Bosznia
POLGÁRI BOSZNIA: Soros oldalon is mozgolódnak, avagy miért hallgat az Európai Unió a non-paper ügyben?
Brüsszel hallgat a szlovén miniszterelnöknek tulajdonított non-paperrel kapcsolatban. Elemzők szerint “érezhetően” hiányzik a határozottabb uniós álláspont, ami nemcsak az Európai Unió lassan megszokott tehetetlenségére utal, hanem növeli a szorongást is a balkáni régióban. Mindeközben a háttérben a Soros oldal is mozgolódik, ezért lehet az a benyomásunk, hogy a non-paper csak egy lufi.
Michel hallgat, mint a sír
Sok találgatásnak elejét vehetnénk, ha netalán megszólalna Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, és elmondaná, hogy kapott-e non-papert, és esetleg arról is beszélne, hogy ki adta át neki idén februárban vagy márciusban, mivel az nem lehetett a szlovén miniszterelnök, akivel tavaly év vége óta nem találkozott személyesen.
Ebből nem csak a postás személyére derülne fény, hanem a postás személyén keresztül azokra a körökre is, amelyek a non-paper mögött állhatnak.
Merthogy a leveleket nem szokás az ellenfél fullajtárjával küldeni.
Michel azonban hallgat, mint a sír. Nem, mint egy sir. Bár ebben a kérdésben nehéz megállapítani, hogy mi az igazi “lovaghoz méltó viselkedés”, az-e, ha visszatartja a birtokában lévő információt, vagy az, ha a “közjó”, vagyis a nyugalom és bizalom helyreállítása érdekében, “megnevezi az elkövetőket”.
Amíg nincs meg a tettes
Egy betörés esetén addig reszketnek a környék lakói, amíg nincs meg a tettes. És ez a non-paper esetében is igaz. Viszont mielőtt bárkit is betörőnek nyilvánítanánk, érdemes elgondolkodnunk arról, hogy kik teremtettek kedvező légkört a non-paper létrejöttéhez, vagy az előző hasonlattal élve, milyen szociális-társadalmi körülmények járultak hozzá, hogy elszaporodjanak a betörések.
Nikola Dimitrov, Észak- Macedónia miniszterelnök-helyettese, akinek országát is érintenék a javasolt határváltozások, “veszélyesnek” nevezte az új határok meghúzását az etnikai választóvonalak mentén.
– Ezekre a vitákra az egyetlen megfelelő stratégiai válasz lenne, ha megerősítenénk a szándékot, és látható előrelépést tennének a régió európai integrációjának irányába
– nyilatkozta Dimitrov az EURACTIV uniós hírportálnak.
– Nem a “nagy” jelzővel illetett államok létrehozására kell összpontosítani, hanem a nagyszerű európai demokráciák és gazdaságok megteremtésére a régióban. A Balkán európai perspektívájának mostanában észlelt halványulása valóban hozzájárulhat az ezzel ellentétes jövőkép újbóli feltámadásának
– tette hozzá a politikus, akinek a szavaiból azt lehet kiolvasni, hogy a non-paper meg sem született volna, ha mondjuk az Európai Unió “nagyszerű jövőképet” kínál a térség népeinek.
A Rorschach-teszt
Ha nem is ismerjük a non-paper szerzőjét, azt viszont tudjuk, hogy a dokumentum egy erodálódási folyamat terméke.
A Rorschach-tintafoltteszt egy kiváló pszichológiai, diagnosztikai mérőeszköz, amelyet a személyiségvizsgálat terén használnak.
Marko Prelec, a Soros György által anyagilag erőteljesen megtámogatott Nemzetközi Kríziscsoport (ICG) volt balkáni projektigazgatója és a Közép-európai Egyetem (CEU) professzora ezzel kapcsolatban kijelentette, hogy a non-paper egyfajta Rorschach-folt, amelyből bárki azt lát ki, amit éppen akar.
Prelec szintén úgy vélte, hogy hasznos lenne, ha az EU határozottabb álláspontot képviselne az állítólagos non-paperrel szemben.
Abban sem tér el a két vélemény, hogy a non-paperre a bővítési folyamat iránti csökkenő érdeklődés adott okot, amely Horvátország 2013-as csatlakozása óta figyelhető meg.
Prelec szavaira azért érdemes figyelni, mert annak a Kríziscsoportnak volt a projektvezetője, amelyre az amerikai külpolitika bizonyos időszakokban erőteljesen támaszkodott.
