...
Connect with us

Koszovó

CSATLAKOZÁS: A V4-ek támogatják a Nyugat-Balkán uniós integrációját, Koszovó megsértődött a csehekre

Közzétéve:

A megjelenés dátuma

praga v4 balkan
Olvasási idő: 3 perc

Felértékelődött a térségben a balkáni országok uniós csatlakozásának kérdése, miután nagy valószínűséggel Magyarország adhatja az bővítési biztost az új brüsszeli bizottságban. A V4-ek most zárult prágai kormányfői találkozójára meghívták a nyugat-balkáni országok képviselőit is, akik mindannyian megjelentek, egy kivétellel. A koszovói miniszterelnök nem utazott el a cseh fővárosba, miután Miloš Zeman cseh elnök felvette, hogy kezdeményezi Koszovó elismerésének visszavonását. Ott volt viszont Edi Rama albán miniszterelnök, aki ismételten kifinomult eleganciáról tett tanúbizonyságot.

Eltökélt támogatás

A V4 csoport támogatja a nyugat-balkáni országok európai uniós integrációját – hangsúlyozták a prágai csúcstalálkozóról kiadott nyilatkozatukban a visegrádi országok miniszterelnökei.

A nyilatkozat szerint ezt „eltökélten teszik”, aminek pontosabb körülírására nem történt kísérlet.

A kormányfők szilárd meggyőződésüknek adtak hangot, hogy

Európa újraegyesítése nem lehet teljes a balkáni országok nélkül.

Ha a kákán is csomót keresnénk, akkor azt is firtathatnánk, hogy mit jelent Európa újraegyesítése, amire bizonyára sokféle narratíva van.

A szófordulat azt mindenképpen jelenti, hogy a résztvevők szerint Európa jelenleg „nincs egyesítve”.

Lendületben

A prágai találkozó résztvevői felszólították az EU döntéshozóit, hogy tartsák fenn és szilárdítsák meg a reformok végrehajtásából és a macedón-görög névvita megoldásából keletkezett lényegi haladás lendületét.

A miniszterelnökök azt is sürgették, hogy az Európai Unió nyissa meg a csatlakozási tárgyalásokat Észak-Macedóniával és Albániával, amit uniós szinten egyszer már sikeresen elhalasztottak.

A résztvevők annak a várakozásuknak adtak hangot, hogy

a következő Európai Bizottság megbízatása alatt felgyorsulnak a Szerbiával és Montenegróval kezdett csatlakozási tárgyalások.

Egyúttal reményüket fejezték ki, hogy a bosznia-hercegovinai és a koszovói reformfolyamat a következő időszakban erősíti az EU-tagság kilátásait a térségben.

Arról nem beszéltek, hogy milyen reformfolyamatokra gondoltak, bár ezeket nem is lenne könnyű megnevezni.

Címszavakban

És most következzen egy felsorolás, a témákról csak címszavakban.

A prágai miniszterelnöki találkozón hangsúlyozták, hogy az unió bővítési politikája felbecsülhetetlen értékű eszközként szolgál a Nyugat-Balkán biztonságának és stabilitásának megteremtéséhez.

A V4 csoport vezetői támogatásukról biztosították a nyugat-balkáni partnerek eltökéltségét arra, hogy fenntartsák a stabilitást a térségben, és erősítsék a jogállamiságot, küzdjenek a szervezett bűnözés és a korrupció ellen, és ellenőrzés alatt tartsák a migrációs mozgásokat.

A miniszterelnökök kifejezték eltökéltségüket a nyugat-balkáni országokkal való határvédelmi együttműködés mellett.

A közös nyilatkozatban hangsúlyozták a nyugat-balkáni térség stratégiai szerepét az Európai Unió energiaellátásának diverzifikálásában is.

A V4-csoport eltökélten támogatja a kiterjedt regionális együttműködést, a jószomszédi kapcsolatokat és a megbékélést a Nyugat-Balkánon, és ehhez a saját eszközeivel is hozzájárul – mutatott rá a közös nyilatkozat.

