Csehország
BÁTOR VÁLLALKOZÁS: Kijevben tárgyalt az ukrán elnökkel a lengyel, a cseh és a szlovén kormányfő
Megérkezett az ukrán fővárosba Mateusz Morawiecki lengyel, Petr Fiala cseh és Janez Janša szlovén kormányfő, valamint Jarosław Kaczyński lengyel miniszterelnök-helyettes – derül ki Morawiecki kedd esti Facebook-bejegyzéséből. Hírügynökségi jelentések szerint a három kormányfő útját titokban készítették elő, és végül vonattal sikerült bejutniuk az ukrán fővárosba. Az Európai Tanács nevében Kijevbe látogató vezetők már találkoztak is Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, aki nagyra értékelte a bátorságukat.
Külföldi vendégek
Az Ukriinform ukrán hírügynökség beszámolója szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a kijevi találkozón tájékoztatta Mateusz Morawiecki lengyel, Petr Fiala cseh és Janez Janša szlovén miniszterelnököt az orosz agresszióról és az ország általános biztonsági helyzetéről.
– Ami a fegyvereket illeti: a jelenlegi helyzet, amelyben vagyunk, veszélyes. Általánosságban elmondható, hogy veszélyes az országban. Mélyen meghajolunk Önök előtt (a látogatásért). Ma például Kijevben több lakónegyedet ágyúztak, és minden területet lőnek Nyugat- Ukrajnában, a lvivi régióban
– jelentette ki az ukrán elnök, aki szerint az oroszok valószínűleg azt gondolták, hogy az emberek szívesen látják őket.
– Arra számítottak, hogy a lakosság bizonyos százaléka támogatni fogja őket
– fogalmazott Zelenszkij, aki arról is tájékoztatta a Kijevbe látogató cseh, lengyel és szlovén miniszterelnököt, hogy az Ukrajnába betörő orosz csapatok között más országok képviselői is vannak.
– Olyan nyelven beszélnek, amit nem értünk. Vagyis vagy Szíriából, vagy máshonnan hozzák őket
– tette hozzá az ukrán államfő.
Korábban Denisz Shmihal ukrán miniszterelnök arról tájékoztatta az ukrán hírügynökséget, hogy a Kijevben tartózkodó Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök, Petr Fiala Csehország miniszterelnöke és Janez Janša szlovén kormányfő Ukrajna további támogatásáról tárgyalt.
Lengyelország, Csehország és Szlovénia miniszterelnöke március 15-én, kedden érkezett Ukrajnába. Az Oroszország Ukrajna elleni fegyveres agressziójának kezdete óta ez az első ilyen szintű nemzetközi látogatás Kijevben.
Mit mondtak a vendégek?
Némileg a közösségi médiának köszönhetően az is kiderült, hogy mit mondtak a Kijevet felkereső külföldi kormányfők. Morawiecki lengyel miniszterelnök szerint az Európai Unió támogatja Ukrajnát, amely számíthat a barátai segítségére, ami pénzre váltva akár több, mint 20 milliárd eurós támogatást is jelenthet.
A lengyel miniszterelnök Kijevben megjegyezte azt is, hogy most a történelmet a háború sújtotta ukrán fővárosban írják, ahol a szabadság harcol a zsarnokság világa ellen, és ahol most “mindannyiunk jövője forog kockán”.
– Mindenekelőtt érdemes hangsúlyozni, hogy Kijev több mint 20 napja védi magát, és ezzel az alapvető európai értékeket is. Ukrajna ma a szabadság, a függetlenség, a választás szabadsága és a demokrácia védelmének frontján áll
– jelentette ki Morawiecki, aki barbár támadásnak nevezte az orosz agressziót, és úgy nyilatkozott, hogy minél hamarabb meg kell állítani ezt a Keleten zajló tragédiát. Morawiecki szerint az ukrajnai háború egy kegyetlen zsarnok tetteinek eredménye.
– A háború miatt “a világ elveszítette a biztonságérzetét, ártatlan emberek halnak meg és elveszítik egész életük munkájának gyümölcsét
– fogalmazott a lengyel kormányfő.
A szlovén média idézte Janez Janša szlovén miniszterelnököt, aki arról tájékoztatta az ukrán vezetést, hogy Kijev felé tartva megkereste őt az OECD főtitkára, aki elmondta neki, hogy az OECD egy nagy csomagot készít elő az ukránok megsegítésére az ország újjáépítésében a háború után.
