Szerbia
KONSTRUKTÍVAK VOLTAK: Szerb-ausztrál miniszterelnöki egyeztetés Đoković ügyéről, a teniszező nem biztos, hogy maradhat Ausztráliában

Telefonon egyeztetett Novak Đoković teniszsztár ügyében Scott Morrison ausztrál és Ana Brnabić szerb miniszterelnök az ausztrál kormányzati iroda keddi tájékoztatása szerint. Az AAP ausztrál hírügynökség arról számolt be, hogy a két kormányfő „konstruktív megbeszélést” folytatott a jövő hétfőn kezdődő Australian Open helyszínén előbb karanténkötelezettségre ítélt, majd az ausztrál szövetségi bíróság által szabadon engedett teniszező helyzetéről.
A lakosságot védték
Morrison hangsúlyozta, hogy Ausztrália határvédelmi politikája a koronavírus-járvány idején „nem diszkriminatív”, de fontos szerepe van az ország lakosságának védelmében.
Az RTS szerb állami televízió beszámolója szerint Brnabić azt sürgette, hogy bánjanak méltó módon Đokovićtyal. A kormányfő külön kiemelte, hogy az elmúlt napokban a 34 éves játékos nem tudott megfelelően felkészülni az Australian Openre, pedig Brnabić szerint nagyon fontos lenne, hogy biztosítsák számára a megfelelő körülményeket az edzéshez.
A miniszterelnökök megállapodtak abban, hogy összeköttetésben maradnak és tovább erősítik az országok közötti kétoldalú kapcsolatot.
A 20-szoros Grand Slam-győztes teniszező múlt szerdán érkezett Melbourne-be, majd a repülőtéren egy különszobában órákon át a hatóságok döntésére várt, hogy beléphet-e az országba.
Előzőleg még arról szóltak a hírek, hogy az Australian Open szervezői akut egészségi problémájára hivatkozva különengedélyt adtak neki az induláshoz, mindezt annak ellenére, hogy vélhetően nincs beoltva a koronavírus ellen, bár a melbourne-i tornán ez kötelező.
Az év első Grand Slam-tornájának otthont adó Victoria állam hatósága azonban megtagadta a belépést a játékostól, majd eldőlt, hogy nem kap vízumot, mert „nem szolgáltatott elegendő bizonyítékot ahhoz, hogy teljesítse a belépéshez szükséges előírásokat”.
Bírósági döntés
Đoković az ausztrál szövetségi bíróság döntése nyomán elhagyhatta a karanténszállodát, ahol addig várakoznia kellett a végleges döntésre. A törvényszék azzal magyarázta az ítéletét, hogy a szerb sportoló belépési engedélyének visszavonása „indokolatlan” volt.
– írta a szerb teniszező az Instagramon és a Twitteren, miután elhagyhatta a migránsszállót.
Ausztrál sajtóértesülések szerint a végső döntést Alex Hawke bevándorlásügyi miniszter hozza meg, egyedül neki van lehetősége arra, hogy kiutasítsa a szerb sztárt az országból.
Hétfőn különböző weboldalakon és a közösségi médiában olyan fotók és videók jelentek meg, amelyek állítólag bizonyítják, hogy a Monacóban élő Đoković az ausztráliai utazását megelőző 14 napban Szerbiában és Spanyolországban is tartózkodott, miközben ő nemmel felelt arra a kérdésre, hogy a melbourne-i útját megelőző 14 napban járt-e külföldön.
Az ausztrál nyílt bajnokság kilencszeres győztesének ügye nagy vihart kavart világszerte, ráadásul Belgrád és Canberra diplomáciai vitába bonyolódott miatta.
A szerb parlament szóvivője, Ivica Dačić aggodalmát fejezte ki, hogy ha Hawke kiutasítja Đoković Ausztráliából, akkor a világelső a következő három évben nem utazhat be az országba.
Az ügyvédei által szombaton közzétett iratok szerint Đoković november közepén megkapta a beutazáshoz szükséges vízumot, december 30-án pedig az orvosi mentességről szóló igazolást is. Utóbbit annak alapján, hogy december 16-án pozitív tesztet szolgáltatott.
Đoković korábban oltásszkeptikus kijelentéseket tett, de nem állt be az oltásellenes aktivisták táborába, magánélete védelmére hivatkozva pedig továbbra sem hozza nyilvánosságra, hogy kapott-e vakcinát a koronavírus ellen.
Đoković nincs beoltva
A brit Guardian ugyanakkor megszerezte az ausztrál határőrségtől a jegyzőkönyvet, amelyben a szerb teniszező bevallotta, hogy nem vette fel az oltásokat.
Ugyanakkor elmondta, kétszer is átesett a koronavíruson, egyszer 2020 júniusában, egyszer pedig tavaly decemberben.
A teniszező később ellentmondásba keveredett, ugyanis azt állította, az ausztrál szövetségi kormánytól kapott egészségügyi felmentést az országba való beutazásra, ám csak Viktória államtól kapott felmentést.
Közben gyanúsnak tűnik a december 16-i, pozitív teszteredmény is, amelyre hivatkozva Đoković mentességet kért és kapott Ausztráliában az oltottsági kötelezettség alól.
A Der Spiegel arról számolt be, hogy a december 16-i tesztjéhez kapcsolódó QR-kód először negatív eredményt adott, és csak egy későbbi kísérlet mutatott pozitív eredményt. A New York Times munkatársa, Ben Rothenberg a Twitteren szintén arról számolt be, hogy ugyanabból a QR-kódból ő is ellentmondásos eredményekhez jutott.
A világklasszis sorsa most Alex Hawke, ausztrália bevándorlási miniszter kezében van, akinek jogában áll ismét visszavonni a vízumot és kitoloncolni az országból a világ első számú férfi teniszezőjét, ami három évre szóló kitiltást jelenthet Ausztráliából.
Szerbia
Pornófilmet nézett egy szocialista képviselő, miközben Vučić Koszovóért “harcolt”

