Horvátország
TÚLTURIZMUS: Nem csak Horvátországban túl sok a turista, betiltják az Airbnb-t!?
Véget ér a “homo turisticus” korszaka? Franciaországban Olivia Gregoire idegenforgalmi miniszter nemrégiben bemutatta a “túlturizmus” elleni küzdelem tervét, beleértve a turisták beáramlásának szabályozására, és a turisták számának növekedésével szembesülő helyi hatóságok támogatására irányuló intézkedéseket
Mint kiderült, az idegenforgalom egyrészt valóban aranytojást tojó lúd, ám másrészt a turizmusnak hátrányai is vannak a befogadó országra nézve. Mint erről beszámoltunk, a horvát idegenforgalmi miniszter ezt pedzegette nemrégiben televíziós szereplésében, de ahogy a témával foglalkoztunk, kiderült, hogy nemcsak a horvátok vannak így ezzel, hanem szinte az egész földközi-tengeri térségben hasonló gondokkal küzdenek az országok.
Spanyolország, Olaszország, Görögország…
Például Spanyolországban a turisták túlzott száma elleni küzdelem már hónapok óta az egyik fő téma, és emiatt tüntetéseket is tartottak. Barcelonában idegenforgalmi adót vezettek be, amely éjszakánként 5,25 és 6,75 euró között mozog.
A pótdíj a régiónak fizetendő általános idegenforgalmi adón (jelenleg 3,50 euró) felül értendő, ami azt jelenti, hogy az ötcsillagos szállodák vendégeinek további 47,25 eurót kell fizetni egy hétéjszakás tartózkodás alkalmával.
Ugyancsak Barcelona csökkentette tavaly a nagy túrahajók kikötésének számát, a közelmúltban pedig a hatóságok ígéretet tettek arra, hogy az évtized végéig megszüntetik a rövid távú turisztikai bérbeadásokat, beleértve az Airbnb-t is, és szigorú új intézkedéseket vezetnek be az ajándéktárgyak vásárlásának korlátozására.
Olaszország az elmúlt években különböző intézkedéseket hajtott végre a túlzott turizmus hatásainak leküzdésére. Velencében az UNESCO arra figyelmeztetett, hogy “helyrehozhatatlan károk” keletkezhetnek a történelmi központban, ezért napijegyet vezettek be a látogatók számára.
Kapcsolódó cikk
A jegy ára öt euró, és ez az első ilyen eset a világon, hogy egy város belépődíjat számít fel. A város korábban megtiltotta a túrahajók kikötését magában a városban.
Ezenkívül júniusban Velencében további új szabályok léptek hatályba, amelyek tiltják a hordozható hangszórók használatát idegenvezetők számára, és egy turistacsoportban a turisták számát 25 főre korlátozták.
Capri szigetén bójakorlátok telepítését fontolgatják, hogy megakadályozzák a hajók túl közeli hajózását a szigethez. A főváros, Róma is bevezetett néhány új szabályt – a turisták többé nem lehetnek félmeztelenek a városban, nem ehetnek olyan ételeket, amelyek növelik a hulladék mennyiségét.
Ha egy turista elkövetné ezeket a cselekményeket, súlyos bírsággal szembesülhet, vagy eltilthatják bizonyos látnivalók megtekintésétől, mint amilyen például a Trevi-kút.
Szardínián az utazókat figyelmeztetik, hogy ne járjanak a Spiaggia Rosa rózsaszín homokján. Ha ezt nem teszik meg, 500 és 35 000 euró közötti bírsággal sújthatják őket.
Júniusban Firenze betiltotta az Airbnb-t, és a rövid távú magánbérlést a belvárosi vakációkra.
Görögországban Athén 2023 szeptembere óta napi 20 000-re korlátozta az Akropolisz látogatóinak számát, ami azt jelenti, hogy a látogatóknak most előre időpontot kell foglalniuk. Szantorini és Mikonosz szigete is bevezetett bizonyos intézkedéseket, amelyek célja az utasok számának csökkentése a szigeteken.
Horvátországban Dubrovnik városa új intézkedéseket vezetett be az UNESCO Világörökség részét képező városba látogató turisták számára, beleértve a fürdőruhában való járást, az engedély nélküli közlekedést, ételek és italok fogyasztásának tilalmát a kulturális műemlékek körül, de ugyanakkor megtiltotta a városfalak megmászását is.
A „delikvenseket” büntetőjogi eljárás és kemény pénzbírság várja. A dubrovniki látogatóknak különben minden évben áprilistól szeptemberig személyenként és éjszakánként 2,65 eurós helyi illetéket kell fizetniük.
A franciák küzdelme a „túlturizmussal”
Franciaországban Olivia Gregoire idegenforgalmi miniszter nemrégiben bemutatta a “túlturizmus” elleni küzdelem tervét, beleértve a turisták beáramlásának szabályozására, és a turisták számának növekedésével szembesülő helyi hatóságok támogatására irányuló intézkedéseket.
A kontinens másik részén, Hollandiában, Amszterdam foganatosított intézkedéseket a várost fojtogató idegenforgalom megrendszabályozása céljából. Ezek közé tartozik a holland főváros vízi útjaira belépő folyami hajók számának korlátozása.
A tervek szerint a jövőben az új szállodák építésének betiltásával csökkentik az éjszakák számát is. Más javaslatok között szerepel a turisták városba való belépésének és tartózkodásának korlátozása. A nagy túrahajóknak már tavaly megtiltották, hogy kikössenek a városközpontban.
A szárazföldi idegenforgalmi nációk között az osztrákok léptek elsőként. Így például Hallstatt városában intézkedéseket hoztak a turisták számának csökkentésére.
Fakerítésekkel takarták el a tóra és ennek környékére nyíló kilátást. A város az UNESCO Világörökség része, és naponta átlagosan 10 000 látogatót fogad – ami arra késztette a polgármestert, hogy korlátozza a városba beengedhető turistabuszok és személygépkocsik számát.
- Szerbia3 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia2 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország4 nap telt el azóta
Beindult a szeptemberi nyüzsgés: védelmi miniszter kontra köztársasági elnök
- Horvátország2 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten