Koszovó
TILTÓLISTA: Nem indulhat a választásokon a koszovói miniszterelnök
Több politikust, köztük Albin Kurti volt miniszterelnököt is eltiltotta a koszovói választási bizottság attól, hogy februárban részt vegyen az előrehozott parlamenti választásokon, mert az érintetteket az utóbbi néhány évben büntetőjogi eljárás során bűnösnek találták.
Bűnhődés
A február 14-ei előrehozott parlamenti választáson 28 párt, illetve koalíció több mint ezer jelöltje vesz részt.
A választási bizottság viszont 47 jelölt esetében megtagadta az indulást, mert megállapítást nyert, hogy az utóbbi három évben bűnösnek találta őket a bíróság.
A testület arra a törvényre hivatkozott, amely szerint nem gyakorolhatja képviselői jogait az, akit három évre visszamenőleg jogerősen bűnösnek mondtak ki bármilyen büntetőperben.
Éppen erre a pontra hivatkozva nyilvánította érvénytelennek az alkotmánybíróság decemberben a koszovói kormány tavaly júniusi megalakulását.
Könnyes szemmel
A testület kimondta, hogy a kormányt nem az alkotmánnyal összhangban választották meg, mert Efrem Arifi roma kisebbségi képviselő szavazata – amely nélkül nem alakulhatott volna meg a kabinet – érvénytelen volt.
A politikust ugyanis 2018-ban 15 hónap börtönre ítéltek, mert egy civil szervezeten keresztül 26 ezer eurót sikkasztott el.
Az alkotmánybíróság azt állapította meg, hogy Efrem Arifi az említett törvény szerint jogellenesen vett részt a parlamenti szavazáson.
Az Önrendelkezés (Vetevendosje, VV) nevű párt több tagját, köztük Albin Kurtit is bűnösnek találta a bíróság 2018-ban, mert három évvel korábban több alkalommal is könnygázgránátot robbantott a parlament épületében, ezzel igyekezve megakadályozni egy Montenegróval kötött határegyezmény becikkelyezését.
This one is new! Kosovo politician Albin Kurti sets off 'smoke bomb' in parliament http://t.co/8yWGqCXLla
— Adrian Shtuni (@Shtuni) October 8, 2015
Albin Kurti hasonlóképpen tiltakozott az ellen is, hogy uniós támogatással olyan szerződést kössenek Szerbiával, amely a szerb többségű koszovói országrészek számára nagyobb hatásköröket biztosít a saját területükön. (Lásd a fenti képet!)
Kurti pártja, az Önrendelkezés, a közösségi médiában adott hangot aggodalmának amiatt, hogy politikusai nem tudnak indulni a választáson. A párt toronymagasan vezet az eddigi közvéleménykutatásokon.
Egyesült Államok
BLINKEN: Az 5 vonakodó EU-tagállam is elismeri Koszovót, ha lesz alku Szerbiával
Anthony Blinken, az Egyesült Államok külügyminisztere az amerikai szenátus külügyi bizottságának ülésén kijelentette, hogy ha megvalósul a Koszovó és Szerbia közötti ideiglenes megállapodás, akkor meggondolná magát az az öt uniós tagország is, amely eddig vonakodott Koszovó függetlenségének elfogadásától, és maga is elismerné Koszovót. Blinken mindezt Jeanne Shaheen demokrata szenátor kérdésére válaszolva mondta, aki arról érdeklődött, milyen erőfeszítéseket tesz a külügyminiszter annak az öt uniós tagállamnak a meggyőzésére, amelyek még nem ismerik el Koszovó függetlenségét.
Öt ország helyett gondolkodik
Az Európai Unió tagállamai közül Spanyolország, Szlovákia, Románia, Ciprus és Görögország nem ismeri el Koszovót függetlenségét, bár az utóbbi időben Görögország és Koszovó között történt némi közeledés.
Blinken szerint az öt európai országot érintő kérdés valóban felvetődik, de ha Szerbia és Koszovó között létrejön a megállapodás, akkor az megnyitja az utat abba az irányba, hogy az említett öt uniós ország is elismerje Koszovót.
– mondta az amerikai külügyminiszter, aki ugyanakkor nem kételkedett abban, hogy Koszovó függetlenségének elismerése Szerbia részéről más kérdés, és egy ilyen lépés megtétele szerb részről még biztosan időbe fog telni.
Blinken és az ohridi megállapodás
Az amerikai külügyminiszter az ülésen reménykeltőnek nevezte a Szerbia és Koszovó között elért előrelépést, különösen az ohridi megállapodást, amely szerint a szerb elnök (szóban) beleegyezett a két ország közötti kapcsolatok rendezésére vonatkozó európai (korábban francia-német) útiterv végrehajtásába.
– mondta a demokrata külügyminiszter a demokrata szenátornak, az utóbbi pedig úgy vélte, hogy mind a koszovói, mind a szerbiai emberek számára az lehet fontos, hogy lássák, milyen előnyökkel jár egy ilyen megállapodás a saját életükre való tekintettel, és remélte, hogy ez mindkét országot közelebb viszi az EU-hoz.
Blinken, szenátusi meghallgatás (Forrás: Twitter, Anthony Blinken)
Erre Blinken megjegyezte, hogy „az Egyesült Államok nagyon részt vett ebben a folyamatban”.
– jelentette ki az amerikai külügyminiszter, aki szerint „óriási segítség lenne, ha a két ország törvényhozóival folytatott kapcsolataiban az amerikai kongresszus
& szenátus például egyértelműen támogatná az előrelépést a Szerbia és Koszovó közötti megállapodások végrehajtásában.
– jegyezte meg Blinken, aki nyomatékként még hozzátette, hogy határozottan támogatja a szenátorok és a kongresszusi képviselők kapcsolatát a két ország parlamentjeivel, valamint a két ország vezetőivel.
Kapcsolódó cikk
Ezekután aligha kell meglepődni majd azon, hogy a közeljövőben különböző amerikai politikusok – főleg a demokrata sorokból – netalán szétspriccelnek a Balkánon és környékén, hogy előmozdítsák a szerb államfő és a koszovói miniszterelnök közötti szóbeli megállapodások végrehajtását.
Az pedig még inkább biztosra vehető, hogy az amerikai szenátorok & képviselők szívesen fogadják a térségből érkező delegációkat, akik lobbizni kívánnak a maguk ügye mellett, mint ahogy erre már mindkét részről volt példa, bár a koszovói albán küldöttségek gyakrabban fordulnak meg Amerikában.
- Szerbia6 nap telt el azóta
Világháborús emlékművet romboltak le a kínai útépítők Szerbiában
- Horvátország6 nap telt el azóta
A horvát védelmi minisztérium 10 ezer behívót küld ki a tartalékosoknak
- Montenegró6 nap telt el azóta
Lesz második forduló Montenegróban, ahol elnökcsere várható
- Románia6 nap telt el azóta
SEA SHIELD 2023: Nagyszabású NATO-hadgyakorlat a Dunán és a Fekete-tengeren