Bosznia
ERDOĞAN BELGRÁDBA KÉSZÜL: A török elnök sürgősen találkozni akar szerbiai kollégájával, hogy megakadályozza a boszniai vérontást
Recep Tayyip Erdoğan sürgősen találkozni akar szerbiai kollégájával. A török elnök azonban nem csak Aleksandar Vučić szerb elnökkel szeretne tárgyalni, hanem a boszniai konfliktusban érintett mindhárom féllel, aminek első, vagy már éppen második akkordja lehet a Milorad Dodikkal történő találkozó. Mindenesetre szembetűnő a törökök gyors tárgyalási & közvetítési hajlandósága, miközben az Európai Unió csak Ankara után kullog, a külügyi tanács a jövő héten foglalkozik a Nyugat- Balkán kérdésével (is).
Erdoğan: Vagy én megyek, vagy ő jön
A Hürriyet török lap beszámolója szerint Erdoğan úgy nyilatkozott, hogy hamarosan egy napos látogatásra Szerbiába utazik, vagy pedig Aleksandar Vučićot hívja meg Törökországba.
– Nem szeretnénk, hogy Bosznia- Hercegovina befolyási vagy leszámolási övezetté váljon. Az integritást veszélyeztető feszültségek következtében komolyan megerősítettük diplomáciai erőfeszítéseinket. Törökország minden fél tárgyaló partnerének számít Bosznia- Hercegovinában, ezért átvettük a kezdeményezést a probléma megoldása érdekében
– mondta Erdoğan a bosznia-hercegovinai diaszpóra képviselőivel folytatott beszélgetésen Törökországban.
A török elnök úgy fogalmazott, hogy Törökország kész asztalhoz ültetni a boszniai elnökség tagjait, és közvetíteni a tárgyalásokon, ha az elnökség maradék két tagja, Šefik Džaferović és Željko Komšić is hajlandó netalán erre, amihez – mellékesen szólva – aligha fér kétség, hiszen ezt a legfőbb bosnyák főnökkel már minden bizonnyal lekártyázta. Neki pedig elég nagy befolyása van az említett két figurára.
Erdoğan emlékeztetett arra, hogy a közelmúltban Isztambulban beszélt Bakir Izetbegović bosnyák vezetővel, az “államalapító” Alija Izetbegović fiával, a bosznia-hercegovinai probléma megoldásáról.
Izetbegović ennek az ötletnek a támogatásával kontrázta meg Zoran Milanović horvát elnököt, és juttatta lépéselőnyhöz a balkáni diplomáciában Törökországot, természetesen csak addig, amíg nem jön a “fedáksári”, illetve Amerika Kapitány a balkáni rablóultiban.
Az elképzelés szerint az említett “kisfőnökeket” az érintett népek & országok vezetői patronálnák, akiket Aleksandar Vučić szerb és Recep Tayyip Erdoğan török elnök képviselne, horvát részről pedig ő maga, és nem Andrej Plenković horvát miniszterelnök.
A Bosznia- Hercegovinával kapcsolatos “pool jellegű” találkozóra azonban a közeljövőben aligha van lehetőség, legalábbis mindaddig nem, amíg nem határozzák meg konszenzusos/nem konszenzusos alapon, hogy végül is “ki kártyázza meg a jövőt”.
Egy török vagy horvát kezdeményezésű találkozó megtartásának értelmét erősen kérdésessé teszi, hogy Törökország vagy Horvátország – múltját & jelenét tekintve – egyáltalán lehet-e a biztonság szavatolója Bosznia- Hercegovinában, vagy ehhez nagyobb befolyású hatalomra van szükség. Aligha hihető, hogy ezen a téren “a két nagy faktor” az Egyesült Államok és Oroszország lemondana erről a befolyási/befolyásolási övezetről, mondjuk Törökország javára.
Az Európai Unió ebben a kérdésében (is) csak az USA fegyverhordozója lehet, tetszik ez nekünk, vagy sem.
- Szlovákia1 nap telt el azóta
Leváltották a szlovák parlament ellenzéki alelnökét, a Mozart golyókat viszont nem Mozart készíti
- Magyarország3 nap telt el azóta
Magyarország nem férhet hozzá a nyomtávváltó technológiához, miközben Románia stratégiai vállalatokat ad el
- Szerbia5 nap telt el azóta
Gumigyár van, ivóvíz nincs a vajdasági Nagybecskereken
- Szerbia4 nap telt el azóta
Vulin: Putyin barátsága és támogatása a szerb nép számára kiemelkedő fontosságú