Bosznia
Bekérették a magyar nagykövetet Magyar Levente miatt
Željka Cvijanović, a bosznia-hercegovinai államelnökség szerb tagja szerint a szarajevói politikai vezetőknek „nyilvánvalóan problémát jelent, hogy Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke támogatja Donald Trumpot, és annak erőfeszítéseit a béke helyreállítására Európában

Komoly diplomáciai feszültség alakult ki Magyar Levente külügyi államtitkár Banja Lukában tett kijelentései miatt, Željko Komšić, Bosznia-Hercegovina államelnökségének kvázi horvát tagja, aki bosnyák szavazatok által jutott be a testületbe, és ennek megfelelően a bosnyák érdekeket szolgálja ki, bekérette Pósa Krisztián magyar nagykövetet a boszniai belügyekbe való beavatkozás gyanúja miatt.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Ezt a Klix szarajevói hírportál érdeklődésére Komšić hivatala is megerősítette.
Željko Komšić hivatalos meghallgatásra hívta Pósát, miután Magyar Levente, a magyar külügyminisztérium helyettes államtitkára Banja Lukában ellentmondásos kijelentéseket tett, amelyek a boszniai politikai közéletben jelentős felháborodást váltottak ki.
A Komšić kabinetjéből származó információk szerint a döntés közvetlenül azután született, hogy Magyar nyilvánosan támogatásáról biztosította Milorad Dodikot, a boszniai Szerb Köztársaság elnökét, és olyan kijelentéseket tett, amelyeket Szarajevóban Bosznia-Hercegovina belügyeibe való beavatkozásként értelmeztek.
Alcímek
Nyíltan Dodikot támogatta
Magyar Levente sajtótájékoztatóján politikailag motivált támadásnak nevezte a Dodik ellen zajló jogi eljárást, és azt állította, hogy a Nyugat továbbra is gyarmati státuszban tartja Bosznia-Hercegovinát, anélkül hogy megfelelő történelmi ismeretekkel rendelkezne a régióról.
– Tanúi lehetünk, ahogy a Nyugat támogatja a brutális ukrajnai konfliktust, valamint támogat és bátorít bizonyos nyugat-balkáni trendeket, amelyek ismét háborús eseményekhez vezethetnek. Ez egy szuverén ország, nem egy tartomány
– mondta a külügyminisztérium államtitkára, aki Szijjártó Péter helyettese.
Magyar hangsúlyozta, hogy Magyarország szolidaritást vállal a boszniai szerb közösséggel, szerinte ugyanis a Nyugat igazságtalan politikát folytat ellenük, ezért Magyarország támogatja mind a boszniai szerb vezetést, mind Szerbia álláspontját.
A magyar miniszterhelyettes bírálta az európai és amerikai beavatkozási politikát, és azt állította, hogy Magyarország nem csupán külső szemlélőként követi az eseményeket, hanem aktív szereplőként kívánja alakítani a térség politikai folyamatait.
Magyar úgy fogalmazott, hogy Budapest közeli szomszédként kíván részt venni a párbeszéd és a megoldáskeresés folyamatában, ellentétben azokkal a beavatkozni akarókkal, akik több ezer kilométerre vannak a Balkántól, mi viszont a közelség miatt érezni fogjuk, bármi is történik.
– Lejárt az idő, amikor Magyarország csak szemlélője volt a balkáni eseményeknek. A megértés politikája mellett döntöttünk, és a Nyugat szándékaival szemben
– részletezte még Banja Lukában Magyar Levente, majd ennek szellemében folytatta mondandóját.
A boszniai sajtó tolmácsolása szerint a kijelentései közül a legnagyobb felháborodást az váltotta ki, amikor nyíltan jelezte, hogy Magyarország kész beavatkozni Bosznia-Hercegovina belügyeibe, ha bármilyen konfliktushelyzet alakulna ki. Ezt a kijelentést számos politikai szereplő fenyegetésként értelmezte, különösen a bosnyák politikai elit körében.
Komšić szerint ezek a megnyilvánulások teljes mértékben elfogadhatatlanok, és a magyar nagykövettől hivatalos magyarázatot vár Magyarország Bosznia-Hercegovinával kapcsolatos álláspontjáról és politikai szándékairól.
Boszniai reakciók és belpolitikai feszültség
