Connect with us

B A Balkanac

Által mennék én a Drinán (nem merek; Andrić 50)

Senki sem tudja, mit jelent két világ peremén születni és élni. Egyiket is, másikat is megismerni és megérteni, nélküle annak, hogy valamit is tehetnénk azért, hogy ez a két világ megmagyarázza egymást, és közeledjék egymáshoz

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

Angyali kép, amelyet a történelem véráradata fröcskölt minduntalan össze
Angyali kép, amelyet a történelem véráradata fröcskölt minduntalan össze
Cikk meghallgatása

A kisfiú a csacsi oldalkosarában ült, onnan nézte a tájat: erdőket, mezőket, amikor is a folyóhoz értek. Pont ott, ahol a Drina egész súlyával, zölden és habzón a fekete, meredek hegyek látszólag zárt öléből előbukkan, s ahol nem a kis Túr, hanem a Rzav siet beléje. Ott az egész menetoszlop megállt. Áradás volt épp, a víz vadul kavargott, örvénylett, dühösen száguldott tova tömegéhez képest szűkre szabott medrében, mintha valamiféle láthatatlan cél érdekében önmagával lökdösődne, tolakodna. Híd pedig sehol. – Mi lesz most?


Könyvek kedvezménnyel
A BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk.

Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!

Később határozottan emlékezett rá, hogy nagyon félt. Ahogy akkor is, amikor később egyre gyakoribb rémálmaiban vissza-visszatért a szörnyű kép. Olyan erővel, hogy rendre csuromvizesre izzadta a hálóruháját. Akkor és ott, az ezerötszázas évek valamelyikében, valamelyikén, a boszniai Visegrádnál – holmi lélekvesztőkön meg egy nagyon erős kötelű komppal – mégiscsak sikerült átjutniuk a túlpartra, majd folytatni útjukat a cári Konstantinápoly felé, amelyet végül el is értek (itt tovább nem részletezendő módok és kalandok árán).

Eredetileg onnan származott valahonnan a kis Mehemed vagy Mehmed, korábbi szerb nevén Bajica Nenadić: bosnyákföld Sokolac nevű várhelységéből. Történetének ebben a részében nincs is semmi különös, janicsár utánpótlásnak hurcolták el a törökök, gyermekadóként a szultánnak. Se őt, se a szüleit nem kérdezte senki. Még jó, ha életben hagyták őket, utóbbiakat, ami szokatlan kegyességnek számíthatott akkor és ott.

Szokoli Mehmed pasa, ő építette azt a messze fehérlő visegrádi hidat

Szokoli Mehmed pasa, ő építette azt a messze fehérlő visegrádi hidat

A janicsáriskolában aztán gyorsan kiderült, hogy milyen ügyes srácot fogtak, ha néha van is egy kis baj az idegeivel. De nem olyan mértékben, hogy ne kerülhessen be azzal a csavaros eszével a császári udvarra, ahol aztán szédítő gyorsasággal kapaszkodott felfele, hogy végül a szultán, „magyarverő” I. Szulejmán, majd II. Szelim egyik alapemberévé váljon. S hogy utóbb egészen új stratégiákat agyaljon ki az oszmán birodalom számára, miközben a török határokat messze túlhaladó hírnévre tett szert: immár Szokoli Mehmed pasa névvel.

Szulejmán halála után ő jeleskedett Szigetvárnál, miközben állítólag nagy tiszteletet érzett hős (dédapa) Zrínyi iránt. De mit volt mit tenni? A harc az harc, nem békaegérharc, a küzdelem pedig küzdelem. Azonban nem csak abban, a harcászatban és rombolászatban jeleskedett ő, aki utóbb budai pasává lett – jeleskedett, amíg meg nem gyilkolták –, hanem az építésben is. Mindmáig sok forrásból sziklaszilárdan bizonyítható, hogy ő építtette – a saját ötlete, valamely szebbik látomáshalmaza alapján – azt a messze fehérlő visegrádi hidat. – Részben talán azért is, hogy rémes, freudi álmait a sötéten kavargó, mindent elnyelő feneketlen vízről örökre elűzze. Vagy legalábbis némelyest tompítsa.

