Magyarország
Vučić: Orbán a barátom, sokat tanultam tőle
A szerb elnök a Happy Televíziónak adott sokadik interjújában kijelentette, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök Szerbia őszinte és nagy barátja, akit nagyon tisztel, és sokat tanult tőle. Aleksandar Vučić az interjúban a legtöbbet arról beszélt, hogy Szerbia továbbra is kitart azon álláspontja mellett, hogy nem ismeri el Koszovó függetlenségét és nem támogatja annak ENSZ-tagságát. Ez a régi nóta, viszont újdonságnak számít, hogy Szerbia legjobb pártjának nevezte a Szerb Haladó Pártot, amiből egyenesen következik, hogy nem új párt alakításáról van szó az úgynevezett Népi Mozgalom létrehozása esetében, mint ahogy azt egyes médiaszereplők bombasztikus hírként kezelik.
Vučić: Orbán az én barátom
A szerb elnök a Happy Televíziónak adott interjújában úgy fogalmazott, hogy sokat tanult Orbán Viktortól az Európai Unió működéséről.
– Orbán Viktor a mi nagy barárunk, Szerbia őszinte barátja. Az én barátom. Őszintén tisztelem, sokat tanultam tőle a nemzeti érdekekkel kapcsolatban, sokat megtudtam tőle azzal kapcsolatban, hogy miként működik Európa, az Európai Unió, valamint az uniós intézményrendszer
– jelentette ki a szerb elnök az Orbánnal kapcsolatos váratlan fordulatot beiktatva az interjúba, amelyben ezt megelőzően Oroszországról, majd Koszovóról beszélt.
A műsor készítői számára ez egyáltalán nem volt váratlan fordulat, mert a megosztott képernyőn elindult egy bejátszás, amelyben a szerb elnök Orbán társaságában volt látható.
Miután egy bejátszás sem pottyan az égből, szinte biztosra vehető, hogy a szerkesztők készültek arra, hogy a magyar miniszterelnök megemlítésre kerül a műsor folyamán.
– Sokat tanultam tőle is, meg Ficótól, Pellegrinitől, Babištól és Mateusztól (Morawiecki), és a többiektől a Visegrádi Négyekből, miközben szinte hihetetlen, hogy Orbán sokak számára példaképnek számít Szerbiában, akik azt mondják, hogy mi miért nem viselkedünk úgy, mint Orbán
– nyilatkozta a szerb elnök, aki rögtön sikertelen kísérletet tett annak megmagyarázására, hogy miért nem tanúsíthatnak olyan magatartást, mint a magyar miniszterelnök.
– Képzeljék el, hogy ha úgy viselkednénk, mint Orbán – abba most ne menjünk bele, hogy melyik (szankciós) nyilatkozatot ki hozta meg, 11 csomag és 46 ilyen szankció volt, Szerbia pedig az egyetlen állam, amely nem csatlakozott egyikhez sem – ha csatlakoztam volna, akkor én lennék a legnagyobb áruló, a legnagyobb ganaj a világon
– fogalmazott a szerb elnök, aki elcsábult az újabb lehetőségtől, hogy a maga nagyszerűségét hangsúlyozta, így az Orbánnal kapcsolatos szerbiai vonzódás okainak elemzése felől inkább elkanyarodott a szerb álláspont szilárdságának emlegetése felé, amelynek köszönhetően hazája mindeddig nem kényszerült az Oroszországgal szembeni szankciók bevezetésére.
Az interjúk során néha/gyakran csapongó szerb elnök ezzel be is fejezte az Orbánt megjelenítő kűrt, és arról kezdett beszélni, hogy a szilárd szerbiai álláspont ellenére hazája mekkora segítséget kapott az Európai Uniótól, például az energiatámogatás, vagy a Belgrád és Niš közötti gyorsvasút építése kapcsán.
Népi Mozgalom Szeribáért
A szerb elnök már régebb óta emlegeti, hogy nem kíván indulni ismét, vagyis harmadszor is az elnöki posztért, miután újraválasztását a szerbiai alkotmány sem teszi lehetővé, viszont elmondta, hogy nagyszabású akcióba kezdett a Népi Mozgalom megalakításával, ami azonban szerinte egyáltalán nem jelenti a Szerb Haladó Párt felszámolását. (Közel sem, sőt!)
– Senki nem akarja felszámolni a Szerb Haladó Pártot, amely véleményem szerint a legjobb, messzemenően a legjobb párt Szerbiában, az összes többit együtt véve sem lehet hozzá mérni
– jelentette ki a szerb államfő, aki nem zárta ki, hogy a haladók között is van “konkoly”, vagyis hogy vannak felelőtlen hivatalnokok, akik visszaélnek a helyzetükkel, de a Szerb Haladó Párt erősségének nevezte, hogy – másoktól eltérően – ezzel képes szembesülni.
A szerb elnök a Népi Mozgalom Szerbiáért elnevezésű szervezet megalakításával kapcsoltban azt mondta, hogy az “nem pártokkal szembeni, hanem pártok feletti szervezet lesz”, az ezzel kapcsolatos politikát pedig a Szerb Haladó Párt májusra tervezett kongresszusáig szeretné(k) megfogalmazni.
