Koszovó
A szerb elnök Magyarországra is számít a koszovói NATO-tagság megakadályozásában
Aleksandar Vučić, szerb államfő szerint nehezen valósulhat meg a koszovói NATO-tagság, mert az Spanyolország és Magyarország erőteljes ellenállásába ütközhet. Sok tapssal kísért “pártépítő körútja” során a szerb elnök kijelentette, hogy ez nem függ Szerbiától, mivel az ország nem tagja a NATO-nak. Vučić a sokobanjai nagygyűlésen közölte, hogy Szerbia a legszorosabb kapcsolatot szeretné kialakítani a nyugati katonai szövetséggel, de vannak határok, amelyeket nem szabad átlépnie.
Lesznek, akik ellene szavaznak
A szerb elnök folytatta az általa létrehozni kívánt új mozgalom közpénzen történő népszerűsítését, és ennek során úgy fogalmazott, hogy Koszovó NATO-taggá válása nem lesz könnyű, mert vannak olyan országok a szövetségben, amelyek ezt nem támogatnák, mivel Koszóvó függetlenségét sem ismerték el. Név szerint Spanyolországot említette.
A szerb elnök úgy vélte, hogy a Koszovó függetlenségét elismerő országok egyike, vagyis Magyarország is megnehezítheti a Szerbiából önhatalmúlag kivált ország belépését a nyugati katonai szövetségbe.
– Ha esetleg egy-két országot rávesznek is arra, hogy elismerje őket, Spanyolország nagyon erős ellenállást tanúsíthat, akárcsak egyes, Koszovót elismerő országok, mint például magyarországi fivéreink és nővéreink
– mondta a szerb államfő, aki arra emlékeztetett, hogy négy olyan ország van, amely nem ismerte el Koszovó függetlenségét.
Azért négy, mert a Koszovó függetlenségét elutasító uniós ötök közül Ciprus csak előszobázik a NATO békepartnerségi programjában.
Szerbia meghúzta a vonalait
A mintegy ezer ember előtt tartott sokobanjai nagygyűlésen Vučić megismételte azt az álláspontját, hogy Szerbia katonailag semleges marad.
– Amíg én vagyok a köztársasági elnök, és ez még 4 év, mint a hadsereg főparancsnoka, garantálom, hogy Szerbia soha nem csatlakozik a NATO-hoz, de semmilyen más katonai tömbhöz sem, féltékenyen őrzi a katonai semlegességét, a szabadságát pedig önmaga fogja védelmezni
– jelentette ki a szerb elnök, aki arról is beszélt, hogy milyen viszonyt kíván kiépíteni azokkal, akik a kilencvenes évek végén bombázták Szerbiát.
– Nem akarom elfelejteni azt, ami a népemmel történt. Mindig a jövő felé fordulok, és ezért sürgetem, hogy építsük az országot, és azokkal is a lehető legjobb és leginkább közeli kapcsolatokra törekedjünk, akik a kilencvenes években megtámadták Szerbiát
– jelentette ki a szerb elnök, aki a hazaszeretetre apellálva megjegyezte, hogy vannak azonban olyan vonalak, amelyeket nem léphetnek át, ezek pedig a Szerbia iránti hűség és a szabadságszeretet.
A szerb elnök úgy fogalmazott, hogy mindezzel azokra a nyomásokra reagált, amelyek annak érdekében nehezednek Szerbiára, hogy csatlakozzon a NATO-hoz, vagy bármely más katonai szövetséghez, ezeket azonban még véletlenül sem nevezete meg.
- Szerbia2 nap telt el azóta
Sok dolga van a szerb titkosszolgálatnak, most a tüntető gazdákat szólították be
- Szerbia3 nap telt el azóta
Szerbiában a titkosszolgálatot is bevonják az árak letörésébe?
- Horvátország4 nap telt el azóta
Amerika megduplázza Horvátország LNG-ellátását
- Szlovákia6 nap telt el azóta
Tátrai tigrisből beteg macska: gazdasági önsorsrontás szlovák módra