Európai Unió
SZIJJÁRTÓT IS MEGEMLÍTETTE: Üzengetés az uniós jelentőstevő és a szerb belügyminiszter között
Vladimír Bilčik, az Európai Parlament szerbiai jelentéstevője Szerbia uniós csatlakozásával összefüggésben vizsgálta meg a szerb belügyminiszter moszkvai látogatását. A szlovák származású politikus úgy fogalmazott, hogy Szerbia EU-csatlakozásának ütemét az határozza meg, hogy az ország miként igazodik az EU kül-, biztonság- és védelmi politikájához, ami magában foglalja az Oroszország elleni szankciók bevezetését, valamint “Szerbia és Koszovó kapcsolatainak normalizálását”. Válaszában Aleksandar Vulin körülbelül azt kérte számon a jelentéstevőn, hogy miért nem hisztizett akkor, amikor Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter & sokan mások jártak Moszkvában.
A bilčiki prizma
Bilčik a Twitteren értekezett a szerb belügyminiszter moszkvai útjával kapcsolatban, és mindezt tette négy folytatásban, anélkül, hogy egyszer is leírta volna Vulin nevét, pedig nincs benne semmilyen extra karakter, amelyet a Twitter ne ismerne.
– Európában mindenki megkülönböztetett figyelmet szentel annak, amikor a szerb kormány egyik tagja hivatalos moszkvai látogatása során Európa-ellenes üzeneteket küld. Szerbia európai útja esetében minden előrelépés csakis az európai elvek, értékek és irányelvek iránti valódi és következetes elkötelezettségen alapulhat
– jegyezte meg a Twitteren Bilčík rögtön az első fejezetben, majd a következező három fejezetben a fenti megállapítást részletezte is.
When a member of the Serbian government sends anti-??messages during an official visit to Moscow, everyone in Europe takes note. Any progress on Serbia’s European path can only be based on genuine and consistent commitment to European principles, values and policies.
1/4— Vladimír Bilčík MEP (@VladoBilcik) August 23, 2022
A második bejegyzés arról szól, hogy ez magában foglalja a szerb kül- és biztonságpolitika hozzáigazítását az uniós elvekhez, még pedig progresszív módon, ami nem nélkülözheti az őszinte érdeklődést a jövőbeli csatlakozást tükröző politikai döntések meghozása iránt. Az uniós jelentéstevő itt megjegyezte, hogy Szerbia eddig is és jelenleges is a legkevésbé igazodik az Európai Unió közös kül- és biztonságpolitikájához a régióban.
Kapcsolódó cikk
MEGINTETTÉK VÁRHELYIT: Az Európai Parlament megszabta a csatlakozási kritériumokat, de minek?
Bilčík a harmadik fejezetben szögezte le, hogy Szerbia uniós csatlakozásának ütemét az EU kül-, biztonság- és védelmi politikájához történő teljes igazodás határozza meg, beleértve ebbe az Oroszország elleni szankciókat, valamint Szerbia és Koszovó kapcsolatainak rendezését.
A szlovák uniós képviselő egyúttal a maga szerepét sem hagyta elsikkadni az ügyben, és a negyedik fejezetben kiemelte, hogy ezt a következetes üzenetet az Európai Parlament korábban megfogalmazta, és ezt tartalmazta a Szerbiáról általa készített 2021-es jelentés is, amelyet a múlt hónapban hatalmas többséggel fogadtak el Strasbourgban.
A vulini prizma
A “szerb külpolitikát rendőri felügyelet alá helyező” Aleksandar Vulin a belügyi tárca által közzétett közleményben úgy reagált az uniós jelentéstevő “elvszerű megnyilvánulására”, hogy az ő megnyilvánulásai nem Európa-ellenesek, inkább azokkal a kérésekkel szemben elutasítók, amelyekkel Szerbiától azt kérik, hogy hagyjon fel a háborús bűnösök üldözésével, ismerje el a koszovói “hamis államot”, és szabjon ki szankciókat Oroszországgal szemben.
– Nem tudom, hogy Bilčík hogyan tekint az én moszkvai látogatásomra, de azt tudom, hogy semmi kivetnivalót nem talált Szijjártó magyar miniszter és Nehammer osztrák kancellár látogatásával kapcsolatban, valamint még kevésbé figyelt oda Macron és Putyin elnök találkozójára. Bilčik úr nem vette észre a szaúdi tisztségviselők látogatásait, sem Bin Zayed sejk és Putyin elnök megbeszéléseit
– írta válaszában, amelyben nem teketóriázott abban a tekintettben, hogy néven nevezze az uniós jelentéstevőt, azt viszont szem elől tévesztette, hogy a szaúdiakon vagy Bin Zayed sejken nemigen kérhető számon a közös európai kül- és biztonságpolitikához történő igazodás.
A szerb belügyminiszter szerint Bilčik szelektív látásmódja az a tünet, amely által a képmutatása diagnosztizálható, merthogy ő ugyanazt gondolja és mondja Moszkvában, mint Brüsszelben és Belgrádban is.
– Nem adom fel a jogomat arra, hogy megvédjem a meggyőződésemet (hitemet) és az igazságot Szerbia, a szerbek és a szerb világ esetében, függetlenül attól, hogy milyen politikai és személyes árat fizetek és fogok fizetni ezért
– szögezte le Vulin, aki csak beleszőtte valahogy a “szerb világot” a mondandójába, majd megjegyezte, hogy Oroszország nem kérte Szerbiától a koszovói “hamis állam” elismerését, és nem kérte, hogy mondjon le a boszniai Szerb Köztársaságról, vagy hogy vezessen be szankciókat bárki ellen, illetve hogy a sajátjaként fogadja el az ő konfliktusait. Vulin szerint ilyesmit az Európai Unió esetében nehezen lehetne elmondani.
– Nem tudok annyi mindent tenni az Európai Unió ellen, amennyit az unió tesz saját magával szemben a Szerbiával kapcsolatos politikája által
– zárta le üzenetét a szerb bel-, kül- és még ki tudja milyen miniszter.
Vulin látogatásával kapcsolatban van egy harmadik üzenet is, amelyet ugyan nem írtak le, de mégis mindenki érti, aki a térséggel foglalkozik. Moszkva a szerb belügyminiszter fogadásával azt üzente Belgrádnak, hogy Vulint ott kívánja látni a következő szerb kormányban is, és lehetőleg a külügyminiszteri poszton.
- Szerbia2 nap telt el azóta
Vučić leteremtette a szabadkai polgármestert, mert nem hívta meg Pásztor Bálintot a fogadására 🚂✨
- Szerbia4 nap telt el azóta
Sok dolga van a szerb titkosszolgálatnak, most a tüntető gazdákat szólították be
- Szerbia5 nap telt el azóta
Szerbiában a titkosszolgálatot is bevonják az árak letörésébe?
- Horvátország6 nap telt el azóta
Amerika megduplázza Horvátország LNG-ellátását