– Ez lesz a témája a következő OECD-találkozónak is. Azért vagyunk itt, hogy elmondhassuk, az Ön küzdelme, a mi harcunk is, és együtt győzni fogunk. Dicsőség Ukrajnának!
– zárta az ukrán elnökhöz intézett szavait a szlovén miniszterelnök.
A lengyel, a cseh és az szlovén politikai vezetők kijevi látogatását reggel a varsói kormányfői hivatal jelentette be. Kijevben Morawiecki, Kaczyński, Fiala és Janša az ukrán elnökkel és a kormányfővel, Volodimir Zelenszkijjel, illetve Denisz Smihallal találkozott.
A varsói kormányfői hivatal közölte: a politikusok az Európai Tanács nevében indulkak Kijevbe, a látogatás célja, hogy megerősítsék az Európai Unió támogatását Ukrajna szuverenitása és függetlensége számára, valamint bemutassák az ukrán államnak és társadalomnak szánt széleskörű támogatási csomagot.
Afganisztán
BABIŠ ISMÉT LEFIZETNÉ ERDOĞANT: A cseh miniszterelnök szerint a migráció megállítása érdekében Törökországgal kell tárgyalni
Az Európai Unió sem az illegális migráció elleni küzdelemmel kapcsolatban, sem a schengeni térség Nyugat- Balkánnal való kibővítését illetően nem rendelkezik világos stratégiával – jelentette ki Andrej Babiš cseh kormányfő szerdán reggel újságíróknak nyilatkozva a prágai katonai repülőtéren, mielőtt elindult volna Szlovéniába a Bledi Stratégiai Fórumra (BSF). A prágai rádió jelentése szerint Babiš úgy nyilatkozott, hogy az EU-nak tárgyalnia kell Törökországgal az illegális migráció visszaszorításáról.
Már nincs nyitott ajtó
A tanácskozás központi témája idén Európa jövője.
Andrej Babišnak meggyőződése, hogy az afganisztáni helyzet alakulása következtében – ahol a tálibok átvették az ország ellenőrzését – az Európai Uniónak elsősorban Törökországgal kell majd tárgyalásokat folytatnia.
– Európát meg kell védeni az illegális migrációtól
– szögezte le a cseh kormányfő, aki megismételte, hogy a schengeni rendszer 2015-ben – amikor Németország meghirdette a “nyitott ajtó politikát” – nem volt működőképes.
– Magyarország volt az egyetlen ország, amely jól működött
– hangsúlyozta Babiš, méltatva a migrációs válság tetőzése idején hozott magyar kormányzati intézkedéseket.
– Magyarázatot kell kapnunk arra, hogy Bulgária, Románia, Horvátország és Szerbia miért nem tagjai még a schengeni térségnek
– jegyezte meg a cseh miniszterelnök, aki rámutatott arra, hogy a cseh kormány ismételten szót emelt ezen országok csatlakozása mellett a schengeni térséghez, véleménye szerint ugyanis ezeknek az országoknak a schengeni befogadása megkönnyítené Európa határainak védelmét a menekültekkel szemben.
Adjunk pénzt a “török szultánnak”?
A bledi fórum másik fontos témája Afganisztán, miután a tálibok átvették a hatalmat az országban. Ennek fényében nemzetközi szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a következő egy évben afgánok milliói léphetnek be menekülteként más országokba.
Ezzel kapcsolatban Babiš megjegyezte, hogy az afganisztáni tapasztalatok elgondolkodásra késztetnek, véleménye szerint azonban ki kell várni, hogyan alakul az ottani helyzet a tálibok hatalomátvétele után.
A cseh kormányfő szerint egy esetleges afgán migrációs hullám megállítása érdekében elsősorban Törökországgal kell tárgyalni. Véleménye alapján az Európai Uniónak ismét pénzt kell felajánlania Ankarának, hogy Törökország gondoskodni tudjon a migránsokról.
Az Európába irányuló korábbi menekülthullám idején az EU megegyezett Törökországgal, hogy a migránsok megállítása fejében több millió eurót fizet neki.
-
Koszovó4 nap telt el azóta
Lelőttek egy rendőrt Koszovóban, akár magyar katonák élete is veszélybe kerülhet
-
Montenegró6 nap telt el azóta
Szerbiai állampolgárok ásták az alagutat Montenegróban, 19 fegyver tűnt el
-
English6 nap telt el azóta
Turkish companies bypass the Western sanctions, USA tappes their head
-
Szerbia2 nap telt el azóta
Vučić etnikai tisztogatásról beszélt, Moszkva szerint Koszovó potenciális veszélyt jelent