Gázellátás
MAGYARORSZÁGOT IS MEGEMLÍTETTE PUTYINNAK: A szerbek most 3-szor, télen pedig 10-szer kevesebbet fizetnek az orosz gázért, mint más európai országok
Az orosz-szerb elnöki egyeztetés során létrejött az új gázszállítási megállapodás, amely 3 évre szól, és érintetlenül hagyja az árkalkulációs képletet, vagyis a szerbek ugyanolyan feltételek mellett szerezhetik be az orosz gázt a következő három éves időszakban, mint eddig. Erről Aleksandar Vučić beszélt, miután a Vlagyimir Putyinnal folytatott telefonbeszélgetést követően felkereste az árurtartalékok belgrádi raktárát, ahol egyebek között a cukortartalékokat is felmérte, de most nem ez a fő téma.
1 hónap helyett 3 év
A szerb elnök úgy fogalmazott, hogy jó beszélgetést folytatott Putyinnal, akivel több témáról is egyeztetett. A legfontosabb napirendi pontnak a kétoldalú kapcsolatokat, azon belül pedig a gázszerződéssel kapcsolatos kérdést nevezte, mivelhogy “nehéz ősz, és még nehezebb tél következik”.
– Megállapodtunk a főbb elemekben, amelyek kedvezők Szerbia számára. Megegyeztünk abban, hogy nem egy hónapra, hanem 3 évre kötjük meg a szerződést, ami szerintem igencsak megfelel nekünk, a másik kérdés pedig az ár számításának módja volt, ezen a téren a képlet változatlan marad
– mutatott rá Vučić, aki arra emlékeztetett, hogy Szerbia eddig a 100%-os “olajképlet” alapján kapta a gázt az oroszoktól, ami nem követi a gázpiaci árak alakulását.
– A Gazprommal folytatott további tárgyalásoktól függően tudjuk megmondani a pontos árat. Számításaink szerint ez jelenleg háromszor kevesebb, télen pedig 10-szer kevesebb lesz, mint amennyit Európa fizet
– mondta Vučić, aki szerint a téli időszakban télen ezer köbméterenként 310-408 dollárért fizetnek a gázért. A most lejáró szerződés alapján Szerbia ezer köbméterenként 270 dollárt fizetett, ami a világpiaci ár töredéke.
– Előfordulhat, hogy csak Örményország és Fehéroroszország kapja valamivel olcsóbban a gázt. Ha figyelembe vesszük, hogy ma 960 dollár körül van a gáz ára, mert most nyár van, télen viszont több mint 3000 dollárba került, de attól félek, hogy a következő télen elérheti a 4000 vagy 5000 dolláros árat is, vagyis mi 10-szer kevesebbet fogunk fizetni érte
– jelentette ki a szerb elnök, aki megjegyezte, hogy máris levelet küldött Alekszej Millernek, akinek jelezte, hogy a szerbiai ipari fejlődés megerősödésére tekintettel több gázra van szükségük. Vučić arról is beszélt, hogy gáztároló építésébe kezdenek, de amíg az nem készül el, addig a magyar tárolókapacitásokat veszik igénybe.
– Arról is beszéltem Putyin elnökkel, hogy újabb gáztároló építését kezdjük meg, de időközben 500 millió köbméteres nagyságban tárolási kapacitások állnak rendelkezésünkre, ennyit bérelünk Magyarországon, ami különösen fontos Szerbia számára a következő két-három évben
– nyilatkozta a szerb elnök, aki tehát Magyarországot is megemlítette az orosz elnökkel folytatott telefonbeszélgetése során.
Különösen titkos
Vlagyimir Putyin arról ismert, hogy nem használ mobiltelefont, így az amerikaiak nehezebben tudják lehallgatni, mint más országok vezetőit, mint például annak idején Angela Merkel német kancellárt.
Az oroszok ráadásul Putyin Oroszországon belüli hivatalos beszélgetéseit is titkosítják. Az orosz elnök fontos témákról tehát csak védett telefonvonalon beszél, amelyen hangját bonyolult kriptográfiai algoritmus segítségével digitális jellé kódolják.
Médiabeszámolók szerint minden egyes algoritmus megfejtése több mint egy évet venne igénybe, de mivel az algoritmusok a véletlenszerű kiválasztás elve alapján a beszélgetés során különböző időközönként többször is változnak, Putyin telefonos beszélgetései feltörhetetlennek számítanak.
