Nacionalizmusok
Az EB nemcsak a foci, hanem a nacionalizmusok térhódítását is elősegíti
A németországi EB-nek köszönhetően megmutatkozott a Balkán igazi arca: mindennapossá váltak a nacionalista kilengések, így a mostani Európa-bajnokság inkább tekinthető a nacionalizmusok tobzódásának, mint a játékhoz kapcsolódó öröm megnyilvánulásának: az EB tehát nemcsak a foci iránti szeretetet, hanem a nacionalizmusok térhódítását is elősegíti

A németországi Európa-bajnokság nemcsak a futball ünnepe, hanem a balkáni nacionalizmusok seregszemléje is. A balkáni népek gyűlölködő magatartása összefüggésbe hozható a belgrádi kormány által támogatott szerb nacionalizmus újbóli fellángolásával, és az említett népek masszív németországi jelenlétével, miután sokan dolgoznak közülük a jólét szimbólumának tekintett uniós országban, illetve erősítik az ottani szerb vagy éppen albán maffia sorait. Ezért Németországban mindennapossá váltak a nacionalista kilengések, így a mostani Európa-bajnokság inkább tekinthető a nacionalizmusok tobzódásának, mint a játékhoz kapcsolódó öröm megnyilvánulásának, vagyis más szóval, a EB nemcsak a foci iránti szeretet növekedését, hanem a nacionalizmusok térhódítását is elősegíti.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Koszovó másodszor emelt panaszt
Koszovó nem vesz részt a németországi Európa-bajnokságon, de a Koszovói Labdarúgó-szövetség már a második panaszt tette az UEFÁ-nál a történtek miatt.
Az FFK először arra reagált, ahogy a szerb szurkolók viselkedtek a Szerbia–Anglia mérkőzés előtt és közben. A belgrádi székhelyű szövetséget akkor elítélték, mert egy transzparensen Szerbia zászlaja volt látható a koszovói határokon belül, felette pedig a „Nincs megadás” (Nema predaje = No surrender) felirat azzal a leplezetlen üzenettel, miszerint Szerbia Koszovó része.
A pristinai Koha beszámolója szerint ugyanez a zászló ismét látható volt csütörtökön is, amikor Szerbia Szlovéniával csapott össze, és sértések is elhangoztak Koszovót illetően a meccs előtt.
– Az FFK határozottan elítéli a nacionalista felhívásokat, amelyek Koszovó térképével, illetve a „Nincs megadás” felirattal ellátott szerb zászló kihelyezésével valósultak meg. Az ilyen viselkedés megismétlődése a futballstadionokban még az UEFA korábbi büntetései után is elfogadhatatlan, és nagyobb szigort igényel az UEFA döntéshozó szerveitől
– írta a koszovói labdarúgó-szövetség, amely megjegyezte, hogy a soviniszta retorikájú üzenetek botrányosak, ellentmondanak a sport által közvetített értékeknek, és aláássák az UEFA alapelveit.
Az FFK ezért ismételten felszólította az UEFA testületeit, hogy legyenek szigorúbbak a Koszovót érintő ellenséges üzenetek megismétlődésével szemben, miután Koszovó is az európai futballcsalád egyenrangú tagja, és arra kérték a szervezőket, hogy fokozott figyelemmel kísérjék az ilyen jellegű üzenetek megjelenítését.
Mindenki rejtegeti a saját nacionalizmusát
A balkáni nacionalizmusok azért erősödhetnek meg, mert hallgatólagos jóváhagyást kapnak a kormányzat részéről, vagy mert éppen központilag gerjesztik őket, amire a legeklatánsabb példát a Szerbiai Labdarúgó Szövetség főtitkára szolgáltatta, aki a következőket mondta:
– A mi szurkolóink úriemberek, mi, szerbek, úriemberek vagyunk, és felkérek mindenkit, hogy ezután is így viselkedjünk. Nyitott szívű nép vagyunk, mindenkit nyitott szívvel fogadunk, és erről vagyunk ismertek
– jelentette ki Jovan Šurbatović, a Szerbiai Labdarúgó Szövetség Főtitkára a szerbiai állami televíziónak nyilatkozva, és burkoltan jelezte, hogy a szerbek nem akarnak részt venni az Európa-bajnokságon, ha az UEFA nem szab ki drasztikus büntetéseket azokkal a horvát és albán szurkolókkal szemben, akik a szerbek legyilkolására vonatkozó jelszavakat skandálták.
A kijelentés annak apropóján hangzott el, hogy az albán-horvát mérkőzés 59-dik percében „felcsendült” az „Ubij Srbina! (Öld meg a szerbet!) szlogen, holott valószínűleg közel s távol egyetlen szerb sem volt, aki provokálta volna a horvát vagy az albán ultrákat.
Talán mondani sem kell, hogy a horvát szövetség biztonsági kérdésekért felelős vezetője nem hallotta a vitatott jelszavak kántálását.
– Én nem hallottam ilyen skandálást, nem mondom, hogy ilyesmi nem történt valami véletlen folytán, de a többségünk, akik kint voltunk a meccsen, semmiféle rasszista skandálást nem hallottunk, aminek különösen örülök, és remélem, hogy megtanultuk a leckét az előző esetekből, és én csak köszönettel tartozom a horvát szurkolóknak

Kapcsolódó cikk
A szerb szövetség szigorú büntetést vár, ellenkező esetben az EB elhagyására is kész
– mondta a Nova tévének Jurica Jurjević, a horvát szövetség illetékese, aki itt nyilvánvalóan arra utalt, hogy ez már nem az első ilyen eset volt, 2016-ban ugyanis a FIFA indított eljárást egy ugyanilyen ügyben, amikor szintén a horvát és az albán szurkolók nagy egyetértésben kántálták a szerbek leölésére biztató szlogent a két ország világbajnoki selejtezőjének alkalmával.
A németországi Európa-bajnokság azt is megmutatta, hogy a volt Jugoszlávia, illetve a jelenlegi úgynevezett nyugat-balkáni országok népei között milyen törésvonalak vannak: azt is mondhatnánk, hogy bizonyos értelemben ezen a téren körbeverés figyelhető meg, miután Szerbia feljelentette Albániát és Horvátországot, Koszovó pedig Szerbiát, miközben a horvát és az albán szurkolók, vagy a szerb és a szlovén drukkerek között erős szimpátia alakult ki.

A kép ugyan illusztráció, de köszönő viszonyban van a valósággal, annyi a különbség, hogy nem egy játékos, hanem egy szurkoló megafonozott
De ez még nem minden, a macedónok szintén felnyomták az albánokat, miután az egyik albán szurkoló a horvát-albán meccset követően egy vörös megafonon keresztül szidta a szerbek és a macedónok női felmenőjét, ami elég mély beidegződésekre enged utalni, mert ahogy szerb sem volt a stadionban, úgy valószínűleg macedónt sem nagyon lehetett látni arrafelé.
Nyilatkozat: A cikkben leírt vélemények a szerző nézőpontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg mindenki álláspontjával. Az információk forrásai a szerző által meghivatkozott események és nyilatkozatok.

- Szerbia6 nap telt el azóta
Egy magyar a szerb elnök „ellenforradalmi” kormányában
- Szerbia5 nap telt el azóta
Kizárták a „blokádoló” hallgatókat a főiskoláról
- Szerbia6 nap telt el azóta
Feszült a helyzet a köztelevízió körül Belgrádban
- Magyarország4 nap telt el azóta
Új kormány: Đuro Macut a miniszterelnök, a VMSZ is támogatja