– Azt hiszem, hogy ebben a politikailag nehéz helyzetben, amely az elkövetkező években vár Szerbiára, szükség van az egység megteremtésére, és miután az értelmiség legnagyobb része támogatja a normális és fejlődő Szerbiát, őket is be akarjuk vonni, hogy ellensúlyozzuk a mindkét oldalon található szélsőséges értelmiségi erőket, amelyek hihetetlen gyorsasággal egyesülnek
– vázolta fel a célokat Vučić, aki hamis liberálisoknak és hamis konzervatív jobboldalnak nevezve a “különböző oldalakon átívelő” szélsőséges erőket, illetve azok szövetségét. Szerinte éppen ezért kell megmutatni, hogy az “igazi értelmiségiek”, a legkomolyabb és legtehetségesebb emberek a normális, racionális és haladó/fejlődő Szerbiát, a jövő Szerbiáját támogatják.
A szerb elnök szerint az lesz a cél, hogy azokat egyesítsék, akik “harcolnak a hazájukért”, és ezt nem szégyellik kimondani.
– Nem én miattam, nekem ez az utolsó mandátumom, hanem Szerbiáért. Nem engedjük meg, hogy a szélsőbal vagy a szélsőjobb tönkre tegye (megsemmisítse) Szerbiát. Egyenesen akarunk a jövő felé haladni, ahogy ezt az utóbbi néhány évben tettük
– indokolta meg a szerb elnök, hogy miért szeretné létrehozni a Népi Mozgalmat, miután elmondása szerint ehhez az utóbbi időben sikerült megteremteni a megfelelő alapokat.
Vučić úgy fogalmazott, hogy ez az ő ötlete volt, amelyről már régóta beszél, elutasította viszont, hogy az új szervezetet a volt Jugoszláviában létrehozott Népfronthoz hasonlítsák, bár hozzátette, hogy jobb egy “antifasiszta Népfrontban lenni, mint egy népellenes fasiszta fronthoz tartozni, amely a saját országa ellen van”.
A szerb elnök az utóbbi időben sokadik alkalommal – talán már túl sokszor is – itt ismét védelmébe vette a háborús bűnök elkövetésével megvádolt Slobodan Milošević volt szerb & Kis- Jugoszláv elnököt, szerinte ugyanis nem Milošević a felelős az 1999-ben a Szerbia, illetve a Kis- Jugoszlávia elleni bombázásokért, hanem azok, akik “a szerb gyermekeket legyilkolták, és akik megsemmisítették az országot”. Hozzátette, hogy “egy féreg lenne”, ha az akkor történtekért Miloševićet vádolná.
Vučić az egyetlen hibának azt nevezete, hogy Milošević – látva a bombázások következményét, nem tett kísérletet a támadások leállítására rögtön a megindításukat követő napokban, (vagyis miért nem kapitulált előbb,) amikor világos volt, hogy ekkora erővel Szerbia nem képes szembeszállni, és tiszta szerencsének nevezte, hogy az édesanyja nem vesztette életét, amikor a NATO-gépek lebombázták a szerbiai nemzeti televízió épületét.
És itt ismét visszaköszönnek a kilencvenes évek, amelyektől Szerbia, és általában az egész Balkán a mai napig nem képes szabadulni. Pedig a térségben aligha lesz bármiféle együttélés, amíg a kilencvens években elkövetett bűncselekményekkel kapcsolatban az ott élő népek a saját háborús bűnöseiket, vagy éppen saját magukat felmentik a felelősség alól.
Horvátország
TARTALÉKSZAVAZATOK: Mire jók a külhoni voksok a parlamenti választásokon?
A horvát választási rendszer, illetve az ezzel járó manipulációk, nagyon érdekes olvasmánynak számítanak azon kevesek számára, akiket érdekel az ilyesmi, de maradjunk annyiban, hogy nem a külhoni horvátok döntik el, hogy ki nyeri meg a választásokat, a legjobb esetben hozzá tudnak segíteni a kedvező kimenetelhez, de ez minden. Ha az országon belül olyan a hangulat, hogy a választók meg akarják büntetni az aktuális kormánypártot, akkor ez be is következik
Miután időközben kiderült, hogy a híresztelések ellenére a külhoni magyarok mégsem eszik el a vajas kenyeret az anyaországiak elől, most úgy tűnik, hogy az idegenbe szakadt nemzetrészek a Fidesz ad infinitum uralmát fogják bebiztosítani. Legalábbis olyan hírek kaptak szárnyra Magyarisztánban, hogy a Fidesz a határon túli egyéni választókörzetek kialakításának lehetőségét vizsgálja. Horvátországban élő, szarvas-patás, diszkréten kénköves, külhoni magyarként arra szeretném kérni az otthoniakat, hogy ne tessenek már megint lapos pillantásokat vetni ránk. Per egy, a kását nem eszik olyan forrón, ahogy főzik, és per kettő, a konkrét tapasztalatok azt bizonyítják, hogy a külhoni voksok közel sem számítanak varázsvesszőnek a választások során.
