Connect with us

Szerbia

Dulakodás és füstbombák a parlamentben, szélütéssel

A dulakodásoknak és a füstbombáknak komolyabb következményei is lettek, a küzdelem majdnem, hogy életre halálra folyt. Jasmina Obradović kormánypárti képviselő szélütést kapott, miután egy zajkeltő füstbomba a közelében robbant fel. Őt azonnal kórházba szállították, állapota válságos

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

Az ellenzék vörös és fekete füstbombákat aktivált a teremben, ezzel is utalva a vörös-fekete koalícióra, piros-fehér-zöld füstbomba nem volt
Az ellenzék vörös és fekete füstbombákat aktivált a teremben, ezzel is utalva a vörös-fekete koalícióra, piros-fehér-zöld füstbomba nem volt. Az ellenzéknek sikerült egy transzparenst is bevinnie, amelyen az volt olvasható, hogy "Szerbia felkelt, hogy a rezsim megbukjon" (Forrás: Screenshot)
Cikk meghallgatása

A szerb parlamentben rendkívüli feszültségek alakultak ki a tavaszi ülésszak első napján. Az ülés során több alkalommal is dulakodás alakult ki, az ellenzék vörös és fekete füstbombákat aktivált a teremben, ezzel is utalva a vörös-fekete koalícióra. Piros-fehér-zöld füstbomba nem volt.


Könyvek kedvezménnyel
A BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk.

Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!

A füstbombák mellett tojások is repültek, ezúttal lisztet nem vitt senki – az újvidéki sajátosság –, volt viszont hab bőven, miután működésbe léptek a tűzvédelmi berendezések, és fehér habbal árasztották el az elnökségi és szónoki emelvényt.

A helyzet eszkalálódása miatt a parlamenti munka szinte teljesen ellehetetlenült a folyamatos sípolás közepette, amelyhez a vuvuzelák nem éppen kellemes kíséretet biztosítottak.

Ana Brnabić házelnök azonban kitartott amellett, hogy a vitát folytatni kell – nyilván ezt kapta feladatul.

A szerb házelnök többszöri is Albin Kurti koszovói miniszterelnökkel hozta összefüggésbe a szerbiai ellenzéket – Szerbiában ez a legnagyobb sértés – Kurti ugyanis ellenzéki korában ilyen anarchista módszerekkel zavarta meg a koszovói parlament egyik-másik ülését.

Dulakodás és füstbombák az ülésteremben

Az ülés délelőtt 10 órakor kezdődött a szerb himnusz elhangzásával, és már 11 óra után kirobbant az első incidens.

A helyzet azután vált különösen kaotikussá, hogy az ellenzéki Zöld-baoldali front (Zeleno-levi front, ZLF) képviselője, Radomir Lazović megpróbált a szónoki emelvényhez jutni, de a biztonságiak útját állták.

Ezután az ellenzéki képviselők füstbombákat kezdtek dobálni, ennek következtében az ülésterem percek alatt megtelt fekete és piros, vagy inkább rózsaszín füsttel.

A pirotechnikai bemutatót a Crvena Zvezda legvérmesebb szurkolói, a Delije ultracsoport tagjai is megirigyelhették volna – ők szoktak ehhez hasonlókat bemutatni a Rajko Mitić Stadion, közismertebb nevén Marakana „északi lejtőin” (Sever).

A feszültség egyre csak nőtt, és az ellenzék tojásokat is dobált a kormánypárti képviselők felé, miközben a kormánypárti képviselők szerb zászlókat bontottak az ülésteremben. Közben Ana Brnabić házelnököt leöntötték vízzel, de ő közölte, hogy az ülés mindenképpen folytatódnik – úgy látszik, hogy „csatában szeretne elesni”.

Egy képviselő szélütést kapott

A dulakodásoknak és a füstbombáknak komolyabb következményeik is lettek, a küzdelem majdnem életre-halálra folyt. Jasmina Obradović kormánypárti képviselő állítólag szélütést kapott, miután egy zajkeltő pirotechnikai eszköz a közelében robbant fel. Őt azonnal kórházba szállították, állapota válságos.

Kórházi látogatás (Forrás: szerb elnöki Instagram)

Kórházi látogatás (Forrás: szerb elnöki Instagram)

De ő még ebben az állapotában is képes a haza javát szolgálni – szerencsétlenségét kihasználva a szerb elnök ugyanis a kórházba sietett, hogy az eszméletén kívüli nő betegágya mellett a vörös zónában (piros övezetben) fotózkodjon egyet, amit majd a tabloidok felhasználhatnak.

Aleksandar Vučić szerb elnök tehát személyesen látogatta meg Obradovićot a kórházban, ahol kijelentette, hogy „bízik Jasmina erejében, biztosan győzni fog, ahogy Szerbia is!”

A szennylapok azonban inkább a terhessége nyolcadik hónapjában lévő Sonja Ilić drámájára repültek rá, aki szintén megsérült a dulakodás következtében – az orvosok jelenleg is küzdenek az ő és a babája életéért.

A rezsimhű Informer élő adásba kapcsolta a szerencsétlen nő édesanyját, aki rámutatott, hogy Sonja 44 évesen mesterséges megtermékenyítéssel teherbe esett, és évekig küzdött azért, hogy gyereke legyen. Ez vagy igaz, vagy nem – az Informer már követett el nagyobb aljasságokat is.

