Connect with us

Szlovákia

Leváltották a szlovák parlament ellenzéki alelnökét, a Mozart golyókat viszont nem Mozart készíti

Michal Šimečka szlovák ellenzéki vezető lemondásra szólította fel Robert Fico miniszterelnököt, miután annak unokatestvére közpénzből újította fel kétmillió euróért a nagytapolcsányi várat, és mert a feleségének a jogi kutatásait is támogatta az állam, ahogy a fiának a cége is több tízezer euró támogatásban részesült az eperjesi munkaügyi hivataltól. Mindezt megfejelve Šimečka hozzátette, hogy annak idején Fico állami pénzen alkalmazta a szeretőjét a kormányhivatalban, és vitte magával kormánygéppel Németországba az Angela Merkellel tartott találkozóra

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

Több száz állami szerződést és támogatást találtunk a koalíciós képviselők és családtagjaik esetében. Ez egy szép lista, több mint 800 sor. Összeomlott a weboldalunk, de már újra elérhető - jelentette be az X platformon Michal Šimečka szlovák ellenzéki vezető
Több száz állami szerződést és támogatást találtunk a koalíciós képviselők és családtagjaik esetében. Ez egy szép lista, több mint 800 sor. Összeomlott a weboldalunk, de már újra elérhető - jelentette be az X platformon Michal Šimečka szlovák ellenzéki vezető
Cikk meghallgatása

– Hát visszahívtak. Ma Szlovákia minden problémája megoldódik – így kommentálta Michal Šimečka, a legnagyobb ellenzéki párt, a Progresszív Szlovákia (PS) elnöke, hogy a kormánypártok a minimálisan szükséges 76 szavazattal leváltották őt a parlament alelnöki tisztségéből. Robert Fico kijelentette, hogy ez a hely továbbra is az ellenzéket illeti meg, ezért a kormánykoalíció hajlandó megválasztani egy másik ellenzéki jelöltet, amiből az olvasható ki, hogy az a jó ellenzéki, akit a kormány annak tart.

A rossz ellenzéki

A Michal Šimečka és családja elleni támadások több mint egy hónapja kezdődtek, amikor a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) által jelölt Martina Šimkovičová kulturális miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy a Milan Šimečka Alapítvány támogatása 2026-ig biztosított a Művészeti Alapból. Az érintett alap vezetői nyomban közölték, hogy mindez egyáltalán nem számít szokatlan eljárásnak a támogatások szétosztása során.

Az alapítvány egyébként úgy viszonyul a pártvezérhez, mint Milan Šimečka filozófus, az ellenzéki pártvezér nagyapja, akinek disszidálnia kellett a rendszerváltás előtt. 1990-ben bekövetkezett halála után barátai, sorstársai, tisztelői hozták létre a róla elnevezett alapítványt, amely több száz projektet valósított meg több ezer tanuló, tanár, valamint önkormányzati alkalmazott számára többek között a kevésbé fejlett járásokban.

Az alapítvány saját bevallása szerint 2020-tól 254 300 eurót kapott a Művészeti Alaptól, illetve további 164 700 eurót az oktatásügyi, az igazságügyi és a kulturális minisztériumtól.

Az unoka jelezte, hogy sem neki, sem pártjának nincs köze a Milan Šimečka Alapítványhoz.

– A Mozart golyókat nem W. A. Mozart állítja elő, az Eiffel-toronyba szóló belépőkért nem Gustave Eiffel szedi az illetéket, s nem Ľudovít Štúr és Milan Hodža leszármazottai a tulajdonosai az országszerte található Hodža- és Štúr-tereknek, valamint utcáknak

– próbálta Michal Šimečka érzékletesen elmagyarázni az összefüggéseket, illetve azok hiányát az őt megtaláló kormánypárti képviselőknek, de mindhiába.

Képzeljük csak el, hogy Mozart maga kotyvasztja a Mozart golyókat, és hogy Gustave Eiffel maga szedi a belépőket az Eiffel-toronynál

Képzeljük csak el, hogy Mozart maga kotyvasztja a Mozart golyókat, és hogy Gustave Eiffel maga szedi a belépőket az Eiffel-toronynál (Forrás: MI)

A jó ellenzéki

Robert Fico kormányfőt nem hatották meg Šimečka szavai, és úgy gondolta, hogy ennek a botránynak következménye kell, hogy legyen, nevezetesen a PS elnökének visszahívását javasolta a parlament alelnöki székéből.

