Connect with us

Szlovákia

Kihúzták a szőnyeget a szlovák egészségügy alól?

A várhatóan tömeges felmondások miatt az egészségügyi ellátás esetleges összeomlására figyelmeztetett a szlovák köztársasági elnök, de más jelek is arra mutatnak, hogy válságosra fordult a helyzet. Ami a magyarlakta vidékek orvosi ellátását illeti, október 11-ével megszűnik a vágsellyei gyermekgyógyászati készenlét, mivel lejár az engedélye, és ezután Érsekújvárba vagy Nyitrára kell vinni a régióbeli gyerekeket sürgősségi ellátásra

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

Zuzana Dolinková a lemondása alkalmával közétett Facebook-posztban azt írta, hogy az államfővel közösen egyértelműen felismerték, hogy az egészségügyi ágazatban felhalmozódott problémákat nem lehet megoldani erős politikai támogatás nélkül
Zuzana Dolinková a lemondása alkalmával közétett Facebook-posztban azt írta, hogy az államfővel közösen egyértelműen felismerték, hogy az egészségügyi ágazatban felhalmozódott problémákat nem lehet megoldani erős politikai támogatás nélkül (Forrás: Facebook, Zuzana Dolinková)
Cikk meghallgatása

A konszolidációs csomag elhozta az első minisztercserét az egy éve felállt kormányban. A gondok szaporodnak, az oltásellenesség kormányzati vélemény lett, a feszültség pedig egyre nő a koalícióban. Peter Pellegrini köztársasági elnök úgy kommentálta az általa korábban elnökölt Hlas párt jelöltjének számító Zuzana Dolinková egészségügyi miniszter lemondását, hogy elsőre egy másik női miniszter távozására számított, de a közvéleményt már nem a Szlovák Nemzeti Pártból (SNS) származó Martina Šimkovičová kulturális miniszter által vívott kultúrharc, hanem az egészségügyi kihívások foglalkoztatják. Az október 3-án elfogadott konszolidációs csomag egyik fő kárvallottja az egészségügy lett, miután az intézkedések között maradt az egészségügyi dolgozók bérének alacsonyabb, 3%-os valorizálása, valamint a kórházak részvénytársaságokká alakítása, amitől 259 millió euró megtakarítást reméltek, miközben a szakmai szervezetek tiltakozásai is megindultak.

Nem prioritás

Az orvosi szakszervezet 28 kórház 2835 orvosának felmondását gyűjtötte össze, akik nem kívántak túlórákat vállalni, de az Egészségügyi Nővérek és Szülésznők Szakszervezete is csatlakozott az akcióhoz.

A szakma véleménye szerint másképpen is lehet takarékoskodni az egészségügyben anélkül, hogy az érintené a betegek kezelését, csökkentené az alkalmazottak számát, gyógyszerhiányt és a kórházak működésképtelenségét idézné elő.

Dolinková és pártbéli főnöke, Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter némi tartózkodás után leült tárgyalni az egészségügyi dolgozókkal, és elmondásuk szerint 40 millió euróval sikerült csökkenteni a konszolidációtól várt megtakarítás mértékét, de egy nappal a konszolidációs csomag elfogadása után, október 4-én bejelentette lemondását, mivel ezek után nem tud kezeskedni azért, hogy a kormányprogramban kijelölt irányba halad az egészségügy.

A leköszönő miniszter jól érezte, hogy elfogyott körülötte a levegő. Először a legkisebb kormánypárt, az SNS kezdte támadni, majd Fico követelte tőle a konkrét elképzeléseket, mielőtt újabb pénzt kérne a tárcája számára, de igazából a pártelnöke sem harcolt érte különösebben.

Dolinková lemondásakor úgy értékelte, hogy sajnos a kormányfő számára az egészségügy nem prioritás, és a kormánykoalíció, a kormányfő és a pénzügyminiszter megfelelő támogatása nélkül viszont nem lehet változásokat elérni egy olyan ágazatban, mint az egészségügy.

Dolinková büszke volt rá, hogy nem valamilyen botrány miatt kellett lemondania, de a teljes képhez hozzátartozik, hogy a trencséni kórház kardiológiai osztálya éppen az általa kinevezett igazgató intézkedéseinek következtében vált működésképtelenné.

Kormányszintű oltásellenesség

A miniszterasszony búcsúbeszédében összeszedte a bátorságát és kritizálta Peter Kotlárt, a COVID-19-járvány kezelésének kivizsgálására kinevezett SNS-es kormánybiztost, és sajnálatosnak tartotta, hogy kijelentéseit a kormány tagjai is támogatták.

Elmondása szerint eleinte azt gondolta, hogy Kotlárral közösen feltárják a járványkezelés során elkövetett visszásságokat, de a kormánybiztos inkább áltudományos tényekre alapozta tevékenységét.

A LeChou News stílusában kissé kifigurázva Peter Kotlár megesküdött arra, hogy a világjárvány többek között "bioterrorista cselekmény" és "koholt hadművelet" volt

A LeChou News stílusában szólva Peter Kotlár megesküdött arra, hogy a világjárvány többek között “bioterrorista cselekmény” és “koholt hadművelet” volt (Forrás: X platform)

A téma aktualitását az adta, hogy Kotlár éppen a konszolidációs csomag elfogadásának hetét választotta, hogy a kormány elé terjessze a világjárvány felülvizsgálatáról szóló jelentését.

