Horvátország
Zűrzavar a pólai hajógyár körül
Az Uljanik hajógyár fénykora a hetvenes években volt, a nagy tartályhajók építésének korában, amikor a hajógyár kifejlesztett egy különleges eljárást, amelynek lényege az volt, hogy a hajótestet két részben építették és a vízen állították össze. A nevezetes tartályhajók a 275 ezer tonnás Tarfala és a 277 ezer tonnás Kanchen junga voltak, amelyeket svéd illetve indiai megrendelők számára készítettek
A megboldogult Osztrák-Magyar Monarchia fő haditengerészeti támaszpontján Pólában (Pula), ahonnan az egyik, máig is tengerészeti alapfegyverzetnek számító torpedó indult világhódító útjára, érdekes hírek érkeztek az elmúlt napokban. Ez az egyik legnagyobb horvát hajógyár, amely már évek óta nagy nehézségekkel küszködik. Sokáig úgy tűnt, hogy a csődeljárás után az Uljanik 1856 néven “feltámasztott” hajógyár valamilyen aprópénzért – úgy 5 millió euró körül -, közvetlen megegyezéssel a fiumei (Rijeka) Adria Mont befektetőhöz kerül. Ám ahogyan közeledett a határidő vége, hirtelen megugrott az érdeklődés az ex-jugoszláv hajógyártás egyik koronaékszerének többségi részvénycsomagja iránt.
Emelkedett a hajógyár ára
A már két fordulóban is megkísérelt értékesítés 4,4 millió eurós áron, mindkét esetben sikertelenül zárult az érdeklődés hiánya miatt. Egy nappal a csőd alatt álló hajógyár tervezett hitelezői gyűlése előtt, amelyet péntek reggel tartottak a Pazini Kereskedelmi Bíróságon, kiderült, hogy új érdeklődő befektetők jelentek meg, ezért az új, hatodik értékesítési körben a kikiáltási árat nem csökkentették, hanem 6,9 euróra növelték.
Eddig az volt a helyzet, hogy a fiumei Adria Mont 5 millió, a szlovén Eko Bor 3,5 millió eurót ajánlott fel, miközben az olasz Micoperi és a román GSP Offshore nem nevezett meg tényleges összegeket, ám érdeklődött a verseny iránt, de aztán befutott az izraeli Israel Shipyards ajánlata, amelynek összege 5 és 6 millió euró között mozog. Az izraeliek ezen felül átvállalnák az Uljanik adósságait is, ám egyúttal köteleznék a hajógyárat az általuk megrendelt építés alatt lévő úszódokk befejezésére.
Jóformán még el sem ült a por az új ajánlat körül, amikor pénteken reggel újabb előzetes ajánlat érkezett Loris Rako csődgondnok asztalára a La Maison nevű cégtől, Ciprusról. A korábbi ajánlatokhoz képest az övéké a legmagasabb, azt mondják, készek 8 és 9 millió euró közötti összeget fizetni a többségi részvénycsomagért.
Az értékesítési folyamat ilyen fordulata után a hitelezők úgy döntöttek, hogy új értékesítési fordulóba kezdenek, ami magában foglal egy március 1-jéig tartó átvilágítási folyamatot, az árverésre pedig március 4-én kerül sor. Lehet, hogy Európa újra iparosításának folyamata mentőövet dob a horvát hajógyártásnak, amely – akárcsak kontinentális sorstársai – nem volt versenyképes a távol-keleti hajógyárakkal.
Az Uljanik fénykora a hetvenes években volt, a nagy tartályhajók építésének korában, amikor a hajógyár kifejlesztett egy különleges eljárást, amelynek lényege az volt, hogy a hajótestet két részben építették, és a vízen állították össze. A nevezetes tartályhajók a 275 ezer tonnás Tarfala és a 277 ezer tonnás Kanchen junga voltak, amelyeket svéd illetve indiai megrendelők számára készítettek.
Jó üzlet Horvátországban
Az élet naposabb oldalán sétáló hétvégi írások szellemében egy kimondottan elképesztő dologról számolunk be. A Nova TV újságírója bejelentkezett egy illegális hétvégi klinikára, ahol pár belgrádi hölgy egy bérelt lakásban, akár 50 ezer eurót is keres a víkend folyamán, totál feketén, számla és adófizetés nélkül.
Bár nincs munkavállalási engedélyük, és az általuk használt eszközöket a horvát Gyógyszer- és Gyógyászati Ügynökség (Agencija za lijekove i medicinske proizvode, HALMED) nem hagyta jóvá, ajkakat pumpálnak, készítményeket fecskendeznek a homlokba, az orrba, az állba, botoxoznak ész nélkül.
