Connect with us

Montenegró

MONTENEGRÓ ÉS SZERBIA: Két vallás összecsapása Cetinjében, de vajon miért?

Avatar photo

Közzétéve:

A megjelenés dátuma

238870218 199670262184805 4270236851124526449 n
play icon A cikk meghallgatása
()
Olvasási idő: 4 perc

Több mint egy évvel az ellenzék választási győzelmét követően továbbra is konfliktusok rengetik meg Montenegrót. Ennek oka az egyházakkal kapcsolatos rendezetlen helyzet, pontosabban az új montenegrói-tengermelléki metropolita, Joanikije beiktatása a montenegrói államiság jelképének számító Cetinjében. A kis balkáni ország lakossága erőteljesen polarizált, elsősorban vallási és nemzeti kérdésekben, függetlenül attól, hogy Zdravko Krivokapić kormánya milyen nyilatkozatokat tesz közzé a montenegrói társadalmon belüli megbékélésről.

Tavaly már írtunk arról, hogy az új montenegrói kormány kül- és belpolitikájának tekintetében lényegében nem történt változás Milo Đukanović Szocialista Demokrata Pártjának országlásához képest. A Zdravko Krivokapić kormányát alkotó pártkoalíció 2020-ban megszerezte a Szerb Ortodox Egyház, vagyis a Montenegrói- Tengermelléki Metropólia támogatást, ami a szavazatok többségét jelentette. Az új kormány azonban még nem írta alá az alapszerződést a szerb ortodox egyházzal, amely szabályozná ennek az egyháznak a helyzetét Montenegróban, és megsemmisítené a egyházügyi törvényt, amely tavaly a kormányellenes tiltakozásokat kiváltotta, illetve amely végül Đukanović elnök szociálistáinak bukását okozta.

Ráadásul a montenegrói szerbek nagy része továbbra is elégedetlen, miután nem módosították az állami jelképeket, nem vonták vissza Koszovó elismerését, de az egyházzal kapcsolatos kérdések sem oldódtak meg, és a szerb nyelv státusza sem rendeződött.

A szerbek kisebb része, akik viszont támogatják a kormány politikáját, úgy véli, hogy a dolgok jó irányba mennek, és nincs szükség radikálisabb megoldásokra, mert azok a Montenegrót destabilizálni akaró szerbiai rezsim érdekeit szolgálnák. Ezek a szerbek úgy vélik, hogy Aleksandar Vučić szerb elnök, valamint Porfirije pátriárka bitorolja a hatalmat, és abban bíznak, hogy a közeljövőben megjelenik egy új hullám, amely nemzeti érzelmű szerbekből és szerb vallású montenegróiakból áll, és ez az új hullám követeli majd az autokefáliát (a keleti ortodox egyházban az a státusz, amikor egy egyházi közösség püspöke nem tartozik hierarchikusan egy másik autoritás alá) vagy legalább autonómiát Belgrádtól.

A szerb egyház montenegrói jelenlétét ellenzők többsége éppen Cetinjében az új szerb metropolita beiktatásának helyszínén lakik. Ők megszállásnak és a montenegrói függetlenség elleni agressziónak tekintenek bármilyen közeledést Szerbiához, vagy a szerb közösségnek adott bármilyen kiváltságokat vagy engedményeket.

Milo Đukanović montenegrói elnök, sikeresen megőrizte az elnöki posztot, és egyúttal megakadályozta a szakadást saját pártjában, miközben maga köré gyűjtötte a montenegrói nacionalistákat, hogy azoknak az energiáit a maga javára fordítsa. Nehezen elképzelhető ugyan súlyos konfliktus vagy “fizikai leszámolás” a két ellentétes oldal között, de a felforrósult hangulat lázba hozta a közéletet, és háttérbe szorította a montenegrói társadalmat szorongató súlyos kérdéseket, amelyekkel a kormánynak foglalkoznia kellene, mint például a bűnözés, a korrupció, a túlzott eladósodottság és a harmatgyenge közigazgatás.

A kormányváltást követően Montenegróban nem vonták felelősségre az előző kabinet tagjait, és ez jelentősen aláásta az új kormány, különösen pedig Dritan Abazović miniszterelnök-helyettes hírnevét, akiben a legtöbben bíztak az igazságszolgáltatást illetően. Abazović, aki egyúttal a biztonsági szolgálatok koordinátora is, mostanában egy másik területen, a szervezett bűnözés elleni küzdelemben igyekszik jeleskedni.

Idén áprilisban letartóztatták az úgynevezett kavači klán vezetőjét, Slobodan Kašćelant, míg a kavač klán másik vezetőjét, Radoje Zvicert továbbra is keresik. Érdekes módon a montenegrói állam harca a szervezett bűnözés ellen éppen abban az időben fokozódott, amikor Szerbiában őrizetbe vették a kavači klánhoz kötődő Veljko Belivuk (Velja Nevolja, Bajkeverő Velja) bűnözői csoportját. A média és a közvélemény egy része arra gyanakszik, hogy a kavači klán élvezte a szerb (és esetleg a montenegrói) rendőri és állami vezetés oltalmát, ami a rivális škaljari klán számos tagjának meggyilkolásához vagy letartóztatásához vezetett.