A szerb közösségi médiában megjelent beszámolók szerint pornófilmet nézett egy szocialista képviselő, miközben a parlamentben tartott a koszovói helyzettel kapcsolatos purparlé. A reggel kirobbant botrány miatt az is felemerült, hogy ismét parlamenti és elnökválasztásokat írnak ki Szerbiában, amivel a belgrádi vezetés időt nyerne a francia-német javaslat elfogadását illetően. A koszovói miniszterelnök hétfőn elfogadta a tervnek elég vérszegény javaslatot, ezért most Belgrádnak kell lépnie, mivel korábban csak egy “kelletlen igent mondott”, és azóta már történt egy s más.
Pornófilmet nézett, miközben az elnök “koszovózott”
A közösségi oldalakon megjelent videó szerint Zvonimir Stević, a Szerbiai Szocialista Párt képviselője a mobiltelefonján több mint másfél percig egy pornójelenet néz, amelyben éppen “ejakuláció” volt folyamatban.

Ezen a felvételen jól látszik a karzat, ahonnan lefilmezték a pornófilmet néző képviselőt. A karzaton a koszovói szerb “vendégek” ültek, akiket a szerb elnök hívott meg (Screenshot)
Mindez akkor történt, amikor a szerb parlament a múlt héten a koszovói helyzetről vitázott, az esetnek további pikantériája az, hogy Stević Koszovóból származik, és a dokumentumai szerint jelenleg is pristinai lakhellyel rendelkezik.
A video megjelenését követően a délelőtti órákban összeült a Szerb Szocialista Párt frakciója, ahol feltűnt Ivica Dačić, a szocialisták vezetője is, aki elmondta, hogy “sok mindenen keresztül ment már az elmúlt években, de olyasmivel még nem találkozott, hogy bárki is pornófilmet nézett volna a parlamentben.
– mondta dühösen a szocialisták vezetője, azt kérdezve Stevićtől, hogy egyáltalán honnan jött neki az ötlet, hogy pornófilmet nézzen a parlamentben?
Miután Dačić leteremtette a “pornóképviselőt”, a szocialista frakció minden tagja egyetértett azzal, hogy a rajtakapott “honatyának” mennie kell a parlamentből, bár ez ne nagyon akaródzott neki.
– jelentette ki nem kis pátosszal Stević, aki a szerbiai képviselőház Koszovóval foglalkozó bizottságának tagja volt, és két további bizottságban is képviselte pártját, a pártban pedig ő vezette a Koszovóval foglalkozó bizottságot.
Vučić elégedetlen a szocialistákkal
A szerb elnök a jelek szerint elég dühös, de nem csak Stevićre van kiakadva, hanem az egész szocialista táborra, a déli órákban külön találkozót tartott a Szerb Haladó Párt minisztereivel, akik előző nap már Ana Brnabić kormányfővel is egyeztettek.
Erről a megbeszélést megelőzően számolt be Tomislav Momirović, szerbiai bel- és külkereskedelmi miniszter, aki néha együtt autózgat a szerb államfővel.
A belgrádi Novosti meg nem nevezett médiaforrásokra hivatkozva azt írta, hogy Vučić a Szerb Haladó Párt csúcsvezetésével találkozva arra panaszkodott, hogy a Koszovóról szóló ülésen pártja “egyedül maradt a szerb állami érdekek védelmében”.
– mondta állítólag a szerb államfő.
