Szerbia
Teljesen mindegy, ki a miniszterelnök, amíg Vučić az elnök
Vučić 2012 óta minden kormányát eszközként használta fel a saját hatalmának kiterjesztésére, és Macut kinevezése csupán egy újabb fejezete ennek a történetnek – egy „újabb olcsó ponyvaregény”, az „Ana Brnabić” című fércmű folytatása

A címben szereplő megállapítást Pavle Grbović, a Szabad Polgárok Mozgalmának elnöke fogalmazta meg, de hasonlóan nyilatkoztak más ellenzéki vezetők is, például Aleksandar Jovanović Ćuta, az Ökológiai Felkelés vezetője, aki már a miniszterelnök személyének megnevezése előtt azt mondta, hogy kerüljön bárki is a posztra, a kartellnek fog dolgozni.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Nos, nem a kartellnek, hanem Vučićnak, aki a kartellt is megpróbálja átrendezni, szembetűnő ugyanis, hogy a miniszterelnököt nem a Szerb Haladó Párt, hanem az egy héttel ezelőtt bejegyzett, de valójában még meg sem alakult „új állampárt” adja, amely várhatóan a Nemzetért és az Államért Mozgalom nevet veszi fel.
Nem Đuro Macut lehet az első pártonkívüli miniszterelnök a vučići érában, a szerb elnök ugyanis szereti megregulázni a haladó pártot egy oktrojált miniszterelnökkel, mint amilyen Ana Brnabić volt, aki azóta már igazi pártemberré vált.
A BALK-on Miloš Vučevićet általában bábminiszterelnöknek neveztük, Đuro Macuthoz képest azonban ő egy igazi Churchill. A király azonban most egy más formációt állít fel, ezt viszont óvatosan kell tennie, mert a Szerb Haladó Párt parlamenti támogatása nélkül nincs sem régi, sem új kormány, és jönnek a választások, ami, falusiasan szólva, már nem biztos, hogy lakodalmas menet lesz a szerb „hatalmi garnitúra” számára.
Alcímek
Brnabić és Dačić támogatásáról biztosította Macutot
Miután Aleksandar Vučić szerb elnök Đuro Macut orvosprofesszort nevezte meg a szerb kormány új miniszterelnök-jelöltjeként, a szerbiai politikai élet szereplői különböző hangvételben reagáltak a döntésre – az elismerő nyilatkozatoktól az éles bírálatokig.
Ana Brnabić, a szerbiai képviselőház elnöke a közösségi médiában jókívánságait küldte a kijelölt miniszterelnöknek, akit a szerb elnökhöz hasonlóan „nagyszerű, bátor, nyugodt és kiegyensúlyozott embernek” nevezett. Hozzátette: „pontosan ilyen személyre van most szüksége a szerb kormánynak.”
– Aleksandar Vučić ismét, gondos mérlegelés után, megtalálta a legjobb megoldást Szerbia számára, amire büszke lehet az ország. Gratulálok, és sok sikert kívánok neki!
– adta meg Brnabić a királynak, ami a királyé.
Ivica Dačić belügyminiszter és a Szerbiai Szocialista Párt (SPS) elnöke szintén üdvözölte a jelölést, amelyet „jó döntésnek” minősített, és támogatta Macut megnevezését a miniszterelnöki poszt várományosaként.
– A szocialisták konstruktív partnerként működnek együtt az új kormánnyal. A politikai rendszer nálunk pártokra épül – lehet, hogy nem tökéletes, de jobbat még nem találtak ki
– nyilatkozta Dačić a TV Pink műsorában.
Miloš Vučević ügyvivő miniszterelnök ma reggel kijelentette, hogy Đuro Macutnak és Szerbia új kormányának „új energiát kell vinnie” a politikába, szerinte ugyanis Macut olyan ember, „aki képes társadalmi párbeszédet nyitni”, mert neki nem kell az előző időszak terheit viselnie, így könnyebben tud beszélni minden politikai szereplővel.
Ellenzéki bírálatok
A parlamenti ellenzék több képviselője azonban nem rejtette véka alá elégedetlenségét. Pavle Grbović, a Szabad Polgárok Mozgalmának (PSG) elnöke úgy vélekedett, hogy a miniszterelnök-jelölt személye valójában lényegtelen, hiszen „mindaddig, amíg Vučić az államfő, bárki lehetne a mandátum birtokosa”.
Grbović azt mondta, hogy „Macut Vučić antipolitikai stratégiájának végső terméke – azé a politikáé, amely minden politikust megvetendő figurának állít be, kivéve saját magát.”
Boris Tadić, volt államfő és a Szociáldemokrata Párt (SDP) vezetője szintén kritikus hangon szólalt meg. Szerinte Szerbiának nem ilyen típusú kormányfőre van szüksége, hanem egy olyan kabinetre, amely biztosítani tudja a szabad és tisztességes választásokat.