Az a “kopernikuszi fordulat”, amit Belivuk lefogása és a kavači klánra nehezedő nyomás fokozódása jelez, minden kétséget kizáróan amerikai nyomásra történt, vagyis az amerikai nyomozószervek balkáni jelenlétével függ össze, ez pedig mindenekelőtt egyes drogbandák tagjainak letartóztatására irányul. Ha ennek csak a fele igaz, már akkor érthetőbbé válik, hogy mi is történik az utóbbi időben Szerbiában és Montenegróban. Viszont a montenegrói kormány és különösen fiatal és népszerű miniszterelnök-helyettese küzdelme a szervezett bűnözés ellen éppen a fentiekből kifolyólag valójában “marketing jellegű”, a szálakat ugyanis kívülről mozgatják, és ez többé-kevésbé igaz Szerbiára is.

Erre utal a legutóbbi példa, Budimir Kristović alias Bananának (Banán) és lányának a őrizetbe vétele, majd szabadon engedése, miután jóval több mint egy tonna kokaint találták meg a tulajdonukban lévő hűtőszekrényekben. Az ilyen rendőrségi tétovázás nem egyedi eset Montenegróban, előfordult Slobodan Kašćelan esetében is. Ennek ellenére Abazović felmagasztalta a rendőrséget, és a maffia elleni harc fokozását hirdette meg, de azóta sincs hír arról, hogy a nyomozás milyen irányba halad, és indult-e bárki ellen is eljárás.

Tavaly írtuk arról is, hogy a montenegrói választások fő nyertese Amfilohije metropolita és Dritan Abazović. Amfilohije halála óriási vákuumot hagyott maga után, az elhunyt metropolita ugyanis nagy tekintélynek örvendett mind a szerb ortodox egyházban, mind a montenegrói szerbség körében. A kérdés most az, hogy az ő helyére kerülő Joanikije mekkora befolyással lesz a montenegrói szerbek és az ottani szerb egyház életére. Ami Dritan Abazović illeti, feltételezhető, hogy sikeres karrier áll előtte, és hasonló utat járhat be, mint a szerbiai Aleksandar Vučić 2012-ben történt hatalomra kerülését követően.

Hacsak nem történik valamilyen váratlan fordulat.

Tetszett a cikk?

Osztályozd a csillagokkal!

Átlag: / 5. Szavazatok:

Ha tetszett ez a cikk,

kövess bennünket ezeken a csatornákon:

Sajnáljuk, hogy nem tetszett a cikk!

Segíts nekünk, hogy jobb cikkeket írjunk,

Ezért mondd el a kifogásod

Az olvasás folytatása




BALK könyvek Balkán

Montenegró

Szerbiai állampolgárok ásták az alagutat Montenegróban, 19 fegyver tűnt el

Közzététel:

a megjelenés dátuma

alagút fegyver
A baloldali épületből kezdték ásni az alagutat, a jobboldali a bírósági épület Podgorica központjában (Forrás: Vijesti)
play icon A cikk meghallgatása
()
Olvasási idő: 4 perc

Név szerint három-négy szerbiai állampolgárt gyanúsítanak azzal, hogy alagutat ástak a podgoricai felsőbíróság raktáráig, ahonnan legalább 19 fegyver tűnt el. A harminc méteres földalatti járat ásásával kapcsolatban további személyek is gyanúba kerültek, mind a kilenc szerbiai állampolgár, akik valószínűleg Bosznia-Hercegovina irányából érkeztek Montenegróba, és ugyanabba az irányba is távoztak. A megbízott montenegrói rendőrségi vezető szerint azonban egyelőre nem tudni, hogy pontosan hányan vettek részt a nem mindennapi bűncselekmény elkövetésében, az viszont biztos, hogy a fenti szám még növekszik.

Menyasszonyi ruhaboltot készültek nyitni

Nikola Terzić, a montenegrói rendőrkapitányság megbízott igazgatója a TV Vijesti csatornának nyilatkozva azt mondta, hogy az akciót minden bizonnyal az egyik legismertebb montenegrói bűnözői csoport rendelte meg, és egyúttal finanszírozta is.

alagút fegyver

Nikola Terzić szerint szerbiai bányászok ásták az alagutat, tehát szakemberek voltak (Forrás: Vijesti)

A nyomozás csaknem tíz napja tart, miután a podgoricai felsőbíróság munkatársai szeptember 11-én egy leltározás során véletlenül egy lyukat fedeztek fel a raktárban, ahol a büntetőeljárások tárgyi bizonyítékait őrzik.

Az oda vezető alagút felfedezésének másnapján Boris Savić, a felsőbíróság elnöke nem akarta elárulni, hogy az alagút hová vezetett.

Azóta azonban már kiderült, hogy az egyik szemközti épület alagsori lakásához, amelyet egy Andrijana Marić névre szóló, hamis igazolvánnyal rendelkező nő bérelt ki július 23-án.

