A Háború
BUDAPESTRE IS ESHETETT VOLNA: A horvátok mérsékelten bírálják Magyarországot, és nem hagyják, hogy a drónügy elüljön
A horvát miniszterelnök az Európai Tanács üléséről hazatérve felkereste Zágráb Jarun városrészét, és a drón becsapódása következtében keletkezett kráter mellett nyilatkozott az újságíróknak, akik közül sokan Magyarország felelősségét firtatták. Andrej Plenković egyúttal jelezte, hogy horvát részről A NATO-ban és az Európai Unióban is napirenden fogják tartani a kérdést, miután teljesen világos, hogy agresszió történt. Az esettel kapcsolatban már bírálta Magyarországot a horvát államfő, és a horvát védelmi miniszter is, de ők is visszafogottan fogalmaztak.
Ez többé nem tolerálható
A horvát kormányfő a drón lezuhanásának helyszínén elmondta hogy a szovjet gyártmányú pilóta nélküli gépet Ukrajna területéről indították, de egyelőre nem tudni, hogy kinek a birtokában volt, mivel az ukránok és az oroszok is cáfolják érintettségüket.
– Ebben a komoly szerencsétlenségben az a szerencsénk, hogy nagyon szerencsések voltunk, így senki sem sérült meg, és csak 40 autó rongálódott meg a közeli parkolóban
– mondta Plenković, aki szóismétléssel nyomatékosította a szerencse/szerencsétlenség nagyságát, miközben megemlítette azt is, hogy a közeli kollégiumban 4500 egyetemista lakik, kétszáz méterrel távolabb pedig lakóházak vannak.
A horvát miniszterelnök levelet intézett az Európai Unió minden tagországához és a NATO főtitkárához, akiknek felhívta a figyelmét arra, hogy ez bármelyik tagállam esetében megtörténhetett volna, elméletileg akár Budapest, Ljubljana vagy Pozsony is járhatott volna hasonlóan.
– Erősítenünk kell az együttműködést, hogy időben tudjuk értesíteni egymást arról, ami történik. Ez vonatkozik a NATO keretében történő együttműködésre is, hiszem ez NATO-légtér Románia, Magyarország és Horvátország esetében is. Az ilyesmi nem tolerálható, és nem is kellene megtörténnie, miután ez egy világos fenyegetés, amire reagálni kell
– tette hozzá Plenković, aki elmondta azt is, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök is tőle értesült a történtekről, miután az uniós tanácsülésen nem voltak a közelükben mobiltelefonok, de nem tudott az esetről a román elnök sem.
A paksi atomerőművet is eltalálhatta volna
A horvát miniszterelnök egyetértett azzal az újságírói felvetéssel, hogy a magyar hatóságoknak reagálniuk kellett volna, hiszen a rakéta negyven percig a magyar légtérben volt.
– Egyet értek Önnel, erre a kérdésre azonban a magyar hatóságoknak kell megadniuk a választ, ezt én nem tehetem meg (helyettük). Ez a rakéta akár a paksi atomerőműbe is becsapódhatott volna, aztán még nagyobb problémát okozott volna Magyarországnak, és mindenkinek a térségében
– jegyezte meg a horvát miniszterelnök, aki valószínűleg olvasta az Indexet, amelynek az erre vonatkozó cikkét a BALK is ismertette.
Andrej Plenković ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy (magyar részről) “nem volt jó a reagálás, a veszély mértékének felmérése és a kommunikáció sem a többi országgal, mivel az nem történt meg időben, megfelelő gyorsasággal.”
A horvát miniszterelnök azzal zárta a témát, hogy a történteket tesztnek kell felfogni, amelyből mindenkinek tanulni kell a jobb reagálás érdekében, mert ez nem ismétlődhet meg.
- Szlovákia1 nap telt el azóta
Leváltották a szlovák parlament ellenzéki alelnökét, a Mozart golyókat viszont nem Mozart készíti
- Magyarország3 nap telt el azóta
Magyarország nem férhet hozzá a nyomtávváltó technológiához, miközben Románia stratégiai vállalatokat ad el
- Szerbia5 nap telt el azóta
Gumigyár van, ivóvíz nincs a vajdasági Nagybecskereken
- Szerbia4 nap telt el azóta
Vulin: Putyin barátsága és támogatása a szerb nép számára kiemelkedő fontosságú