Görögország
MIGRÁCIÓ A luxemburgi külügyminiszter csökkentené a menedékkérők befogadásától elzárkózó országok uniós támogatását

Csökkenteni kell a menedékkérők befogadásától elzárkózó európai uniós tagállamok közösségi támogatását – jelentette ki a luxemburgi külügyminiszter. A szocialista politikus elképzelése szerint a kísérő nélküli kiskorú menedékkérőket el kell hozni a görögországi táborokból, és szét kell osztani az EU-ban, a befogadásuktól elzárkózó tagállamok uniós támogatását pedig csökkenteni kell. Ugyanakkor a német szövetségi kormány nemzetközi fejlesztési együttműködésért felelős minisztere úgy látja, hogy helyben kell segíteni a rászoruló menekülteknek. A miniszter elutasította, hogy Németország fogadjon több ezer kiskorú menedékkérőt Görögországból.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Alcímek
A migránsok hatása az uniós költségvetésre
A luxemburgi külügyminiszter a Der Spiegel hírportálján úgy vélte, hogy a kísérő nélküli kiskorú menedékkérők helyzetét uniós szintű megállapodással kell rendezni.
Jean Asselborn elképzelése szerint a migránsgyerekeket el kell hozni a görögországi táborokból, és szét kell osztani az EU-ban, a befogadásuktól elzárkózó tagállamok uniós támogatását pedig csökkenteni kell.
A szocialista politikus szerint a 2021-ben kezdődő hétéves ciklusra szóló hosszú távú EU-s költségvetést tekintve „erőteljesen negatív következményekkel” jár, ha egyes tagállamok elzárkóznak az alapvető emberiességi kérdések megoldásától.
Hozzátette, hogy a görög-török tengeri határvidéken fekvő görög szigeteken működő táborokban, „részben súlyos körülmények között” elhelyezett emberek legkevesebb háromnegyede jogosult menedékjogra.
– Ezek az emberek nem Görögországba jöttek, hanem az EU-ba, és az EU-nak meg is kell oldania ezt a problémát
– húzta alá a rangidős EU-s külügyminiszter.
Jean Asselborn szerint az EU egy közös érdekekkel rendelkező közösség, és ezért a következő hosszú távú költségvetésről folytatott tárgyalásokba be kell vonni „a jogállamiság mellett az olyan kérdésekben tanúsított szolidaritást is, mint a menekültpolitika”.
Hozzátette, hogy a görög szigetek táboraiban legfeljebb 4 000 felnőtt kísérő nélküli kiskorú menedékkérő tartózkodhat.
– Ez azt jelenti, hogy egymillió EU-s lakosra kilenc fő jut, befogadásuk senkinek sem erőfeszítés, ha valamennyi ország összefog
– mondta Jean Asselborn.
Több ezer gyerekek befogadása
Németországban hetek óta téma, hogy miként kellene segíteni a görög szigetek túlzsúfolt táboraiban elhelyezett migránsoknak.
A német szövetségi kormány nemzetközi fejlesztési együttműködésért felelős minisztere elutasította az ellenzéki Zöldek javaslatát, hogy Németország több ezer kiskorú menedékkérőt fogadjon be Görögországból.
Gerd Müller a Passauer Neue Presse című lapnak azt mondta, hogy
-a gyerekeknek helyben lehet és kell a legjobban segíteni.
Hozzátette, hogy érthetetlennek tarja a görög és az európai uniós szervek tehetetlenségét. A helyzet az utóbbi hónapokban vált súlyossá, de az Európai Unió „sajnos nem reagált”.
– A görög táborokban tarthatatlan és embertelen állapotok uralkodnak. Nem hagyhatjuk cserben Görögországot, és nem várhatunk, amíg bekövetkezik a katasztrófa, Európának haladéktalanul és hathatósan segítenie kell a menekülthelyzet rendezésében
– nyilatkozta a német szövetségi kormány nemzetközi fejlesztési együttműködésért felelős minisztere.
Egyre nagyobb a tolongás a balkáni útvonalon
Horst Seehofer német szövetségi belügyminiszter a Bild című német lapnak úgy nyilatkozott, hogy kritikus a migrációs helyzet a Nyugat- Balkánon, és a tél beálltával egyre inkább romlik.
A bajor politikus kiemelte, hogy Németország nem hagyja magára a migráció gondjával az Európai Unió külső határán fekvő országokat.
– A szövetségi katasztrófavédelmi szolgálat helyben nyújt sürgős segítséget
– mondta Horst Seehofer.
A német belügyminisztérium szervezésében a szövetségi katasztrófavédelmi szolgálat egy 18 szakértőből álló egységet küldött december elején Bosznia- Hercegovinába, ahol Szarajevó környékén fekvő Blažujnál építenek egy tábort.
A német kormány 663 ezer euróval (220 millió forint) támogatja a január végéig tartó küldetést.
Ugyancsak december elején a német belügyi tárca szervezésében 55 kamion érkezett Athénba, a többi között 750 meleg takaróval, csaknem 10 ezer matraccal, párnával és paplannal, ötezer tábori ággyal és 30 ezernél is több garnitúra ágyneművel megrakodva.
A szállítmány értéke 1,56 millió euró, és a görög szigetekről a szárazföldre átszállított menedékkérők ellátását szolgálja.
Az úgynevezett balkáni migrációs útvonalon egyre több ember tartózkodik, akik azzal a szándékkal érkeztek a térségbe, hogy eljussanak az Európai Unió nyugati részébe és menedékjogot szerezzenek.
Görögországban idén december közepéig 69 500 illegális határátlépést regisztráltak, ami meghaladja a tavaly egész évben feljegyzett 48 500 határátlépést.
Az érkezők számának emelkedése azonban nem jár együtt a menedékjogi kérelmek számának emelkedésével, ami azt jelenti, hogy a migránsok tovább akarnak menni a balkáni migrációs útvonalon.
MTI/BALK

- Szerbia7 nap telt el azóta
Ha nem hangágyú, akkor mi? A saját népére!?
- Szerbia4 nap telt el azóta
Terrorizmus miatt feljelentették a szerb elnököt és a Szerb Haladó Pártot
- Bosznia5 nap telt el azóta
Dodik nem tudott Belgrádba utazni a központi körözés miatt
- Horvátország2 nap telt el azóta
Magyar-szerb katonai szövetség? Remélem, nem