Bosznia
A BALKÁN KATONAI BEKEBELEZÉSE: Koszovó előbb lesz a NATO, mint az ENSZ tagja, avagy a NATO Nagy-Szerbiával határos

Rakjuk össze a mozaikot, és nézzük meg, hogy mi folyik a Balkánon! Koszovó a játszmának csak egy része, ennél sokkal nagyobb a tét. A BALK eddigi cikkei alapján az rajzolódik ki, hogy éppen a végéhez közeledik a Balkán katonai bekebelezése a NATO, illetve az Egyesült Államok részéről, amit az oroszok egyetlen módon képesek megakadályozni. Ha azt nem teszik meg, akkor a Balkán számukra éveken belül elveszik.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Alcímek
Az előjáték és a retorika
A BALK tiranai tudósítója nemrégiben arról számolt be, hogy a NATO, az Egyesült Államok vezetésével, és 26 nemzet több mint harmincezer katonájának részvételével soha nem látott méretű hadgyakorlatot kezdett Albániában “Defender Europe 21” elnevezéssel. A gyakorlat célja hivatalosan az, hogy az Egyesült Államok fejlessze, erősítse és összehangolja interakciós képességeit a partner hadseregekkel a balkáni és a fekete-tengeri régióban. Ami elvben igazi is.
A durrësi kikötőben rendezett nyitóünnepségen – kicsit érthetetlen módon – világossá vált, hogy Albánia milyen kiemelkedő helyet foglal el a világ katonai katonai térképen, majdnem olyan partjai vannak, mint Ukrajnának, vagy éppen Oroszországnak. És ezért az amerikaiak nem győztek hálálkodni.
– Engedjék meg, hogy köszönetet mondjak ennek a nemzetnek azért, amit tett. Ez a nemzet a biztonság exportőre. Ezt nyugodtan kijelenthetjük, mert az a lendület, amit Önök a 2009-es NATO-csatlakozásától a mai napig mutattak, biztonságosabb Albániát, biztonságosabb Balkánt, biztonságosabb Földközi-tengert és biztonságosabb Atlanti-óceánt hozott számunkra
– mondta Tod D. Wolters, a NATO legfőbb szövetséges európai parancsnoka Albániát méltató beszédében.
Miután tizenöt évig dolgoztam egy televíziónál, azonnal felrémlett előttem annak a képe, hogy az albán flotta Európa és az Egyesült Államok védelmezésében hősies küzdelemben veri vissza az egyesült orosz és kínai haditengeri erőket az Atlanti-óceánon, az Adriai- vagy éppen a Fekete-tengeren. Mert ők a „biztonság exportőrei”!
Két kakukktojás
– A június 20-ig tartó nagyszabású hadgyakorlaton Koszovó először vesz részt, pedig valójában még hadserege sincs
– tettük hozzá akkor, miközben a NATO-tagállamok katonái mellett ott feszítettek a Koszovói Védelmi Erők (KSF) egyenruhásai is.
Koszovó (még) nem tagja a NATO-nak, de ennek ellenére jelentős védelmi-taktikai szerephez jutott: Koszovóban szálltak le az egyes tagállamok katonái; valamint az Egyesült Államok Európai Parancsnokságának és a NATO Legfelsőbb Operatív Parancsnokságának tagjai.
📸 IN PICTURES | Around 330 members of the Kosovo Security Force took part in the US-led “Defender Europe 21” military exercise today near the western town of Gjakove/Dakovica.
More: https://t.co/496K1dJIVD pic.twitter.com/9bReMYTT63
— Balkan Insight (@BalkanInsight) May 28, 2021
A gyakorlatok szárazföldi részét a Gjakove község “Baba i Bokës” képzési területén hajtják/hajtották végre lőgyakorlattal egybekötve, nem mellékesen szólva még egy nem NATO-tagállam, Bosznia- Hercegovina területén is, de erről később még szó lesz.
Ramush Haradinaj koszovói miniszterelnök 2018 decemberében jelentette ki, hogy a koszovói fegyveres erők megalakulását követően Koszovó pályázik a NATO-tagságra. Előtte Enver Hoxhaj koszovói külügyminiszter nyilatkozott úgy, hogy Koszovó célja a NATO tagság elnyerése 2022-ig. Lehet, hogy tartható a dátum.
Donika Emini, a Koszovói Biztonsági Kutatások Központjának a kutatója szerint a NATO és a Koszovó közötti együttműködés új szintje nem feltétlenül jelenti azt, hogy az irányítás közvetlenül a NATO belgiumi központjától zajlik, kezdetben ezt a célt szolgálhatja a koszovói KFOR-jelenlét és a koszovói NATO-tanácsadó és összekötő csoport (NALT, NATO Advisory and Liaison Team) bevonása.
Az új együttműködési rendszer keretében várhatóan fokozódik az együttműködés és a kommunikáció, a NATO vezető tisztviselői pedig gyakrabban látogatnak Koszovóba. A „fokozott interakció” nem egyértelműen biztosítja Koszovó számára az azonnali és teljes hozzáférést minden olyan programhoz, amelyet a NATO kínál partnereinek, de lehetővé teszi számára, hogy profitáljon néhány programból, mint például az Integritásépítési Program, a Nyilvános Diplomácia Osztály, a NATO Tudomány a Békéért és Biztonságért Program.
