Bulgária
ÉRKEZNEK AZ AFGÁNOK: Fokozódik a migrációs helyzet a bolgár-török határon, a görögök már Ankarában tárgyalnak
Hétfőn a bolgárok újabb 350 fős különítményt küldtek a törökországi határaikra a növekvő migrációs nyomás miatt. A mintegy 259 km hosszú bolgár-török határszakasz jelentős részén az utóbbi években drótkerítést építettek a bolgár hatóságok, augusztusban pedig további csapatokat rendeltek a török és a görög határszakaszokra a kerítés építésének folytatása, illetve megerősítésének érdekében.
Bulgárián keresztül is jönnek
Ez az év látványos emelkedést hozott az országot érintő illegális migrációt tekintve: január és szeptember között több mint 6500 ember érkezett illegális úton az országba, ami mintegy háromszorosa a tavalyi év – igaz koronavírus-lezárásokkal tűzdelt – azonos időszakához képest.
Az országba ily módon érkezettek döntő része afgán, akik a tálibok ezévi előretörése, majd afganisztáni hatalomátvétele miatt hagyták el hazájukat, s keltek át Iránon és Törökországon át Európába.
A bolgár hatóságok a kerítésépítés mellett mindent megtesznek, hogy visszafordítsák őket a határaikon, erőszakos akciókra is sor került beszámolók szerint.
Bulgária az utóbbi években jellemzően elkerülte a nagyobb migrációs nyomást. A földrajzi elhelyezkedésének, illetve a kiváló török-bolgár kapcsolatoknak és a határozott fellépésnek köszönhetően a bolgár határok relatíve nyugalmasak maradtak, s a nagyobb tömegek főleg Görögország felé vették az irányt.
A tavaly február-márciusi menekültválság idején is egyértelműen a déli szomszéd felé igyekeztek a migránsok átjutni a török hatóságok asszisztálása mellett.
Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök abban a helyzetben eredménytelenül próbált közvetíteni Törökország és Görögország között.
Közben jönnek a migránsok
A migránsok azonban érkeznek, őket nem érdeklik sem a bolgár-török, sem a görög-török tárgyalások. Az Anadolu török hírügynökség jelentése szerint a török parti őrség szerdán 30 menedékkérőt mentett ki a tengerből, miután a görög hatóságok visszaszorították őket a török felségvizekre a Balıkesir tartományban lévő Ayvalık térségében, amely Leszbosz szigetével szemben terül el.
Az Anadolu megjegyezte, hogy Törökország többször elítélte Görögországnak azt az “illegális gyakorlatát”, amely a menedékkérők visszaküldésére irányul (pushback), mert az sérti a humanitárius értékeket és a nemzetközi jogot, egyúttal pedig veszélyezteti a kiszolgáltatott migránsok, köztük a nők és a gyermekek életét.
Közben az UNHCR köszönetet mondott a görög hatóságoknak azért, hogy egy bajba jutott török hajóról 381 migráns léphetett partra Kos szigetén.
– Hálásak vagyunk a görög hatóságoknak, és készek vagyunk minden szükséges támogatást megadni
– közölte a Twitteren az ENSZ menekültügyi szervezete.
Dr. Apostolos Veizisz, az Orvosok Határok Nélkül görögországi szervezetéből létrejött Görög Egészségügyi Humanitárius Szolidaritás csoport (Hellas Medical/Humanitarian/Solidarity) igazgatója közölte, hogy a migránsok több, mint egyharmada, vagyis 112 ember Afganisztánból érkezett, náluk csak a pakisztániak voltak többen, 192-en, de sokan jöttek Bagladesből is, 56 személyről van szó.
Az InfoMigrants honlap szerint a görög hatóságok szeretnének megállapodni Pakisztánnal és Bangladessel állampolgáraik visszafogadásáról, Afganisztán esetében azonban ez aligha kivitelezhető.
Ennek ellenére a bolgár vezetés különböző intézkedésekkel – így gülenisták kiadásával vagy éppen az Európai Tanácsban Törökország támogatásával – igyekeztek megnyerni Ankara jóindulatát.
A Boriszov áprilisi választási veresége miatt beállt belpolitikai patthelyzet miatt egyelőre kérdéses, hogy ki fogja vezetni az új kormányt, s milyen kapcsolatokra fog törekedni Törökországgal. Azonban valószínű, hogy akármilyen színű koalíció is jusson hatalomra, az együttműködést fogja előnyben részesíteni Ankarával.
Görög-török párbeszéd migránsügyben
A jelenlegi helyzet a déli szomszédságban relatíve jobb. Görögország hasonló tömeget, mintegy 7 298 illegális határátlépőt (közel minden harmadik afgán) fogott el – ami a korábbi évekhez képest kifejezetten alacsonynak mondható.
Az Evrosz (törökül: Meriç Nehri) folyó mentén emelt kerítés megerősítésének és újabb szakaszok átadásának köszönhetően a görög szárazföldi határvédelem érdemben javult, miközben a problémásabb tengeri területeken is fokozták a járőrhajók mozgását, ezzel megnehezítvén a határátlépők kísérleteit.
A török hatóságok ugyan felgyorsították keleti határaikon a betonfal építését, valamint hangzatos nyilatkozatokban jelezték a lehetséges migránsoknak, hogy ne jöjjenek az országba, a számok azonban ott is dinamikusan nőttek az év folyamán. Pedig az illegálisan érkezők visszaküldése is felgyorsult: 2016 óta mintegy 285 ezer embert küldtek vissza hazájukba, s rajtuk kívül közel 465 ezer szíriai költözött a törökök által a korábban elfoglalt észak-szíriai területekre, ahol megindult az újjáépítés (jellemzően török pénzből).