Meggyőződése szerint Šimečka azért szervezi a kormányellenes tüntetéseket (amelyekről mi is beszámoltunk), hogy a családja anyagi érdekeit védje. Fico úgy látja, ellenfele azért hergel pont az igazságügyi és a kulturális tárca vezetői ellen, mert azok megszüntették a Šimečka Alapítvány támogatását.

A parlament megalakulása előtt a kormánypártok elég szűkmarkúan bántak az ellenzékkel. Korábban nem egyszer előfordult, hogy a jelenlegihez hasonlóan szűk többség esetén az ellenzék akár két alelnököt is jelölhetett a parlamentben, de ebben a ciklusban be kellett érnie eggyel.

A legnagyobb ellenzéki párt elnökeként kapta Šimečka a jelölést. Fico most kijelentette, hogy ez a hely továbbra is az ellenzéket illeti meg, ezért a kormánykoalíció hajlandó megválasztani egy másik ellenzéki jelöltet.

Személyes, és egyre személyesebb

Fico nem állt meg politikai ellenfelének személyénél. Šimečka további családtagjait: szüleit, feleségét is a szájára vette, és a személyes támadások mellett minden közpénzből származó támogatásukat felhánytorgatta neki, amelyet művészeti vagy tudományos területen kaptak.

Šimečka sem maradt adós, és az azonos mérce elve alapján lemondásra szólította fel a kormányfőt, mivel annak unokatestvére közpénzből újította fel a nagytapolcsányi várat, ami más megrendelésekkel együtt meghaladta a kétmillió eurót, de a feleségének jogi kutatásait is támogatta az állam, ahogy a fia cége is több tízezer euró támogatásban részesült az eperjesi munkaügyi hivataltól. Mindezt megfejelve hozzátette:

– Én nem alkalmaztam a szeretőmet állami pénzen a kormányhivatalban, és nem vittem őt magammal kormánygéppel Németországba az Angela Merkellel tartott találkozóra.

Michal Šimečka pár nappal később közzétett egy videót, amelyben felolvasott néhányat a fenyegető üzenetek közül, amelyeket azóta kapott, hogy Robert Fico elkezdte befeketíteni őt és családját. Többek között azzal fenyegették, hogy felakasztják, elgázolják és lelövik őt, de megfenyegették a szüleit és a gyermekét is. A Fico elleni merénylet óta Szlovákiában más a fénytörése az ilyen üzengetéseknek, mint korábban.

És akkor megjelenik a titkosszolgálat

A Šimečka visszahívására tett javaslatot kollégája, a parlament smeres alelnöke, Tibor Gašpar terjesztette elő. Gašpar a Kuciak-gyilkosság után mondott le a rendőrfőkapitányságról, majd büntetőeljárás is indult ellene, amely a mai napig nem zárult le.

Mindez még Damoklész kardjaként lebeg felette, és feltehetőleg csak emiatt nem kapott komolyabb pozíciót sem a kormányban, sem más állami intézményben, de a fiának, Pavolnak már nagyobb szerencséje volt.

Politikai pályára lépése előtt ügyvédként dolgozott, mégis őt találták a legalkalmasabbnak arra, hogy a szlovák titkosszolgálat (SIS) vezetője legyen.

Ezért durrant nagyot, amikor Šimečka a közösségi hálón arra hívta fel a figyelmet, hogy a leváltását kezdeményező dokumentumnak a szerzője a titkosszolgálat vezetője, Pavol Gašpar, akinek a lemondását követelte.

Apa és fia is visszautasította a feltételezést, hogy az apa ne tudna megírni egy ilyen anyagot.

– Vásároltunk a családban egy Microsoft Office licencet, amely több eszközre érvényes. Az egyik ilyen eszközt apám, Tibor Gašpar használja, aki ezt a javaslatot beterjesztette. Ezért logikus, hogy a dokumentumnál a licenc tulajdonosa, azaz az én nevem szerepel

– mondta a fiú, bár aki egy kicsit is tájékozott a licencek világában, az el tudja dönteni, hogy mennyire életszerű ez a magyarázat.

Annak viszont, aki nem járatos ebben a világban, segítünk, hogy egy Microsoft Office licenc egy szoftverhasználati jogosultság, amely több felhasználó által is használható lehet, ha azt családi vagy több eszközre szóló licencként vásárolták meg. Azonban a licencnek nincs közvetlen hatása a dokumentumok készítőjeként feltüntetett névre.

A dokumentumok szerzője és a fájl metaadatai általában az operációs rendszerben beállított felhasználói fiókokhoz kapcsolódnak, nem a licenc tulajdonosához. A szoftver csak futtatási jogokat ad, de nem befolyásolja, hogy egy adott dokumentum szerzőjeként milyen név jelenik meg.

