Connect with us

Bosznia

Megtagadták egy magyar katonai gép leszállását Boszniában

A bosznia-hercegovinai védelmi miniszter arra emlékeztetett, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök folyamatos támogatást nyújt Milorad Dodiknak, a boszniai Szerb Köztársaság elnökének, aki szerinte „aláássa Bosznia-Hercegovina alkotmányos rendjét”

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

Helez Zukan nem adott leszállási engedélyt egy magyar katonai gépnek
Helez Zukan nem adott leszállási engedélyt egy magyar katonai gépnek (Forrás: Facebook: Zukan Helez)
Cikk meghallgatása

A boszniai védelmi miniszter megtiltotta egy magyar katonai repülőgép leszállását Banja Lukában. Zukan Helez, Bosznia-Hercegovina védelmi minisztere a Facebookon azt írta, hogy nem adott engedélyt egy magyar katonai repülőgép leszállására az ország területén, miután az először a szarajevói, majd a banja lukai repülőtérre kért engedélyt.


Könyvek kedvezménnyel
A BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk.

Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!

Helez a közösségi médiában megjegyezte, hogy nem világos, miért kellett volna a repülőgépnek éppen Banja Lukában landolnia, azonban szerinte a magyar speciális terrorellenes egység (TEK) 70 fős kontingensének boszniai jelenléte ebben az időszakban „mindenképpen aggasztó jel”.

A miniszter arra emlékeztetett, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök folyamatos támogatást nyújt Milorad Dodiknak, a boszniai Szerb Köztársaság elnökének, aki szerinte „állandó támadást intéz és aláássa Bosznia-Hercegovina alkotmányos rendjét”.

Magyar segítség Bosznia destabilizálásában

Helez azt is kijelentette, hogy „mélyen meg van győződve arról, hogy a magyar katonai repülőgép érkezésének célja az volt, hogy valamilyen formában támogatást nyújtson Milorad Dodiknak és az őt körülvevő körnek Bosznia-Hercegovina destabilizálásában”.

Hozzátette, hogy az engedély megtagadása miatt az elmúlt három napban „óriási nyomásnak volt kitéve, nemcsak a nemzetközi közösség egy részéről, hanem belföldi szereplők részéről is”. Ebből arra lehet következtetni, hogy az eset nem ma, hanem a napokban történt.

– Akik ismernek, tudják, hogy nincs olyan nyomás, ami miatt meghajolnék és megváltoztatnám a döntésemet. Valójában minél nagyobb a nyomás, annál biztosabb vagyok a döntésemben

– hangsúlyozta a miniszter, aki szerint sem ő, sem a pozíciója nem fontosabb számára Bosznia-Hercegovinánál.

Hozzátette, hogy ha Milorad Dodik – aki állandóan azt hangoztatja, hogy „Bosznia-Hercegovina nem állam, míg a boszniai Szerb Köztársaság az” – valóban így gondolja, akkor „felmerül a kérdés, hogy miért nem a banja lukai repülőtéren szállt le a katonai repülőgép”.

Ez egy héten belül már a második eset volt, amikor a magyar rendőri erők jelenléte a boszniai Szerb Köztársaságban, illetve Bosznia-Hercegovinában vitát váltott ki.

Dodik bejelentése a 300 magyar kommandósról

A múlt héten Milorad Dodik bejelentette, hogy 300 magyar különleges rendőr érkezik a boszniai Szerb Köztársaságba, ami hatalmas visszhangot váltott ki – különösen annak fényében, hogy éppen akkor hoztak ítéletet ellene a boszniai bíróságon.

A boszniai határőrség tájékoztatása szerint Magyarország boszniai nagykövetsége február 24-én értesítette a szarajevói hatóságokat arról, hogy 78 magyar rendőr érkezik Bosznia-Hercegovinába, és hogy a többi tiszt érkezése a február 24-e és március 9-e között tartó gyakorlatok során várható.

A hatóságok akkor arról számoltak be, hogy a magyar különleges egységek tagjai különböző határátkelőkön keresztül civil autókkal és fegyver nélkül léptek be Bosznia-Hercegovinába.

A bosznia-hercegovinai külügyminiszter ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy a magyar rendőrök érkezése „összhangban van a boszniai eljárásokkal és a nemzetközi megállapodásokkal"

A bosznia-hercegovinai külügyminiszter ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy a magyar rendőrök érkezése „összhangban van a boszniai eljárásokkal és a nemzetközi megállapodásokkal”

Elmedin Konaković, Bosznia-Hercegovina külügyminisztere ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy a magyar rendőrök érkezése „összhangban van a boszniai eljárásokkal és a nemzetközi megállapodásokkal”, amelyeket az ország kötött.

Konaković elmondta, hogy a magyar rendőrök hivatalosan, megjelölt járműveken, fegyverek nélkül, útlevelükkel lépték át a határt, és ott semmi illegális nem történt” – magyarázta Konaković miniszter a Fena boszniai hírügynökségnek adott nyilatkozatában.

Mit korábban megírtuk, egyes boszniai hírforrások a boszniai határőrségre és a biztonsági minisztériumra hivatkozva a múlt héten azt jelentették, hogy a magyar rendőrök civil autókkal és civil öltözetben érkeztek Bosznia-Hercegovinába.

Konaković kiemelte, hogy „Bosznia-Hercegovina területén, Banja Lukában jelen vannak a magyar rendőrség képviselői, összhangban az uniós és NATO-tagállamok közötti egyezményekkel, és tevékenységük nem sérti a boszniai törvényeket”.

Dodik bejelentését azonban „visszaélésnek” minősítette, amely szerinte „kárt okozott Magyarországnak is”, és úgy vélte, hogy a boszniai szerb vezető „csupán olcsó populista poénokat próbált szerezni és feszültséget akart kelteni”.

Az olvasás folytatása

Könyvek kedvezménnyel


A BALKÁN RITMUSA

További rádiók

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

B.A. Balkanac

Balkanac

B.A. BALKANAC ÚJ KÖNYVE

Sakk

Facebook

Magyarország

Románia

Könyvek kedvezménnyel

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7