Connect with us

Szerbia

VISSZATÉRNE: Választásokat szeretne nyerni Szerbia egykori elnöke, szerinte az oknyomozó újságírás tönkreteszi a médiát és a politikát egyaránt

Avatar photo

Közzétéve:

A megjelenés dátuma

blic boris tadic
Olvasási idő: 2 perc

Boris Tadić, aki 2004 és 2012 között volt Szerbia elnöke, nem zárta ki, hogy ismét harcba szállna az elnöki posztért a jelenlegi államfő Aleksandar Vučić ellen. A belgrádi Blic napilapnak/hírportálnak adott interjújában Tadić úgy fogalmazott, hogy pártjában „csak a választások megnyerésével lennének elégedettek”.

A láthatatlan párt(?)

Boris Tadić, a szerbiai Szociáldemokrata Párt elnöke kijelentette, hogy pártja csak a választások megnyerésével lenne elégedett, ami teljes változást hozna, és lehetővé tenné azoknak az óriási károknak a szanálását, amelyek a jelenlegi kormány után maradnak az élet minden területén.

Éppen ezért kulcsfontosságú annak megértése, hogy a győzelem csak a szükséges eszköz, nem pedig maga a cél. Ezzel a logikával került hatalomra a Szerb Haladó Párt is, mert a választók egy része változást akart, bármilyen legyen is az

– mondta a volt elnök, aki reagált arra az újságírói felvetésre is, hogy pártja szokatlanul passzív, pedig már csak három hónap van hátra a választásokig.

Nem tudom, hogy ezt a megállapítást mire alapozza, a Szociáldemokrata Párt ugyanis nagyon aktív volt az elmúlt hónapokban. Intenzíven dolgozunk a Szerbiai Demokratákkal (Demokrate Srbije) való egyesülésen, az infrastruktúra megerősítésén, valamint a közgyűlési választás és a közelgő választások előkészítésén. Ráadásul az ellenzéki pártok közül nekünk van a legnagyobb nemzetközi aktivitásunk

– jelentette ki Tadić, aki szerint pártja most azért kampányol, hogy az emberek vegyenek részt a január 16-i referendumon, és szavazzanak Vučić alkotmánya ellen.

Az Európai Unió ugyan elvárja a szerb alkotmánymódosítást, Tadić azonban egyetért azokkal a jogi szakértőkkel (ő maga pszichológus), hogy az alkotmányos módosításokkal Vučić kisajátítja a bírák megválasztásának mechanizmusát, amivel a pénzügyek és a verőlegények feletti dominanciáját kiterjeszti az igazságszolgáltatásra is.

A volt elnök a Ringier Axel Springer tulajdonában lévő Blicnek nyilatkozva azt is jelezte, hogy január végére elkészülnek az áprilisi 3-ra tervezett választásokon történő részvétellel kapcsolatos konkrét tervek is.

A pártok szerepe egy demokratikus társadalomban az, hogy bizonyos politikát és értékrendet képviseljenek a polgárok érdekeit szem előtt tartva, és ne híreket produkáljanak. A párttevékenység oknyomozó újságírássá történő átalakítása atraktívnak tűnhet ugyan a média számára, de politikailag nagyon káros, és ennek a tendenciának nem akarunk engedni, mert lényegében tönkreteszi mind a politikai rendszert, mind az újságírást

– nyilatkozta a média és a politika kapcsolatáról szólva a volt szerb államfő.

Lebegteti az indulását

Szerbiában április 3-án általános választásokat tartanak, amelyen új államfőt és képviselőházat választanak, Belgrádban pedig önkormányzati választások is lesznek.

A fentiekből már kiderült, hogy a Tadić által vezetett szerb szociáldemokraták indulnak az áprilisi parlamenti választásokon, a jelek szerint azonban egyelőre nem csatlakoztak ahhoz az ellenzéki koalícióhoz, amelyet a Dragan Đilas által vezetett Szabadság és Igazság(osság) Pártja (Stranke slobode i pravde, SSP), a Vuk Jeremić vezetése alatt álló Néppárt (Narodna stranka, NS) és Zoran Lutovac Demokrata Pártja (Demokratske stranke, DS) hozott létre.

Az egyesülést alárendelték annak a harcnak, amely a vezető pozícióért folyt az ellenzéken belül. Mindezek ellenére többször is együttműködésre szólítottam fel őket, és felhívtam a figyelmüket arra, hogy addig nem lehet legyőzni a rezsimet, amíg az ellenzék ilyen „gyermekbetegséggel” küzd

– fogalmazta meg álláspontját Szerbia egykori elnöke, aki arra kérte az említett ellenzéki pártokat, hogy vegyék végre komolyan az ellenzék előtt álló kihívásokat.

