Horvátország
OLVASÓI VÉLEMÉNY: Magyarország a V4-kel közösen védje meg Szerbia déli határait a migránsoktól

Ha nagyobb migránstömeg érkezne, akkor a csehek, a lengyelek és a szlovákok haladéktalanul határőregységeket küldenek a magyar-szerb határra – jelentette ki a magyar miniszterelnök a minap, miután a szlovén kormányfővel tárgyalt. De miként reagálna erre Szerbia, és mit szeretnének a szerbek? Az egyik szerbiai napilapban még az is felmerült, hogy a magyarok a szerbekkel és esetleg a V4-kel közösen védjék meg Szerbia déli határait a migránsoktól.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Magyarország „hátországa”
Orbán Viktor a magyar-szlovén kormányközi megbeszélést követő közös sajtótájékoztatón kijelentette: „tudjuk, hogy mi az, amikor tömegesen jelennek meg, és akarnak belépni az országaink területére az engedéllyel nem rendelkezők.
– Tudjuk, milyen az, amikor nem hozzánk jönnek, csak át akarnak rajtunk menni, és tudjuk milyen az, amikor konfliktusba kerül egymással a jogszabály, a nemzeti érdek és a dolgok helyes kezelésének emberségessége.
Orbán a Marjan Šareccal folytatott megbeszélés követően elmondta, jelenleg 96 ezer migráns tartózkodik a balkáni útvonalon, akik változó ütemben mozognak Nyugat- Európa felé, azt azonban nem tudni, Magyarország felé vagy Horvátországon keresztül Szlovénia felé mennek-e.
Magyarországnak ugyanakkor van egy „hátországa” a visegrádi négyekkel, és e megállapodás értelmében, ha nagyobb migránstömeg érkezne, akkor a csehek, a lengyelek és a szlovákok haladéktalanul határőregységeket küldenek a magyar-szerb határra.
Szerbia „hátországa”
Magyarország már hosszabb ideje Szerbia barátjának számít, ezért a szerbek nem tekintették ellenséges gesztusnak a magyar miniszterelnök bejelentését, inkább tovább gondolták azt.
A belgrádi Politika című napilap egyik olvasója azt vetette fel, hogy a magyar-szerb határon felsorakozó egységek egy részét, nem lehetne-e a szerb-macedón határra vezényelni?
– Természetesen a mi erőinkkel együtt. Biztos lehetne erre törvényi megoldást találni
– tette hozzá az olvasó, elvégre Szerbia is jogállam.
A szintén belgrádi Kurir már kicsit kiforgatta a bejelentést, mert azt írta, hogy ha fokozódik a migránsok nyomása Magyarországra, akkor fegyveres erők indulnak a határra.
De a szerb olvasok még ezt sem kifogásolták.
– Orbán okos ember. Ő az az államférfi, aki a saját fejével gondolkodik a népe érdekében
– írta az egyik olvasó, amire a másik „így sóhajtott fel”:
– Kár, hogy nem szerb.
Horvát schengen
A Horvátország schengeni csatlakozását firtató kérdésre a szlovén miniszterelnökkel folytatott megbeszélést követően Orbán Viktor kifejtette:
– Magyarország minden szomszédjának támogatja integrációs törekvéseit, de a hosszú magyar-horvát határszakasz esetében „speciális érdekeink vannak”. Budapest ezzel kapcsolatban olyan szerződéses garanciákat szeretne kapni, amelyek lehetővé teszik, hogy ha Horvátország felől nagy számban érkeznek migránsok Magyarországra, akkor ott a határvédelmet ne csak igazgatási szempontból, hanem fizikailag is vissza lehessen állítani.
A magyar álláspont tehát valahol félúton van. A magyar kormány nem megy el addig, ameddig a szlovénok valószínűleg elmennek.
Magyarország ugyan nem ellenzi Horvátország schengeni tagságát, de azért magyar részről vannak „bizonyos feltételek”.
Érdekes, hogy Orbánnak ez a kijelentése nem érte el a horvát média ingerküszöbét.
Három a magyaré
A magyar-szlovén találkozón szóba került az is, hogy „miért mennek a magyarok Triesztbe„.
Magyarország kikötő- és ahhoz vezető vasútépítési terveivel kapcsolatban a magyar miniszterelnök arról beszélt, hogy Magyarországnak, mint tengerektől elvágott országnak háromfajta megoldása van erre a problémára:
– Az egyik ami volt, az az, hogy a horvátokkal egy közös államban éltünk, és a kijáratunk Rijeka – egykor Fiumének nevezett – városán keresztül volt.
A másik megoldás – folytatta a magyar miniszterelnök – a szlovéniai Koper, és Magyarország szívesen részt vett volna az oda vezető út fejlesztésében és a kikötőben, de a szlovénok úgy döntöttek, ott nem kérnek a magyarokkal való mélyebb együttműködésből, amit tudomásul kell venni.
Ha megváltozna Szlovéniában a helyzet, Magyarország készen áll újra tárgyalni – fűzte hozzá.
– A harmadik megoldás – mondja a magyar történelem -, hogy menjetek Triesztbe (…), és ezt tettük, vettünk egy darab kikötőt Triesztben.
Egy szlovén újságírói kérdésre Orbán Viktor kijelentette: a magyar kormány nem tervez semmilyen médiabefektetést Szlovéniában.
A szlovén lapok közül ehhez csak a Mladina fűzött egy nyúlfarknyi megjegyzést.
– A Mladina címoldalának cenzúrázására tett kísérletről és a magyar ellenzéki média nehéz helyzetéről, Šarec és Orbán, aki egyébként Janez Janša jó barátja, nyilvánvalóan nem beszélt.
Fotó: Vlada RS

- Szerbia7 nap telt el azóta
Rettegés egy baljós, ismeretlen erőtől: a hangágyú-eset
- B A Balkanac7 nap telt el azóta
Élet és karambol: Szajkó István emlékére
- Szerbia5 nap telt el azóta
Fico: Az EU zsarolja Szerbiát és elárulta a demokráciát
- Szerbia7 nap telt el azóta
Megkezdődtek az előállítások és letartóztatások Szerbiában