Connect with us

Egyesült Államok

MEGVÁLTOZTATHATATLAN? Szorul a hurok Szerbia körül

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

MEGVÁLTOZTATHATATLAN? Szorul a hurok Szerbia körül
A cikk meghallgatása

 
Egyre több jel utal arra, hogy Szerbia – ha csatlakozni akar az európai integrációhoz – belátható időn belül kénytelen lesz elismerni az országból 2008-ban kivált Koszovó tartomány függetlenségét. A kérdés már csak az, mi ér többet Belgrádnak, az EU vagy a valóságban számára már régen elvesztett, albán többségű terület.

Egy a jelszó

A legjobb megoldás a kölcsönös elismerés – ez a mondat számtalanszor elhangzott Matthew Palmer amerikai és Miroslav Lajčák EU-s különmegbízott kétnapos koszovói tárgyalásain, amelyek során a két diplomata a szerb és koszovói vezetők június közepére tervezett brüsszeli csúcstalálkozóját készítette elő.

A kérdés már csak az, mi ér többet Belgrádnak, az EU vagy a valóságban számára már régen elvesztett, albán többségű terület

A “kölcsönös elismerés” kifejezés igencsak népszerű a koszovói politikusok körében, hiszen ez azt jelentené, hogy Szerbia több mint két évtizeddel az 1999-es véres koszovói harcok és közel másfél évtizeddel Koszovó 2008-as függetlenné válása után végre hajlandó beletörődni az albán többségű terület függetlenségébe.

Közös fellépés

Palmer és Lajčák tárgyalásai több szempontból is nagy jelentőségűnek számítanak. A közös fellépés például arra utal, hogy az USA a Balkán tekintetében is szakít a Donald Trump elnökségét jellemző “önállóskodással”, és Washington ismét hajlandó együttműködni európai szövetségeseivel.

Figyelemre méltó, hogy a találkozókon szinte szóba sem került a Trump által “történelminek” minősített, tavaly szeptemberben Washingtonban aláírt szerb-koszovói-amerikai megállapodás, amely leginkább arról vált híressé, vagy talán hírhedtté, hogy Trump más szöveget íratott alá a koszovóiakkal, és mást a szerb vezetőkkel.

A tárgyalásokon az is kiderült, hogy Albin Kurti új koszovói miniszterelnök nem akar sietni: bár fontosnak nevezte a nemzetközi közvetítést, leginkább azt hangsúlyozta, most éppen sokkal jobban érdekli őt a koronavírus-járvány elleni harc.

Az is világossá vált, hogy  Kurti jobban bízik az amerikaiakban, mint a Koszovó ügyében még mindig megosztott EU-ban , hiszen öt tagállam – Szlovákia, Románia, Ciprus, Spanyolország és Görögország – még mindig nem ismerte el Koszovó államiságát.

Sokatmondó jelek

Lajčák és Palmer útjára azonban nem légüres térben került sor, s a fejlemények joggal aggaszthatják Szerbiát.

Görögország ugyanis a Pristinában működő összekötő kereskedelmi irodáját érdekképviseleti irodává minősítette fel, és ugyan Athénban hangsúlyozták, nem készülnek Koszovó elismerésére, a magyarázkodás nem hangzik túl meggyőzően.

– Természetesen nincs szó Koszovó elismeréséről mindaddig, amíg Spanyolország, Románia, Szlovákia és természetesen Ciprus nem teszi ezt meg. Ha mi lennénk az egyetlen, Koszovót el nem ismerő EU-tagország, akkor a nagy amerikai nyomásra valószínűleg megtennénk ezt a lépést


– idézett a greekcitytimes.com híroldal egy neve mellőzését kérő görög diplomatát.

A részleges cáfolat ellenére terjednek azok a hírek, amelyek szerint az USA mellett több EU-tagállam, köztük Franciaország is igyekszik “megvásárolni” a görögöket. Emmanuel Macron francia államfő állítólag olyan javaslat előterjesztését tervezi, amely szerint Koszovó autonómiát adna a többségében szerbek lakta észak-koszovói térségnek és különleges státust ajánlana a szerb ortodox egyháznak, cserébe pedig Athén elismerné Koszovó államiságát.

Közben Spanyolországgal kapcsolatban is felmerültek olyan híresztelések, hogy Madrid összekötő irodát nyitna Pristinában, ám néhány nappal később a spanyol külügyminisztérium cáfolta ezeket az értesüléseket.

Ameddig nem rendeződik Koszovó és Szerbia kapcsolata, addig a térséget folyamatosan válságövezetként tartja számon a világ, ami viszont elriasztja a komoly befektetők nagy részét

Szerbia, a kompország

Miközben a még vonakodó EU-tagországok is tesznek gesztusokat Koszovónak, az is fontos fejlemény, hogy senki sem cáfolta meg hivatalosan annak a non papernek – nem hivatalos, EU-n belüli javaslatnak – a létét, amely szerint felélesztenék azt a korábbi tervet, amelynek értelmében Szerbia és Koszovó területet cserélne, és Belgrád az alku részeként elismerné egykori tartománya államiságát: Dél- Szerbia albán többségű körzete Koszovóhoz, Észak- Koszovó pedig Szerbiához kerülne.

