a 103. dandár megalakulásának 31. évfordulója alkalmából a Zrínyi Miklós dédapjáról, Nikola Šubić Zrinskiről elnevezett érdemrenddel tüntettek ki a kilencvenes években a Száva folyó boszniai oldalán harcoló egységet a horvát honvédő háborúban tanúsított hősiességéért.
A lépés éles reakciókat váltott ki a bosznia-hercegovinai szerb politikai pártokból, szerb állítások szerint a horvát dandár ugyanis háborús bűnök elkövetésének sorozatával vádolható, ezt azonban bírósági ítéletek nem támasztják alá.
Branislav Borenović, a PDP elnöke rámutatott, hogy a horvát elnök kitiltását pártja nem a Horvátország hivatalos politikájával vagy a horvát néppel szembeni ellenszenv okán, hanem Milanović elnök konkrét cselekedetei miatt kezdeményezi.
Az erősen nemzeti megnyilvánulásoktól sem mentes horvát államfő megválasztása óta már többször járt Bosznia- Hercegovinában, ahol a horvát kisebbséget kereste fel, akikkel általában a „háborús emlékeket” elevenítette fel.
– Milanović kijelentéseivel és viselkedésével kétségtelenül megsértette a boszniai Szerb Köztársaság népének érdekeit, becsületét és méltóságát, ezáltal pedig Bosznia- Hercegovinát is
– jelentette ki Borenović, aki leginkább azt kifogásolta, hogy Milanović a szerbeket egy „rakás szerencsétlenségnek” és „opánkásoknak” (bocskorosoknak) nevezte.
A boszniai szerb ellenzéki vezető „társtettesként” megvádolta Milorad Dodikot, a boszniai Szerb Köztársaság elnökét, hogy hallgatólagosan jóváhagyta a horvát elnök derventai látogatását, és ezzel „hátba szúrta a szerbeket”.
Dodikra nem lehetett ráismerni
Milorad Dodik szinte azonnal reagált a horvát elnök kijelentésére, de önmagához képest igencsak visszafogott volt, hiszen korábban Zágrábban és a Laktaši melletti pálinkafőzőjében is félig-meddig titkos tárgyalásokat folytatott a horvát elnökkel, ezért most nem illett, hogy nagyon elverje a port Milanovićon.
– Derventa minden kétséget kizáróan a boszniai Szerb Köztársaságban volt Milanović látogatása előtt, és utána is ott maradt, aligha vitatható ugyanis, hogy a horvát hadsereg ott veszített
– mondta önmagát szinte meghazudtoló visszafogottsággal a boszniai szerb vezető, aki szerint a szerbek és horvátok közös múltja igencsak nehéz, és évekig tartó erőfeszítésekre lesz szükség a nézeteltérések áthidalására, valamint a két népet elválasztó kérdések megoldására.
Dodik ráadásul a horvát elnök javára írta azt is, hogy Milanović elkötelezett a daytoni szerződés tiszteletben tartása mellett, vagyis politikai és jogi tényként kezeli a boszniai Szerb Köztársaság létét.
Kapcsolódó cikk
Željka Cvijanović, a bosznia-hercegovinai elnökség szerb származású tagja, aki jelenleg a testület soros elnöke „provokációnak és sértésnek” nevezte az általa „hírhedtnek” titulált 103. dandár kitüntetését.
Szinte ugyanezekkel a szavakkal reagált Radovan Višković, a szerb entitás miniszterelnöke is, aki ugyanúgy Dodik emberének számít, mint Cvijanović. Višković szerint a horvát elnök derventai látogatása nem járul hozzá a térségben egymás jobb megértéséhez és nagyobb megbecsüléséhez.
- Szerbia7 nap telt el azóta
Azerbajdzsán mégsem állítja le a Szerbiába irányuló gázszállításokat
- Horvátország7 nap telt el azóta
Zoran Milanović elsöprő győzelme, Dragan Primorac a konyhán keresztül távozott
- Szerbia5 nap telt el azóta
Több diák megsérült a belgrádi jogi kar hallgatói elleni támadásban
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić támogatottsága állítólag 34%-os, a szerb elnök referendumot akar