Az Egyesült Államokban bejegyzet Kríziscsoport 1995-ben, tehát a clintoni demokrata időkben jött létre, az alapfinanszírozó pedig Soros György volt, aki továbbra is támogatja anyagilag a csoportot. A donorok közé tartozott Martti Ahtisaari volt finn elnök is, aki annak idején – nyilván nem véletlenül – bekapcsolódott a balkáni rendezésbe, mint az ENSZ-főtitkár koszovói különmegbízottja.
Ahtisaari 2007-ben nemzetközi felügyelet alatt megvalósuló függetlenséget javasolt Koszovó számára, de egy évvel később az idő meghaladta a javaslatát.
Tehát a Kríziscsoport áttételesen, vagy kevésbé áttételesen bekapcsolódott a határok átszabásába a Balkánon, ezért talán nem érdektelen folytatni a témát.
Hogy látja Prelec a pacnit?
Marko Prelec a mai napig is aktívan foglalkozik a balkáni rendezéssel, erre utalnak azok a megnyilvánulásai amelyeket a Kríziscsoporthoz vagy az Európai Parlamenthez kötődnek.
Nemrégiben nagy hullámokat vert fel az a megszólalása, amely Bosznia- Hercegovina belső átszabásáról szólt. Prelec radikális terápiát vázolt fel az “államalkotó nemezetek” fogalmának megszüntetésére és a “föderális egységek” fogalmának bevezetésére.
– Azt kell mondanom, hogy ez a megoldás nem tetszett azoknak a politikusoknak, akikkel a kérdést megvitattam. De valamit nem szabad elfelejtenünk, Bosznia- Hercegovina összes politikusát egyetlen közös vonás jellemzi: mindenkit a daytoni szabályok alapján választották meg. Tehát ők, hogy úgy mondjam, a daytoni játék nyertesei, ezért tehát nem meglepő, hogy nem szívesen változtatnának rajta.
Prelec arról is beszélt, hogy nemcsak Bosznia- Hercegovinában, hanem külföldön is sokan felhagytak a dayton szerződés módosításával vagy megreformálásával kapcsolatos ötleteléssel.
– Az alkotmányreform története Bosznia- Hercegovinában a kudarc története. Senki sem akarja újra megpróbálni.
A Kríziscsoport szakértője szerint ugyanakkor nincs lehetőség az unitárius állam létrehozására sem, amelyben egyetlen központ létezne, és minden hatalmat a központi kormány gyakorolna.
– Ennek a megoldásnak a legfőbb akadálya, hogy az ország felében rendkívüli népszerűtlenlen, ami lehetetlenné teszi a továbblépést. Ezzel más baj nincs. Ugyanez a helyzet a harmadik (horvát) hercegovinai entitással: ebben sincs semmi baj, mint ötlet, sikerrel járhat, de a bosnyákok túlnyomó része, és néhány horvát, utálja ezt az elképzelést, ez sem megy át. Miért kellene tehát vesztegetni az időt olyan felvetésekkel, amelyekről mindannyian tudjuk, hogy az ország fontos közösségei számára teljesen elfogadhatatlanok? Keressünk olyan ötleteket, amelyekkel lehetőségük van mindenkit, vagy legalábbis az összes releváns csoportot megnyerni! Más szavakkal, keressünk egy jó kompromisszumot.
Polgári Bosznia?
Prelec úgy vélte, hogy a demokrácia akkor kerül veszélybe, ha az emberek úgy érzik, hogy leszavazzák őket, vagy ha egy kis csoport ragadja kezébe a hatalmat. Szerinte Bosznia- Hercegovinában mindkét jelenség fennáll, de ennek a rendszernek a módosítását az “államalkotó nemzetek” elve nem teszi lehetővé.
– Van egy olyan közösség, amely önmagát elsősorban boszniai állampolgárként éli meg. Renben van, sokan lehetnek etnikai értelemben bosnyákok, de vannak horvátok és szerbek is, akik mindenek előtt állampolgároknak tekintik magukat. Ők valóban léteznek, ők ugyanolyan képviseletet érdemelnek, mint a horvátok Mostarban. Nekik ugyanannyit kell kapniuk, mint másoknak, de nem többet. Ennek egyik módja az, hogy a parlamenti választásokat területi egységek alapján tartsák meg, ahol a különböző közösségek erőteljesen hallathatják a hangjukat. Elképzelhető az a lehetőség, amely szerint minden szavazópolgár választhatna, hogy a választási körzetében működő pártra szavaz, vagy inkább egy országos pártra adja le a voksát. Ez sokféleképpen működhet, de minden új elképzelés csak javítana a jelenlegi helyzeten.
