Connect with us

Bosznia

ÚJ NÉMET POLITIKA A BALKÁNON: Növekvő figyelem, egyenlő bánásmód és az első teszt

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

ÚJ NÉMET POLITIKA A BALKÁNON: Növekvő figyelem, egyenlő bánásmód és az első teszt
Cikk meghallgatása

A most hivatalba lépett új német kormánykoalíció, a szociáldemokraták, zöldek és liberálisok szövetsége változtat a 16 évig hivatalban volt kancellár, Angela Merkel Balkán-politikáján. Az viszont még nem biztos, hogy az új kancellár, Olaf Scholz országlása idején fel is gyorsul a nyugat-balkániak integrációja. Főként az után, hogy a boszniai szerbek megkezdik a boszniai föderáció lebontását.


Könyvek kedvezménnyel
A BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk.

Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!

Kivételezés nélkül

Németországnak támogatnia kell az EU-ba törekvő hat nyugat-balkáni állam – Szerbia, Montenegró, Albánia Koszovó, Bosznia és Észak- Macedónia integrációs törekvéseit – áll a pártok színei alapján jelzőlámpa-koalíciónak nevezett új berlini kormány együttműködési szerződésében.

A hármak ennek szellemében támogatják, hogy Brüsszel nyissa meg a tárgyalási fejezeteket Albániával és Észak- Macedóniával, gyorsítsa fel a Koszovóval folytatott vízum liberalizálási egyeztetéseket és folytassa a Montenegróval és Szerbiával a csatlakozási tárgyalásokat.

– Támogatjuk a térségbeli hat állam integrációját, és segítjük azon reformok végrehajtását, amelyek a koppenhágai feltételek teljesítéséhez szükségesek

– áll a koalíciós megállapodásban. A koppenhágai kritériumok szerint csak azok az államok csatlakozhatnak az unióhoz, amelyek megfelelnek a demokráciával, a jogállamisággal, az emberi jogokkal, illetve a kisebbségvédelemmel kapcsolatos EU-s követelményeknek.

A Scholz-kabinet e mellett kiemelt feladatának tartja a Belgrád és Pristina közötti párbeszéd tartalommal való megtöltését, illetve Bosznia- Hercegovina egységének megőrzését.

Bár hivatalosan a konzervatívokból és szociáldemokratákból álló nagykoalíció élén álló Angela Merkel is a nyugat-balkáni államok EU-integrációjának elkötelezett híve volt – a kancellár nevéhez fűződik a térség integrációját célzó Berlini folyamat elindítása, és e mellett Merkel jó viszonyt ápolt Aleksandar Vučić szerb államfővel is – az utóbbi 16 év nem arról szólt, hogy a nyugat-balkániak sokkal közelebb kerültek volna az unióhoz.

Merkel 16 évnyi kancellársága idején egyetlen nyugat-balkáni állam, Horvátország csatlakozhatott az unióhoz – 2013-ban – s továbbra sem világos, mikor kerülhetnek be a többiek az EU-ba. Jellemző, hogy jelentősen csökkentek a 2014-ben megindított Berlini folyamattal kapcsolatos várakozások is.

– Nagyon komoly remények fűződtek a folyamathoz a 2014-es induláskor, ám az egymást követő csúcstalálkozók egyre kisebb érdeklődést váltottak ki a térség vezetőinek körében. Míg a kezdetekkor úgy tűnt, hogy a Berlini folyamat vezeti el a nyugat-balkáni országokat az EU-tagságig, most az az ember benyomása, hogy ez is egy újabb olyan kezdeményezés, amely végül nem túl sok eredménnyel járt

– vélekedett Luka Šterić, a belgrádi Biztonságpolitikai Központ elemzője.

Várhelyi ellen

Míg Németország azt fogja hangsúlyozni, hogy egyenlő elbánás illeti a térség valamennyi államát – ezzel pedig Berlin szembe kerül a Szerbia felvételét kiemelten erőltető Magyarországgal és Várhelyi Olivér bővítési biztossal – egyáltalán nem biztos, hogy ez valamennyi nyugat-balkáni ország számára előnyt jelent majd.

Magyarország például igencsak hajlamos szemet hunyni a szerbiai demokrácia leépítése fölött, miközben a berlini koalíció legnagyobb tagja, a szociáldemokrata párt vezetői többször is bírálták emiatt Vučićot. Akit eddig leginkább az mentett meg a komolyabb következményektől, hogy Merkel tompította az ellentéteket.

Bár a hangsúlyok bizonyára változnak, a német Balkán-politika nem alakul át gyökeresen, amit az is jelez, hogy Olaf Scholz azt a Jens Plötnert nevezte ki kül- és biztonságpolitikai főtanácsadójának, aki 2019 óta a külügyminisztérium politikai igazgatójaként tevékenykedett, s így közvetlen hatása volt a német külpolitikai irányvonal megszabására.

– A szocdemek és a zöldek vélhetően kritikusabbak lesznek a nyugat-balkáni autoriter rezsimekkel szemben, ám az alapvető irány aligha fog változni

– hangsúlyozta az előbb említett Šterić.

Boszniai teszt

Most, hogy a boszniai szerb állam, a Szerb Köztársaság parlamentje megszavazta, hogy az entitás megkezdi a közös boszniai intézményekből – egyebek mellett a hadseregből, a biztonsági szolgálatokból, az igazságszolgáltatási szervekből, illetve az adóhatóságból – való kivonulást, hamar kiderülhet, változik-e a német politika, s ha igen, akkor mennyire.

A nemzetközi közösség idén kinevezett új boszniai főképviselője – a német Christian Schmidt, akit még Merkel küldött Szarajevóba – ugyanis egyértelműen elutasítja a szerbek kezdeményezését, és különféle büntetéseket helyezett kilátásba.

A szerbek azonban már magát, a képviseletet sem ismerik el, s közölték, nem tartják magukra nézve kötelezőnek az iroda határozatait.

Németország még novemberben bejelentette, szankciókat tervez a boszniai szerb vezetők – elsősorban a boszniai közös elnökség szerb tagja, Milorad Dodik – ellen: a büntetőintézkedések komolyságán is már lemérhető lesz, hogy mennyire gondolják komolyan Berlinben a térség stabilitását fenyegető autoriter vezetők elleni fellépést.

Az olvasás folytatása

Könyvek kedvezménnyel


A BALKÁN RITMUSA

További rádiók

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

B.A. Balkanac

Balkanac

B.A. BALKANAC ÚJ KÖNYVE

Sakk

Facebook

Magyarország

Románia

Könyvek kedvezménnyel

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7