Koszovó
Újabb válság: Kurti lemondott, a parlament nem alakult meg
A jelenlegi válság sok tekintetben emlékeztet a 2020-as Kurti-kormány bukására, amelyet egy bizalmatlansági indítvány és belpolitikai nyomás idézett elő, valamint a 2021-es választásokat követő időszakra, amikor szintén hónapokig húzódott az új kormány megalakítása. A közös pont mindkét esetben a politikai párbeszéd hiánya, valamint az ellenzék és a kormányzó párt teljes szembenállása, illetve az állami intézmények eszközként történő felhasználása

Lemondott Albin Kurti, Koszovó ügyvezető miniszterelnöke, aki hivatalosan is benyújtotta saját és kormánya lemondását a parlament elnökének, Glauk Konjufcának. A döntés célja, hogy lehetővé tegye az újonnan megválasztott képviselők számára az eskü letételét a kilencedik törvényhozási ciklus megkezdése előtt.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Kurti levelében arra emlékeztetett, hogy a 2021-ben indult kormányzati ciklus mandátuma március 23-án lejárt. Ettől kezdve a kormány és a miniszterelnök ügyvezető minőségben látták el feladataikat. Az alkotmányos kötelezettségeknek eleget téve most hivatalosan is lemondtak végrehajtói tisztségeikről annak érdekében, hogy átvehessék törvényhozói mandátumaikat.
A lemondás hivatalos benyújtása elengedhetetlen feltétele az eskü letételének.
Alcímek
Meghiúsult a törvényhozás megalakulása
A Kurti-kabinet lemondása ellenére nem sikerült megtartani a koszovói parlament alakuló ülését, mivel a testület nem fogadta el a mandátumellenőrző bizottság jelentését. Ez a dokumentum alapvető feltétele a képviselői megbízatások hitelesítésének.
Az ellenzéki pártok – a Koszovói Demokratikus Párt (PDK), a Koszovói Demokrata Liga (LDK) és a Szövetség Koszovó Jövőjéért (AAK) – a jelentés ellen szavaztak, míg a Szerb Lista tartózkodott. A jelentés elfogadása nélkül a képviselők nem tehetnek hivatalos esküt, így az új törvényhozás megalakulása elakadt.
Az ellenzéki pártok alkotmányossági aggályokat fogalmaztak meg. Memli Krasniqi, a PDK elnöke kiemelte: az alkotmány egyértelműen tiltja, hogy valaki egyidejűleg töltse be a végrehajtó és törvényhozó hatalom pozícióit – vagyis a miniszterek és a miniszterelnök csak akkor válhatnak képviselőkké, ha előbb lemondanak kormányzati tisztségeikről.