Ebben a vakcinák hatástalanságával és veszélyességével, illetve a COVID-19 mesterséges eredetével kapcsolatos gyanúról beszélt, és javasolta a kormánynak az mRNS-vakcinákkal történő oltások leállítását, valamint a nemzetközi egészségügyi szabályozás és a járványügyi egyezmény elutasítását.

Nem csak az ellenzék, de szinte minden szakmai csoport felháborodott ezeken a kijelentéseken.

A Szlovák Tudományos Akadémia Biomedikai Központja Virológiai Intézetének tudósai aggodalmukat fejezték ki a közvélemény félrevezetése miatt, az orvosi kamara felelőtlennek nevezte a kormánybiztost, a Körzeti Orvosok Szlovákiai Társasága felszólította, hogy kijelentéseivel ne kérdőjelezze meg a tudományosan igazolt és világszerte elismert járványügyi gyakorlatokat, de a Pozsonyi Egyetemi Kórház is határozottan bírálta, és arra kérte a nyilvánosságot, hogy ne dőljenek be a hazugságoknak.

Pellegrininél a labda I.

A Szlovákiai Kórházak Szövetsége felszólította az államfőt, hogy ne írja alá a törvénycsomagot anélkül, hogy megvitatná azt az ágazat képviselőivel, mivel az tovább ronthatja az egészségügyi szektor helyzetét, majd ezután Pellegrini szólította fel a kormányt, hogy üljön tárgyalóasztalhoz az egészségügyi ágazat képviselőivel a konszolidációs csomaggal kapcsolatban, és ettől tette függővé a törvény aláírását.

A várhatóan tömeges felmondások miatt az egészségügyi ellátás esetleges összeomlására figyelmeztetett a köztársasági elnök, de más jelek is arra mutatnak, hogy válságosra fordult a helyzet.

Jaroslav Baška, Trencsén megye elnöke, aki nem mellesleg a Smer színeiben megszavazta a konszolidációs csomagot, azt javasolta, hogy egy euróért adják el a bajmóci, a miavai és a vágbesztercei kórházat az érdeklődő önkormányzatoknak.

Ami a magyarlakta vidékek orvosi ellátását illeti, október 11-ével megszűnik a vágsellyei gyermekgyógyászati készenlét, mivel lejár az engedélye, és ezután Érsekújvárba vagy Nyitrára kell vinni a régióbeli gyerekeket sürgősségi ellátásra.

Pellegrininél a labda II.

A köztársasági elnök egy másik okból kifolyólag is központi figurává vált a történetben, mivel a miniszterek lemondásának elfogadása és az új miniszterek kinevezése is az ő hatáskörébe tartozik.

Dolinková pénteki sajtótájékoztatója után kedden lépett a tettek mezejére, és találkozott korábbi pártelnökével, Pellegrinivel, aki azonban nem hívta vissza Dolinkovát, mert meg akarta várni, amíg közzéteszik utódja nevét.

Šutaj Eštok hisz abban, hogy Šaško folytathatja a fontos projekteket, kommunikálhat az egészségügyi szakemberekkel, és megoldásokat hozhat. Šutaj Eštok ezért egészségügyi miniszternek javasolta Šaškot a miniszterelnöknek

Šutaj Eštok hisz abban, hogy Šaško folytathatja a fontos projekteket, kommunikálhat az egészségügyi szakemberekkel, és megoldásokat hozhat. Šutaj Eštok ezért egészségügyi miniszternek javasolta Šaškot a miniszterelnöknek (Forrás: X platform, Szlovákia lengyelországi nagykövetsége

Bár a jelenlegi kormányban két korábbi egészségügyi miniszter is dolgozik, egyikük sem ambicionálta a tárca vezetését még átmenetileg sem.

Matúš Šutaj Eštok és Fico felgyorsították az utódkeresést, és már szerdán előálltak a gazdasági minisztérium jelenlegi államtitkárának, Kamil Šaško jelölésével, és csütörtökön már meg is történik a csere a minisztérium élén.

Dadog-e a koalíció?

A kormánykoalíció a kényes helyzetekben eddig mindig összezárt, de egyre több a feszültség házon belül.

A Pellegrini köztársasági elnökké választása óta üresen álló házelnöki poszt miatti válság továbbra sem oldódott meg, a Hlas genderkérdésekben olykor ellentmond a Szlovák Nemzeti Párt ötleteinek (bár smeres felszólításra visszaáll a sorba), ráadásul az SNS frakciójában ülő egyik kispárt elnöke is több alkalommal elhatárolódott a házelnöki posztra törő Andrej Dankotól, a legkisebb kormánypárt elnökétől.

A napokban mozgómikrofonok rögzítették, ahogy Robert Fico miniszterelnök utasítja Matúš Šutaj Eštokot, hogy küldje a fenébe az újságírókat, ha a koalíción belüli vitákról kérdezősködnek.

Pedig lesznek még kényes kérdések ebben a kormányciklusban: Fico és pénzügyminisztere közösen jelentette be, hogy jövőre is konszolidációs intézkedések várnak a lakosságra.

Facebook hozzászólások (kapcsold ki a sötét módot!)

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

Facebook

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

7 X 7