A Novosti arról számolt be Momirović után szabadon, hogy “Vučić a koszovói emberekért harcolt, de hamarosan kiderül, hogy ez a politika megfelelő támogatást kapott-e”.
Az ellenzéki sajtó a koradélutáni találkozót követően arra emlékeztetett, hogy az eszmecserére a szocialistákkal kialakult koalíciós válság közepette került sor.
A belgrádi Danas hírportál szerint hétfőn a Szerb Haladó Párt vezetése és helyi bizottságai egy sor tanácskozást tartottak, ezért az ellenzéki média azt feltételezi/azt sugallja, hogy a haladók felmondják az együttműködés Dačić szocialistáival, hogy őszre előrehozott választásokat tarthassanak Szerbiában.
Új választásokkal siklatnák ki a nyugati tervet
A kormányközeli média arról számolt be, hogy Vučić az egyik pártülésen arról beszélt, hogy kész új választásokat kiírni, és miniszterelnök-jelöltként indulni, mert elégedetlen a Szerbiai Szocialista Párt magatartásával.
A szerb elnök az utóbbi időben többször is kijelentette, hogy nem kívánja magát ismét jelöltetni az államfői posztra, ám a jelek szerint távozni sem kíván a politikából, inkább visszaülne a miniszterelnöki székbe, vagyis Vučić után Vučić.
De higgyünk-e a szerb elnöknek, vagy ne higgyünk neki?
A szerb államfő “szavahihetőségi koeficiense” eléggé alacsony, így nem mindig kell komolyan venni, amit mond. Szerbia ugyanakkor kutyaszorítóba került, miután Albin Kurti koszovói miniszterelnök Miroslav Lajčák uniós különmegbízottal találkozva elfogadta a francia-német javaslatot.

Miroslav Lajčák együtt ebédelt Albin Kurti koszovói miniszterelnökkel, majd a Twitteren azt írta: “örülök, hogy most Koszovó is elvben elfogadta a javaslatot. A megbeszélések magas szintű tárgyalásokkal folytatódnak.”
A parlamenti csatározás után Belgrádnak kellene nyilatkoznia, hogy mit lép, és valóban elfogadja-e a tervet, mint ahogy azt Vučić korábban már “belengette”.
Miután azonban Szerbiában – sem ellenzéki, sem kormányoldalon nincs ilyen szándék – a belgrádi vezetés a mindössze néhány hónappal ezelőtt alakult kormány lemondásával/leváltásával “hasznos heteket, hónapokat” nyerhet.
A szerb média találgatásai szerint valamikor őszre tartanának új választásokat Szerbiában, a következő kormány viszont csak jövőre, netalán a jövő nyáron alakulhat meg, addig pedig sok víz lefolyik a Dunán és a Száván.
Az új választások tehát késleltethetik a Szerbia és Koszovó közötti keretszerződés aláírását, amit a nemzetközi közvetítők feltételezhetően erre az évre terveztek, ezért felmerülhet a kérdés, hogy most mit húz az USA, az EU, Németország, Franciaország és Olaszország, ha valóban megszületik a döntés a választásokról.
És ebből már az is kiderül, hogy mire jó, ha egy szerbiai szocialista képviselő pornófilmet néz a Koszovóról szóló parlamenti csetepaté közepette, és hogy milyen hatással van egy pornófilm a szerb történelemre.
Szerbia
Derűre ború: ismét jegesedik a horvát-szerb viszony

