A Háború
UKRAJNÁVAL VANNAK: Horvátország gyalogsági fegyverekkel segít

A horvát kormány hétfői ülésén úgy határozott, hogy 124 millió kuna (kb. 17 millió euró) értékű gyalogsági fegyverből és védőfelszerelésből álló segélyt küld Ukrajnának. A védőfelszerelés alatt itt elsősorban a horvát, Šestan-Busch gyártmányú sisakokat kell érteni, de nyilván bizonyos számú lövedékálló védőmellényt is magába foglal (K.R. megjegyzése).
Gyalogsági fegyverek
Andrej Plenković horvát miniszterelnök szerint az álarcok lehullottak, és ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy Horvátország a történelem jó oldalán akar állni, amit a gyakorlatban is bizonyítani kíván: mert nagyon is jól érti, hogy mi történik.
– fogalmazott a horvát miniszterelnök, majd bejelentette a fent említett fegyverszállítási csomagot.
Erről csak annyi derült ki, hogy Horvátország a kijevi kormány kérését teljesíti, vagyis pontosan olyan fegyvereket küld Ukrajnába, amilyenekre az ukrán vezetés igényt tartott.
A horvát fegyverszállítmányról beszélt Mario Banožić védelmi miniszter is, aki szintén elég szűkszavúan fogalmazott, és mindössze annyit mondott, hogy leginkább gyalogsági fegyverekről van szó, amelyekkel négy dandár szerelhető fel.
A horvát miniszterelnök egyébként fontosnak találta, hogy a Twitteren külön is kiálljon Ukrajna mellett, azért délután öt óra körül a fenti képet tette ki saját profiljára, a képhez pedig azt a bejegyzést fűzte, hogy ő mindig is kiállt Ukrajna mellett annak uniós jövőjével kapcsolatban, mert mint fogalmazott: Horvátország Ukrajnával van!
Külügyi és pénzügyi problémák
Gordan Grlić Radman külügyminiszter tájékoztatta a kormányt, hogy Ukrajnában pillanatnyilag még megközelítőleg 30-50 horvát állampolgár tartózkodik, akiknek a kijevi horvát nagykövetség minden segítséget megad.
A horvát nagykövet, Anica Djamić asszony a továbbiakig az ukrán fővárosban marad Horvátország támogatásának jeleként, ő az egyike a csupán hét európai országnak, amely nem vonta ki diplomáciai képviseletét Kijevből.
A külügyminiszter egyben emlékeztette a kormány tagjait, hogy harminc évvel ezelőtt éppen Ukrajna volt az Egyesült Nemzetek első tagországa, amely elismerte Horvátország függetlenségét, és ezt a horvátok soha sem felejtik el.
Zdravko Marić pénzügyminiszter a Sberbank további sorsáról beszélt. Marić bevezetőjében kifejtette, hogy a Sberbank a horvát piac mintegy 2,3 százalékát tudhatja magáénak, és ezzel fontos pénzügyi tényező. Az európai központi bank az EBS ezért megkülönböztetett figyelemmel kíséri a helyzetét.
A kétnapos, Horvátországban is bevezetett, kedden lejáró moratórium után a horvát pénzügyminiszter véleménye szerint, valószínűsíteni lehet az osztrák Sberbank, illetve ennek szlovéniai és horvátországi fiókjainak csődjét.
Marić azonban abban reménykedik, hogy a horvát Sberbankot meg lehet menteni, és erről a napokban a szanációs bizottság fog dönteni.
A második lehetőség, hogy felszámolásra kerül sor, ebben az esetben életbe lép a betétbiztosítási rendszer, amely a 100 ezer euróig terjedő betéteket védi a bank fizetésképtelenségétől. A védett betétek összege 3 milliárd 800 millió kuna (kb. 500 millió euró).

