Bulgária
ÚGY NYERT, HOGY VESZÍTETT: A bolgár miniszterelnök lemond a parlamenti mandátumáról
Bojko Boriszov bejelentette, hogy lemond parlamenti mandátumáról. Ez olyan találgatásokra adott okot, hogy a bolgár miniszterelnök visszavonul a politikától, miután pártjának, a GERB-nek az április 4-i választásokon nem sikerült elegendő szavazatot gyűjtenie a kormányalakításhoz. A GERB (Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért) a szavazatok 26,18%-át szerezte meg, de szinte lehetetlenné vált a kormányalakítás, miután az új parlament szinte minden pártja azt mondta, hogy nem működik vele együtt.
Aligha lesz negyedik ciklus
Boriszov – Bulgária egyetlen miniszterelnöke, aki három cikluson át kormányzott – meglepő bejelentést tett, felszólította ugyanis az összes többi politikai pártot a széles koalíció elfogadására, és támogatását ajánlotta fel ahhoz, hogy a második helyezett párt alakítson kormányt.
Ha a GERB, ahogy ez az eredmények ismeretében várható, nem tud kormányt alakítani, ez a lehetőség Szlavi Trifonovra száll át, aki a Van Ilyen Nép vezetője, ám az előadóművészből lett politikus már sejtette, hogy nem él vele.
Egy bolgár hírportálnak nyilatkozó elemzők szerint Boriszov valószínűleg arra készül, hogy teljesen kivonul a politikából. Vannak elemzők, akik úgy vélik, hogy Boriszov esetleg parlamenten kívüli személyiségként állhat egy negyedik kormány élére, kérdés azonban, hogy ez mennyire valós opció.
Boriszov arra nem adott magyarázatot, hogy miért mond le parlamenti mandátumáról, arra viszont utalt, hogy véleménye szerint pártja jól teljesített a választásokon, persze, a kérdés csak az, hogy mihez képest.
– Nincs szükségem mentelmi jogra. Miniszterelnökként sem volt, és utána sincs rá szükségem. Két választási arénából is úgy távoztam, hogy megnyertem a csatát az ellenfeleimmel szemben
– mondta Boriszov.
– Ellenfeleink arról beszélnek, hogy a GERB földcsuszamlásszerű vereséget szenved, és mi történt – ők buktak meg. Évtizedek óta nem láttam akkora összeomlást, mint amekkorát a Bolgár Szocialista Párt produkált
– tette hozzá Boriszov, akinek pártja ugyan megnyerte a választásokat, de a GERB még sincs kormányalakítási pozícióban.
Tavaly nyáron szinte folyamatosak voltak a kormányellenes tüntetések, és ezek során Boriszov többször is jelezte, hogy készen áll a távozásra, de a tiltakozások és számos nagy horderejű korrupciós botrány ellenére sem mondott le.
Boriszov nélkül
Bolgár médiajelentések szerint a GERB olyan kormány összeállítására készül, amelynek élén esetleg nem Boriszov állna. Ezeket a pletykákat Roszen Zseljazkov közlekedési miniszter részben megerősítette, jelezve, hogy a párt fontolgatja ezt a lehetőséget. Egy másik GERB-tag, Toma Bikov szerint a párt öt alternatívát kínál a miniszterelnök személyét illetően, de minden a többi politikai párttal folytatott tárgyalásoktól függ.
– Szinte biztos, hogy a GERB és az előző három kormány vezetője, Bojko Boriszov negyedik alkalommal nem küzd meg a posztért, és mást javasol erre a tisztségre. Olyan személyről lehet szó, akivel kapcsolatban konszenzus jön létre, és valószínűleg valamilyen szakértői vagy programkormányt vezetne, amelyet a pártok és képviselők szélesebb köre támogat
– jelentette ki egy meg nem nevezett elemző.
Ha ez a kísérlet kudarcot vall, akkor Szlavi Trifonov kap kormányalakítási megbízást, de személy szerint valószínűleg nem fogadja el miniszterelnöki posztot, viszont nagy valószínűséggel megpróbál olyan kormányt összehozni, amelyet a GERB-ellenes koalíció támogat.
– A szavazatok megoszlása azonban olyan, hogy ez a kísérlet is kudarcot vallhat. Összességében nehéz megjósolni a fejleményeket, már csak azért is, mert egyelőre nem világos, hogy mi történik a Bolgár Szocialista Pártban. A választásokat elvesztette, de a kialakult konstellációban kulcsszerepet játszhat
– mondták bolgár elemzők.