Prelec a Večernji list boszniai kiadásának néhány nappal ezelőtt adott nyilatkozatában még hosszan-hosszan elemezte, hogy miként kellene átalakítani Bosznia- Hercegovinát. A cikk megjelenése egybeesett a non-paperrel kapcsolatos írások nyilvánosságra kerülésével, de nem váltott ki akkora visszhangot. Prelec szavai azonban mindenképpen jelzik, hogy a non-paper egy lufi a boszniai vagy a balkáni lelkiállapot szondására, bárki is engedte fel.
Ugyanakkor azzal is tisztában kell lennünk, hogy jelentős “háttérmunka” folyik a Balkánnal kapcsolatban, mert bizonyos hatalmi körökben egyre többen érzik úgy, hogy megérett az idő a változásra – ami nem elsősorban határmódosítást jelent. A Kríziscsoport, amely a demokraták amerikai győzelmével ismét pozícióba került, szintén gondolkodik a Balkán átalakításról, és amit ők mondanak, az most sokkal közelebb állhat a megvalósításhoz, mint bármilyen non-paper, vagy bármilyen európai javaslat.
Bosznia
ABSZOLUTIZMUS: Dodik mindenütt győzni akar az októberi boszniai helyhatósági választásokon
A szerbiai abszolutizmust követné a Szerb Köztársaságban Milorad Dodik. A boszniai szerbek Miléje az október 6-án esedékes boszniai önkormányzati választások előtt tartott kampánynyitó nagygyűlésre a párt apraját-nagyját felvonultatta, egy ilyen tömegrendezvénnyel akarta ugyanis demonstrálni, hogy a 2022. novemberi parlamenti választás után lényegében az ő általa vezetett politikai erő maradt az egyetlen, amely a szerb entitás egészében átütő befolyással rendelkezik
Milorad Dodik Banja Lukaban, a Kastel nevű erődben nyitotta meg a Független Szociáldemokraták Szövetségének kampányát. Az október 6-i boszniai helyhatósági választásra Dodik kihirdette a nyerő taktikát, miszerint minden városban győzniük kell. A kampány hevében azonban a boszniai szerb nemzet Miléjének a naptárán kell tartania a fél szemét, mert szeptember 18-án újabb tárgyalást tartanak az ellene folyó büntetőügyben.
Dodik mindenhol győzni akar
A Milorad Dodik vezette Független Szociáldemokraták Szövetsége (Savez Nezavisnih Socijaldemokrata, SNSD) pénteken tartotta kampánynyitó rendezvényét a Banja Luka központjában lévő Kastel nevű várromban.
Az október 6-án esedékes boszniai önkormányzati választásra a boszniai szerb vezető a párt apraját-nagyját felvonultató tömegrendezvénnyel akarta demonstrálni, hogy a 2022. novemberi parlamenti választás után lényegében az ő általa vezetett politikai erő maradt az egyetlen, amely a szerb entitás egészében rendelkezik alapszervezetekkel.
A kampányrendezvényen Dodik abbéli reményének adott hangot, hogy a szerb entitás lakosságának többsége az SNSD jelöltjeit támogatja. Mindazonáltal kiemelte, hogy a kis győzelmek is fontosak a pártja számára. Ennek ellenére a választási győzelemhez vezető tervének sarokköve, hogy az SNSD jelöltjei győznek minden egyes városban, így lesz a kicsiből nagy diadal.
Az általa megfogalmazott elvárás, hogy a boszniai Szerb-Köztársaság területén lévő önkormányzatok 70%-ban az SNSD kerüljön többségbe a képviselő testületekben, vagyis mindenhol meglegyen a kétharmad.
Meg kell jegyezzük, hogy a korábbi évek statisztikái alapján a grandiózus elképzelés megvalósulására szerény esély mutatkozik. Elég csak arra gondolni, hogy az SNSD jelenleg is egy hatpárti koalícióban birtokolja a kormánytöbbséget a boszniai szerb nemzetgyűlésben, bár nem tudni, hogy mit tanultak az anyaországtól, ahol a Szerb Haladó Párt gyanús körülmények között döngölte földbe az ellenzéket.
