Szerbia
AJÁNDÉK: Belgrád központjában felállították az Oroszországtól kapott fenyőt
Oroszország újabb módját találta meg annak, hogy éreztesse jelenlétét Szerbiában, Belgrádban ugyanis felállították azt a fenyőt, amelyet Oroszország ajándékozott Szerbiának. Nem túl nagy, nem túl szép, de ajándék fenyőnek, ne nézd a tüskéjét!
Oroszország ajándéka
Az Oroszországtól kapott „újévi fenyőt” a Belgrád legismertebb sétálóutcájának számító Knez Mihailován állították fel, ahol egészen január 27-ig köszönti az arra járókat. A fenyő körül faházak is vannak, amelyekben teát, hagyományos orosz ételeket és ajándéktárgyakat árulnak. Egyik-másik házacska tetején a Moszkva és Belgrád neve díszeleg nagy fehér betűkkel.
Oroszország most először ajándékozott újévi fenyőt Szerbiának, amit Belgrádban egyesek az oroszbarát érzések fokozására irányuló kísérletnek tartanak, mások pedig szimplán orosz propagandának tekintenek az orosz állam részéről, bár a fenyő állításának körülményeit és sok részletét egyelőre homály fedi.
Az „Oroszok, ukránok, fehéroroszok és szerbek együtt a háború ellen” nevet viselő egyesület elítélte az újévi falállítást, közleményükben ugyanis leszögezték, hogy ez a fa „nem a szeretet és a tisztelet kifejezése, hanem az orosz propaganda cinikus eszköze”, ezért kérték az eltávolítását.
A szervezett arra emlékeztetett, hogy továbbra is tart Oroszország kíméletlen agressziója a szomszédos Ukrajna ellen, ami miatt ukránok milliói teljes sötétségben és fűtetlen lakásokban ünnepelték a karácsonyt, miután az orosz támadások az utóbbi időben éppen az ország energiarendszere ellen irányultak.
A fenyőőrök
A Belgrád központjában felállított fenyő őrséget is kapott, ismeretlen személyek ugyanis „vigyáznak a biztonságára”, a Fonet hírügynökség munkatársa három „fenyőőrrel” is találkozott a helyszínen.
– Őrizzük a fenyőt, nem szabad a közelébe menni, és fényképezni is tilos
– mondta az egyik őrtálló férfi. Egyelőre az sem világos, hogy milyen szervezethez tartoznak a fát őrző személyek, de belgrádi liberális körökben úgy vélik, hogy ugyanazokról van szó, akik korábban a háborús bűnök miatt a scheveningeni börtönben raboskodó Ratko Mladićról készült falfestményt vigyázták.
A szerb elnök akkor egyik nyilatkozatában arra utalt, hogy a murált/muráliát a Partizán labdarúgó klub szurkolói és a Népi Járőrség tagjai őrizték, az utóbbi kapcsolatot tart fenn a Sasok (Orlovi) szerb-orosz kulturális egyesülettel, amely nemrégiben költözött be a Wagner Csoport szentpétervári irodaházába.
Ugyanakkor az sem kizárt, hogy a fenyőt őrzők között vannak a Levijatan csoport, vagy a betiltott szerb Nemzeti arcvonal (Nacionalni stroj) tagjai, tehát elég széles a paletta.
- Szerbia7 nap telt el azóta
Több diák megsérült a belgrádi jogi kar hallgatói elleni támadásban
- Szerbia7 nap telt el azóta
Vučić támogatottsága állítólag 34%-os, a szerb elnök referendumot akar
- Magyarország6 nap telt el azóta
Szijjártó: Magyarország számára Szerbia stratégiai fontosságú partner
- Szerbia6 nap telt el azóta
A szerb belügyminiszter szerint a diákok egymást verték, a diákok cáfolnak