A „szépségért” bármilyen áldozatra képes hölgyek között nyilván azért népszerűek, mert jóval olcsóbbak a horvát klinikáknál. Hogy mindez még szebb legyen, a munkát képesítés nélküli személyek végzik.
Egy magát a “Donna” klinika tulajdonosának anyjaként bemutatott hölgy a beszélgetés során elárulta a riporternek, hogy az ott dolgozó orvosok áprilisban munkavállalási engedélyt kapnak, és akkor “határozottan legálisak” lesznek. Most viszont azért dolgoznak, mert a pácienseik nem hajlandók annyit várni, így nem engedhették meg maguknak, hogy csökkenjen az érdeklődés.
Azt is elmagyarázta, hogy ki az az orvos, aki esztétikai eljárásokat végez: egy olyan orvosról van szó, aki a szakvizsga után magánkórházakban dolgozott, így szerezte meg a tudását. Ezt azért tette, hogy legyen egy kis zsebpénze, de aztán bekerült a Donna komoly víziójába, és ennyi”.
Az “anyakirálynő” még nyíltan hozzátette, hogy nagyon igyekeznek fiatalokat alkalmazni, mert a fiatal orvosok szó nélkül dolgoznak, amíg nem érnek el egy bizonyos szintet, vagyis amíg nem szereznek nevet a szakmában.
Az újságírói indiszkréciónak köszönhetően a szolgáltatás valószínűleg gyorsan megszűnik, mert a fináncokat biztosan érdekli, hogy a vállalkozás kizárólag emberbaráti indíttatású-e.
Horvátország
Plenković Kijevben, miközben Vujnovac a nagyfiúkkal focizik
Ha ebben bárki is kételkedett volna, a kormány megerősítette, hogy Horvátország továbbra is folyamatos politikai, gazdasági, humanitárius és katonai támogatást nyújt az ukrán népnek. Andrej Plenković miniszterelnök kijevi látogatása során részt vett a DOK-ING horvát cég ottani irodájának megnyitása alkalmából szervezett fogadáson is
Andrej Plenković horvát miniszterelnök ma reggel feltűnt a kijevi vasútállomáson, meglehetősen casual szerelésben, melegítőfelsőben, némileg ziláltan a hosszú úttól. De nem volt egyedül: ukrajnai kirándulást nyert még Radovan Fuchs tudományos és oktatási miniszter, Damir Habijan közigazgatási, igazságügyi és digitális átalakulásért felelős miniszter, valamint Gordan Grlić Radman kül- és Európa-ügyi miniszter. A miniszterelnököt elkísérte kabinetfőnöke, Zvonimir Frka-Petešić is, aki a fénykép tanúsága szerint nem nagyon örült a kiruccanásnak.
Kijevi irodát nyit a horvát DOK-ING
Az ukrán fővárosban Plenković Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, Gyenyisz Smihal miniszterelnökkel, Ruszlan Sztefancsukkal, a Verhovna Rada elnökével és más ukrán tisztviselőkkel találkozik. A miniszterelnök a delegációval együtt részt vesz a Krími Platform ülésén is.
Bár a rossz nyelvek szerint Plenković búcsúzni jött, a kormány nyilatkozata helyre teszi a dolgokat. Így megtudhattuk, hogy ez Plenković miniszterelnök harmadik ukrajnai látogatása az orosz agresszió, azaz 2022. február 24-ei kezdete óta, és újabb jele Horvátország szolidaritásának Ukrajnával. Azzal az országgal, amely „védi szabadságát, Európa biztonságát, de a közös demokratikus értékeket és a nemzetközi jog elveit is” – áll a közleményben.
Kapcsolódó cikk
A FÖLDI POKOL: Horvátországi és boszniai zsoldosok Ukrajnában
Ha ebben bárki is kételkedett volna, a kormány megerősítette, hogy Horvátország továbbra is folyamatos politikai, gazdasági, humanitárius és katonai támogatást nyújt az ukrán népnek. Plenković részt vett a krími tatárok feletti népirtás áldozatai tiszteletére emelt emlékmű ünnepélyes leleplezésén is, amelyet Zelenszkij elnök és Musztafa Dzsemilev, a krími tatár nép vezetője hajtott végre. A horvát küldöttség a nap folyamán részt vett a Krími Platform csúcstalálkozóján is.
Horvátország határozottan támogatja a Nemzetközi Krími Platformot, és ezen belül aktív szerepet játszik, mivel 2022 októberében az első parlamenti csúcstalálkozónak is otthont adott a horvát fővárosban. Ugyanakkor a kormányhivatal elárulta, hogy a miniszterelnök részt vesz a DOK-ING által a vállalat kijevi irodájának megnyitása alkalmából szervezett fogadáson is, illetve a látogatás folyamán bemutatják az Ukrajnának nyújtott horvát segély új csomagját.
