Connect with us

A Háború

VANNAK KIVÉTELEK: A hazáért készenlétben, még mindig, avagy miért tűrik meg a horvát szélsőjobbot?

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

VANNAK KIVÉTELEK: A hazáért készenlétben, még mindig, avagy miért tűrik meg a horvát szélsőjobbot?
Cikk meghallgatása

Mint erről a BALK pár nappal ezelőtt hírt adott, Ilan Mor, Izrael zágrábi nagykövete egy vandál cselekményre reagált, amely során egy holokauszt emlékművet rongáltak meg az észak-horvátországi Varasdon: festékszóróval horogkeresztet, és az usztasák jelképét fújták fel rá. A nagykövet egyúttal annak a véleményének is hangot adott, hogy végső ideje lenne már betiltani a horvát nácik, vagyis az usztasák “A hazáért készenlétben!” (Za dom spremni) jelmondatának, felkiáltásának, köszöntésének, vagyis “brandjének” a használatát.

Egy kis történelem

Mielőtt tovább lépnénk, a tisztánlátás érdekében annyit fűzzünk hozzá, hogy az usztasák lényegében ugyanolyan “levitézlett hazafiak” voltak, mint a magyar nyilasok, a román Vasgárda vagy a svéd Nemzetiszocialista Tömb.

A második világháború során a horvátországi haláltáborokban szinte teljesen megsemmisítették a horvátországi zsidóságot, a háború előtti 24.000 főt számláló közösség lélekszáma (a horvátországi Bet Israel vallásközösség adatai szerint) 1945-re 4000-re apadt.

Ugyanakkor nagy volt a szerb és roma nemzetiségű áldozatok száma is. Itt szándékosan nem említünk számokat, mivel már harminc éve folyik a szerb és horvát történészek “licitálása” az áldozatok valós számával kapcsolatban.

A tényfeltáráshoz tartozik még az is, hogy a szóban forgó K-19 elnevezésű emlékművet a Szerb Nemzeti Tanács állíttatta, és azokból a téglákból készült, amelyeket a jasenovaci haláltábor foglyai készítettek a kényszermunkán.

A jelmondat és a politikai öngyilkosság

Ismét csak a végsőkig leegyszerűsítve, az ominózus náci köszöntés használatát Horvátországban törvény tiltja, “kivéve egyes eseteket”.

Ez a jogi bukfenc lényegében arra vezethető vissza, hogy a kilencvenes években vívott horvát függetlenségi háború során, különösen annak kezdetén, az ország védelmében részt vettek a Horvát Jogpárt katonai ágának számító Horvát Védelmi Erők (Hrvatske obrambene snage, HOS) önkéntesei is.

A HOS emblémájában pedig szerepel a kérdéses “Za dom spremni”, azaz “A hazáért készenlétben” jelmondat.

A probléma azzal van, hogy bár a HOS-t, részben külföldi nyomásra 1992-ben beolvasztották a Horvát Hadseregbe, katonai érdemeit egyszerűen lehetetlen figyelmen kívül hagyni. Így például a HOS vukovári századának 25 tagja elesett, a túlélő 58 pedig megsebesült, zömük több ízben is.

A háború utáni megemlékezések során rendszeresen megjelennek a HOS veteránjai is, fekete hadilobogójuk alatt, amelyen szintén a hírhedt jelmondat áll.

Az új nemzedékek gyűlölet nélkül szeretnének élni, és gyerekeiket egy normális világban szeretnék megszülni, nem pedig egy halottasházban.

Bár egyértelmű, hogy Horvátországnak csak kára származik a második világháború borzalmait felidéző jelmondatból, használatának teljes mértékű betiltása, a HOS veteránjaira, illetve a lakosság nem elhanyagolható részének érzelmeire való tekintettel, egyenlő lenne a politikai öngyilkossággal.

Lényegében a mindenkori horvát kormánynak nincs más választása, mint hogy esetenként pironkodva fogadja a bírálatokat, és kivárja amíg a biológia megteszi a magáét.

Ha éppen nagyon megszorongatnák, akkor a horvát kormány hivatkozhat a horvát parlament 2005-ös nyilatkozatásra, amelynek értelmében “az antifasizmus értékei és a horvát nemzet kimagasló hozzájárulása a fasizmus elleni harchoz a II. világháborúban, beépültek azokba az alapokba, amelyeken a Horvát Köztársaság nyugszik”, vagy a sziszeki partizánosztagra, Európa első ellenálló egységére, vagy végső esetben arra, hogy Dr. Franjo Tuđman, a köztársaság első elnöke partizánként harcolt a II. világháborúban, és egészen a tábornoki rangig vitte.

A megbékélés (nagyon) lassú folyamat

Ami a jobb oldali tábort illeti, az újraválasztott Plenković-kormány igyekezett kihasználni a szélsőjobbal is kacérkodó Miroslav Škoro Hazafias Mozgalma felett aratott választási diadalát, és meghirdette a horvátországi szerb kisebbséggel való megbékélés folyamatát. De senki se gondolja, hogy ez gyors eredményeket hoz.

A háború ütötte sebek még az időközben eltelt negyed évszázad után is fájdalmasan sajognak, és sajnos időről-időre akadnak, akik ebből politikai tőkét kovácsolnak, amire Sanja Modrić újságírónő is rámutatott a zágrábi Telegram oldalán megjelent remek cikkében:

– Vukovár tragédiájának évfordulója kapcsán ismét napirendre került a téma, hogy meg kell-e bocsátanunk, és meg tudunk-e bocsátani? A politika és a társadalom köteles a megbocsátás útját követni, és arra biztatni mindenkit, hogy találjon magában erre erőt, bár ez a háború közvetlen áldozataitól emberfeletti erőfeszítést követel. Ha megölték a családodat, és felgyújtották a házadat, hogyan tudod megállni, hogy ne borzongj össze, és ne neheztelj mindenkire, aki ezzel összefüggésbe hozható? Legyünk őszinték, nagyon nehéz e fölé emelkedni.

A cikkíró egyúttal felrója a kormányoknak, a pártoknak és a politikai blokkoknak, amelyek szakadatlanul vájkálnak a sebekben, amivel új gonosztetteket követnek el, mégpedig elsősorban az új nemzedékekkel szemben, akik gyűlölet nélkül szeretnének élni, és gyerekeiket egy normális világban szeretnék megszülni, nem pedig egy halottasházban.

Az olvasás folytatása


Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

Facebook

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

Cukorkabolt

7 X 7

×

Kövess minket a Facebookon!