Az április 4-én tartott választásokon Szlavi Trifonov Van Ilyen Nép elnevezésű pártja második helyen végzett a szavazatok 17,66%-ának megszerzésével, őket a Bolgár Szocialista Párt követi 15,01%-kal. Az utóbbi húsz évben ez az első alkalom, hogy a BSP a harmadik helyre szorult. A szocialisták már közölték, hogy a Van Ilyen Nép által létrehozott kormányt támogatják.
A Mozgalom a Jogokért és Szabadságokért (DPS) nevű török-muzulmán etnikai-vallási párt a negyedik 10,49%-kal, őket a reformer jobbközép Demokratikus Bulgária követi 9,45%-kal, az Egyenesedj fel, gengszterek kifelé! nevű szervezet pedig a hatodik párt, amely 4,72%-kal bekerült a parlamentbe.
Nikolaj Hadzsigenov ügyvéd, a “mérgező trió” egyik tagja, az Egyenesedj fel, gengszterek kifelé! koalíció képviseletében azt mondta, hogy nincs értelme azonnal előrehozott választásokat tartani, és felvetette, hogy kívánatos lenne a BSP vagy a DPS támogatása Boriszovval szemben. Hadzsigenov egyúttal jelezte, hogy elfogadna egy miniszteri posztot.
Nyilatkozata surlódáshoz vezetett a koalíción belül, mivel Maja Manolova, a pártszövetség másik vezetője azt mondta, hogy Hadzsigenovnak távoznia kell, ha úgy véli, hogy elfogadható az összeborulás a GERB-bel vagy a DPS-szel.
Egyelőre tehát még nem világos, hogy ki alakít kormányt Bulgáriában, az viszont már elmondható, hogy a tavaly nyári kormányellenes megmozdulások ugyan nem vezettek Boriszov azonnali bukásához, viszont felébresztették vagy felerősítették a vágyat az emberekben ahhoz, hogy alternatívákban gondolkodjanak.
__________________
Forrás: internet
Bulgária
JÁRULÉKOS MELLÉKHATÁS: Így veszti el a Lukoil Bulgáriát
A jövő év végén lejár az a felmentés, amit Bulgária kapott az EU-tól: ennek értelmében az unió egyedüli tagállamaként továbbra is importálhat/importálhatott orosz olajat tengeri útvonalon. Ha az engedélyt nem hosszabbítják meg, vagy Szófia előbb felmondja a megállapodást, akkor a nagy vesztes az az orosz olajipari óriás, a Lukoil lehet, amely eddig a gazdasági mellett komoly politikai befolyással is rendelkezett a balkáni országban.
Különleges körülmények
Bulgária tavaly több indokot is felhozott annak érdekében, hogy megkapja az engedélyt, azaz derogációt, amely lehetővé tette, hogy a legnagyobb orosz magánvállalat, a Lukoil továbbra is szállíthasson nyersanyagot a Fekete-tenger partján lévő Burgaszban működő Neftohim olajfinomítóba.
A tét hatalmas: a finomító havonta hárommillió hordónyi orosz olajat finomít, és ezzel, miközben megtermeli az ország GDP-jének a tizedét, az országban felhasznált dízel és benzin nyolcvan százalékát állítja elő.
E mellett az egyik legnagyobb munkaadó, legalább ötezer ember dolgozik a kikötőben és a finomítóban. Szófia egyik fő indoka az volt, hogy ha az ország nem kapja meg a derogációt, akkor gyors áremelkedés következik be a piacon, és ez veszélybe sodorja a gazdasági stabilitást.
A másik magyarázat pedig úgy szólt – és ennek nagyon nem örülnek Moszkvában – hogy a Burgaszból kikerült üzemanyag nagy részét az az Ukrajna kapja, amely másfél éve harcol az országra támadó orosz hadsereggel.
Vajon csak a benzinkutakra szállít a Lukoil, vagy a Burgaszból kikerülő üzemanyagból jut az ukrán tankokba is? (Forrás: X-platform)
Szófiai adatok szerint a Bulgáriából érkező üzemanyag az Ukrajnában felhasznált benzin és gázolaj harmadát teszi ki. A Lukoilnál természetesen cáfolják, hogy a cég – amely azért igencsak közel áll a Kremlhez – ellátná az ellenséget a háború folytatásához elengedhetetlenül szükséges üzemanyagokkal.
Az orosz polip
A Lukoil bulgáriai jelenléte annak ellenére egyre nagyobb veszélyben van, hogy a cég az utóbbi évtizedekben alaposan beépült a bolgár társadalomba.
A vállalat hatalmas lobbierővel rendelkezik, rossz nyelvek szerint miközben az utóbbi évek parlamenti választásai után csak nyögvenyelősen alakultak meg a kormánykoalíciók, amelyek azután meglehetősen rövid életűek voltak, a szavazás után azonnal létrejöttek a parlamentben az éppen aktuális „Lukoil-koalíciók”, amelyek szavatolták, hogy a törvényhozás nem fogad el olyan törvényeket, amelyek rontanának az orosz óriás bulgáriai helyzetén.
Közben a Lukoil kimondottan jó viszonyt igyekezett ápolni a bulgáriai oroszpárti médiumokkal, amelyek így egyben a Lukoil védelmezői is voltak.
Dejan Dobrev, a bolgár parlament energiaügyi bizottságának elnöke az utóbbi másfél évben közel húsz olyan törvényjavaslatot nyújtott be, amely valamilyen formában korlátozta volna a Lukoil helyi befolyását, ám a kezdeményezések többsége elég hamar elhalt.
A Bulgária energiafüggetlenségének megteremtésén dolgozó politikus ugyanakkor eredményeket is elért: Szófia a nyáron felmondta azt az egyezményt, amely gyakorlatilag kizárólagos jogokat adott a Lukoilnak a Burgaszban lévő Roszenyec importterminálban, s közben elkezdődött annak a programnak a végrehajtása is, amelynek célja, hogy felkészítsék a burgaszi finomítót nem orosz olajok feldolgozására.
A Lukoil helyzetének megrendülése elsősorban amiatt következett be, hogy az ukrajnai válság miatt Szófia és Moszkva ellentétes oldalra került: a bolgár kormány egyértelműen a megtámadott ország mellett áll, amit azzal is kimutatott, hogy Oroszország rosszallása ellenére fegyvereket és lőszert küldött az agresszió áldozatává vált Ukrajnának.
Az is mutatja, hogyan állnak az orosz-bolgár kapcsolatok, hogy Szófia több hullámban több tucatnyi orosz diplomatát és kémet utasított ki az országból.
Mindenki veszít, még a Lukoil is
Valószínűleg az sem tetszett a Lukoilnak, hogy januárban életbe lépett az az új szabályozás, melynek értelmében az orosz cégnek Bulgáriában is kell adót fizetnie, s a beszedett pénz az energiabiztonsági alapba került volna.
Azért csak került volna, mert a Lukoil-lobbinak sikerült megakadályoznia, hogy az új szabály valóban életbe lépjen, helyi források szerint az oroszok eddig egy fillérnyi adót sem fizettek Bulgáriában. S ha sikerül is más szállítókat találni, a nyersanyag ára mindenképpen magasabb lesz, mint amennyiért a Lukoil vitte a nyersanyagot.
Amennyiben Brüsszel nem hosszabbítja meg a kivétel érvényességét, a burgaszi finomítóra várhatóan nehéz hónapok várnak, mert ugyan folynak a tárgyalások más szállítókkal, nehéz lesz pótolni az orosz olajat.
A Lukoilnak is fáj majd a bolgár piacról való kiszorulás: becslések szerint az orosz cég a kivétel időszakában évente legalább kétmilliárd dollárnyi profitot ért el.
Az sem kizárt, hogy Szófia még a derogáció lejárta előtt felmondja a burgaszi orosz kőolajexportról szóló megállapodást. Már megkezdődött a felmondás előkészítése és a kormány azt tervezi, hogy legalábbis átmeneti időre állami tulajdonba veszi a Neftohimet.
Az orosz olajipari cégek egész Európában nehéz helyzetben vannak: Olaszországban a Lukoil kénytelen volt eladni ottani finomítóját, Németországban pedig a másik óriás, a Rosznyeft kezében lévő cégeket államosította a berlini kormány.
Az Ukrajna elleni agresszió és az orosz „energiafegyver” Európa elleni bevetése következtében a jelek szerint Oroszország végleg elvesztette meghatározó európai energiaszállítói helyzetét: múlt télen az orosz gázszállítások minimumra csökkenése ellenére sem fagyott meg az EU, s miközben egyharmadról nyolc százalék alá csökken az orosz gáz részesedése az EU-s fogyasztásban, az unióban sikerült a nyár végére kilencven százalékosra feltölteni a tározókat.
Így, ha nem lesz durva a tél, akkor ismét válság nélkül úszhatja meg Európa a hideg időszakot.
-
Koszovó3 nap telt el azóta
Lelőttek egy rendőrt Koszovóban, akár magyar katonák élete is veszélybe kerülhet
-
Montenegró6 nap telt el azóta
Szerbiai állampolgárok ásták az alagutat Montenegróban, 19 fegyver tűnt el
-
English6 nap telt el azóta
Turkish companies bypass the Western sanctions, USA tappes their head
-
Szerbia2 nap telt el azóta
Vučić etnikai tisztogatásról beszélt, Moszkva szerint Koszovó potenciális veszélyt jelent