Bosznia
ÍTÉLET ÉS VÉGÍTÉLET: Mladić, az igazság és a félig telt pohár

Élete végéig börtönben marad Ratko Mladić, a boszniai szerb hadsereg egykori főparancsnoka, ám az 1991-1999-es délszláv háborúkban bűncselekményeket elkövető katonák és politikusok megbüntetése csak részlegesre sikerült. Ráadásul hiába születtek meg a sokszor szigorú ítéletek, a múlttal való őszinte szembenézés mindenhol elmaradt.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Kudarc helyett félsiker
Ratko Mladić, Radovan Karadžić, Milan Martić, Dario Kordić, Vojislav Šešelj, vagy éppen Slobodan Milošević – csak néhány közismert vagy inkább hírhedt név a 161 személy közül, aki ellen vádat emelt az egykori Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűncselekményeket kivizsgáló hágai Nemzetközi Törvényszék (NT). Az 1993-ban létrehozott ENSZ-bíróság derekas munkát végzett, 4650 tanút hallgattak meg a bírák és a testület közel 11 ezer tárgyalási napot tartott.
Az NT annak ellenére elérte, hogy sok főbűnös – elsősorban szerb katona és politikus – Hágába került, hogy eleinte sokan úgy vélték: a törvényszék teljes kudarcra van ítélve, mert a harcokban részt vett, közben függetlenné vált államok, valamint szövetségeseik nem érdekeltek a hazájukban leginkább hősként számon tartott gyilkosok kézre kerítésében és felelősségre vonásában. Például Slobodan Miloševićéban, aki annak köszönhette, hogy még közel egy évtizedig államfőként tevékenykedhetett, hogy ő volt az egyike azoknak a politikusoknak, akik garantálták a boszniai polgárháborút lezáró, 1995-ben aláírt daytoni békeegyezményt. A másik szavatoló, Franjo Tuđman horvát elnök meg is úszta Hágát, hiszen 1999-ben államfőként halt meg . A kulisszák mögötti alkuknak köszönhetően Tuđmanon kívül mások is elkerülték, hogy az NT elé kelljen állniuk, és akadtak olyanok is – például Ante Gotovina horvát tábornok és nemzeti hős – aki az őket terhelő bizonyítékok ellenére sem kerültek végül börtönbe.
A csalafinta vajda
Említést érdemel a modernkori délszláv történelem egyik legsötétebb figurájának az ügye: Vojislav Šešelj, a soviniszta Szerb Radikális Párt (SRS) vezére, illetve a szerbiai csetnikmozgalom újjáélesztője eleinte önként jelent meg a törvényszék előtt, s éveket töltött fogságban, hogy azután 2014-ben – arra hivatkozva, hogy többszörös áttétes rákbetegségben szenved – visszatérjen Szerbiába. Az NT 2016-ban felmentette a „csetnikvajdát”, ám a fellebbezés után végül tíz évet kapott. Persze, Šešelj nem ment vissza Hágába, a mai napig Szerbiában mérgezi a légkört, aminek már az sem használ sokat, hogy egykori szövetségese, Aleksandar Vučić miniszterelnökként majd államfőként már jóideje kormányozza az országot. A kilencvenes években a Šešelj- Nikolić- Vučić trió sokáig vezette a Szerb Radikális Pártot.
Bár nem volt teljes a siker, annyi eredménye mindenképpen volt az NT-nek, illetve a törvényszék 2017-es bezárását követően a nyomába lépő utódintézményeknek, hogy a különféle katonai konfliktusok résztvevőinek gondolniuk kellett és kell arra, akár ők is egy hasonló bírói testület elé kerülhetnek. Leginkább akkor, ha nem egy nagyhatalom hadseregében szolgálnak, a mások megbüntetésében élen járó USA például annak ellenére nem csatlakozott a háborús bűncselekményeket világszerte üldöző Nemzetközi Büntetőbíróságot (ICC) elfogadó államok közé, hogy kezdetben Washington is támogatta az intézmény létrehozását .
Lelkiismereti kérdések
Míg sok bűnös hosszú börtönt kapott és ez valamennyire megnyugvással töltheti el a tortúrákat túlélő áldozatokat, illetve a meggyilkoltak rokonait, az NT-ítéletek nem vezettek ahhoz, hogy az érintett jugoszláv extagköztársaságok szembe nézzenek a polgáraik által elkövetett bűnökkel . Horvátországban továbbra is nagy népszerűségnek örvend a második világháború idején a szerbeket irtó usztasákat magasztaló énekes, Marko Perković Thompson, több horvát labdarúgó az usztasák hírhedt köszöntésével, a Za dom spremni jelszóval hergeli az erre a jelek szerint fogékony szurkolókat, s tavaly egy olyan transzparenst feszítettek ki büszkén a horvát szurkolók, ahol útszéli hangnemben megígérték, „magukévá teszik” a szerb nőket és gyermekeket.
Szerbiában és a boszniai Szerb Köztársaságban (RS) már régen a hivatalos politika szintjére emelkedett a múlt önkényes értelmezése: a hivatalos belgrádi álláspont szerint az NT egyetlen célja a szerbség megbüntetése volt . Ennek az állításnak logikus következménye az, hogy a szerb vezetők nem hajlandóak elismerni, hogy 1995-ben Srebrenicában népirtó akció volT a mintegy nyolcezer muszlim férfi és fiú meggyilkolása. Mladić egyébként éppen a kelet-boszniai, akkor még muszlim többségű enklávéban véghez vitt tömeggyilkoság miatt ítélték életfogytiglani börtönre.
Kétes tanulmány
A boszniai szerbek most arra az általuk alapított nemzetközi bizottsági tanulmányára mutogatnak, amely szerint 1992-1995 között Srebrenicában 3500 muszlim és kétezer szerb vesztette életét, s a polgárháború éveiben nem volt olyan cselekmény, amelyet népirtásnak lehetne minősíteni. A napokban közzétett jelentést az izraeli Gideon Greif vezetésével állították össze, s Grief hangsúlyozta, semmiféle nyomás sem nehezedett rá a szerbek részéről.
– A legfontosabb az, hogy Srebrenica esetében nem lehet a népirtás szót használni. Egyébként Bosznia esetében a népirtás szó bevetése is csak egyetlen célt szolgál, a szerbek démonizálását
– foglalta össze a szerbek álláspontját Milorad Dodik, a legbefolyásosabb boszniai szerb politikus, aki éppen a boszniai szövetségi állam háromfős elnökségének soros elnökeként fáradozik az állam szétverésén és az RS függetlenné tételén.
A boszniai muszlimok és a külföldi szakértők elutasítják a tanulmány következtetéseit, és azt hangsúlyozzák, a különféle független nemzetközi szervezetek és szakértői csoportok számtalanszor bebizonyították már, hogy Srebrenicában a szerbek célja a más nemzetiséghez tartozók kiirtása volt.

- Szerbia6 nap telt el azóta
Kizárták a „blokádoló” hallgatókat a főiskoláról
- Magyarország6 nap telt el azóta
Új kormány: Đuro Macut a miniszterelnök, a VMSZ is támogatja
- B A Balkanac5 nap telt el azóta
A jövő gyorsabban itt lesz (mint gondolnánk)
- Szerbia7 nap telt el azóta
Nagy léptekkel a putyini típusú rezsim felé