Magyar Levente kijelentéseire élesen reagált Mahir Mešalić, a boszniai Föderáció parlamenti képviselője, aki provokatívnak és történelmileg megalapozatlannak nevezte a magyar politikus álláspontját.
– Nem tudom, a magyarok mikor nyertek meg egy háborút. Még Ausztria is miattuk omlott össze. Ez a vajkrém miniszter azt hiszi, hogy valami harcos, és ezért fenyegetőzhet
– írta Mešalić a közösségi médiában.
Hozzátette, hogy „akiket a magyarok támogattak, azok eddig mindig mindent elvesztettek”, ezzel utalva a magyar diplomácia állítólagos instabil szövetségesi politikájára.
Diplomáciai botrány vagy stratégiai nyitás?
A magyar helyettes államtitkár látogatása komoly diplomáciai feszültséget okozott Bosznia-Hercegovina és Magyarország között: míg Magyarország aktívan erősíti kapcsolatait a boszniai Szerb Köztársasággal, addig a bosnyák politikai elit egyértelműen külső beavatkozásként és destabilizációs kísérletként értelmezi Budapest lépéseit.
Željka Cvijanović, a bosznia-hercegovinai államelnökség szerb tagja és elnöklője azonban kiállt Magyarország mellett, és bírálta Komšić kijelentését.
– Magyarország a béke támogatója, nem úgy, mint azok a bosnyák politikusok, akik háborúval fenyegetőznek
– nyilatkozta Cvijanović, hozzátéve, hogy „Bosznia-Hercegovinának barátként kellene kezelnie Magyarországot, nem pedig ellenségként”.
Cvijanović élesen bírálta Zukan Helez védelmi minisztert is, akit azzal vádolt meg, hogy intézkedéseivel és nyilatkozataival Bosznia-Hercegovina destabilizációját segíti elő. A boszniai szerb politikus itt nyilván a magyar katonai gép kitiltására gondolt, de ezt nem pontosította.
A Srna hírügynökségnek adott interjújában Cvijanović kijelentette, hogy Helez ismét megpróbálja „privatizálni” Bosznia-Hercegovina intézményeit, amivel szerinte „közvetlenül aláássa az ország egységét”.
Amikor a Srna boszniai szerb hírügynökség riportere arra kérte, hogy kommentálja Helez állítását, miszerint a magyar külügyminisztérium helyettes államtitkárának, Magyar Leventének a nyilatkozatai is igazolják, hogy helyes döntés volt megtiltani egy magyar katonai repülőgép leszállását, Cvijanović így válaszolt:
– Helez ugyanezt tette akkor is, amikor megtiltotta egy szerbiai repülőgép leszállását, sőt, gyűlöletének újabb bizonyítéka, hogy még a szerbiai tűzoltóhelikopterek érkezését is megakadályozta, csak mert Szerbiából jöttek.
A boszniai államelnökség szerb tagja hangsúlyozta, hogy Helez először „összeveszett a boszniai szerbekkel és horvátokkal, majd a szomszédos országokkal, most pedig Bosznia-Hercegovinát próbálja konfliktusba sodorni olyan baráti államokkal, mint amilyen Magyarország”.
Cvijanović szerint Heleznek és a szarajevói politikai vezetőknek „nyilvánvalóan problémát jelent, hogy Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke támogatja Donald Trumpot, és annak erőfeszítéseit a béke helyreállítására Európában”.

Ide is jutott a piros rozsából
A boszniai szerb politikus szerint Helez és más szarajevói politikusok folyamatosan támadják a boszniai Szerb Köztársaság képviselőit is, „akik a békére törekednek”, és most már azokat is, akik Európa és a világ békéjéért harcolnak.
– Magyarország és vezetői a béke előmozdítói, ellentétben azokkal a szélsőséges bosnyák politikusokkal, akik háborúval fenyegetőznek. A boszniai Szerb Köztársaság a béke oldalán áll, és támogatja Magyarország hozzájárulását a stabilitás megteremtéséhez
– zárta nyilatkozatát Cvijanović a „megbonthatatlan magyar-szerb barátság” szellemében.

- B A Balkanac5 nap telt el azóta
Síró játék: ó, mozik, ó, emberek! (ó, béka, ó, skorpió!)
- Szerbia3 nap telt el azóta
Autó hajtott a tüntetők közé Belgrádban, három sérült
- Bosznia6 nap telt el azóta
Az ügyészség elrendelte Milorad Dodik előállítását
- Szerbia3 nap telt el azóta
Vučić: Budapest esetében ugyanaz a kézjegy & a hangágyú