A fájl metaadataiban a dokumentum készítőjének a neve akkor is Tibor Gašpar lenne, ha ő használja az Office programot, függetlenül attól, hogy ki vásárolta meg a licencet. A magyarázat tehát nem igazán állja meg a helyét technikai szempontból, és inkább kifogásnak tűnik, mint valódi indoknak.

Gentlemen agreement?

A szlovák parlament úgy állt neki az egyik parlamenti alelnök leváltásához, hogy Peter Pellegrini köztársasági elnökké választása óta nincs házelnök sem, tehát a meglévő munka még kevesebb ember között tud megoszlani.

Pellegrini korábbi pártja, a Hlas hiába követeli azóta is a koalíciós szerződésben foglaltak alapján, hogy jelöltjét, Richard Rašit válasszák meg, a legkisebb kormánypárt, az SNS elnöke, Andrej Danko ugyanis továbbra sem tett le a második legfőbb közjogi méltóság betöltéséről.

A Hlas partnerei gyakorlatilag belekényszerítették egy olyan helyzetbe, hogy az egyébként kölcsönös megállapodás alapján neki járó posztért cserébe megtámogasson egy olyan lépést, amely nem szerepelt a koalíciós szerződésben, de valami miatt fontos lett menet közben a koalíciós társainak. A Hlasnak nemcsak ebben a konkrét esetben, de a jogszabály-alkotások és a költségvetési viták kapcsán is hasonló nehézségekkel kell szembenéznie.

A Hlasban sokan vacilláltak, mit tegyenek, hiszen elég kicsinyesnek érezték az ellenzéki parlamenti alelnök visszahívását, de egyrészt a koalíció egységére hivatkozva, illetve a házelnöki poszt betöltésének reményében végül három képviselőjüket leszámítva megszavazták a javaslatot.

A végkifejlet

Maga a vita egy egész hétig tartott, ami kiváló alkalmat adott arra, hogy a kormánypárti képviselők elmondják, mit is gondolnak liberális kihívójukról.

A vita egyik legizgalmasabb pontján a PS egyik képviselője elkezdte hosszan sorolni azokat a kormánypárti politikusokat, akiknek egyesületei, cégei állami támogatásokat kapnak, és jelezte, hogy az ő lemondásukat is várja a különböző politikai jellegű funkciójukról.

Šimečka szerint Robert Fico ezért talál ki "mocskos antikampányokat", mert a Progresszív Szlovákia  megverte a SMER-t az európai választásokon, és már az országos választásokra vonatkozó egyes felmérésekben is megelőzi a legnagyobb kormánypártot

Šimečka szerint Robert Fico ezért talál ki “mocskos antikampányokat”, mert a Progresszív Szlovákia megverte a SMER-t az európai választásokon, és már az országos választásokra vonatkozó egyes felmérésekben is megelőzi a legnagyobb kormánypártot

Az egyébként üresen kongó terem gyorsan megtelt a kormánypárti képviselőkkel, akik egyből kikérték maguknak a név szerinti említést, hiszen az általuk képviselt jogi személyek a köz érdekét tartják szem előtt.

Ficoéknak kapóra jött, hogy az elmúlt hónapban nem az iskolakezdés bombariadóiról, a vissza nem szorított élelmiszer-inflációról, az egyre elterjedő bolti lopásokról, a belengetett EU-s forrásmegvonásról, a Šimečka leváltásának napján bejelentett 2,7 milliárd eurós megszorító csomagról vagy az éppen Pozsonynál tetőző Dunáról és az árvízi védekezésről kelljen beszélniük.

Šimečka a leváltását követően azt üzente Ficonak, hogy a parlament alelnökét leválthatják, de az ellenzék vezetőjét nem, és így legalább naponta több órával többet tud arra fordítani, hogy vereséget mérjen rá a következő választáson. Ennek már csak azért is megnőtt az esélye, mert az elmúlt egy hónapban először jelentek meg olyan közvélemény-kutatások, amelyeken már nem a Fico vezette Smer, hanem a Šimečka vezette PS a legnépszerűbb párt Szlovákiában.

A parlamentbe jutó pártok eredményei alapján azonban még távol van az a pont, amikor többségbe kerülhetnek a nyugatbarát politikai formációk Szlovákiában.

Az olvasás folytatása


Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

Facebook

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

Cukorkabolt

7 X 7

×

Kövess minket a Facebookon!