Szerbiában most kezd tudatosulni, hogy valójában ebbe az irányba haladnak a dolgok, a szerbiai és a koszovói albánok ugyanis nem Szerbiához, és nem is Albániához, hanem legszívesebben az Egyesült Államokhoz tartoznának.
Jókora túlzással azt mondhatnánk, hogy ehhez lehet a „közbülső állomás” a koszovói NATO-tagság, amely előbb valósulhat meg, mint az ENSZ-be történő belépés, amit Oroszország és Kína gátol.
Említettük, hogy a „Defender Europe 21” hadgyakorlat kiterjedt Bosznia- Hercegovinára is, és hogy a helyzet még pikánsabb legyen, a boszniai szerbek által ellenőrzött területekre, ahol a közös bosznia-hercegovinai hadseregnek van egy katonai poligonja.
Az amerikai hadsereg mindössze 22 kilométerre volt Banja Lukától, amely a boszniai Szerb Köztársaság fővárosa. Az amerikai katonák a hadgyakorlatra készülve demonstratívan átvonultak Banja Lukán is, majd lőgyakorlatot is tartottak a manjačai lőtéren.
Recently #Soldiers with the @FLGuard, and the Armed Forces of Bosnia and Herzegovina, participated in #ImmediateResponse 21 together at Manjača Training Area, Bosnia and Herzegovina. #StrongerTogether I #WeAreNATO I DefenderEurope 21 @NATO @USArmy @USEmbassySJJ @US_EUCOM pic.twitter.com/i1KAIGg2VR
— U.S. Army Europe and Africa (@USArmyEURAF) May 25, 2021
A bosznia-hercegovinai hadsereg vezetői égre-földre fogadkoztak, hogy nem NATO-hadgyakorlatról van szó.
– Ez nem NATO-hadgyakorlat, ez kétoldalú hadgyakorlat, amelyet az Egyesült Államok hadseregével közösen tartunk, mint bármely más hadsereggel, amellyel partnerségi megállapodásunk van
– mondta Radovan Ilić, a boszniai-hadsereg operatív parancsnokságának parancsnoka, amire azonnal rácáfolt Eric Nelson, az Egyesült Államok nagykövete, aki szintén a helyszínen tartózkodott.
– A NATO világosan megmondta, hogy a szövetség kapuja nyitva áll. Aminek pedig ma szemtanúi vagyunk, az a partnerség erősítése Bosznia- Hercegovina és a NATO között azoknak a reformoknak a végrehajtása érdekében, amelyek Bosznia- Hercegovinát közelebb jutatják az euró-atlanti normákhoz.
A NATO Bosznia- Hercegovinát a 2006-os rigai csúcstalálkozón hívta meg a NATO a Partnerség és a Békéért programba, három évvel később pedig Bosznia- Hercegovina kérte felvételét a NATO-tagsági ütemtervben (NATO Membership Action Plan), amire 2010-ben sor is került.
A boszniai Szerb Köztársaság ellenkezése miatt azonban aligha hihető, hogy Bosznia- Hercegovina hamarosan csatlakozna a NATO-hoz, itt ugyanis – Koszovótól eltérően – a szerbek elkaszálhatják az ország NATO-tagságát.
Nagy- Szerbia határai
Koszovó NATO-csatlakozása könnyen és gyorsan megtörténhet, mivel az ottani szerbeknek – létszámuk miatt – ebbe nincs beleszólásuk, Bosznia- Hercegovina esetében a helyzet sokkal bonyolultabb.
Ezek a NATO-programok természetesen nem titkosak, a „Defender Europe 21” hadgyakorlat által azonban új megvilágításba kerültek, és most vált igazából láthatóvá, hogy a NATO valójában Nagy- Szerbiával határos a Balkánon, vagy akár úgy is fogalmazhatnánk, a NATO saját maga rajzolja ki Nagy-Szerbia határait.
Nagy- Szerbia és a NATO között vannak „puha határszakaszok”, mint azt a boszniai szerb területen tartott hadgyakorlat is bizonyít, de már szembetűnő, hogy katonai értelemben lassan befejeződik a Balkán csendes bekebelezése, ami a priori nem jelent ellenséges magatartást Szerbia irányába, és a három nagyhatalom között egyensúlyozó Belgrádban sem tekinti eleve annak.
Az utóbbi tizenöt-húsz évben a NATO tehát szinte teljesen kiszorította Oroszországot a Balkánról, és Moszkvának alig maradt ideje a cselekvésre. Az amerikaiak további terjeszkedését a szerbek irányába Moszkva egyetlen módon akadályozhatja meg, a személyes jelenléttel.
Ezt szolgálja a niši humanitárius központ fenntartása Szerbia déli részén, és ennek érdekében épülhet meg a trebinjei repülőtér a boszniai Szerb Köztársaság legdélebbi részén, valahol a semmi közepén. Az idő pedig azért szorít, mert ki tudja, hogy milyen vezetése lesz Szerbiának öt vagy tíz év múlva.

- Szerbia7 nap telt el azóta
Rettegés egy baljós, ismeretlen erőtől: a hangágyú-eset
- B A Balkanac7 nap telt el azóta
Élet és karambol: Szajkó István emlékére
- Szerbia5 nap telt el azóta
Fico: Az EU zsarolja Szerbiát és elárulta a demokráciát
- Szerbia7 nap telt el azóta
Megkezdődtek az előállítások és letartóztatások Szerbiában