Gyors lehűlés nemcsak az időjárásban tapasztalható, merthogy jegesedik a horvát-szerb viszony is. A szörnyű törökországi földrengések árnyékában kissé furcsa olyan csip-csup dologról értekezni, mint amilyen két balkáni szomszéd egymással való, esetenként tragikomédiába forduló viszonya. De hát, ez van. Vasárnap Gordan Grlić Radman külügyminiszter diplomáciai jegyzékben fejezte ki elégedetlenségét szerb kollégájánál, Ivica Dačićnál, mert a szerb rendőrség Marijan Pavličeknek, a Horvát Szuverenisták (Hrvatski suverenisti) elnökének szombaton megtiltotta a beutazást Szerbiába.
Jegesedik a viszony, Pavliček elcsúszott
Marijan Pavliček országgyűlési képviselőt és a külföldi horvátokkal foglalkozó parlamenti bizottság tagját meghívták, hogy szombaton, február 4-én vegyen részt, a vajszkai (Vajdaság) Antun Sorgg Horvát Kulturális és Művészeti Társaság által szervezett “6. šokaci” esten.
Pavliček azonban végül nem érkezett meg erre a kulturális eseményre, mert a szerb rendőrség nem engedte be Szerbiába.
A Večernji listnek nyilatkozva, elmondta, hogy “a szerb vámosok és rendőrök korrektek voltak, de, három órán át ült az autóban, mint valami bűnöző.
Kapcsolódó cikk
POLITIKAI IDŐJÁRÁS: Most éppen felmelegedés várható a szerb-horvát viszonyban, vagy mégsem
– mondta Pavliček. Kellemetlen tapasztalatairól beszélve megjegyezte, hogy ez volt az első útja a határon diplomata-útlevéllel, és hogy azonnal problémába ütközött.
Arra is rámutatott, hogy nem lát okot a szerb rendőrség ilyen magatartására, különösen a Horvátország és Szerbia közötti kapcsolatok felmelegedése idején, hacsak nem valamiféle bosszúról van szó, mert tavaly Aleksandar Vučić nem látogathatta meg Jasenovacot.
Majdnem a főispán is pórul járt

Jegesedik, de ő nem csúszott el: a Vukovár-Szerém megyei főispán (Forrás: Facebook)
Marijan Pavliček nem volt az egyedüli, akit szombaton vegzáltak a szerb határon, merthogy a Vukovár-Szerém megyei főispán, Damir Dekanić is hasonlóan járt.
Dekanićot 2,5 órán át marasztalták a szerbek a bácspalánkai (Bačka Palanka) határátkelőhelyen minden magyarázat nélkül, de ő végül átléphette a határt.
– mondta Dekanić, aki ily módon járhatott Szerbföldön.
Ugyanakkor Montenegróban
Ezzel párhuzamosan, a horvát fél aggódva szemléli a szerb ortodox egyház túlkapásait Montenegróban.
Ezzel kapcsolatban a Boka Kotorska-i születésű Vanda Babić Galić, a horvát kül- és Európa-ügyi miniszter különleges tanácsadója nyilatkozott ugyancsak a zágrábi Večernji listnek.

Gospa od Škrpjela, a templomsziget, vagy a szigettemplom (Forrás: Twitter)
Babić Galić elmagyarázta, hogy Montenegró már régóta intézményes válságban van, nem tud új kormányt felállítani, az alkotmánybíróság nem működik, az európai integráció akadozik, a montenegróiak és a szerbek közötti etnikai feszültségek pedig különösen aggasztóak.
Ami a Kotori-öbölben élő horvát kisebbségét illeti, egyre gyakoribbak a horvát kulturális emlékek felszámolására irányuló kísérletek, az utcák nevének megváltoztatásától kezdve a horvátok hagyományos kultúrájának elhallgatásáig.
– mondta Vanda Babić Galić.
Példaként a régi perasi Szt. György apátság (Sv. Juraj) esetét hozta fel, amelyet teljesen alaptalanul ortodox szigetnek tartanak. Hozzátette, hogy a Gospa od Škrpjela szerintük Gospa od stene (Sziklás Szűzanya), de ugyanakkor kisajátították a žanjicai Miasszonyunk szentélyét is.
Szerbia
NÉPPÁRT: Az Európai Unióban nincs konszenzus Szerbia megbüntetését illetően