A jelenlegi erőviszonyok a koszovói parlamentben
Szerinte a kormányzó Vetëvendosje ezzel megsérti az alkotmányt, és tudatosan idéz elő politikai káoszt.
Lumir Abdixhiku, az LDK vezetője úgy véli, a Vetëvendosje szándékosan akadályozza a parlament megalakulását, hogy nyomást gyakoroljon az ellenzékre. Az alakuló ülés elhalasztását szerinte a koszovói parlamenti demokrácia egyik legsötétebb epizódjaként kell értékelni.
Kurti: intézményen belüli támadás
Albin Kurti Facebook-bejegyzésében élesen bírálta a jelentés elutasítását, amelyet „intézményeken belüli támadásnak” nevezett a Koszovói Köztársaság ellen.
Álláspontja szerint az ellenzék nem csupán a kormányt próbálja akadályozni, hanem saját mandátumának érvényesítését is megtagadta. „Ez példátlan helyzet Koszovóban, amely messze túlmutat a megszokott politikai konfliktusokon” – fogalmazott.
Kurti szerint a jelentés csupán technikai dokumentum, amely a Központi Választási Bizottság hivatalos adataira épült, és nem lett volna szükség érdemi vitára.
A Vetëvendosje képviselői közül többen is hasonlóan nyilatkoztak. Mimoza Kusari-Lila kiemelte: ez az első eset a koszovói parlament történetében, hogy az ellenzék nem szavazta meg saját mandátumainak hitelesítését.
Faton Peci, a Vetëvendosje képviselője hozzátette: bár a miniszterek benyújtották lemondásukat, a hivatalos átvétel késlekedése intézményi vákuumot hoz létre, amely akadályozza az állami szervek zökkenőmentes működését.
A kialakult helyzet politikai bizonytalanságot teremt Koszovóban. A parlament megalakulása továbbra is kérdéses, a kormány pedig egyelőre ügyvezetőként működik. A politikai pártok közötti megegyezés hiánya és az alkotmányos szabályok értelmezése körüli viták tovább mélyítik a válságot.
Avni Dehari, az alakuló ülés vezetője hivatalosan is megszakította az ülést, mivel nem volt meg a szükséges többség annak folytatásához. Bejelentette, hogy levelet küldenek Vjosa Osmani államfőnek, és tájékoztatást kérnek a további lépésekről. Az elnöki hivatal egyelőre nem kapott hivatalos megkeresést a parlament részéről.
A parlamenti szabályzat értelmében az ilyen típusú megszakítás nem haladhatja meg a 48 órát – ez újabb nyomást helyez a politikai erőkre a megoldás érdekében.
A helyzet jogi és politikai szempontból is összetett. Bár a Vetëvendosje a választások során ismét jelentős támogatottságot szerzett, az ellenzéki pártok konfrontatív taktikája és az alkotmányértelmezési különbségek egyelőre patthelyzetet eredményeztek.
Visszatérő válságspirál
Koszovó parlamenti demokráciája a 2008-as függetlenség kikiáltása óta több alkalommal is szembesült alkotmányos és politikai válságokkal. A jelenlegi helyzet – Albin Kurti ügyvezető miniszterelnök lemondása, valamint a parlament megalakulásának kudarca – jól illeszkedik abba a válságspirálba, amelyet a politikai pluralizmus és az állami intézmények alacsony stabilitása jellemez.
Bár az elmúlt évtized során Koszovó látványos előrelépést tett a demokratikus normák felé, a pártok közötti mély bizalmatlanság, az intézményi dominanciaharc és a jogértelmezési különbségek minduntalan megbénítják a demokratikus folyamatokat.

A koszovói parlament mára befejezte (Forrás: Koha)
A koszovói alkotmány, valamint a parlament működési szabályzata egyértelműen kimondja, hogy a végrehajtó hatalom tagjai – azaz a miniszterelnök és a miniszterek – nem lehetnek egyidejűleg a törvényhozás aktív képviselői. Ezért elengedhetetlen a miniszteri tisztségről való lemondás, amely előfeltétele annak, hogy az érintettek képviselőként esküt tehessenek.
Az Önrendelkezés Mozgalom állítása szerint e kötelezettségnek eleget tettek, amikor március 27-én benyújtották a lemondásokat, amelyeket most írásban is megerősítettek. Az ellenzék viszont kifogásolja, hogy a vonatkozó dokumentumokat nem kapták meg időben, és úgy vélik, hogy a lemondások formai hiányosságok miatt nem tekinthetők érvényesnek. Ebből kifolyólag – érvelésük szerint – a parlament alakuló ülésének alapját képező jelentés megalapozatlan volt.
A jelenlegi válság sok tekintetben emlékeztet a 2020-as Kurti-kormány bukására, amelyet egy bizalmatlansági indítvány és belpolitikai nyomás idézett elő, valamint a 2021-es választásokat követő időszakra, amikor szintén hónapokig húzódott az új kormány megalakítása. A közös pont mindkét esetben a politikai párbeszéd hiánya, valamint az ellenzék és a kormányzó párt teljes szembenállása, illetve az állami intézmények eszközként történő felhasználása.
Koszovó politikai kultúráját továbbra is áthatja az a hozzáállás, amely szerint az ellenfél legyőzése előbbre való, mint a közös kormányzás megteremtése. Ugyanakkor Koszovó politikai stabilitása nem csupán belpolitikai kérdés, hanem regionális jelentőségű is – különösen az Európai Unióhoz való közeledés és a Szerbiával folytatott párbeszéd tükrében. A mostani válság ismét kétségbe vonja Koszovó intézményi érettségét, és gyengíti nemzetközi tárgyalási pozícióját.

- Románia6 nap telt el azóta
Öngólok, avagy ki menti meg a Mentsétek meg Romániát a dilletantizmustól?
- Horvátország7 nap telt el azóta
Decemberben jön a kötelező katonai szolgálat Horvátországban
- Bosznia7 nap telt el azóta
Újabb cég lobbizik Dodiknak az Egyesült Államokban
- Szerbia6 nap telt el azóta
Piszkos energia: Szerbia szénnel csinálja az áramot