Sértődés

Eddig tartottak a címszavak, amelyek kifejtése pontonként megérne egy-két kisebb tanulmányt.

A tanulmányokból ugyanis nemcsak az derülne ki, hogy miben értenek egyet a térség kormányfői a Nyugat-Balkán megítélésében, hanem az is, hogy miben nem.

Koszovó függetlenségének elismerésének kérdésében például biztosan nincs egyetértés.

A napokban a cseh elnök ismét kavart egy kis diplomáciai vihart, amikor Belgrádban – a szerbek legnagyobb örömére – felvetette, hogy Csehországnak vissza kellene vonnia Koszovó függetlenségének elismerését.

A Szlovákoknak viszont visszavonniuk sincs mit, hiszen ők el sem ismerték Koszovó államiságát, ezért nekik nem hiányzott Ramush Haradinaj, aki hol miniszterelnök, hol nem az.

Nyílt levél

A találkozó fényét biztosan emelte volna, ha azon megjelenik Haradinaj, akiről sosem lehet tudni, hogy mikor miniszterelnök, és mikor nem.

Néha lemond, de aztán mégiscsak kormányoz. Viszont előfordul, hogy nem kormányoz, pedig le sem mondott.

A cseh elnöki kijelentés miatt Haradinaj minden bizonnyal megsértődött, de ezt nem akarta bevallani.

ramush cseh

Az Andrej Babiš cseh miniszterelnökhöz intézett és a Twitteren közölt levelében azzal mentette ki magát, hogy az október 6-i választásokra való készülődés miatt nem lehet ott a prágai találkozón.

Haradinaj azonban nem zárkózott el attól, hogy erősítse és mélyítse a Koszovó és Csehország közötti kapcsolatokat, nyilván Zeman bevonása nélkül.

A tornacipő

Az albánok azonban nem maradtak képviselet nélkül, a találkozón ugyanis részt vett Edi Rama albán miniszterelnök, aki

a sok szláv között így az egyedüli albán volt.

Edi Rama azonban nem csak az egyedüli albán volt, hanem az egyedüli kormányfő is, aki tornacipőben jelent meg a prágai V4-es szeánszon.

De ez hozzátartozik a szokásos eleganciájához, ami ezúttal sem gátolta meg abban, hogy Albánia uniós csatlakozásáról tárgyaljon.

Elvégre az ember nem a lábánál, hanem a fejénél kezdődik.

?c=5941&m=425294&a=438898&r=&t=html

edi rama sport tornacipo

Fotók: MTI




Egyesült Államok

BLINKEN: Az 5 vonakodó EU-tagállam is elismeri Koszovót, ha lesz alku Szerbiával

Avatar photo

Közzététel:

a megjelenés dátuma

Írta

Blinken a szenátusban
Az amerikai külügyminiszter egyebek között a Szerbia és Koszovó közötti kapcsolatokról is beszélt az amerikai szenátusban (Forrás: Twitter, Anthony Blinken)
Olvasási idő: 2 perc

Anthony Blinken, az Egyesült Államok külügyminisztere az amerikai szenátus külügyi bizottságának ülésén kijelentette, hogy ha megvalósul a Koszovó és Szerbia közötti ideiglenes megállapodás, akkor meggondolná magát az az öt uniós tagország is, amely eddig vonakodott Koszovó függetlenségének elfogadásától, és maga is elismerné Koszovót. Blinken mindezt Jeanne Shaheen demokrata szenátor kérdésére válaszolva mondta, aki arról érdeklődött, milyen erőfeszítéseket tesz a külügyminiszter annak az öt uniós tagállamnak a meggyőzésére, amelyek még nem ismerik el Koszovó függetlenségét.

Öt ország helyett gondolkodik

Az Európai Unió tagállamai közül Spanyolország, Szlovákia, Románia, Ciprus és Görögország nem ismeri el Koszovót függetlenségét, bár az utóbbi időben Görögország és Koszovó között történt némi közeledés.