A színfalak mögött egyre élénkebbé váló alkudozás végkimenetelét komolyan befolyásolja, hogyan alakul Belgrád és Moszkva kapcsolata: Szerbia – legalábbis Aleksandar Vučić államfő és a hozzá hű kormány – baráti viszont ápol Vlagyimir Putyin Oroszországával, és Belgrád igyekszik úgy politizálni, hogy miközben hangsúlyozza, csatlakozni kíván az EU-hoz, azért mutatni kívánja Brüsszelnek, ha nem túl vontatott a csatlakozási folyamat, akkor Szerbia más szövetségest is találhat magának, Moszkva vagy akár Kína személyében.

Ha pedig irányt vált a szerb külpolitika, akkor egy időre lekerülhet a napirendről Koszovó elismerése,  Moszkva “dacosan” is támogatja Vučićot, ha a volt jugoszláv tagköztársaság nem lép be az EU-ba és különösen a NATO-ba .

Válságövezet

Viszont az is igaz, hogy ameddig nem rendeződik Koszovó és Szerbia kapcsolata, addig a térséget folyamatosan válságövezetként tartja számon a világ, ami viszont elriasztja a komoly befektetők nagy részét.

A külföldi pénzre és korszerű technológiára pedig Szerbiának és Koszovónak is szüksége lenne, így Belgrádnak hosszabb távon mindenképpen bele kell törődnie a megváltoztathatatlanba, Koszovó elvesztésébe.

Ez még akkor is így van, ha az egykori déli tartomány valóban a szerb kultúra és egyház bölcsője volt: Koszovóban kilencven százaléknál magasabb az albánok aránya, s ha a terület visszakerülne Szerbiához, minden bizonnyal újra kezdődne a függetlenségi mozgalom. Az a mozgalom, amely egyszer, 1999-ben – igaz, döntő NATO segítséggel – térdre kényszerítette Szerbiát.

Bosznia

Dodikról tárgyalt Szarajevóban a CIA igazgatója

A CIA-igazgató szarajevói látogatása ezáltal nem csak Milorad Dodik boszniai szerb vezető számára lehet üzenetértékű, hanem Vlagyimir Putyin orosz elnök számára is, aki intenzív kapcsolatokat tart fenn a boszniai szerbekkel, a nemrég a Szerb Köztársaság szenátorává kinevezett Aleksandar Vulin által pedig Szerbiával is, akivel Putyin legközelebbi munkatársai találkozgatnak

Avatar photo

Közzététel:

a megjelenés dátuma

William Burns, CIA-igazgató szarajevói látogatása során találkozott a boszniai vezetőkkel, köztük a Hírszerző és Biztonsági Ügynökség (OSA) vezetőjével, Almir Džuvóval
William Burns, CIA-igazgató szarajevói látogatása során találkozott a boszniai vezetőkkel, köztük a Hírszerző és Biztonsági Ügynökség (OSA) vezetőjével, Almir Džuvóval (Screenshot)
A cikk meghallgatása

William J. Burns, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója augusztus 20-án rövid, de jelentőségteljes látogatást tett Szarajevóban, Bosznia-Hercegovina fővárosában. Burns érkezése a Balkánra a régió biztonsági helyzetének romlásával és a politikai feszültségek növekedésével hozható összefüggésbe, maga a látogatás jelezte, hogy az amerikai kormányzat figyel Bosznia-Hercegovinára, amit hivatalosan úgy szokás megfogalmazni, hogy elkötelezettséget érez Bosznia-Hercegovina stabilitása és szuverenitása iránt. Ezzel kapcsolatban természetesen senki sem árult el titkokat, viszont senki sem ment el az esemény mellett, amelynek erős jelzésértéke van.

A látogatás fő célja

Burns szarajevói látogatásának célja az volt, hogy találkozzon a boszniai vezetőkkel, köztük a Hírszerző Biztonsági Ügynökség (OSA) vezetőjével, Almir Džuvóval, a boszniai államelnökség tagjaival – Denis Bećirović, Željko Komšić és Željka Cvijanović –, valamint a külügyminiszterrel, Elmedin Konakovićtyal. A látogatására csupán néhány órával Burns Izraelben tett útja után került sor, ennek során a CIA-igazgató az amerikai diplomáciai erőfeszítéseket támogatta a gázai tűzszünet elérése érdekében.