– Macut akár egy tudományos vagy egészségügyi intézmény élére is alkalmas lehetne, de a policisztás ovárium szindrómáról szerzett tudása nem tekinthető kormányfői referenciának. Ehhez egészen másfajta szakértelem – elsősorban politikai – szükséges
– fogalmazott a volt szerb elnök.
A Szerbia Központ Mozgalom (SRCE), élén Zdravko Ponošsal, közleményében úgy értékelte, hogy Macut megbízatása csupán kommunikációs trükk Vučić részéről, amellyel a hallgatói és polgári elégedetlenséget próbálja csillapítani.
– Doktor Macut egyetlen feladata az lesz, hogy kifordítsa a kabátot, miközben azt hiszi, sikerült álcáznia önmagát és Vučićot. Ez nem más, mint kísérlet a diákok és a felháborodott polgárok félrevezetésére
– fogalmazta meg ellenszenvét Vučić iránt Zdravko Ponoš. Macut személye ebben a játszmában teljesen mellékes.
A politikai szereplők tehát két táborra szakadtak: a kormánypárti megszólalók erős és elhivatott vezetőt látnak Macutban, míg az ellenzéki hangok a kinevezés szimbolikus üzenetét, politikai súlytalanságát és a manipulációt hangsúlyozzák – bár vannak, akik már előre gondolkodnak, és felteszik a kérdést: sikerül-e netalán csökkenteni a minisztériumok számát, hiszen az eddigi kormány a „legnépesebb különítmény” volt.
Báb után még nagyobb báb
Bojan Vranić, a Politikai Tudományok Karának professzora a Danas című lapnak úgy nyilatkozott, hogy Macut személyében ismét egy párton kívüli jelölt kapta a megbízást.
Szerinte ez azt mutatja, hogy a hatalom újra teljes mértékben Vučić kezében összpontosul, függetlenül attól, hogy formálisan nem ő vezeti a kormányt.
Srećko Đukić diplomata és politikai elemző szerint Macut jelölése látszólagos elhatárolódás a régi rendszertől, de valójában nem hoz változást. Habár elismeri Macut orvosi szakmai kiválóságát, szerinte ez semmit sem jelent, ha a politikai rendszer maga nem változik.
Đukić ironikusan hozzátette, hogy abban a rendszerben, amelyben a kudarc nem létezik – legyen szó a boszniai vagy az újvidéki eseményekről, a közvagyon kiárusításáról, vagy az endémiás korrupcióról –, a rendszer szereplői csupán díszletek.
Đukić szerint nem történik más, mint hogy az új miniszterelnök „versenyre kel” elődeivel – Ana Brnabićtyal és Miloš Vučevićtyel –, de a döntések továbbra is az elnöki palotában születnek, nem pedig a kormányépületben.
– A politikai realitás Szerbiában az, hogy a hatalom Vučić kezében marad, még akkor is, ha csupán egy vidéki tanácselnöke volna
– mondta a szerb politikai elemző.
Vučić nem valódi reformokat szeretne
Egy másik elemző azt állítja, hogy Vučić 2012 óta minden kormányát eszközként használta fel saját hatalmának kiterjesztésére, és Macut kinevezése csupán egy újabb fejezete ennek a történetnek – egy „újabb olcsó ponyvaregény”, az „Ana Brnabić” című fércmű folytatása.
Anđelković szerint Vučić nem valódi demokratikus reformokat kíván végrehajtani, hanem csupán annyit ad át Brüsszelnek, amennyi politikai túlélése szempontjából szükséges.
Az elemző úgy véli, hogy Brüsszel geopolitikai érdekektől vezérelve – mint a térség feletti ellenőrzés, a hadiipar és a stratégiai nyersanyagok kihasználása – most először érdekelt igazán abban, hogy Szerbia EU-tag legyen, és ezért hajlandó elnézni a „szerb demokrácia hiányosságait”, amíg a geopolitikai célok teljesülnek.
Anđelković azt állítja, hogy Macut megbízása nem más, mint egy stratégiai lépés, amely lehetővé teszi Vučić számára, hogy Brüsszel felé „haladást prezentáljon”, miközben belpolitikai hatalmát továbbra is megőrizheti.
Ha pedig az EU túl nagy nyomást gyakorolna rá, készen áll arra, hogy Moszkvát, sőt még Washingtont is megtévessze – ahogyan eddig is próbálta „kiegyensúlyozott külpolitikaként” eladni a lavírozást a nagyhatalmak között.

- Szerbia6 nap telt el azóta
Egy magyar a szerb elnök „ellenforradalmi” kormányában
- Bosznia7 nap telt el azóta
Orosz önkéntesek napja Višegradban, a történelem terhe
- Szerbia4 nap telt el azóta
Kizárták a „blokádoló” hallgatókat a főiskoláról
- Szerbia5 nap telt el azóta
Feszült a helyzet a köztelevízió körül Belgrádban