Bosznia
Megtagadták egy magyar katonai gép leszállását Boszniában
A bosznia-hercegovinai védelmi miniszter arra emlékeztetett, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök folyamatos támogatást nyújt Milorad Dodiknak, a boszniai Szerb Köztársaság elnökének, aki szerinte „aláássa Bosznia-Hercegovina alkotmányos rendjét”

A boszniai védelmi miniszter megtiltotta egy magyar katonai repülőgép leszállását Banja Lukában. Zukan Helez, Bosznia-Hercegovina védelmi minisztere a Facebookon azt írta, hogy nem adott engedélyt egy magyar katonai repülőgép leszállására az ország területén, miután az először a szarajevói, majd a banja lukai repülőtérre kért engedélyt.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Helez a közösségi médiában megjegyezte, hogy nem világos, miért kellett volna a repülőgépnek éppen Banja Lukában landolnia, azonban szerinte a magyar speciális terrorellenes egység (TEK) 70 fős kontingensének boszniai jelenléte ebben az időszakban „mindenképpen aggasztó jel”.
A miniszter arra emlékeztetett, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök folyamatos támogatást nyújt Milorad Dodiknak, a boszniai Szerb Köztársaság elnökének, aki szerinte „állandó támadást intéz és aláássa Bosznia-Hercegovina alkotmányos rendjét”.
Magyar segítség Bosznia destabilizálásában
Helez azt is kijelentette, hogy „mélyen meg van győződve arról, hogy a magyar katonai repülőgép érkezésének célja az volt, hogy valamilyen formában támogatást nyújtson Milorad Dodiknak és az őt körülvevő körnek Bosznia-Hercegovina destabilizálásában”.
Hozzátette, hogy az engedély megtagadása miatt az elmúlt három napban „óriási nyomásnak volt kitéve, nemcsak a nemzetközi közösség egy részéről, hanem belföldi szereplők részéről is”. Ebből arra lehet következtetni, hogy az eset nem ma, hanem a napokban történt.
– Akik ismernek, tudják, hogy nincs olyan nyomás, ami miatt meghajolnék és megváltoztatnám a döntésemet. Valójában minél nagyobb a nyomás, annál biztosabb vagyok a döntésemben
– hangsúlyozta a miniszter, aki szerint sem ő, sem a pozíciója nem fontosabb számára Bosznia-Hercegovinánál.
Hozzátette, hogy ha Milorad Dodik – aki állandóan azt hangoztatja, hogy „Bosznia-Hercegovina nem állam, míg a boszniai Szerb Köztársaság az” – valóban így gondolja, akkor „felmerül a kérdés, hogy miért nem a banja lukai repülőtéren szállt le a katonai repülőgép”.
Ez egy héten belül már a második eset volt, amikor a magyar rendőri erők jelenléte a boszniai Szerb Köztársaságban, illetve Bosznia-Hercegovinában vitát váltott ki.
Dodik bejelentése a 300 magyar kommandósról
A múlt héten Milorad Dodik bejelentette, hogy 300 magyar különleges rendőr érkezik a boszniai Szerb Köztársaságba, ami hatalmas visszhangot váltott ki – különösen annak fényében, hogy éppen akkor hoztak ítéletet ellene a boszniai bíróságon.
A boszniai határőrség tájékoztatása szerint Magyarország boszniai nagykövetsége február 24-én értesítette a szarajevói hatóságokat arról, hogy 78 magyar rendőr érkezik Bosznia-Hercegovinába, és hogy a többi tiszt érkezése a február 24-e és március 9-e között tartó gyakorlatok során várható.
A hatóságok akkor arról számoltak be, hogy a magyar különleges egységek tagjai különböző határátkelőkön keresztül civil autókkal és fegyver nélkül léptek be Bosznia-Hercegovinába.

A bosznia-hercegovinai külügyminiszter ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy a magyar rendőrök érkezése „összhangban van a boszniai eljárásokkal és a nemzetközi megállapodásokkal”
Elmedin Konaković, Bosznia-Hercegovina külügyminisztere ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy a magyar rendőrök érkezése „összhangban van a boszniai eljárásokkal és a nemzetközi megállapodásokkal”, amelyeket az ország kötött.
Konaković elmondta, hogy a magyar rendőrök hivatalosan, megjelölt járműveken, fegyverek nélkül, útlevelükkel lépték át a határt, és ott semmi illegális nem történt” – magyarázta Konaković miniszter a Fena boszniai hírügynökségnek adott nyilatkozatában.
Mit korábban megírtuk, egyes boszniai hírforrások a boszniai határőrségre és a biztonsági minisztériumra hivatkozva a múlt héten azt jelentették, hogy a magyar rendőrök civil autókkal és civil öltözetben érkeztek Bosznia-Hercegovinába.
Konaković kiemelte, hogy „Bosznia-Hercegovina területén, Banja Lukában jelen vannak a magyar rendőrség képviselői, összhangban az uniós és NATO-tagállamok közötti egyezményekkel, és tevékenységük nem sérti a boszniai törvényeket”.
Dodik bejelentését azonban „visszaélésnek” minősítette, amely szerinte „kárt okozott Magyarországnak is”, és úgy vélte, hogy a boszniai szerb vezető „csupán olcsó populista poénokat próbált szerezni és feszültséget akart kelteni”.

- Szerbia7 nap telt el azóta
Donald Trump Jr. Belgrádban, találkozott Vučić elnökkel
- Szerbia7 nap telt el azóta
A Vörös Sapkások az Úttörő parkban, ezek Vučić igazi barátai
- B A Balkanac5 nap telt el azóta
Síró játék: ó, mozik, ó, emberek! (ó, béka, ó, skorpió!)
- Bosznia6 nap telt el azóta
Az ügyészség elrendelte Milorad Dodik előállítását