Bulgáriában megnyitották a Török Áramlat első szakaszát. Nem kell hosszú szakaszra gondolni, mert mindössze 11 kilométerről van szó, amely a török határtól a Sztrandzsa (Странджа) településen lévő kompresszorállomásig húzódik. A dolog tehát nem néz ki túl jól. Pedig az orosz külügyminiszter kijelentette, hogy a Török Áramlat második, Európába tartó vezetékének építési munkálatai 2020-ra, vagyis határidőre befejeződnek. Más értesülések szerint az oroszok már tájékoztatták a szerbeket, hogy ezen a télen még ne számítsanak gázszállítmányokra déli irányból.
A bolgár puszta
Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök vígan lapogatta meg Aleksandar Antić szerbiai bányászati és energetikai miniszter vállát a nagy bolgár pusztaságban, ahol nem gémeskutak, hanem nyurga munkagépek ágaskodtak. (Lásd a fenti képet!)
A szerb minisztert azért hívták meg a Török Áramlat nem túl hosszúra nyúlt első szakaszának átadására, hogy megmutassák neki, honnan is érkezik majd a gáz Szerbiába.
A 11 kilométeres szakaszt máris Balkáni Áramlatnak nevezték el, és minden bizonnyal ezt a nevet viseli majd az egész vezeték, amely a Balkánon keresztül szállítja majd a gázt észak felé.
Amikor elkészül.
– magyarázta el a “dolgok állását” az ingujjra gyürkőzött bolgár miniszterelnök.
A sztrandzsai kompresszorállomás azért különösen fontos, mert itt fogják mérni a Törökország felől Bulgáriába érkező orosz gáz mennyiségét.
Nincsenek véletlenek
Miközben tartott a névadó ünnepséggel egybekötött “bolgár pusztaprogram”, a bolgár külügyminiszter Moszkvában tárgyalt a gázvezetékről.
Ekaterina Zaharieva arról tájékoztatta Szergej Lavrov orosz külügyminisztert, hogy a bolgár miniszterelnök és a szófiai orosz nagykövet jelenlétében megkezdődött a gázszállítási infrastruktúra bulgáriai szakaszának építése.
A bolgár külügyminiszter kifejezte reményét, hogy
Zaharieva nem is mondhatott mást. Nem hazudtolhatta meg orosz kollégáját, aki közölte, hogy a munkálatok 2020-ra, vagyis határidőre befejeződnek.
A RIA Novosztyi hírügynökség szerint az orosz miniszterelnök a belgrádi “felszabadító ünnepségen” is hasonló optimizmusról tett tanúbizonyságot.
Az orosz hírügynökség beszámolója alapján Dmitrij Medvegyev azt mondta, hogy a vezetéket 2020 elejéig megépítik, mivel ez egész Európa számára hasznos projekt.
Az orosz mantra
Az orosz mantra tehát az, hogy a jövő év elejére elkészül az “elbalkanizálódott” Török Áramlat, de vajon melyik hónapot lehet 2020 kezdetének tekinteni.
Ha a vezeték mondjuk csak májusra készül el, akkor az orosz időszámítás szerint a 2020-as esztendő csak májusban kezdődik, addig pedig tartson ki mindenki, ahogy tud. Még akkor is, ha közben lesz egy tél.
A belgrádi Blic című napilap szerint azonban Medvegyev “nemcsak mantrázott” a szerb illetékeseknek.
A Blic úgy értesült, hogy az oroszok azt javasolták a belgrádi vezetésnek, hogy tartalékoljanak elegendő gázt a következő időszakra, nehogy gondot okozzon az ukrajnai vezeték újévre tervezett elzárása.
Az ukrán puszta
Nem túlzottan meglepő, hogy az oroszok mindeddig nem tudtak megállapodni az ukránokkal az “ukrán pusztán” áthaladó gázvezeték további működéséről.
– mondta a belgrádi lap informátora.
A kiszivárogtatás szerint az ukránok azt követelik, hogy a Gazprom tíz éves tranzitszerződést írjon alá velük, az oroszok azonban ezt a feltételt nem fogadják el.
A Blic által meg nem nevezett hírforrás szerint a szaúdiak 620 nap alatt vállalták a Török, alias Balkáni Áramlat bulgáriai szakaszának megépítését.
Ez azt jelenti, hogy déli irányból legkorábban 2021 elején érkezik meg az orosz gáz.
Válsághelyzet
Belgrádi források szerint a Srbijagas szerb forgalmazó feltöltötte ugyan a törzsudvarnoki (Banatski Dvor) tárolót, de az nincs akkora, hogy a tél folyamán onnan el tudják látni egész Szerbiát, ha az Ukrajna felőli gázszállítás leáll.
A szerbek ezért abban gondolkodnak, hogy Ausztriától vesznek gázt.
A Blic értesülései szerint a szerb kormány válságtanácskozást is tart a Srbijagas vezetőivel.
– közölte a szerb cég.
De nem csak Szerbiának, hanem Magyarországnak is fel kell készülnie az újonnan kialakult helyzetre.
A Török Áramlat balkáni leágazása ugyanis évi 15,75 milliárd köbméter gázt szállít majd, amiből 3,5 milliárd köbméterrel Bulgária, 2,5 milliárddal Szerbia, 6 milliárddal pedig Magyarország részesül.
A további 3,75 milliárd köbmétert Szlovákiába, illetve Ausztriába, a baumgarteni elosztó központba szállíthatják – egyszer csak, amikor a vezeték megépül.