A Blicnek adott interjúben Boris Tadić nem zárta ki, hogy ismét indul az elnöki posztért, ha úgy látja, hogy más jelöltek nem tudnak nyerni Vučić ellenében. Az egykori elnök ugyanakkor arra számít, hogy az új amerikai nagykövet, Christopher Hill érkezése ellenére Koszovó ügyében az áprilisi szerbiai választásokig nem történik semmi.

?c=5941&m=425294&a=438898&r=&t=html




Szerbia

Szerb elnöki közlés szerint közös Stratégiai Tanácsot hoz létre Szerbia és Magyarország

Avatar photo

Közzététel:

a megjelenés dátuma

Írta

Stratégiai Tanács
Magyar-szerb Stratégiai Tanács létrehozását jelentette be a szerb elnök (Forrás: Pink)
Olvasási idő: 2 perc

A szerb elnök egy televíziós műsorban vasárnap arról beszélt, hogy Szerbia és Magyarország közös Stratégiai Tanácsot hoz létre, és ezzel új szintre emelik a két ország közötti együttműködést, miután gazdasági téren már eddig is jelentős előrelépések történtek. Aleksandar Vučić szerint az ezzel kapcsolatos első együttes ülést már májusban megtartják Szerbiában. A jelek szerint Orbán Viktor magyar miniszterelnök szombaton (március 25-én) nem csak egy biliárdpartira ugrott le Belgrádba.

A Stratégiai Tanács létrehozása

A szerb elnök a belgrádi Pink Televízió vendége volt, ahol egy kérdésre válaszolva elmondta, hogy „stratégiai párbeszédet” folytatott a magyar a miniszterelnökkel.

Vučić ezzel kapcsolatban annak a várakozásának adott hangot, hogy hamarosan egy új szerv jön létre a két ország közötti együttműködés keretében.

A szerb elnök jelezte, hogy májusban (kibővített) csúcsértekezletet tartanak, amelynek keretében a két államfő mellett a két kormány teljes létszámban ül le tárgyalni.

Ezt a csúcstalálkozót Belgrádban vagy Újvidéken tartjuk meg, hogy létrehozzuk a Stratégiai Tanácsot

– mondta a szerb elnök, aki hozzátette, hogy a biztonság tekintetében még inkább szorosra lehetne fűzni a Szerbia és Magyarország közötti együttműködést.

Ez érintheti a terrorizmus elleni küzdelmet, ami aztán megnyitja az együttműködés lehetőség a két rendőrség és a két hadsereg között, valamint katonai technikai tekintetben is

– jelentette ki a szerb államfő, aki utalt Orbán Viktornak arra a kijelentésére, hogy soha nem volt ilyen erős a két ország közötti együttműködés, a kapcsolatok történelmi magaslatokban vannak, amit „fantasztikus dolognak” nevezett.

Pásztort külön kiemelte

A szerb elnök úgy fogalmazott, hogy mindez a két ország állampolgárainak az érdeme, szerbeknek és magyaroknak egyaránt, Pásztor Istvánt, a Vajdasásig Magyar Szövetség elnökét viszont név szerint is kiemelte, mint azt a személyt, aki ebben a tekintetben sokat segített, de fél szóval megemlítette Orbán Viktor és a maga érdemeit is.

Minden téren együttműködünk, Magyarország ma már Szerbia ötödik kereskedelmi partnere, korábban a tizenharmadik volt, drámai az előrelépés, ami a Szerbiába történő nagy magyar befektetésekről szól

– húzta alá Vučić, aki úgy látja, hogy ez az együttműködés nagyon hasznos lesz a két ország lakosságának a szempontjából.

stratégiai

A szerb elnök itt említette meg azt is, hogy Szerbia a múlt télen biztonságban volt, mert jelentős gáztartalékokkal rendelkezett, amelyek ma is elérik az 520 millió köbmétert, amit 700 millió köbméterre szeretnének emelni, hogy „gondtalanul menjenek neki” a következő télnek.

Vučić kitért arra is, hogy Bulgária felé épül az interkonnektor, hogy az ország más irányból is gázhoz juthasson, nem csak a Balkáni Áramlaton keresztül, miközben az oroszok megengedték Szerbiának, hogy a törzsudvarnoki tároló hozzájuk tartozó részében további 100 millió köbméter gázt tartalékoljanak.

A szerb elnök innen más témák felé kanyarodott el, és a sportról kezdett beszélni, nem először a műsor során, mivel az interjú elején már megemlítette, hogy a Crvena Zvezdának szurkol, nem titkolva azt sem, hogy a vezető szerbiai klubok mennyivel tartoznak az államnak.

sziveri janos szelherceg 728 ?c=4784&m=0&a=438898&r=SziveriJ%C3%A1nos%3ASz%C3%A9lherceg&t=pi




Az olvasás folytatása

Meteorológia

KÖVETÉS

Napi hírlevél


A szerző cikkei

B.A. Balkanac

Balkanac

Letöltések

Könyvek a Lírától

Utazás

Hirdetés

Tíz nap legjava

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: