Horvátország
ÚJABB REKORD: Vírusfronton nem jó a helyzet, de mindenki nyugodjon le, máshol még rosszabb

A horvát miniszterelnök a CNBC televíziónak nyilatkozva a nyáron azt mondta, hogy a vírus elleni küzdelemben az első félidőt sikerült megnyerni. A jelenlegi járványhelyzet arra utal, hogy Horvátország jócskán belegázolt a második félidőbe. A csütörtöki adatok szerint, az elmúlt 24 órában 2776 új megbetegedést észleltek, 18 ember meghalt. Ez a legmagasabb szám a járvány kitörése óta. Horvátországban eddig több mint negyvenezer ember betegedett meg, és 511 hunyt el a betegség következtében.
Még csak ezután jön a neheze
A kormányülést követő sajtótájékoztatón Andrej Plenković miniszterelnök röviden kitért a járványhelyzetre is, és felszólította a lakosságot, hogy a vírus terjedésének leállítása érdekében tartsák be az eddig meghozott intézkedéseket.
– Különösen fontos, hogy mindenki megértse, hogy ami most következik az a világjárvánnyal vívott küzdelem legnehezebb része
– hangsúlyozta, majd hozzáfűzte, hogy véleménye szerint a foganatosított intézkedések megfelelnek a jelenlegi járvány-helyzetnek.
– Ugyanakkor azt is el szeretném mondani, hogy kifejezetten hálátlan dolog előrejelzésekbe bocsátkozni. Minden felmérést amit jelenleg végzünk fenntartással kell fogadni, ám úgy tűnik, hogy távolodunk az exponenciális görbétől.
A kék szín a betegségből kigyógyultak számát jelzi.
Nálunk se jó, de máshol rosszabb
Plenković e megállapítását azzal nyugtatta meg az embereket, hogy Horvátországban a járvány lassabban terjed, mint Olaszországban, Ausztriában vagy Németországban.
Vagyis ugyanazt azt a technikát alkalmazta, mint sokan mások a térség országaiban: vírusfronton ugyan nem jó a helyzet, de mindenki nyugodjon le, máshol még rosszabb.
– Azonban megismétlem, hogy ami ránk vár, az a járvánnyal való küzdelem legnehezebb része, és felszólítom a polgárokat, hogy tartsák be az előírásokat, mert csak így lehetséges meggátolni a járvány terjedését
– mondta a horvát miniszterelnök, aki szerint a helyzet nem csúszott ki az ellenőzrés alól.
Plenković a spliti Torcida szurkolói csoport nagyszabású és látványos születésnapi bulijával kapcsolatban azt mondta, hogy nem kísérte a fejleményeket, de „az intézkedések betartása mindenkire vonatkozik”.
Hajduk Split taraftar grubu Torcida Split, 70. yaş gününü kutladı… pic.twitter.com/43StvqK1Lj
Horvátországban különben a legrosszabb helyzet a magyar határ mellett fekvő, Csáktornya központú Muraközben van, ahol 100.000 lakosra 610,6 beteg jut, valamint Krapina- Zagorje megyében és a fővárosban, Zágrábban, ahol 100.000 lakos közül 497,9 illetve 496 betegedett meg.
Ezzel szemben a legkedvezőbb helyzet Zára és az Isztria, valamint a Požega- Szlavóniai megyében van, ahol 100.000 lakosra kivetítve 121, 166 és 187,1 volt a megbetegedettek száma.
Ahol mindenki egészséges
Kuriózumként említhető meg, hogy a Splittől körülbelül 5 órányi hajóútra lévő Lastovo szigetén egyetlenegy koronavírussal megfertőzött eset sincs, a megbetegedettek, elhalálozottak száma 0/0.

Horvátország
VÁLASZTÁSOK: A horvát kormány ismertette az új választókerületekről szóló törvényt

Úgy tetszik, hogy a horvát kormány/kormánypárt csütörtökön elvégezte a végső simításokat a jövő évi választásokkal kapcsolatos előkészületeken, bemutatva az új választókerületekről szóló törvényt. Ezzel teljesen felkészülten várja a hivatalos választási kampány kezdetét. A horvátországi választásokkal 1997 óta foglalkozó, GONG nevet viselő civil szervezet úgy véli, hogy a horvát kormány elmulasztotta a választási kerületek ésszerűsítését.
Az alkotmánybíróság is elvárta
Bár a játékszabályok szerint a mindenkori kormánypárt az, amely a választókerületek újraszabásával kísérelheti meg választási sikerének megkönnyítését, a Plenković kormány ezúttal abban a kellemes helyzetben volt, hogy még nem is kellett magyarázkodnia, mert körülbelül két hónappal ezelőtt a legfelsőbb bíróság utasította erre a kormányt.
A helyzet ugyanis az volt, hogy a demográfiai erózió, illetve a migrációs folyamatok következtében egyes választói kerületekben kevesebb ember választott azonos számú képviselőt, mint a nagyobb lélekszámú kerületekben, így szavazatuk aránytalanul felértékelődött.
A legfelsőbb bíróság ezt a helyzetet tarthatatlannak ítélte meg, és a polgárok egyenjogúsága érdekében döntött a fent említett módon.
A 10/14 szabály tovább él
A választások lebonyolítása felett őrködő horvát civil szervezet, a GONG (Građani organizirano nadgledaju glasanje – A Polgárok Szervezetten Ellenőrzik a Szavazást) véleménye szerint az új választókerületekről szóló törvénnyel a kormány tovább élteti a 10/14-es szabályt (10 választókerületben 14 képviselőt választanak), és ez véleményük szerint eléggé sajnálatos dolog, mert ezzel a kabinet nem csak hogy elmulasztotta a választókerületek meghatározásának ésszerűsítését, hanem gyakorlatilag a választókerületek vég nélküli átszabását tette lehetővé a népesség számának változásával összhangban.
A GONG hat választókerületet tart ideálisnak, a jelenlegi tíz helyett.

A jelenlegi választási körzetek, és a GONG által ideálisnak tartott hat körzet. (Forrás: GONG)
A GONG rossz megoldásnak tartja a kormány és a kormánypárt által elfogadott Pokos-féle modellt (Nenad Pokos demográfus, a javaslatot kidolgozó munkacsoport vezetője után), mert tovább rontja az ún. Frankenstein-választókerületek területileg logikátlan megjelenését azzal, hogy a szlavóniai Novszkát és Vir szigetét vagy Eszéket és Kaproncát egy egységbe egyesíti, illetve fenntartja Zágráb több választási egységre való felosztását.
– Továbbra is nagyon logikátlan a területi megosztás, ráadásul a Pokos-modell egyes részeiben a meglévő modell regressziója. A miniszterelnök azt mondta, hogy a választókerületek rendezése technikai kérdés, de a HDZ mindent megtesz azért, hogy ez ne csak technikai kérdés legyen. Ezzel a megközelítéssel a választási törvényhozás problémájának megoldására a HDZ minden jövőbeli kormányra bízza az egységek újrarajzolását demográfiai változások esetén
– magyarázta Goran Čular, a GONG kutatásának szerzője és a zágrábi Politikatudományi Kar professzora.
Az ellenzék kisebb-nagyobb variációkkal ezt a véleményt ismétli, és abban reménykedik, hogy a választók majd átlátnak a szitán, és az ellenzékre szavaznak az álnok kormánypárt ellen.
Ez persze majd akkor következik be, amikor a malacok szárnyra kapnak, ahogy ezt az amerókusok szokták volt mondani.
Plenković szerint minden rendben van
Plenx szerint minden rendben van, és lényegében kisebb „technikai jellegű” változtatásokról van szó, mert a választópolgárok túlnyomó többsége, 78 százaléka továbbra is azokban a választókerületekben marad, ahol eddig parlamenti képviselőt választott.
A miniszterelnök sajtótájékoztatóján azt állította, hogy ez „a meglévő választókerületi térkép kisebb módosítása”, mivel Horvátország megtartja az eddigi 10 választókerületet, amelyekben továbbra is 14 képviselőt választanak.
– Zágráb városán kívül, amelynek egy ilyen választási rendszerben a mérete miatt több választási egységben kell lennie, és most 4 helyett 3 választókerületben van, egyetlen más város vagy önkormányzat sem oszlik meg területileg különböző választókerületekre
– mondta Plenković miniszterelnök.
A kormányfő egyúttal nem felejtette el hangsúlyozni, hogy ez a javaslat az igazságügyi minisztérium egyik munkacsoportjában elvégzett munka eredménye, és azok a történetek, hogy ezt a kormánypárt készítette, ellenzéki fantazmagória.
A főnök szavait visszhangozó Ivan Malenica közigazgatási és igazságügyi miniszter a horvát közszolgálati televízió (HTV) esti híradójában kijelentette, hogy ezzel a kormány teljesítette az alkotmánybíróság elvárásait.
Véleménye szerint az új rendszer több választási cikluson keresztül is fenntartható.
Miután az alkotmánybíróság változtatásokat kért a választókerületek választói létszámában mutatkozó túlzott eltérések miatt, a kormány benyújtotta a javaslatát, amely szerint az eltérés a 10 választókerület egyikében sem haladja meg a 2,2 százalékot.
– Az új modell szerint a legtöbb változás Zágráb városát érinti, amely négy helyett most három választókerületre oszlik
– mondta Malenica.
Az ellenzék hat választókerületre vonatkozó javaslatára és az átláthatóság hiánya miatti kritikákra reagálva, Malenica képmutatással vádolta meg a szociáldemokratákat, mondván, hogy 2015-ben a GONG és néhány képviselő megtette a hat választókerületre vonatkozó javaslatát, de ezt az SDP akkor kormánypártként elutasította.
-
Szerbia5 nap telt el azóta
Magyarország 11 szerbiai vízerőműbe társulna be, Szerbiában nagy a felzúdulás
-
English6 nap telt el azóta
The Wagner Group at the Opposition Protest in Serbia
-
Szerbia6 nap telt el azóta
A Wagner Csoport a szerbiai ellenzéki tüntetésen +18
-
English3 nap telt el azóta
Hungary to participate in 11 Serbian hydroelectric power plants, causing a significant uproar in Serbia