A kampánycélok margóján a legfőbb boszniai szerb odaszúrt a liberális baloldali erőknek is. Dodik kijelentette, hogy a boszniai szerbség társadalma hagyományos értékeken alapszik, és az SNSD nem támogatja az úgynevezett liberális elképzeléseket. Ehhez kötődően megjegyezte, hogy „ők tudják ki az apa, és ki az anya.”
Érdemes megjegyezni, hogy a tűzijátékkal záródó rendezvényen Dodik külföldi támogatói közül a kínai kommunista párt küldöttjei vettek részt.
Lejtmenetben az ellenzék
Dodik az illiberális szlogenekre felfűzött kampánybeszédében most tartózkodott attól, hogy pellengérre állítsa a vele szembe szegülő politikai erőket. Utóbbi egyszerű magyarázta, hogy a 2022. novemberi boszniai parlamenti választás óta az RS nagyobb ellenzéki pártjai egytől egyig erős lejtmenetbe fogtak.
A Branislav Borenović vezette Demokratikus Fejlődés Platformja (Platforma Demokratskog Progresa, PDP) elvesztett több húzó nevet, köztük Jelena Trivićet, aki Dodikkal szemben indult a PDP színeiben a 2022-ben tartott elnökválasztáson.
Borenović abban reménykedhet, hogy a szebb napokat megélt liberális PDP magszavazói behúzzák az X-et Banja Lukában a párt ifjú fenegyerekére, Dršako Stanivukovićra, aki négy évvel ezelőtt is borsot tudott törni Dodik orra alá.
Stanivuković esetleges újrázása a boszniai szerbség politikai és gazdasági központjában azt jelentené, hogy a PDP Banja Lukához köthető tagjai továbbra is kitartnak, így Borenović számára esély mutatkozhat arra, hogy a 2026-os országos választásra vidéken is megerősítse a pártot.
A boszniai szerb entitás többi ellenzékbe szorult pártja azonos pályát járt be az elmúlt két évben, mint a PDP. A Dodik féle SNSD-vel évtizedeken át ökölharcot vívó Szerb Demokrata Párt (Srpska Demokratska Stranka, SDS) továbbra is a Bijeljinában lévő fellegvárára épít.
Mirko Šarović pártelnök 2022. évi lemondása után mindenki Milan Miličević újonnan kinevezett pártelnöktől várta, hogy újra lendületet ad a kilencvenes évek legerősebb boszniai szerb politikai szervezetének. A várt dinamizmus azonban elmaradt, és Miličević semmi újat nem tudott felmutatni elődjéhez képest.
A választási adok-kapok legnyitottabb küzdelmét várhatóan újfent Jelena Trivić generálja, aki a korábbi pártja színeiben induló Stanivukovićtyal szemben jelöltette magát Banja Lukában a tavalyi évben tető alá hozott, Népi Front (Narodni Front, NF) nevű pártja színeiben.
A boszniai szerbség központjának polgármesteri tisztségéért folytatott harcban Trivić a közmondásos sötét ló abban a tekintetben, hogy az ellenzéki pártok jelentős része nem állított jelöltet, így előfordulhat, hogy az SNSD és a Stanivukovićot támogató PDP ellen leadott protest szavazatok juttatják Trivićet a polgármesteri székbe.
Dodik kampányol és bíróságra megy
Bár az SNSD kampányrendezvénye ünnepi hangulatban telt, Dodiknak azonban nincs sok oka az örömre.
Az ügyvédjei a szeptember 11-re meghirdetett bírósági tárgyalást el tudták napoltatni, a bíró azonban nem igazította az új tárgyalási napot a választási naptárhoz, így egy hetet adott Dodiknak, hogy kikampányolja magát.
A tavaly Dodik ellen hivatali hatalommal visszaélés miatt indult büntetőügyben így szeptember 18-án tartanak újabb tárgyalást. Emlékezetes, hogy Dodik a szerb entitás elnökeként nem jegyezte ellen a Christian Schmidt főképviselő által egyoldalúan kihirdetett jogszabályt, amiben a boszniai alkotmánybíróság döntéseit kötelező érvényűnek minősítette attól függetlenül, hogy a boszniai szerb törvényhozás azt elfogadta-e.
A halasztási kérelemről mindössze annyi ismert, hogy Dodik valamely hivatali funkciójával kapcsolatos eseményen kell, hogy részt vegyen, ennek jellege azonban pontosabban nem ismert.
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország5 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Szerbia1 nap telt el azóta
Vučić kartellje létrehozott egy újgazdag kasztot: milliárdosok a sárból