Montenegrói lapértesülések szerint a nő a tulajdonosnak azt mondta, hogy ruhaszalont szeretne nyitni, amelyben menyasszonyi ruhákat árulna, és kéthavi bérleti díj címén 2800 eurót fizetett ki.

alagút fegyver

A nő (fényképe) eredeti, az adatok hamisak (Forrás: Vijesti)

Az alagsori helyiség bérlésével kapcsolatban állítólag három évre szóló szerződést is aláírtak, amelyet azonban jegyző által nem hitelesítettek.

Terzić azt mondta, hogy a tulajdonos benyomása szerint a hamis okmányokkal rendelkező nő Szerbiából vagy Bosznia-Hercegovinából érkezhetett, amire a hanghordozásból következtetett.

Nem rekreáció gyanánt ástak

A felsőbíróság vezetője korábban azt állította, hogy a raktárból semmi sem hiányzik, a rendőrigazgató ezzel kapcsolatban viszont úgy fogalmazott, hogy szerinte az elkövetők nem rekreáció gyanánt ástak.

Ezt azzal támasztotta alá, hogy a rendelkezésére álló adatok szerint 13 pisztoly, három revolver és három puska tűnt el, ebből hat pisztoly, három revolver és két puska a már jogerősen lezárt ügyek bizonyítékai közé tartozott, a többi viszont értelemszerűen még folyamatban lévő ügyekhez kötődik.

Nikola Terzić szerint különösen érdekes az időpont gondos megválasztása, a bíróság épületébe történt behatolást ugyanis az évi szabadságolások ideje alatt hajtották végre, amikor elkezdődött az épület renoválása, így teljesen természetes volt, hogy bárki is munkaruhában járkált a környéken.

A rendőri vezető szerint nem könnyű megszervezni egy ilyen bűncselekmény elkövetését, végrehajtásához pedig komoly támogatásra, infrastruktúrára és nem kevés pénzre volt szükség, viszont megkönnyíthette az elkövetők dolgát, hogy ha valaki a bíróságon belülről segített nekik.

A raktár falán tátongó lyukat szinte műtéti pontossággal nyitották meg, két polc között található, és az ügyiratokat valószínűleg belülről helyezték vissza, így nem lehetett látni a nyílást, amíg valaki nem távolította el a regisztereket, ráadásul az ásás során keletkezett törmeléket is eltávolították.

Miért volt szükség az alagútra?

A Podgorica központjában található alagút ásásának indítékaival kapcsolatban csak találgatások léteznek, a földalatti járat szolgálhatta (volna) bizonyítékok ellopását, de egy bűnöző szökését vagy meggyilkolását is, amikor az a bíróság épületében tartózkodik.

A podgoricai Vijesti hírportál szerint a kavači klán elleni ügy volt az egyike azoknak, amelyeknek a bizonyítékait a raktárba bejutó személyek átkutattak, konkrétan a Slobodan Kašćelannal, a csoport egyik legfőbb vezetőjével kapcsolatos bizonyítékok érdekelték a hívatlan vendégeket.

A behatolók hozzányúltak ahhoz a drónhoz (drónokhoz) is, amely(ek) a kavači klán 17 tagja elleni vizsgálat részét képezik. A vizsgálat a škaljari klán két vezetőjének meggyilkolása miatt indult, az egyiküket, Jovan Vukotićot várandós felesége és kiskorú lánya szeme láttára ölték meg Isztambulban.

Ha viszont az átvitt és szó szerinti értelemben végzett földalatti tevékenységnek az volt a célja, hogy kokaint lopjanak a bírósági raktárból, akkor eltévesztették a helyiséget, így viszont nem merül fel, hogy volt valaki, aki belülről segítette ennek a bűncselekmény elkövetését.

A rendőri vezető úgy fogalmazott, hogy személy szerint ő sem tudja, hogy hol örzik a kokaint, de ha tudná, akkor sem mondaná meg.

A megbízott rendőrigazgató azt is kijelentette, hogy a podgoricai felsőbíróság telephelye alatti alagút ásásában gyanúsítottakat több bűncselekmény elkövetésével vádolhatják meg, mint például bűnszövetség létrehozása, nyomozás akadályozása és minősített lopás, a megbízók pedig – ha egyszer netalán a nyomukra jutnak – még súlyosabb vádakkal találhatják magukat szemben.

Tetszett a cikk?

Osztályozd a csillagokkal!

Átlag: / 5. Szavazatok:

Ha tetszett ez a cikk,

kövess bennünket ezeken a csatornákon:

Sajnáljuk, hogy nem tetszett a cikk!

Segíts nekünk, hogy jobb cikkeket írjunk,

Ezért mondd el a kifogásod

Az olvasás folytatása

KÖVETÉS

A BALK Hírlevele


Azonnali értesítés

Meteorológia

A szerző cikkei

Könyvek kedvezménnyel

B.A. Balkanac

Balkanac

in english

Könyvek kedvezménnyel

Tíz nap legjava