Maga az építkezés tudvalevőleg évekig eltartott. A köveket eleve oda kellett cipelni valahonnan, sok áldozatos munkát ölni bele, akár emberéletet. Mert gyakorta mintha valóságos átok ült volna a projekten, de aztán végül ott állt a kezdetétől fogva legendák övezte, ugyanakkor nagyon is valóságos, győzedelmes híd. A történelem szemtanúja és sok szörnyű történelmi atrocitás későbbi közvetlen elszenvedője.

Ivo Andrić minden keserű csalódása ellenére utolsó pillanatig szentül látszott hinni a jugoszláv testvériség-egységben, miként valamiféle menedékben

Ivo Andrić minden keserű csalódása ellenére utolsó pillanatig szentül látszott hinni a jugoszláv testvériség-egységben, miként valamiféle menedékben

A róla szóló leghíresebb irodalmi műben – Ivo Andrić: HÍD A DRINÁN című, 1945-ben szerb-horvátul megjelent regényében – olvasható az elbeszélés jelenében, Csuka Zoltánunk jeles fordításában, hogy ott áll az a tizenegy széles íven nyugvó, gondosan faragott kövekből épült nagy híd.

S mint alapzatból, ebből a hídból nyílik legyezőszerűen az egész hullámos völgy, a völgyben pedig Visegrád, a kaszaba, vagyis kisváros; a dombok hátán lapuló falucskák, szántóföldek, legelők és szilvások árkokkal, sövényekkel barázdálva és erdőcskékkel, ritkás fenyvesekkel telehintve.

Ha innen, a látóhatár aljáról nézzük a vidéket, úgy tetszik, mintha a fehér híd széles ívei alól nemcsak a zöld Drina folyna és áradna szét, hanem ez az egész verőfényes és szelíd térség, mindazzal, ami rajta van, s a fölébe boruló déli égbolttal együtt. – Angyali kép, amelyet a történelem véráradata fröcskölt minduntalan össze – fűzzük hozzá némi viszolygással.

Mert miként azt írta-hitte-mondta maga a boszniai születésű szerző (meg ahogy a Déli végek regényes irodalomtörténetében is olvasható, vagy a Kossuth Rádió egyik régi, róla szóló sorozatában mottóként hallható): – Senki sem tudja, mit jelent két világ peremén születni és élni. Egyiket is, másikat is megismerni és megérteni, nélküle annak, hogy valamit is tehetnénk azért, hogy ez a két világ megmagyarázza egymást, és közeledjék egymáshoz.

Úgy tűnik, máig roppant találó megfogalmazás, Ivo Andrić halála után ötven évvel is. Súlyos megállapítás attól az embertől, Nobel-díjas írótól, aki minden keserű csalódása ellenére utolsó pillanatig szentül látszott hinni a jugoszláv testvériség-egységben, miként valamiféle menedékben, és valószínűleg sosem gondolta, hogy az az ő halála után x-mennyiségű évre rá, minden elrettentő történelmi példára fittyet hányva, szörnyű előzményektől nem zavartatva fog csúfos véget érni.

Azután hogy az ő visegrádi szobrát fölülről simán leszarta valaki. (Mert, ugye: mindig akadnak szép számmal elképesztő mutatványokra képes embertársak e kerek, minduntalan meg-megújuló, friss ropogós ruhát öltő „táncos léptű” világban.)

Az olvasás folytatása

Könyvek kedvezménnyel

A BALKÁN RITMUSA

További rádiók

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

B.A. Balkanac

Balkanac

B.A. BALKANAC ÚJ KÖNYVE

Sakk

Facebook

Magyarország

Románia

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7