Európai Unió
SZKOPJE IS ELÚSZOTT: A fővárosi vereséget követően lemondott a miniszterelnök, az ellenzék választásokat követel Észak-Macedóniában

A macedón jobboldali ellenzék előrehozott parlamenti választásokat követel, miután lemondott Zoran Zaev baloldali kormányfő, mert pártja több körzetben is vereséget szenvedett a helyhatósági választások második fordulójában. Zaev tehát betartotta korábbi ígéretét, amely szerint távozik a miniszterelnöki posztról, ha a szociáldemokraták nem szerzik meg a szkopjei polgármesteri posztot. Zoran Zaev lemondott a Szociáldemokrata Párt elnöki tisztségéről is.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Zaev megy, de a kormány marad?
A macedón fővárost az ellenzék támogatását élvező Danela Arszovszka független jelölt „nyerte meg”, és így ő lesz Szkopje első női polgármestere. Ráadásul annak ellenére sikerült győznie, hogy az ellene felhozott vádak szerint macedón és bolgár kettős állampolgársággal rendelkezik, amit hevesen tagadott.
A Bulgáriához való bármilyen kötődés Észak- Macedóniában nem hangzik túl jól, a két ország viszonya ugyanis tele van feszültségekkel, legutóbb Bulgária megvétózta Szkopje EU-csatlakozási tárgyalásainak megkezdését.
A szkopjei kudarc miatt leköszönő Zoran Zaev miniszterelnök szerint ugyanakkor nincs szükség az ellenzék által követelt előrehozott választások kiírására, a kormánykoalíció pártjai ugyanis a törvény értelmében választások nélkül is megállapodhatnak abban, hogy ki vegye át tőle a gyeplőt.
Hrisztijan Mickoszki, a jobboldali Belső Macedón Forradalmi Szervezet – Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártjának (VMRO- DPMNE) elnöke ugyanakkor úgy vélte, hogy Zoran Zaev lemondásával a teljes kormány elveszítette legitimitását.
A Magyarországra emigrált Nikola Gruevszki volt macedón miniszterelnök egykori pártjának vezetője szerint a szociáldemokraták oly mértékű vereséget szenvedtek, hogy a kormányfő lemondása után mindenképpen előrehozott választásokat kell tartani, hogy kiderüljön: a nép milyen vezetést képzel el az ország élén.
Brüsszel is hibás
Zoran Zaev 2017 óta volt Észak- Macedónia miniszterelnöke, és vezetése alatt nyílt meg a lehetőség az ország előtt az Európai Unióhoz való csatlakozásra, mert kormánya rendezte Görögországgal az évtizedek óta tartó névvitát.
Az EU azonban egyelőre nem adott szabad jelzést a csatlakozási tárgyalásoknak, viszont a volt jugoszláv tagköztársaság immár Észak- Macedónia néven tavaly csatlakozott a NATO-hoz.
A jelek szerint azonban sem a NATO-tagság, sem a Görögországgal kötött „történelmi névszerződés” nem volt elegendő ahhoz, hogy a szociáldemokraták megőrizzék az önkormányzatok többségét.
Vučić: Zaevot az EU ábrándította ki
A glasgow-i klímacsúcson tartózkodó szerb elnök szerint Zoran Zaev macedón miniszterelnök nemcsak a helyhatósági választásokon elszenvedett vereség miatt mondott le, távozása inkább annak a „személyes kiábrándultságnak” a következménye, ami az Európai Unióval folyó, illetve éppenséggel nem folyó tárgyalásokkal hozható összefüggésbe.
– Megígérték neki, hogy az Európai Unió megnyitja a csatlakozási tárgyalásokat vele, ha aláírja Görögországgal a preszpai szerződést, ám ennek ellenére ez nem történt meg
– jelentette ki Aleksandar Vučić, aki arra a kérdésre nem adott egyértelmű választ, hogy az Észak- Macedóniában történtek lassíthatják-e Szerbia csatlakozást az Európai Unióhoz mondván, hogy ennek sok tényezője van.
A szerb elnök úgy fogalmazott, hogy Zaev távozását követően némileg kivárnak, de szerb részről továbbra is a Nyitott Balkán (Open Balkan) elnevezésű macedón-albán-szerb együttműködés megerősítésére törekszenek, amiről már tárgyalt is a szintén Glasgow-ban tartózkodó Edi Rama albán miniszterelnökkel.
A tavalyi parlamenti választásokon a macedón szociáldemokraták csak egy hajszállal előzték meg jobboldali riválisukat, így a 120 tagú parlamentben 62 képviselői helyet szereztek.
Most viszont a települések többsége az ellenzék kezébe került, és az ország teljes jogkörrel rendelkező miniszterelnök nélkül maradt, emiatt fokozódhatnak a belső ellentétek, és mindez hatással lehet az uniós csatlakozási folyamatra, még akkor is, ha sokak szerint Brüsszel térfelén pattog a labda.
Az Észak- Macedóniában kormányzó szociáldemokrata párt kudarcához minden kétséget kizáróan hozzájárult az EU-csatlakozás akadozása, illetve elakadása.
A szavazók esetében tapasztalható irányváltás vélhetően azzal magyarázható, hogy a jobboldali ellenzék nacionalista érzelmek szítására használta fel a patthelyzetet, amelyet Bulgária kulturális és nyelvi követelésekkel megtűzdelt vétója okozott.
Az elmúlt hónapokban más problémák is sújtották a szkopjei kormányzatot, egyebek között a COVID-19-helyzet kevésbé hatékony kezelése, valamint a tetovói kórházban a nyár folyamán kitört katasztrofális tűz. Ez a gazdasági válsággal párosulva a jelek szerint igencsak kiábrándította a választókat.

- Szerbia7 nap telt el azóta
Rettegés egy baljós, ismeretlen erőtől: a hangágyú-eset
- B A Balkanac7 nap telt el azóta
Élet és karambol: Szajkó István emlékére
- Szerbia5 nap telt el azóta
Fico: Az EU zsarolja Szerbiát és elárulta a demokráciát
- Szerbia7 nap telt el azóta
Megkezdődtek az előállítások és letartóztatások Szerbiában