Az ellenzék szerint az ülés törvénytelen

Az ellenzék ugyanakkor – amennyire ezt meg lehetett állapítani „az oltári nagy parlamenti felfordulásban” – egyértelműen elutasította az ülés napirendi pontjait, szerintük ugyanis a kormány már nem rendelkezik legitim mandátummal.

Korábban írtunk arról, hogy a Szerbiai Haladó Párt azzal kezdett cselezni, hogy előbb átnyom a parlamenten több mint hatvan törvényt, hogy azután tűzze napirendre Miloš Vučević kvázi miniszterelnök kvázi lemondását, mert ha azt tudomásul veszi a parlament, attól kezdve ügyvivővé válik a kormány, és nem lesz joga törvényjavaslatokat előterjeszteni.

Színes forradalom helyett fekete-rózsaszín forradalom

Színes forradalom helyett fekete-rózsaszín forradalom (Screenshot)

Miroslav Aleksić, az ellenzék egyik vezetője kijelentette, hogy mivel Miloš Vučević miniszterelnök már január 28-án benyújtotta a lemondását, a kormány nem jogosult új törvényjavaslatok beterjesztésére. Az ellenzék szerint az egyetlen napirendi pontnak a kormány távozásáról és az új választások kiírásáról kellene szólnia.

Hasonló véleményt fogalmazott meg Pavle Grbović, a Szabad Polgárok Mozgalmának (PSG) vezetője is, aki szerint a jelenlegi kormány nem hozhat döntéseket, mert már nincs demokratikus felhatalmazása.

Miután Ana Brnabić házelnököt nem sikerült kifüstölni az ülésteremből, pedig már öklendezésszerűen köhögött, azzal tisztelte meg az ellenzéket, hogy „terrorista bandának” nevezte őket, és valami olyasmit is mondott, hogy őket – mármint a haladókat – nem lehet legyőzni, legfeljebb megölni, amit ha magyarra lefordítunk, azt érthetjük ki belőle, hogy a haladók vér nélkül nem távoznak a hatalomból.

Miről kellett volna szólnia az ülésnek?

A házelnök szerint az ellenzék „terrorista módszerekkel” próbálja akadályozni a parlament munkáját. A „terrorista” szó nagyon megtetszhetett Brnabićnak, mert többször is elismételte, miközben megpróbálta kidomborítani a kormányzat „jóságos arcát”, populista szellemben megjegyezte ugyanis, hogy az egyik legfontosabb törvény a fiatalok lakásvásárlási támogatásáról szóló programra vonatkozik, amelyet nem fognak veszni hagyni.

A kormánypárt képviselői közölték, hogy a diáktüntetők követeléseit is teljesíteni fogják, de nem engednek az ellenzék „politikai zsarolásának”.

A parlamenti ülésen több kulcsfontosságú törvénytervezet is szerepel. Az egyik a felsőoktatási törvény módosítása, amely 50%-kal csökkenti a diákok tandíját. Ennek mostanra tervezett elfogadására is utaltunk korábban, ami azt jelenti, hogy eddig teljesen feleslegesek voltak azok a szólamok, hogy a diákok minden követelése teljesült.

Az államilag támogatott lakáshitelek is törvénybe kerülnek, ezek a fiatalok számára alacsonyabb önerőt és kedvezményes kamatokat biztosítanak. Ezzel párhuzamosan egy pénzügyi törvénycsomag is „parlamenti vitán” van , amely korlátozza a banki kamatlábakat.

Napirendre vették az infrastrukturális beruházásokhoz kapcsolódó hitelszerződések jóváhagyását, a közlekedésbiztonsági törvény módosítását, és csak ezt követően kerülhetne szóba a kvázi kormányfő, Miloš Vučević kvázi lemondásának hivatalos elfogadása. Ugyankkor törölték a napirendi pontok közül Ana Brnabić leváltását.

Az ellenzék viszont csak a diáktüntetők követeléseiről és a kormány bukásáról hajlandó tárgyalni.

Erre a felfordulásra egyébként jószerivel azért van/volt szükség, hogy Brnabić megállapíthassa – ahogy legutóbb a költségvetés elfogadásakor is tette –, hogy a szavazáshoz nem voltak adottak a feltételek, így mind a 65 törvényt tessék elfogadottnak tekinteni. Három hónappal ezelőtt a módszer bevált.

Ezzel nem nagyon lehet vitatkozni, a végeredmény ugyanis pontosan ugyanez lett volna, ha a szerb kormánypárt és az ellenzék tudna civilizáltan viselkedni és vitatkozni, csak egy-két, esetleg három hétig kellene hallgatni az ellenzéki kifogásokat, de kinek van erre ideje ebben a felbolydult világban! A hősi halottak pedig legfeljebb díszsírhelyet kapnak, miután elestek a szerbiai demokrácia frontján.

Az olvasás folytatása

Könyvek kedvezménnyel

A BALKÁN RITMUSA

További rádiók

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

B.A. Balkanac

Balkanac

B.A. BALKANAC ÚJ KÖNYVE

Sakk

Facebook

Magyarország

Románia

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7