Blinken szerint az öt európai országot érintő kérdés valóban felvetődik, de ha Szerbia és Koszovó között létrejön a megállapodás, akkor az megnyitja az utat abba az irányba, hogy az említett öt uniós ország is elismerje Koszovót.

Ha normalizálódnak a kapcsolatok, akkor az pozitív hatással lesz, és azt hiszem, hogy idővel eljutunk oda, hogy ezek az országok elismerjék Koszovót. Ha Koszovó és Szerbia megállapodásra jut, és feltételezve, hogy a megállapodás életbe is lép, ez az öt uniós országot az elismerés felé löki

– mondta az amerikai külügyminiszter, aki ugyanakkor nem kételkedett abban, hogy Koszovó függetlenségének elismerése Szerbia részéről más kérdés, és egy ilyen lépés megtétele szerb részről még biztosan időbe fog telni.

Blinken és az ohridi megállapodás

Az amerikai külügyminiszter az ülésen reménykeltőnek nevezte a Szerbia és Koszovó között elért előrelépést, különösen az ohridi megállapodást, amely szerint a szerb elnök (szóban) beleegyezett a két ország közötti kapcsolatok rendezésére vonatkozó európai (korábban francia-német) útiterv végrehajtásába.

Azt hiszem, hogy ami fontos, az nem más, minthogy mindkét ország elvben egyetértett ezzel, és így ez az elköteleződés bekerült a két ország uniós csatlakozását érintő tervekbe, és remélem, hogy ez ösztönző lesz számukra a végrehajtásban

– mondta a demokrata külügyminiszter a demokrata szenátornak, az utóbbi pedig úgy vélte, hogy mind a koszovói, mind a szerbiai emberek számára az lehet fontos, hogy lássák, milyen előnyökkel jár egy ilyen megállapodás a saját életükre való tekintettel, és remélte, hogy ez mindkét országot közelebb viszi az EU-hoz.

Blinken, szenátusi meghallgatás

Blinken, szenátusi meghallgatás (Forrás: Twitter, Anthony Blinken)

Erre Blinken megjegyezte, hogy „az Egyesült Államok nagyon részt vett ebben a folyamatban”.

Ebben a tekintetben tárgyaltam (Albin) Kurti miniszterelnökkel és (Aleksandar) Vučić elnökkel is, ezért úgy gondolom, hogy ez egy pozitív pillanat

– jelentette ki az amerikai külügyminiszter, aki szerint „óriási segítség lenne, ha a két ország törvényhozóival folytatott kapcsolataiban az amerikai kongresszus
& szenátus például egyértelműen támogatná az előrelépést a Szerbia és Koszovó közötti megállapodások végrehajtásában.

Ez kulcsfontosságú lenne

– jegyezte meg Blinken, aki nyomatékként még hozzátette, hogy határozottan támogatja a szenátorok és a kongresszusi képviselők kapcsolatát a két ország parlamentjeivel, valamint a két ország vezetőivel.

Ezekután aligha kell meglepődni majd azon, hogy a közeljövőben különböző amerikai politikusok – főleg a demokrata sorokból – netalán szétspriccelnek a Balkánon és környékén, hogy előmozdítsák a szerb államfő és a koszovói miniszterelnök közötti szóbeli megállapodások végrehajtását.

Az pedig még inkább biztosra vehető, hogy az amerikai szenátorok & képviselők szívesen fogadják a térségből érkező delegációkat, akik lobbizni kívánnak a maguk ügye mellett, mint ahogy erre már mindkét részről volt példa, bár a koszovói albán küldöttségek gyakrabban fordulnak meg Amerikában.

?c=5941&m=425288&a=438898&r=&t=html




Az olvasás folytatása

Meteorológia

KÖVETÉS

Napi hírlevél


A szerző cikkei

B.A. Balkanac

Balkanac

Letöltések

Könyvek a Lírától

Utazás

Nyári feltöltődés Hajdúszoboszlón!

Hirdetés

Nyári feltöltődés Hajdúszoboszlón!

A BALK a világban

Tíz nap legjava

Spelling error report

The following text will be sent to our editors:

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.