Connect with us

Szerbia

A vajdasági házelnök a stúdióból „csökkenti a feszültséget”

Az idei évhez képest jelentősen kisebb költségvetést és a további 25 napirendi pont elfogadását – belgrádi mintára – vita nélkül háromnegyed óra alatt zavarta le a VMSZ-es parlamenti elnök, mivel megítélése szerint az ellenzéki képviselők viselkedése miatt erre kényszerült

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

Juhász Bálint, a vajdasági képviselőház elnöke
Juhász Bálint, a vajdasági képviselőház elnöke (Forrás: RTV1)
Cikk meghallgatása

A párbeszéd fontosságáról beszélt Juhász Bálint, a vajdasági képviselőház elnöke a Vajdasági Rádió és Televízió „Helyes szög” (Pravi ugao) című műsorában. A Szerb Haladó Párttal (SNS) társutas Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) intézőbizottságának elnöke a közelmúlt politikai eseményeiről szólva elmondta, hogy „a konstruktív kommunikáció az egyetlen út a társadalmi szakadékok áthidalására és a jelenlegi feszültségek csökkentésére”.

Juhászt az a Damir Zobenica javasolta parlamenti elnöknek – nyilván központi megbízatásból –, aki nemrég lemondott alelnöki tisztségéről, mert kiderült, hogy provokátorokat küldött az újvidéki vasútállomásnál történt tragédia áldozataira emlékező emberekre. Juhász Bálint lemondását formálisan is követelte az ellenzék, de ez nem ment át a parlamenten.

Kihívásokkal teli légkör

Az idei évhez képest jelentősen kisebb költségvetést és a további 25 napirendi pont elfogadását – belgrádi mintára – vita nélkül háromnegyed óra alatt zavarta le a VMSZ-es parlamenti elnök, mivel megítélése szerint az ellenzéki képviselők viselkedése miatt erre kényszerült.

A képviselőház elnöke úgy fogalmazott, hogy minden képviselőt, az ellenzék tagjait is, arra kért, hogy az intézményi keretek között vegyenek részt a munkában, de a rend helyreállítása lehetetlennek bizonyult, így nem volt mód vitára.

Juhász Bálint a stúdióból "csökkenti a feszültséget"

Juhász Bálint a stúdióból „csökkenti a feszültséget”

Juhász azt is megjegyezte, hogy kezdetben úgy tűnt, az ellenzék hajlandó bekapcsolódni a munkába. Részt vettek a bizottsági üléseken és a plenáris üléseket előkészítő kollégiumon, de végül olyan eseményeket – konkrétan káoszt – idéztek elő, amelyek példátlanok a képviselőház történetében, és ez ellehetetlenítette a konstruktív munkát.

Juhász úgy vélte, hogy minden parlamenti párbeszéd üdvözlendő, ugyanakkor rámutatott, hogy az ellenzék nem tett javaslatot vitára az újvidéki tragédia ügyében, ellentétben a köztársasági parlamenttel.

Együttműködést sürgetett

A vasútállomási tragédia kapcsán Juhász hangsúlyozta, hogy minden politikai oldal egyetért abban, hogy meg kell találni az okokat, és politikai, valamint büntetőjogi felelősséget kell vállalniuk az érintetteknek. Úgy fogalmazott, hogy támogatni kell az intézményeket a munkájuk végzésében, mivel ez a legjobb módja a megosztottság és a nehézségek leküzdésének.

Hangsúlyozta, hogy a párbeszéd az egyetlen megoldás a jelenlegi helyzet kezelésére. Bár most ez lehetetlennek tűnik, szerinte csak ezen az úton érhető el eredmény. Kiemelte, hogy mindenkinek mérsékelnie kell a feszültségeket a cél érdekében.

Amikor a műsorvezető arról kérdezte, hogy Szerbiában hidegháborús helyzet alakult-e ki, Juhász úgy nyilatkozott, hogy nem lát ilyen veszélyt, és hogy mindent meg kell tenni annak elkerülése érdekében.

Ugyanakkor arról beszélt, hogy az áldozatokra emlékező emberek ellen uszító Damir Zobenica „személyes okokkal” indokolta lemondását, és ezt részletesebben nem fejtette ki neki.

Juhász kitért a Zobenica lemondását kiváltó okokkal kapcsolatos további kérdések elől, mondván, hogy erről a politikus pártjának vagy magának Zobenicának kell nyilatkoznia, és megjegyezte, hogy az intézményeknek tenniük kell a dolgukat, ha bűncselekmény merül fel.

Kormánypárti oldalon ezt ma már olyan megfellebbezhetetlen szólamként használják, amivel szemben nincs apelláta, tudjuk azonban, hogy az intézmények Szerbiában sok esetben nem teszik a dolgukat, vagy nem úgy teszik, ahogy az elvárható lenne.

A Szerb Haladó Párt jelölte

Juhász Bálintot a képviselőházi elnöki tisztségre Damir Zobenica, a Szerb Haladó Párt (SNS) elnökségi tagja jelölte, aki 2008-ban az SNS újvidéki fiókszervezetének alapítója volt, és aki a Vajdaságot “észak-szerbiai tartománynak” tartja. Újvidék tele van szerb szélsőségesekkel, akik a horvátországi, boszniai és koszovói menekültek közül itt találtak új otthonra.

Híresztelések szerint Zobenica maga is szívesen pályázott volna a házelnöki tisztségre, de nyilván Belgrádból leintették, így csak a három alelnök egyike lett, és neki jutott az a megtiszteltetés, hogy javaslatot tegyen a házelnök személyére.

Ezzel kapcsolatban elmondta, hogy 2004-ben született meg az az íratlan szabály, miszerint a tartományi parlament elnöke a legnagyobb kisebbség, vagyis a magyarok képviselője legyen, tehát a „haladó” hagyomány folytatása, hogy ezt a posztot a VMSZ kapja meg, hiszen a magyarok többsége a VMSZ-re szavaz.

Április végén kicsit több mint félórás vita után 81 igen, 28 nem szavazattal Juhász Bálintot választották meg a tartományi parlament elnökévé, bár ellenzéki részről voltak kifogások.

Miroslav Ilić, orvosprofesszor, a Szabad Polgárok Mozgalmának képviselője elmondta, hogy bárki megfelelőbb lett volna a posztra, mint Juhász Bálint, aki a „magyar állam embere”.

Az olvasás folytatása


Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

Sakk

Facebook

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7