Az utóbbi években csökkent a Szíriából érkezők száma, noha az országban élő mintegy négy milliós szír tömeg jelentős társadalmi feszültségeket szül – hozzájuk képest a kb. 300 ezres, elszórtan élő afgán menekültek szinte láthatatlanok.
A török hatóságok számára a nyilvánvaló afgán veszély mellett további gondot okoz Idlib tartomány helyzete, ahol mintegy 3 millió ember, jelentős részük belső, szíriai menekült lakik, akik a szíriai kormány (oroszok és irániak támogatása) mellett meginduló támadásai még nagyobb migrációs nyomást eredményeznének, hiába építettek a 911 km hosszú szíriai határszakaszra megközelítőleg 840 km hosszú, háromméteres betonfalat.
Az illegális migráció növekedése és a 2015-16-oshoz hasonló menekültválságtól való félelem még a hagyományosan rossz viszonyban lévő görög és török hatóságokat is együttműködésre sarkallta.
A héten a görög Migrációs és Menekültügyi Miniszter, Notisz Mitarakisz Ankarába utazott, ahol Süleyman Soylu, török belügyminiszterrel folytatott tárgyalásokat, s megegyeztek a migrációs veszély elleni együttműködés fontosságáról.
A görög fél jelezte, hogy “felelősségteljesen továbbra is eleget tesz az Európai Unió határainak védelméből fakadó kötelezettségeinek a nemzetközi jog teljes tiszteletben tartásával egyetemben.
A görögök azt is jelezték, hogy támogatják Törökország erőfeszítéseit az uniós nyilatkozatnak megfelelően, hogy az Afganisztánból érkező migrációs nyomást kezelhesse, és ezek után csak Törökországtól függ, hogy viszonozza-e a jó szándékot a Görögországgal való együttműködésben.
Bulgária
Egy Moszkvához hű metropolita került a bolgár ortodox egyház élére
Dániel következetesen Moszkva-barát álláspontot képvisel, 2022 novemberében útmutatásokat adott ki papjai számára, kritizálva a „gyűlölet szításának” tendenciáját az egyik hadviselő féllel szemben, 2023-ban pedig egy terjedelmes videoüzenetben támogatta a Kremlt
A hagyományosan Moszkvához közel álló Bolgár Ortodox Egyház vasárnap új pátriárkát választott Dániel metropolita személyében, akit a szakértők a leginkább oroszbarát jelöltként tartanak számon. A BBC orosz adásának beszámolója szerint az új egyházi vezető megválasztására azután került sor, hogy márciusban, 78 éves korában elhunyt Neofit pátriárka. Az 52 éves Dániel metropolita a zsinat 138 küldöttjéből 69 támogatását nyerte el, és ezzel a második fordulóban legyőzte az 50 éves Grigorijt, aki 66 küldött szavazatát kapta meg. Grigorij semlegesebbnek számít a Kremlhez való viszonyulásában.
Moszkva-barát vezető a bolgár egyház élén
A BBC-nek nyilatkozó Szergej Csapnin, a Fordham Egyetem Ortodox Tanulmányok Központjának kommunikációs igazgatója és a Public Orthodoxy weboldal szerkesztője szerint Dániel metropolita (világi nevén Atanasz Trendafilov Nyikolov) megválasztása sokakat meglepett, és a bolgár papok egy része katasztrófának tartja az eredményt, ami miatt néhányan a Konstantinápolyi Patriarchátushoz való átcsatlakozást fontolgatják.
A Bolgár Ortodox Egyház, amely az ország lakosságának több mint kétharmadát egyesíti, általában nem kommentál aktuális politikai eseményeket, a nemrég elhunyt Neofit pátriárka azonban felszólított az ukrajnai háború befejezésére.
Dániel ezzel szemben következetesen Moszkva-barát álláspontot képvisel, 2022 novemberében útmutatásokat adott ki papjai számára, kritizálva a „gyűlölet szításának” tendenciáját az egyik hadviselő féllel szemben, 2023-ban pedig egy terjedelmes videoüzenetben támogatta a Kremlt.
A bolgár egyház szinódusa által egy hete kiválasztott három jelölt közül Grigorij metropolita volt a favorit, míg Dániel metropolitát a leggyengébb jelöltnek tartották.
A vasárnapi első szavazási fordulóban egyik jelölt sem kapta meg a szükséges kétharmados többséget, a második fordulóban pedig minimális különbséggel Dániel győzött.
A bolgár pátriárkát életfogytiglanra választják, hacsak ő maga nem dönt úgy, hogy lemond. Dániel a márciusban elhunyt Neofit pátriárkát váltja, aki több mint tíz évig vezette a bolgár egyházat.
A kommunista rezsim bukása után, amely ateizmust erőltetett a lakosságra, sok bolgár visszatért a hithez. A 2021-es népszámlálási adatok szerint a lakosság mintegy háromnegyede vallásosnak nevezte magát, majdnem kétharmaduk, 63% pedig ortodox vallású.
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország5 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Szerbia1 nap telt el azóta
Vučić kartellje létrehozott egy újgazdag kasztot: milliárdosok a sárból