Macedónia
UNIÓS BŐVÍTÉS: A balkáni országok hosszú biciklizése az Európai Unió felé

Macedónia és Albánia egyelőre mégsem tolhatja be a biciklit az Európai Unióba, sőt még arról sem nagyon lehet elképzelésük, hogy milyen színűre fessék a vasparipát, hiszen a csatlakozási tárgyalásokat sem kezdhetik meg. Az uniós csúcson ugyanis nem volt egyetértés abban, hogy megnyissák-e tárgyalásokat a két balkáni országgal. A macedón külügyminiszter tisztességtelennek nevezte az uniós döntést, amely az albán miniszterelnök szerint az EU megosztottságára utal.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Csak hitegetik őket
Az európai uniós csúcstalálkozón a legtöbb tagállam ugyan az uniós bővítés mellett érvelt, de voltak akik másképp gondolták.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a kétnapos EU-csúcsot követően elmondta, hogy nem volt egyetértés Észak- Macedónia és Albánia csatlakozási tárgyalásainak megnyitásában, amiről ezek után leghamarabb jövőre születhet döntés.
Tájékoztatása szerint már a 2020 májusában tervezett zágrábi EU- Nyugat- Balkán csúcstalálkozó előtt.
Az Európai Tanács elnöke nem kételkedett abban, hogy Észak- Macedónia és Albánia egy napon tagja lesz az Európai Uniónak.
A kérdés csak az, hogy mikor. A törökök és a szerbek tudnának arról mesélni, hogy meddig kell előszobázni.
Az említett országoknak természetesen az is fáj, hogy nem veszik be őket a klubba, azt viszont
-nehezebben dolgozzák fel, hogy hitegetik őket.
A két ország csatlakozási tárgyalásainak megkezdését leginkább Emmanuel Macron francia elnök ellenezte. Ezzel ellentmondott a német Angela Merkelnek, aki még igyekszik életben tartani a hat balkáni ország uniós reményeit.
Dánia és Hollandia ugyanakkor „csak azzal” nem értett egyet, hogy Észak- Macedónia és Albánia sorsáról „csomagban” döntsenek, viszont nyitottak voltak a két ország külön-külön mérlegelésére.
Mindkét uniós ország ellenezte a tárgyalások megkezdését Albániával, amiről a holland parlamentben már korábban volt szó.
De miért?
A balkáni országok „hosszú biciklizése” az uniós úton a 2003-as Thesszaloniki csúccsal kezdődött meg, amikor még magas volt a hidegháború lezárását és a balkáni vérontás befejezését követő optimizmus, vagyis inkább a hurráoptimizmus.
A francia kormány korábban közölte, hogy támogatják a balkáni országok európai perspektíváját, viszont nem tartják hitelesnek a jelenlegi folyamatokat.
A baloldali brit Guardian elemzése szerint
-a nyugati uniós országokat visszatartja a bővítéstől az a „demokratikus visszalépés”, amelyet Lengyelországban és Magyarországon tapasztalnak.
Európa boldogabb felét közben kifárasztotta a görögök által előidézett „euróövezeti válság”, aminek egyik kiváltó oka lehetett, hogy a görögök „elhazudták a számokat”, amikor beléptek az eurót használó országok táborába.
Ráadásul általánosan elterjedt a nézet, hogy Romániát és Bulgáriát túl korán engedték be az Európai Unióba, ami felébresztette a kétségeket az újabb bővítéssel kapcsolatban.
A nemzeti öntudat
A macedónokat „nemzeti öntudatukban is sérti”, hogy ismételten nem kezdődik meg a kerékpárút felfestése, amelyen bebiciklizhetnének az EU-ba. Ők az ország korábbi nevéről mondtak le azért, hogy „európai emberszámba vegyék őket”.
A ma már Észak- Macedóniának nevezett ország abban bízott, hogy megnyílik számára az út az Európai Unióba, ha lerendezi a görögökkel a közel három évtizedes névvitát.
De, mint azóta kiderült, ez csak egy kifogás volt. A macedónok az ország nevének módosításával aprópénzre váltották a nemzeti önbecsülésüket, ám azon nem tudják megvenni a belépőt az EU-ba.
Nikola Dimitrov macedón külügyminiszter is a politikusok Twitter-szekciójához tartozik, így ott fejezte ki az uniós döntéssel kapcsolatos véleményét.
– A legkevesebb, amivel az Európai Unió tartozik a régiónak, hogy őszinte legyen hozzánk. Ha nincs meg a konszenzus a Nyugat- Balkán európai jövőjével kapcsolatban, és ha már nem érvényes a Thesszalonikiban 2003-ban tett ígéret, akkor ezt az itteni polgároknak joguk van tudni.
A macedón külügyminiszter szerint addig is, amíg az európai konszenzus létrejöttére várnak, folytatniuk kell „a valódi európai értékek hazai védelmét”.
Küzdj és bízva bízzál
Ha a magyarok kölcsön adnák a macedónoknak és az albánoknak Madách Imrét, akkor ők is idézhetnék Az ember tragédiájának talán legtöbbet emlegetett néhány szavát: „ember küzdj és bízva bízzál”.
Valahogy így áll a kérdéshez Edi Rama, Albánia miniszterelnöke és az ország divatdiktátora is.
Edi Rama október 16-án az öltönyös úriember stílust a népi hagyományokkal és a sportos megjelenéssel ötvözte, és ezzel kápráztatta el hódolóit
Az albán miniszterelnök szerint a csatlakozási tárgyalások megkezdésének elhalasztása az „Európai Unió belüli nyílt konfrontáció eredménye”. Edi Rama ráma a reformok folyatatását sürgette hazájában, de
-nem Párizs, Berlin vagy Brüsszel miatt, és nem azért mert ők kérik, hanem azért, hogy Albánia működőképes európai ország legyen.
A jelek szerint az Európai Unió a jövő év első felében dönt a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről Észak- Macedóniával és Albániával. De azért erre ne vegyünk mérget!
Franciaország ugyanis bejelentette, hogy belső uniós reformokat szeretne a bővítési folyamattal kapcsolatban, és ki tudja, hogy az előbb említett két balkáni ország megfelel-e majd az új feltételeknek.

- Szerbia5 nap telt el azóta
Ha nem hangágyú, akkor mi? A saját népére!?
- Szerbia6 nap telt el azóta
Autó hajtott a tüntetők közé Belgrádban, három sérült
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić: Budapest esetében ugyanaz a kézjegy & a hangágyú
- Szerbia2 nap telt el azóta
Terrorizmus miatt feljelentették a szerb elnököt és a Szerb Haladó Pártot