Járvány
VOLT-E POLITIKAI GYÚJTOGATÁS? Észak-Macedóniában 14-en vesztették életüket egy kórháztűzben, nemzetközi szakértőket várnak
A tűz helyszínét felkereső Sztevo Pendarovszki macedón elnök Tetovóban kijelentette, hogy nincsenek szándékosságra utaló jelek, vagyis nem gyújtogatás következtében keletkezett tűz a Covid-kórházban. A szándékosság azért merülhetett fel, mert tegnap volt az ország függetlenné nyilvánításának 30. évfordulója, Pendarovszki szerint azonban egyelőre semmi nem utal arra, hogy a tűzeset hátterében politikai szándék rejlene.
Az észak-macedóniai egészségügyi minisztérium közlése szerint tizennégy ember meghalt, tizenkettő pedig súlyosan megsérült, amikor szerda este tűz ütött ki a tetovói Covid-kórházban, amelyben 26, intenzív ápolásra szoruló beteg feküdt. A sérülteket a tetovói közkórházban kezelik.
A tűzoltókat szerda este kilenc óra körül riasztották, mert lángok csaptak fel a a házgyári elemekből tavaly épült kórházban, amelyben koronavírusos betegeket ápoltak.
A vizsgálatot végző ügyészség közleménye szerint néhány páciens azonosításához DNS-vizsgálatra lesz szükség. Az ország északnyugati részén fekvő Tetovo polgármestere háromnapos gyászt rendelt el.
Zoran Zaev miniszterelnök a sajtónak korábban azt mondta, hogy a tüzet robbanás okozta. Részleteket nem közölt, az első médiajelentések szerint gáz- vagy oxigénpalack robbanhatott fel.
A szándékosság gyanúja azért merülhetett fel, mert a korház percek alatt leégett.
A város lakosságának több mint fele albán, akiknek a száma fél évszázad alatt ötszörösére növekedett. Az ezredfordulón folyamatos volt a feszültség az albánok és a macedónok között, 2001-ben fegyveres harc is kialakult a térségben.
A tűzeset az ország függetlenségének harmincadik évfordulóján történt, Sztevo Pendarovszki államfő minden csütörtökre tervezett ünnepséget lemondott, és a helyszínre sietett, ahol ígéretet tett arra, hogy a kétségek eloszlatása végett a kormány kész külföldi szakértőket bevonni a sajnálatos esemény körülményeinek kivizsgálásába.
A kétmilliós Észak- Macedóniában eddig 6154 ember halt bele a koronavírus okozta betegség szövődményeibe. Az elmúlt időszakban növekedésnek indult a fertőzöttek száma, naponta 20-30 beteg veszti életét, aminek egyik oka az alacsony, 30 százalék alatti átoltottság.
Horvátország
OMICRON: Horvátországban növekszik az új koronás megbetegedések száma
Előbb a szárazság, majd a háború és végül az árak növekedése – mindez hozzájárult ahhoz, hogy a koronavírus háttérbe szoruljon a horvát médiában, de nem csak ott, hanem egész Európában, a viccesebb kedvűek szerint “Putyin egy csapásra kiirtotta a vírust”. Egy újabb oltásra egyelőre szinte senki nem gondol, miközben csak Horvátországban már majdnem félmillió vakcinát kellett kidobni, mert lejárt a szavatosságuk.
Új koronás megbetegedések
A strandok tele vannak, a szezon jobb, mint eddig bármikor Horvátországban, ezért senki sem szívesen beszél arról, hogy a vírus netalán visszatér, pedig csütörtökök már 1148 új megbetegedést regisztráltak az egész Horvátországban.
– Ez többszörös növekedés az előző hetekhez képest, ami az Omicron-törzs két újabb alfajának, a B4-es és a B5-ös térhódítását jelenti
– nyilatkozta a Horvát Közegészségügyi Intézet epidemiológusa Iva Pem Novosel a Nova televízió esti híradójának nyilatkozva.
A legfrissebb adatok szerint az összes horvát teszt egyharmada pozitív, a legtöbb megbetegedést Split- Dalmácia megyében és a fővárosban, Zágrábban jegyezték fel, a kórházakban viszont egyelőre nyugalom van.
– Nem észleljük, hogy különösebben megnövekedett volna a betegek száma, naponta egy-két beteg érkezik, főleg idős emberek, akik más nyavalyákkal is küzdenek
– monda el a már előbb említett televíziónak Bruno Baršić, a zágrábi Dubrava kórház orvosa.
A horvát miniszterelnök arra számít, hogy a horvát közegészségügyi intézet őszre újabb vakcina beadatását javasolja majd az ország lakosságának, amely a korábbiakban sem nagyon csipkedte magát, amikor az oltás felvételérő volt szó.
Spliti vírus
A spliti Slobodna Dalmcija is foglalkozik a koronavírusos esetek számának növekedésével, aminek az az apropója, hogy éppen Split- Dalmácia megyében a legtöbb a megbetegedettek száma, a csütörtökön tesztelt 614 személy közül 304 esetben mutatták ki a vírus jelenlétét. Jelenleg 15 személyt ápolnak kórházban, egy nő pedig belehalt a szövődményekbe.
A fenti adatok azt jelentik, hogy majdnem minden második teszt esetében észlelték a vírus jelenlétét, és azt is fontos megemlíteni, hogy az új megbetegedések majdnem kétharmada sűrűn lakott környezetben, vagyis Splitben történt.
A Slobodna egy másik cikkében arra emlékeztet, hogy a B4-e és a B5-ös a rendkívül fertőző omikron legújabb alváltozata, és a jellegzetességei alapján akár azt is feltételezni lehet, hogy újabb hullámot okozhat, amely során a betegség súlyosabb lefolyású is lehet.
Zlatko Trobonjača, a fiumei egyetem immunológusa szerint a Covid-19 megbetegedés ellen a legjobb módszer továbbra is a vakcina felvétele, megfogalmazása szerint ez azonban Horvátországban stagnál, naponta csak két-három ember adatja be magának az oltás.
Az elkövetkező időben újabb hétmillió vakcina érkezik Horvátországba, miközben már 354 ezer adag oltóanyagot meg kellett semmisíteni a szavatosság lejárása miatt, és további 1,3 millió vakcinára ugyanez a sors vár, hasonló okokból kifolyólag.
-
Koszovó17 óra telt el azóta
Lelőttek egy rendőrt Koszovóban, akár magyar katonák élete is veszélybe kerülhet
-
Románia4 nap telt el azóta
KÖLCSÖNÖS ZSAROLÁS: Ausztria nyomná a gázt, Románia behúzta a féket
-
Montenegró3 nap telt el azóta
Szerbiai állampolgárok ásták az alagutat Montenegróban, 19 fegyver tűnt el
-
Szerbia7 nap telt el azóta
Még idén kiírják, de csak jövőre lesznek választások Szerbiában, vajon miért?