Bulgária
CSATATÉR: Ukrajna ismét fegyvert kért, Bulgária azonban visszautasította a kérést

Ukrajna ismét fegyvereket kért Bulgáriától, de a kérelmet a bolgárok elutasították. Ezt Dimitar Sztojanov ideiglenes védelmi miniszter jelentette be szeptember 29-én a bolgár kormány biztonsági tanácsának ülésén.
A bolgár állami televízió (BNT) jelentése szerint Ukrajna szófiai nagykövete, Vitalij Moszkalenko nehézfegyvereket kért Bulgáriától, nem pedig kézifegyvereket vagy lőszert.
Kapcsolódó cikk
Sztojanov azt nem volt hajlandó elárulni, hogy Kijev milyen nehézfegyverekre gondolt.
Az ideiglenes bolgár miniszter azzal utasította el az ukrán kérését, hogy a bolgár parlament megszavazta ugyan a katonai-technikai segítségnyújtást Ukrajna számára, de az nem vonatkozik arra, hogy Bulgária fegyvereket küldjön az oroszok által megtámadott Ukrajnának.
– jelentette ki Sztojanov. Véleménye szerint Bulgáriát egyelőre nem fenyegeti közvetlenül a veszély, hogy belekeveredik a katonai konfliktusba, de hozzátette, hogy léteznek nemzetbiztonsági kockázatok.
A miniszter az oroszországi mozgósításról is beszélt, és megjegyezte, hogy az orosz hatóságok az orosz-bolgár útlevéllel rendelkező kettős állampolgárokat is besorozhatják.
Bulgária a napokban szólította fel állampolgáriát Oroszország elhagyására.
Sztojanov úgy nyilatkozott, hogy 300 ezer ember mozgósításával sem várható fordulat az ukrajnai háborúban, az oroszok csak akkor tudnak áttörést elérni, ha 1-1,5 millió embert vezényelnek a frontra.
A Háború
KETTES SZÁMÚ VESZÉLY: A nyugati fegyvertranszferek az ukrajnai korrupciót táplálhatják

Dobozi István, a Világbank volt vezető energiaügyi szakértője a napokban arra figyelmeztetett a Financial Times hasábjain, hogy az ukrajnai fegyverszállítmányok jó táptalajt jelenthetnek az ukrajnai korrupciónak. Ukrajna a háború előtt Oroszország után Európa második legkorruptabb országa volt, ezért komoly a veszélye annak, hogy megfelelő kontroll nélkül az Egyesült Államok úgy járhat, mint Afganisztánban, ahol a segélyek egy része a korrupciós csatornákon keresztül veszett el.
Hatalmas mennyiségű nyugati pénz ömlik Ukrajnába (a G7-ek 20 milliárd dollárt ígértek, hogy pótolják a finanszírozási hiányt az inváziót követően). Az utóbbi két hónapban egyedül Washington 53,6 milliárd dolláros gazdasági és katonai segélycsomagot hagyott jóvá.
– jegyezte meg Dobozi a Financial Timesban megjelent levelében, amelyben hasonlóságot vont Ukrajna és Afganisztán között.
– írta Dobozi, aki itt a Transparency International 2021-es korrupciós indexére hivatkozott, amely szerint Ukrajna a második legkorruptabb ország Európában, természetesen Oroszország mögött.
– fejtette ki az Egyesült Államokban élő nyugdíjas szakértő, aki szerint Oroszország 2014-es első inváziója óta nagyméretű tiltott fegyverpiac alakult ki Ukrajnában.
– írta a Dobozi, aki szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök megszálló csapatai után a korrupció Ukrajna második legveszélyesebb ellensége.
A levél szerzője ezzel kapcsolatban Lev Trockij, „legendás” ukrán származású szovjet kommunista vezető egykori figyelmeztetését idézte, amely szerint „a hadsereg a társadalom mása, és annak minden betegségétől szenved, általában nagyobb lázzal”.
-
Montenegró3 nap telt el azóta
Nincs aki dolgozzon a montenegrói tengerparton, 30 százalékkal nőhetnek az árak
-
Oroszország1 nap telt el azóta
OVSZJANNYIKOVA: Putyin mindörökre megalázta az oroszokat
-
Szerbia1 nap telt el azóta
Homokvihar okozott tömegszerencsétlenséget Szabadka és Topolya között
-
English5 nap telt el azóta
Arrests are piling up in Montenegro, after a police chief now the „crypto king” has also been caught