A CIA igazgatója a bosznia-hercegovinai államelnökség tagjaival, a kép egy amerikai nagykövettel súlyosbítva

A CIA igazgatója a bosznia-hercegovinai államelnökség tagjaival, a kép egy amerikai nagykövettel súlyosbítva (Forrás: Facebook, Denis Bećirović)

Burns érkezése Bosznia-Hercegovinába egyértelmű jelzésként szolgált arra, hogy az Egyesült Államok továbbra is kiemelten figyelemmel kíséri a Balkán helyzetét, vagyis az örökös közel-keleti probléma mögött Washington a Balkánt tartja igazán destabilizáló tényezőnek.

Egy amerikai kormányzati tisztviselő, aki az ügy érzékenysége miatt névtelenséget kért, elmondta, hogy Burns a találkozók során olyan kérdéseket vitatott meg, amelyek közös érdeklődésre tartanak számot mindkét ország számára. Ezek közé tartozik Bosznia-Hercegovina területi integritása és szuverenitása, amelyeket az amerikai kormányzat továbbra is támogat.

Emellett a tárgyalások középpontjában állt a boszniai Szerb Köztársaság elnökének, Milorad Dodiknak, valamint a szerb entitás kormányának szeparatista retorikája és tevékenysége, ami komoly aggodalmat kelt a nyugati szövetségesek körében.

Dodik “áldásos” tevékenysége

Nyugati értékelés szerint Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság (Republika Srpska) elnöke, már hosszú ideje aggasztó retorikát folytat, és nyíltan szembehelyezkedik Bosznia-Hercegovina egységével és területi integritásával.

Dodik politikai és gazdasági kapcsolatai Oroszországgal, különösen Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, tovább növelik a Nyugat aggodalmait. Februárban Dodik találkozott Putyinnal a tatárföldi Kazanyban, ahol ismételten kijelentette, hogy a boszniai Szerb Köztársaság nem csatlakozik a Moszkva elleni nyugati szankciókhoz, amelyeket Ukrajna inváziója miatt vezettek be.

Ezáltal Dodik kvázi állami szintre emelte a Republika Srpskát (RS), amelynek az álláspontja önmagában nem lenne érdekes, ha ezzel nem akadályozná, hogy Bosznia-Hercegovina – Szerbiához hasonlóan – kívül maradjon az oroszok elleni nyugati szankciós politikán.

Burns szarajevói látogatása ezáltal nem csak Milorad Dodik boszniai szerb vezető számára lehet üzenetértékű, hanem Vlagyimir Putyin orosz elnök számára is, aki intenzív kapcsolatokat tart fenn a boszniai szerbekkel, a nemrég a Szerb Köztársaság szenátorává kinevezett Aleksandar Vulin által pedig Szerbiával is, akivel Putyin legközelebbi munkatársai találkozgatnak.

Szintén nyugati vélemények szerint Dodik nyilatkozatai és tettei az egyik legfőbb akadályt jelentik Bosznia-Hercegovina előtt az európai uniós tagság felé vezető úton mióta az ország 2022-ben hivatalosan is tagjelölt státuszt kapott.

Burns látogatása különösen időszerű és fontos volt, amivel az Egyesült Államok egyértelművé kívánta tenni, hogy nem tolerálja azokat a cselekményeket, amelyek Bosznia-Hercegovina egységét és szuverenitását veszélyeztetik.

Az amerikai támogatás megerősítése

A találkozó során Burns támogatását fejezte ki a boszniai és amerikai hírszerző ügynökségek közötti együttműködés iránt, amely szerinte kulcsszerepet játszik a régió biztonságának fenntartásában.

Almir Džuvo, az OSA vezetője a Szabad Európa számára adott interjújában elmondta, hogy Burns látogatása előre egyeztetett volt, és hogy az amerikai hírszerzési vezető kifejezte elkötelezettségét a boszniai állami intézmények támogatása iránt.

Elmedin Konaković külügyminiszter szintén aláhúzta Burns látogatásának jelentőségét. A Vijesti.ba-nak adott nyilatkozatában elmondta, hogy a CIA igazgatójának látogatása világos üzenetet hordoz a boszniai közvélemény számára azzal kapcsolatban, hogy az amerikai adminisztráció továbbra is kiemelten figyeli Bosznia-Hercegovinát.

Konaković szerint ez különösen fontos abban a globális politikai helyzetben, amelyben a világ számos más konfliktusra is figyel, és szimbolikus jelentőséggel bír, hogy egy ilyen magas rangú amerikai tisztségviselő ellátogatott az országba.

A látogatás során ugyancsak figyelmet kapott, hogy a bosznia-hercegovinai elnökség tagjaként a Dodik másodhegedűsének számító, és az Egyesül Államok által megszankcionált Željka Cvijanović is találkozott az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség vezetőjével, ami nem mindennapi eseménynek számít.

Az olvasás folytatása

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

HIRDETÉS

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

7 X 7

×

Kövess minket a Facebookon!