Miroslav Aleksić a szerbiai Néppárt (Narodna stranka, NS) alelnöke és parlamenti csoportjának a vezetője – aki nem keverendő össze a pedofíliával megvádolt azonos nevű filmrendezővel – azt mondta, hogy Szerbiának “el kell utasítania” a francia-német javaslatot, mert az ország azzal semmit nem nyer, viszont az elfogadásával területet veszít, miután a dokumentum kilátásba helyezi Pristina (értsd: Koszovó) ENSZ-tagságát”. A Néppártot az erősen nacionalista érzelmű Vuk Jeremić alakította 2017-ben, és azóta is ő vezeti. Jeremić 2012 ás 2013 szeptembere között az ENSZ-közgyűlés elnöke volt.
Ha Koszovó az ENSZ tagja lesz, jön a Nagy-Albánia
A Néppárt frakcióvezetője szerint Szerbia semmit sem veszít azzal, ha elutasítja a francia-német tervet, mert az Európai Unió nem képes szankciókat bevezetni ellene.
– nyilatkozta Aleksić a Nova S televíziónak, és mindezzel kapcsolatban a spanyol miniszterelnöknek egyik nyilatkozatára emlékeztetett.
– ment bele a helyzet elemzésébe a néppárti alelnök, aki szerint minden Szerbiától függ, mert az öt “rendetlenkedő” uniós állam közül egyik sem mondta azt, hogy elismeri Koszovó függetlenségét, ha Szerbia azt nem teszi meg.
Néppárti határozati javaslat

A szerbiai Néppárt alelnöke felfedte azt is, hogy a múltheti parlamenti vita során pártja olyan határozat elfogadását javasolta, amely szerint “Szerbia soha nem ismeri el Koszovót, és ellenzi Pristina ENSZ tagságát”, a “haladó többség” azonban elutasította, hogy napirendre tűzze a javaslatot, ezért a néppárti képviselők elhagyták az üléstermet, mert nem látták semmi értelmét a további jelenlétnek.

A Néppárt alelnöke és frakcióvezetője parlamenti felszólalása idején (Forrás: Screenshot, RTS)
– hangoztatta a szerbiai ellenzéki párt frakcióvezetője, aki megismételte, hogy a labda most a szerb térfélen pattog.
Aleksić szerint “a szerb elutasítás esetén az Európai Unióban nincs konszenzus”, ezáltal nincsenek szankciók sem, mert azok bevezetéséhez konszenzusra lenne szükség, így Szerbiát valójában semmi sem fenyegeti.
Ráadásul Szerbia uniós csatlakozása már gyakorlatilag leállt, és nem a francia-német javaslat, hanem éppen Aleksandar Vučić és az általa képviselt politika miatt.
Vučić meztelen
Aleksić szerint a Koszovó és Metohiáról (értsd: Koszovóról) folytatott parlamenti ülés azt bizonyította, hogy “a király meztelen”, mert Aleksandar Vučić szerb elnök semmi olyat nem tudott mondani, amit Szerbia kapott az általa folytatott tárgyalásokkal az elmúlt tíz esztendőben Koszovót illetően”.
– nyilatkozta az ellenzéki politikus, aki úgy vélte, hogy Vučić kormányra kerülése óta Koszovó megszilárdította a határait, és kezébe ragadta a végrehajtó hatalmat az északi területeken, amelyet szerb szokás szerint Aleksić is “tartománynak” nevezett az interjú során nem is egyszer.
– nyilatkozta a belgrádi Nova csatornának Aleksić, aki megjegyezte, hogy a szerb elnök semmiféle tervvel nem hozakodott elő a múltheti parlamenti ülés során, viselkedésével pedig ismételten azt bizonyította, hogy az ülésre egyáltalán semmi szükség nem volt.
-
Horvátország5 nap telt el azóta
Hétvégi stresszoldó: Mi újság a Adrián? Eladják Horvátország szívecskéjét!
-
Horvátország7 nap telt el azóta
RÖVID EMLÉKEZET: Így dőltek a fegyverek Horvátországba az embargó ellenére
-
Albánia6 nap telt el azóta
A Durrës Marina az albán gazdaság mozdonya lesz, Koszovó tengeri kijárathoz jut
-
Szerbia5 nap telt el azóta
Szerbiában nincs röghöz kötés, a fiatal orvosok külföldre mennek
-
Serbia4 nap telt el azóta
MADE BY PUTIN: Serbian far right for the Serbian and Russian “national cause”
-
B A Balkanac6 nap telt el azóta
A tunguszkai esemény és Nikola, a VoltEmber
-
Szerbia3 nap telt el azóta
A szerb rendőrség felügyelt, de nem akadályozott meg egy neonáci demonstrációt
-
Szerbia6 nap telt el azóta
CIRKUSZ: Majdnem meglincselték a szerb elnököt a szkupstinában