Egyúttal a kormány bejelentette, hogy a találkozó folyamán aláírják az egyetértési megállapodást a horvát igazságügyi, közigazgatási és digitális átalakulási minisztérium és az ukrán igazságügyi minisztérium, valamint a horvát tudományos, oktatási és ifjúsági minisztérium és az ukrán tudományos és oktatási minisztérium között a kétoldalú tudományos és technológiai együttműködési programra vonatkozásában.
E sorok írója, ki tudja miért, kissé nyugtalanítónak érzi, hogy a cikk írása közben olyan sajtótermékből is kénytelen volt tájékozódni, mint az European Pravda. Nomen est omen? Ez lenne a jövő? Talán mégse, legalábbis reméljük, hogy nem.
Az ukránok ajándékba kapták a terveket
Ukrajna idén tavasszal új aknamentesítő gép gyártásába kezdett, miután az Ukrajnában összeszerelt és honosított MV-4-es horvát aknaszedő jármű megfelelőségi tanúsítványt kapott.
Az ukrán sajtó azidőtájt arról számolt be, hogy az ukrán A3tech vállalat megkapta a DOK-ING MV-4 aknamentesítő gép megfelelőségi tanúsítványt a gépesített aknamentesítő berendezések kötelező vizsgálatáról szóló 271. számú kormányhatározatban meghatározott követelményeknek megfelelően.
Ez lehetővé teszi a gyártó vállalat számára, hogy áttérjen a járművek ipari gyártására a piac igényeinek megfelelően: mind a kormányzati struktúrák, mind a humanitárius aknamentesítő üzemeltetők számára.
A horvát DOK-ING gépeket összeszerelő és honosító A3tech vállalat az év eleje óta 12%-kal növelte az alkalmazottainak a számát. Ezen kívül a vállalat bevont a termelésbe egy másik gyárat, amely az alkatrészek egy részét gyártja.
Ihor Bezkaravainyi illetékes miniszterhelyettes ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy az aknamentesítő gépek összeszerelése és gyártásának a lokalizálása felgyorsítja az alkatrészek javítását vagy cseréjét detonáció esetén, de megkönnyítik a humanitárius aknamentesítéssel foglalkozók számára a felszerelésekhez való hozzáférést is.
Vujnovac a nagyfiúkkal focizik
Amíg a kormányfő Kijevben politizál, keddi hírek értelmében Pavao Vujnovac, a horvát gáz- és egyéb király, csatlakozik az Atlanti Tanács nemzetközi tanácsadó testületéhez. A nemzetközi tanácsadó testület a világ néhány legjelentősebb vállalatának korábbi vezetőiből és vezérigazgatóiból áll, akik tanácsokat és szakértői támogatást nyújtanak az Atlanti Tanács, egy washingtoni székhelyű szervezet vezetésének.
Az említett tanács közleménye szerint Vujnovac már hosszabb ideje aktívan részt vesz az Atlanti Tanács által szervezett különböző rendezvényeken, különösen az energiaszektorral kapcsolatos kérdésekben.
Az elmúlt időszakban elsősorban az LNG-vel kapcsolatos megbeszéléseken vett részt, de bemutatta a geotermikus energiában rejlő lehetőségeket a régióban, valamint azokat az akkumulátorfejlesztési projekteket is, amelyeket az ENNA Group a horvát Rimac Automobili technológiai vállalattal közösen valósít meg.
Frederick Kempe, az Atlanti Tanács elnök-vezérigazgatója elégedettségét fejezte ki Pavao Vujnovac csatlakozásával kapcsolatban.
A hitetlen gyaur kutyák, mint amilyen a BALK sötét lelkű horvátországi tudósítója is, úgy látják az esetet, hogy Vujnovac sikeresen bevásárolta magát a klubba, és ezzel befolyását kezdi az óceánon túlra is kiterjeszteni.
Ebből elméletileg Horvátországnak is haszna lesz, de ami biztos, hogy Vujnovacnak ez a gyakorlatban válik hasznára.
Már az a tény, hogy a horvát üzletembert bevállalták, illetve hogy egyáltalán szóba álltak vele, meglehetősen beszédes. Érdemes lesz odafigyelni, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy Vujnovac még relatíve fiatal ember: idén töltötte be az 50. életévét. Az orosz és európai kapcsolatai után most amerikai pajtásokra is szert szeretne tenni. Ki tudja, milyen magasságokba emelkedhet még?
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország5 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Szerbia1 nap telt el azóta
Vučić kartellje létrehozott egy újgazdag kasztot: milliárdosok a sárból