Forró kása, et cetera
Horvátországban például már időtlen idők óta létezik a XI. választókerület, amely a külhoni horvátok voksait egyesíti Mosztártól Melbourne-ig, Szabadkától San Franciscóig. Az 1999-ben bevezetett újítást még dr. Franjo Tuđman, „a nemzet atyja“ erősítette meg elnöki nyilatkozattal, és azóta is létezik.
Időnként az ellenzék hangoskodik a Horvát Demokratikus Közösség (Hrvatska demokratska zajednica, HDZ) „tartalékszavazatai“ miatt, de mint ezt a gyakorlat megmutatta, a választásokat meg lehet nyerni, illetve el lehet veszíteni a külhoni szavazatok ellenére is. A legutóbbi parlamenti választásokon a messzihorvátok három HDZ-s képviselőt választottak be a parlamentbe.
A horvát parlamentnek (Szábor) legalább 100, legfeljebb 160 képviselője van, akiket közvetlen és egyenlő választójog alapján, titkos szavazással, négyéves időtartamra választanak. 140 képviselőt választókerületenként választanak, 3 hely a diaszpórát – külhoni horvátokat illeti, nyolc hely pedig nemzeti kisebbségeket – köztük a magyarokat is.
Bár elméletileg a külhoni horvátok meghatározó tényezők lehetnének a választásokon, mivel kb. 4,5 millió horvát él külföldön, gyakorlatilag több, mint az anyaországban, ez azonban gyakorlatban egészen másként fest.
Elsősorban messzihorvátok töredéke veszi a fáradtságot, hogy bejelentkezzen a szavazók listájára, ismét csak a legutóbbi választások adatai szerint idén 222 ezer személy jelentkezett be.
A külhoni választások lebonyolítása problémás, elsősorban azért, mert csak a nagykövetségeken és a konzulátusokon lehet szavazni, azaz 47 országban 124 helyen, és ilyenkor általában hatalmas tumultus van mindenfelé. Nem fontos, de érdekes, hogy a legtöbb szavazó a környező országokban és Németországban volt.
A külhoniak hatása a horvát választásokra
A külhoni horvátok szavazatai azonban sokban befolyásolni tudják a mindenkori horvátországi választásokat, de nem a XI. szavazókerület „rezervátumának” köszönhetően, hanem a nagy számú bosznia-hercegovinai, horvát állampolgársággal is bíró horvát nemzetiségű egyének jóvoltából.
Ezek zöme ugyanis Horvátországban is be van jelentve, egészségügyi biztosítás, stb. miatt, és a határ menti megyékben Szlavóniától Dalmáciáig jelentős mértékben elő tudják segíteni a jellemzően HDZ-s győzelmet.
Ez a javarészt fiktív „kétlaki” életmód időnként megismétlődő vitákat robbant ki, és esetenként a belügy tisztogatásba kezd, kiszállva azokra a helyekre, ahová tizen- sőt huszonvalahány egyén is be van jelentve.
Ezek az akciók általában nem vezetnek tartós eredményre, mert a tettesek egyszerűen bejelentkeznek máshová, és minden marad, ahogy volt.
Régebben a hercegovinai horvátok meglehetősen népszerűtlenek voltak az országban, mert ügyeskedéseikkel, szoros összetartásukkal elverték a harmatot a hagyományos klánok elől – dalmaták, zagorjeiek, szlavónok, líkaiak -, de azóta helyreállt az egyensúly, már évek óta nem hallani ingerült felhangokat a „kamenjarok (a köves vidékről származó emberek) ellen.
Kapcsolódó cikk
Jól bevált módszer, megint VMSZ-közeli aktivisták hordják a levélszavazatokat Vajdaságban
A horvát választási rendszer, illetve az ezzel való manipulációk, nagyon érdekes olvasmánynak számítanak azon kevesek számára, akiket érdekel az ilyesmi, de maradjunk annyiban, hogy nem a külhoni horvátok döntik el, hogy ki nyeri meg a választásokat, a legjobb esetben hozzá tudnak segíteni a kedvező kimenetelhez, de ez minden.
Ha az országon belül olyan a hangulat, hogy a polgárok meg akarják büntetni az aktuális kormánypártot, akkor ez be is következik, hiába szavaznak Új-Zélandon a HDZ-re.
Plenković harmadik megbízatási ideje is úgy jött össze, hogy ezt-azt azért jól csinált, és akárcsak Magyarországon, a választó testület nagyobbik része elégedett volt a kormány működésével.
Nem segített sem a milanovići sokkterápia, sem a lagymatag ellenzéki összefogás, de még a Hazafias Mozgalom „lázadása” sem. Maradt a HDZ, amely aztán az EU-s választásokon újrázott. Most már a teljes elégedettséghez a köztársasági elnökválasztás megnyerése hiányzik. De ez sem a külhoni horvátok szavazatain fog múlni.
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország5 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Szerbia1 nap telt el azóta
Vučić kartellje létrehozott egy újgazdag kasztot: milliárdosok a sárból