B A Balkanac
Falstaff a Dominóban és a Jövő Díj (vagyis a Soltis Lajos Emlékérem)

Olyan rég volt, hogy tán igaz se. De azért igaz. Mégpedig, hogy egyszer Soltis Lajossal betértünk egy fokhagymás bikatökére az újvidéki régi DOMINÓ vendéglőbe, amelynek még a bikatökét (még inkább: kan disznó tökét) fehérvesére szelídítő Kántor Lajos bácsi volt a tulajdonosa. Népszerű helynek számított, kiváltképp a magyar kisebbség körében, amely azon a helyen többségként jelenhetett meg bármely virtuális statisztikában, és ezt a „combos” helyzetet akkor még senki sem akarta feladni.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
No, hasonló megesett többször is tán, ám ez az egy eset álljon itt ragyogó bizonyítékául annak, milyen remek mókamester és príma rögtönző volt a mi Soltis Lajosunk. Befordultunk hát, majd kerestünk egy magányos asztalt a nem nagy terem végében, mert valami beszélnivalónk akadt irodalmi, színházi ügyekben, de már nem emlékszem pontosan, micsoda. Mindenesetre úgy látszik, jól elbújtunk, mert sehogy sem talált ránk a magyaros (horvátos?) nevű, ám szerb ajkú Katica pincérnő.
Az a kis teltajkú.
Persze, nem az ő anyanyelve itt a lényeg, hanem az, amit Soltis művelt, hogy ránk terelje a figyelmet a mi ékes magyar lengvidzsünkön – hellyel-közzel angol beütéssel, persze, kak’ nóml abban a helyzetben. Megköszörülte a torkát, kópésan rám kacsintott, megcsapkodta az asztalt, majd sztentori hangon belekezdett a sértett Falstaff valamelyik harsány monológjába a IV. Henrikből. – Esetleg A windsori víg nőkből?

Pontos lehet a feltételezés, mert Soltis Shakespeare IV. Henrik című drámájában 1982-ben a Tanyaszínházban játszotta Falstaff szerepét, tehát az említett esemény azidőtájt történhetett (Fotó: Dormán László)
– Mindegy, erre csend lett az étterem egész belső terében, és nem sok időbe tellett, valahonnan előkerült a rémült arcú Katica is (nem úgy, mint a Godot-ban, hanem szinte momentán!), hogy megnézze, mi a frász történik. Le akar szakadni az álmennyezet? A Dominóban is népszerű Soltis Lajos törzsvendéget látván: szívből elnevette magát. Aztán felvette a rendelést, a vendégsereg pedig szerette volna hallgatni tovább Falstaff kiborulását, azonban Lajosunk itt abbahagyta. Mondván, hogy várja őket – tárt karokkal – a színházba. – Sőt, ha kedvük tartja, akár a Tanyaszínházba. (!)

Soltis Lajos értekezik Hauser úrral 1983. március 31-én, amikor Kántor Lajos átadta a Dominó kulcsait az új tulajdonosnak, Becker Bélának (Fotó: Dormán László)
Taps jött, nevetés jött, meg annyi ingyen fröccs csőstül az asztalra, amennyit nem láttam még soha így Shakespeare okán összejönni. Ami pedig a minap felidézte bennem Soltis Lajos emlékét az, amire a magyarországi elektronikus sajtóban futottam rá. Legbővebben a KULTÚRA.HU portálján olvasható, hogy a magyarországi Színházi Kritikusok céhének JÖVŐ DÍJ-át a céhtagok szavazatai alapján 2023-ban a celldömölki SOLTIS LAJOS SZÍNHÁZ kapja. Annak átadására szeptember 17-én kerül sor, közreműködik a tatabányai Jászai Mari Színház társulata, a rangos esemény helyszíne pedig a fővárosi Katona József Színház lesz. Ezzel kapcsolatban már azt is lehet tudni, hogy az idei életműdíjat a Soltis Lajos Színházhoz is erősen kötődő Ecsedi Erzsébet kapja. – Hát, gratuláljunk az ünnepelteknek! Akár így előre.
Ugyanitt megtudhatjuk, hogy a Soltis Lajos Színház laudációját Ölbei Lívia írta. Már megírta. Abban található, hogy „a színház olyan, mint a karikás ostor, nagyot lehet vele csattintani”. Ahogy ő fogalmaz, ez a mondás a „Falstaff-léptű vajdasági színész-rendezőt, színházcsinálót, Soltis Lajost idézi”.

Szentivánéji álom. Fotó: Soltis Lajos Színház
– Az ő nevét viseli a celldömölki színház – mondja Ölbei. – Az a teátrum, amelynek mai társulatában a folytonosságot jelentő alapító igazgatón, Nagy Gáboron kívül már szinte senki sem ismerte Lajost személyesen, és mégis viszik tovább a Soltis-örökséget. A színházcsinálás bátorságát tőle örökölték. A kíváncsiságot, a magas mércét, a munkabírást, a fáradatlan utánpótlás-nevelést, a turnékat határon innen és túl, a szakmai táborokat, a fesztiválokat, a folytonos útkeresés és fejlődés igényét, nem utolsósorban a közösségi színház ideálját csakis tőle származtathatják a díjazott celldömölki művészek.
Az írás hosszan folytatódik, amit feltétlen érdemes teljes hosszában elolvasni, mert sok érdekeset tudhatunk meg belőle az egykori Jugoszláviában, a Lajkó Félix által is híressé tett Kavillón született Lajosunkról. Az ő életéről és művéről. Egy súlyosabb elírás található ebben a dolgozatban csupán. Méghozzá az, hogy Soltis Lajos 2020-ban távozott az élők sorából, ami így nonszensz. Soltis 2000-ben veszítette életét Siófoknál, egy szörnyű autóbalesetben, amelynek körülményei bővebben nem tartoznak ide.
P. S. Ha részemről kissé kiszíneződött az a dominós jelenet, elnézést kérek. Az idő ecsetje teszi a magáét, ahogy egyébként a vasfoga is. (Az eseményen a haverok közül biztosan jelen volt Mucsi Géza és Letsch Endre – viszont egyiket sem tudnánk megkérdezni immár.)

- Szerbia5 nap telt el azóta
Ha nem hangágyú, akkor mi? A saját népére!?
- Szerbia6 nap telt el azóta
Autó hajtott a tüntetők közé Belgrádban, három sérült
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić: Budapest esetében ugyanaz a kézjegy & a hangágyú
- Szerbia2 nap telt el azóta
Terrorizmus miatt feljelentették a szerb elnököt és a Szerb Haladó Pártot