A rendszert orosz biztonsági szakértők tervezték, és 2015-ben, mindössze egy év alatt 230 millió rubelt, vagyis akkori értéken több mint hárommillió eurót különítettek el az orosz költségvetésből a védett “kvantumkapcsolati vonal” fejlesztésére.
Gázellátás
TESTVÉRISÉG: A szlovákok nem spórolnak a gázzal, pedig lehet, hogy jobban tennék
Minden olyan országban aggódva figyelték a Testvériség gázvezetéket ért csuvasföldi robbanást, amely erősen függ az orosz gázszállítástól, így Szlovákiában is. Még akkor is, ha egyelőre átlag feletti készletekkel rendelkeznek, és hosszabb távon próbálnak függetlenedni a nagy orosz testvértől. Az érintett gázvezeték az orosz gáz fő szállítási útvonala Európába, amelyet 1967-ben adtak át, és Nagykaposnál érkezik Szlovákiába, majd a fővezetékek folytatják útjukat Ausztriába és Csehországba. A riadalmat megelőzendő a Gazprom közölte, hogy a gázszállítás párhuzamos vezetékeken folyik tovább.
Ezen a télen nem is lesz gond
Szlovákia a többi EU-s államhoz hasonlóan felkészült a télre, és szinte 100%-ra feltöltötte a gáztárolóikapacitásait. December 20-a körül ez az arány még mindig kb. 80%-ot ért el (Csehországban 84%), ami az év adott szakaszában átlag felettinek tekinthető.
Ez a kedvező helyzet elsősorban a viszonylag meleg ősznek köszönhető, és nem a megtakarításoknak.
Az Eurostat adatai szerint ugyanis míg az Európai Unióban augusztus és november között a 2017 és 2021 közötti hasonló időszakokkal összehasonlítva 20,1%-kal csökkent a gázfogyasztás, addig Szlovákia a közé a hat tagállam közé tartozik, ahol viszont nőtt (2,6%-kal).
Fékezett gázáremelkedés
A szlovák kormány az utóbbi időben inkább magával volt elfoglalva, és szinte egyedüli EU-s tagállamként még nem nyújtottak segítséget a lakosságnak a gázszámlák kifizetéséhez.
Bejelentették ugyan, hogy legfeljebb 15%-kal nőhet a gáz ára, azonban ehhez el kellene fogadni a költségvetést, ami a kormány bukása miatt kérdésessé vált.
Ha el is fogadják az év törvényét, és a lakosság meg is kapja végre a várva várt segítséget, az még mindig nem azt jelenti, hogy rendben lesz az ország gázfogyasztása, ugyanis a kedvezmények általánosan járnának, és nem ösztönöznének megtakarításra.
Szlovákiának már van tapasztalataa gázkimaradásokkal, hiszen 2009-ben egy rövid ideig akadozott a gázellátás, az ország közvéleménye pedig már akkor megismerkedett a protokollal, hogy a gázhiány egyes fázisaiban mely területek gázellátását korlátozzák.
Magyarországhoz hasonló helyzet – hasonló megoldásokkal?
Oroszországnak az Ukrajnát elkerülő gázvezetékekkel kapcsolatos tervei érzékenyen érintették Szlovákiát, ezért folyamatosan igyekeztek más forrásokból biztosítani az ország gázellátását, amit Oroszország Ukrajna ellen indított inváziója tovább erősített.
Szlovákiának nincs tengerpartja, így az LNG-terminálok közvetlenül nem biztosítanak számára megoldást, ám az alternatív gázvezetékek kiépítésével mégis meg fogják tudni oldani az ország gázellátását.
A szándék az euroatlanti elkötelezettségű kormánynál legalábbis megvan, azonban ez a kormány épp a napokban veszítette el a parlament bizalmát, és ha a kilátásba kerülő előrehozott választásokon az oroszokkal barátibb viszonyt ápoló pártok kerülnek hatalomra, akkor Szlovákia is a Magyarországéhoz hasonló energiapolitikába kezdhet.
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország5 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Szerbia1 nap telt el azóta
Vučić kartellje létrehozott egy újgazdag kasztot: milliárdosok a sárból